Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Εγγράφως όλα και ότι δεν σε καλύπτει σε ένωση καταναλωτών

Οι απώλειες δικτύου χρεώνονται στην χονδρική τιμή που αγοράζει ο προμηθευτήςκαι συνεπώς συμπεριλαμβάνονται στα τιμολόγια, αν δεν κάνω λάθος. Δεν προβλέπεται έξτρα χρέωση. Όντως όπως λέει ο φίλος @cacofonix-3 χρειάζεται η γραπτή απάντησή τους...

 

[EDIT] μπορεί να κάνω και λάθος, θέλει λίγο ψάξιμο

Επεξ/σία από everyone_sux
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 ώρες πριν, Green Dragon είπε

Γειά σας παιδιά!

Πρώηνπελάτης της Volterra για πάνω από 2 χρόνια, αποφάσισα να μετακινηθώ στην Ελίν. Έκανα την αίτηση μου με όλα τα δικαιολογητικά στις 10 Ιουνίου και ενημερώθηκα ότι προχωράει η διαδικασία.

Καλημέρα. Είχες κάποιο παράπονο με Volterra και φεύγεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, hyperspaced είπε

Καλημέρα. Είχες κάποιο παράπονο με Volterra και φεύγεις;

Όσο είχα το συμβόλαιο (24 μήνες), δεν είχα παράπονο. Με χρέωναν 0.066 για ημερήσιο και νυχτερινό τιμολόγιο, χωρίς πάγιο. Μόλις έληξε το συμβόλαιο, με πήγαν στο 0.089 και 0.075 αντίστοιχα, ενώ μετέβαλαν και τα όρια της ΟΤΣ. 

Η προσφορά της ΕΛΙΝ ήταν ελαφρά χαμηλότερη ώς προς τις χρεώσεις, χωρίς ΟΤΣ και χωρίς χρονική δέσμευση. Θεώρησα ότι είναι πιο συμφέρουσα και έτσι άλλαξα πάροχο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, everyone_sux είπε

Η Elpedison νομίζω έχει από τις υψηλές ρήτρες ΟΤΣ

Ενεργοποιείς υπηρεσία fixed με ~2.5Ε/μήνα και αποφεύγεις την ΟΤΣ

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

Ενεργοποιείς υπηρεσία fixed με ~2.5Ε/μήνα και αποφεύγεις την ΟΤΣ

Ενεργοποιείς υπηρεσία fixed με ~2.5Ε/μήνα και αποφεύγεις την ΟΤΣ

Α, το έχουν ακόμα αυτο; Αξίζει...

[EDIT] Ναι το έχουν, είναι €1,5, ΑΛΛΑ πρέπει να πας στο πακέτο με τα €89,50/66,10, άρα στην ουσία πληρώνεις ΠΟΛΥ ψηλό premium γι αυτή την εξασφάλιση.

Επεξ/σία από everyone_sux
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι σε διαδικασία μετακόμισης σε καινούργιο διαμερισμα δικό μου. Τώρα είμαι σε ενοίκιο.

Αυτη τη στιγμή η τελευταία ετησία κατανάλωση ρεύματος είναι 6000 kw/h (4500 ημερήσιες 1500 νυκτερινές) με ηλεκτρικό θερμοσίφωνα, κουζίνα και θερμαντικά σώματα.

Στο καινούργιο σπιτι , έχει εστίες/φούρνο αερίου, Τζάκι φυσικού αερίου (οποτε θα μπει μετρητής αερίου αυτονομίας), ηλιακό τριπλής ενεργείας και κεντρική θέρμανση φυσικοί αερίου.

Οπότε είμαι στην αναζήτηση παροχου ρεύματος και αερίου. Όπου οι kw/h για το ρευμα θεωρητικά θα είναι αρκετά λιγότερες.

Πως να υπολογίσω τώρα ποιον παροχο συμφέρει να επιλέξω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, everyone_sux είπε

Απ'όσο θυμάμαι η ΔΕΗ έχει ένα και μοναδικό τιμολόγιο, και δεν είναι στα €90 αλλά στα €110 και€119. Άρα το ΚΟΤΒ θα είναι €65 και €74 κανονικά.

Η Elpedison νομίζω έχει από τις υψηλές ρήτρες ΟΤΣ... αλλά δεν νομίζω πως θα φτάνει αυτή τη διαφορά. 

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα, η ΔΕΗ εκδίδει 2 τιμολόγια ανά τετράμηνο, το έναντι και τον εκκαθαριστικο.
Όπως προείπα έχω Γ1Ν Οικιακό Τιμολόγιο ΚΟΤ B

Έναντι (14/02/2020 - 12/04/2020 | 59 μερες)
Κατανάλωση Ηλεκτρικής Ενέργειας 632 kWh (434 μερα/198 νυχτα)
108 ευρώ (από τα οποία το ρεύμα μου ήταν 42,79)

Εξοφλητικός (14/02/2020 - 16/06/2020 | 124 μερες)
Κατανάλωση Ηλεκτρικής Ενέργειας 1528 kWh (912 μερα/616 νυχτα)
141 ευρώ  (από τα οποία το ρεύμα μου ήταν 101,55)

Και μου έκανε τρομερή κακή εντύπωση ότι ενώ είπαν για εκπτωσεις μέσα στον κορονοϊό και πλήρωσα και πληρώνω πάντα εμπρόθεσμα όλο το πόσο στους λογαργιασμους και είπαν ότι θα γίνει μετά στον επόμενο η έκπτωση δεν είδα τπτ από έκπτωση σε αυτόν τον λογαριασμό κτλ

οπότε από που προκυπτει το "δεν είναι στα €90 αλλά στα €110 και€119. Άρα το ΚΟΤΒ θα είναι €65 και €74 κανονικά."

Και που λέτε ότι θα έχω λιγότερα να πληρώνω και να αξίζει με βάση αυτές τις μετρήσεις?

Επεξ/σία από PurpleNinja
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, PurpleNinja είπε

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα, η ΔΕΗ εκδίδει 2 τιμολόγια ανά τετράμηνο, το έναντι και τον εκκαθαριστικο.
Όπως προείπα έχω Γ1Ν Οικιακό Τιμολόγιο ΚΟΤ B

Έναντι (14/02/2020 - 12/04/2020 | 59 μερες)
Κατανάλωση Ηλεκτρικής Ενέργειας 632 kWh (434 μερα/198 νυχτα)
108 ευρώ (από τα οποία το ρεύμα μου ήταν 42,79)

Εξοφλητικός (14/02/2020 - 16/06/2020 | 124 μερες)
Κατανάλωση Ηλεκτρικής Ενέργειας 1528 kWh (912 μερα/616 νυχτα)
141 ευρώ  (από τα οποία το ρεύμα μου ήταν 101,55)

Και μου έκανε τρομερή κακή εντύπωση ότι ενώ είπαν για εκπτωσεις μέσα στον κορονοϊό και πλήρωσα και πληρώνω πάντα εμπρόθεσμα όλο το πόσο στους λογαργιασμους και είπαν ότι θα γίνει μετά στον επόμενο η έκπτωση δεν είδα τπτ από έκπτωση σε αυτόν τον λογαριασμό κτλ

οπότε από που προκυπτει το "δεν είναι στα €90 αλλά στα €110 και€119. Άρα το ΚΟΤΒ θα είναι €65 και €74 κανονικά."

Και που λέτε ότι θα έχω λιγότερα να πληρώνω και να αξίζει με βάση αυτές τις μετρήσεις?

Δεν έχει σημασία το πόσα τιμολόγια εκδίδει και πότε. Δεν έχει σημασία αν είναι εκκαθαριστικός ή όχι. Πάντα απλώς διαιρείς το κόστος με τις KWh  που έκαψες. Στη συγκεκριμένη περίπτωση π.χ. 101,55/1528=0.066 το οποίο ταιριάζει όντως με το ΚΟΤΒ που ανέφερα πιο πάνω. Αλλά τα μπουζουριάζεις όλα μαζί και είναι λίγο πιο δύσκολη η διάκριση. Ο λογαριασμός πρέπει να έχει τη σωστή ανάλυση - τιμή ανά κιλοβατώρα, έκπτωση ΚΟΤ κτλ κτλ. Τί σε μπερδεύει; Αν θες πόσταρε εικόνα του λογαριασμού σου χωρίς τα στοιχεία σου να τα εξηγήσουμε...

Παντού θα έχεις λιγότερα πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα σκεφτομαι και εγω να αλλαξω παροχο 55τμ σπιτι ημιοροφος περιοχη κεντρο θεσσαλονικης 1 δωματιο μονο του σαλοκουζινα ενιαια και μπανιο. Το σπιτι εχει θερμοπομπους (ηλεκτρικα σωματα δηλαδη τα βαζεις στην πριζα για να βγαλουν ζεστη) και εχουμε ενα 12αρι κλιματιστικο inventor (το αγορασαμε περισυ). Γενικά παιζει καθε μερα (ειδικα τωρα καλοκαιρι ) θερμοσιφωνο, 1-2 φωτα συνεχεια αναμενα γιατι δεν ειναι πολυ φωτεινο το σπιτι, 2 ηλεκ. υπολογιστες (οχι ακραια πραγματα), ψυγειο 15αετιας και καθε μερα ενα ματι του φουρνου για το φαγητο μας και το aircondition στην ψυξη. Τον χειμώνα εχουμε τα ιδια πραγματα απλα με το aircondition στην ζεστη. Το σπιτι ΔΕΝ διαθετει αεριο ασχετα που η περιοχη εχει. Οι λογαριασμοι που εχουμε στο ρευμα φαινονται στην φωτογραφια παρακατω και ειναι ολοι παντα πληρωμενοι στη ωρα τους. 

Το σπιτι ειναι της μανας της κοπελας μου και μενουμε εμεις κανα 10μηνο σχεδον και τον Μαϊο που μας περασε εγινε αλλαγη ονοματος γιατι σκεφτηκαμε οτι σαν απολυμενη που ειναι η κοπελα μου μπορει να δικαιουμαστε Κοινωνικο τιμολογιο (ακομα δεν εχουμε κανει αιτηση ουτε το εχω ψαξει να πω την αληθεια ξερω βλακεια μου).  

Η εταιρια που κοιταω εινα η Ελιν λογω του μηδενικου ΟΤΣ. Επισης σκεφτομουν μηπως κανουμε αυτο με το 45% εκπτωση με 2 χρονια συμβολαιο και παγιο 0,15την μερα  με τιμη Kwh 0,0659 και οχι το ελευθερο που ειναι με τιμή 0.085 (που με εκπτωση συνεπειας παει στα 0,0765) ανα Kwh. Εχει καποιος να προτεινει κατι? Αξιζει να αλλαξουμε η να καθισουμε στην ΔΕΗ? ευχαριστω για τον χρονο σας.

Screenshot_3.png

Επεξ/σία από patousitsas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δικαιουσε ΚΟΤ τοτε το ελευθερο προγραμμα ειναι μονοδρομος γιατι πλεον η Ελιν δεν χορηγει ΚΟΤ στο προγραμμα με το παγιο εδω κι 1 μηνα περιπου.Εγω ειμαι στο κλειστο προγραμμα με το παγιο απο το 10/19 και φετος δικαουμαι ΚΟΤ.Να δουμε τι θα μου πουν οταν θα ερθει η ωρα γιατι οταν εκανα το συμβολαιοσυμβολαιο δεν ισχυε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω μεγάλες διαφορές σε τιμή, οπότε μάλλον παραμένω ΔΕΗ. Μέχρι τώρα έχω ακούσει καλά λόγια για  Ήρων και Protergia. Για Volterra άκουσα τα χειρότερα, βάζουν έξτρα χρεώσεις, στέλνουν πλασιέ στα σπίτια, σπαμάρουν διαφημίσεις στο διαδίκτυο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, F1skar είπε

Δεν βλέπω μεγάλες διαφορές σε τιμή, οπότε μάλλον παραμένω ΔΕΗ. Μέχρι τώρα έχω ακούσει καλά λόγια για  Ήρων και Protergia. Για Volterra άκουσα τα χειρότερα, βάζουν έξτρα χρεώσεις, στέλνουν πλασιέ στα σπίτια, σπαμάρουν διαφημίσεις στο διαδίκτυο. 

Εξαρτάται την κατανάλωση που κάνεις και το τι ποσό (καθαρά υποκειμενικό) θεωρείς οτι αξίζει σε ετήσια βάση...

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, F1skar είπε

Δεν βλέπω μεγάλες διαφορές σε τιμή, οπότε μάλλον παραμένω ΔΕΗ. Μέχρι τώρα έχω ακούσει καλά λόγια για  Ήρων και Protergia. Για Volterra άκουσα τα χειρότερα, βάζουν έξτρα χρεώσεις, στέλνουν πλασιέ στα σπίτια, σπαμάρουν διαφημίσεις στο διαδίκτυο. 

Μήπως ήθελες να τα γράψεις ανάποδα; Η Volterra όντως τελευταία αλλάζει μονομερώς κάποιους όρους, αλλά μπροστά στην Ήρων ας πούμε ειναι αγγελούδι. 

Πάντως μετά τις τελευταίες αυξήσεις της ΔΕΗ, οι διαφορές στην τιμη είναι υπολογίσιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπετε κατι στραβο στους λογαριασμους αυτους?

Ειναι ενας εναντι και ο αντιστοιχος εκκαθαριστικος.

Μου φαινεται σα μεγαλο το ποσο για 1200 kwh.

Και τα εχουν κανει και λιγο αχταρμα με τις ρυθμιζομενες χρεωσεις.

Ειχα κανει αιτηση για κοινωνικο τιμολογια αλλα μου ειπαν οτι τους εστειλαν απο ΔΕΔΔΗΕ οτι δε δικαιομουν για τη περιοδο αυτη,για αυτο στον εκκαθαριστικο χρεωνουν κανονικα.

 

 

dd.jpg

Χωρίς τίτλο.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...