Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, coyote2 είπε

Πάντως αυτά που βλέπω στα ΕΛΤΑ διαγώνια είναι μάλλον ο λόγος που η εταιρία πάει κατά....

χρεώνουν λάθος? χωρίς ΟΤΣ αρα θα βρεθούν με ζημιές από αυτή την μπίζνα? 

Ζημιές θέλουν για να τα αγοράσουν τζάμπα οι επιτήδειοι...το' χουμε ξαναδεί το έργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 6/4/2021 στις 9:10 ΜΜ, Depeche3 είπε

Η τιμή στο UP με όλες τις εκπτώσεις είναι 0.110 μείον 45 % μας κάνει 0.06050 αν αφαιρέσουμε και το 45 από ΚΟΤ Β μας κάνει 0.015 κ αν αφαιρέσουμε 75 έχουμε πίστωση άρα είναι η πιο χαμηλή κ με πάγιο ενός έτους 34.80 - 20 =14.80 /12=1.23 συν ότι είναι αορίστου χρόνου άρα δεν μπαίνουμε σε διαδικασίες καταγγελιών νομίζω ότι είναι πολύ χαμηλό . Το μόνο που θέλει προσοχή είναι η εμπροθεσμη πληρωμή που με τέτοιες εκπτώσεις δεν νομίζω κάποιος να έχει θέμα .....

 

Στις 6/4/2021 στις 7:31 ΜΜ, Depeche3 είπε

Ακομα μου ειπαν οτι στο ΚΟΤ δεν υπαρχει ΟΤΣ και καμια αλλη ρητρα και οτι το συμβολαιο ειναι αοριστου χρονου . Νομιζω οτι ειναι η χαμηλοτερη τιμη που υπαρχει στην αγορα με αυτες τις προυποθεσεις.

Βλέπω διαγράφτηκαν (ευτυχώς) κάποια ποστ, βέβαια παραμείνανε αυτά ,οπότε για να μην υπάρχει παραπληροφόρηση ,ανεβάζω επίσημη απάντηση απο Ηρών

1101679944_.png.1d0d02c9f9f36ca48a0cb72233e42bb7.png

Επομένως ,τα αυτονόητα ισχύουν ,δηλαδή και ΟΤΣ χρεώνεται και η έκπτωση ΚΟΤ αφορά την αρχική τιμή

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε ολους . Τον προηγούμενο μήνα έληξε το συμβόλαιο μου με την νόβα και Σκεφτομαι να αλλαξω πάροχο . Τωρα εχω το nrg basic. Σημερα μου εκανε τηλεφωνική προσφορά   Η volton για το προγραμμα   unicque flexi plus που δινει τον 1ο και 13ο μήνα δωρεάν ρεύμα . Σαν εναλλακτική Σκέφτομαι  το ΕΛΤΑ αλλα δεν εχω καταλάβει εάν χρεώνει ΟΤΣ. Οι κιλοβατώρες που καίω ειναι περίπου 6000 το χρονο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, panthrax2 είπε

Καλησπέρα σε ολους . Τον προηγούμενο μήνα έληξε το συμβόλαιο μου με την νόβα και Σκεφτομαι να αλλαξω πάροχο . Τωρα εχω το nrg basic. Σημερα μου εκανε τηλεφωνική προσφορά   Η volton για το προγραμμα   unicque flexi plus που δινει τον 1ο και 13ο μήνα δωρεάν ρεύμα . Σαν εναλλακτική Σκέφτομαι  το ΕΛΤΑ αλλα δεν εχω καταλάβει εάν χρεώνει ΟΤΣ. Οι κιλοβατώρες που καίω ειναι περίπου 6000 το χρονο 

Τι σου βγαζει το excel?

To ειδες καθολου?

Αν δεν εχεις νυχτερινο να βαλεις.

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, panthrax2 είπε

Σαν εναλλακτική Σκέφτομαι  το ΕΛΤΑ αλλα δεν εχω καταλάβει εάν χρεώνει ΟΤΣ

ούτε εμείς , αλλά ούτε και τα ΕΛΤΑ 😁

το συμβόλαιο πάντως γράφει για εφαρμογή ρήτρας

8 λεπτά πριν, panthrax2 είπε

Οι κιλοβατώρες που καίω ειναι περίπου 6000 το χρονο 

διάβασε το sticky και βάλε στο αντίστοιχο excel 6000 να δεις τι παίζει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

@korakios, @HERTHAN ουδέν σχόλιον για το λογαριασμό μου;😄

Εσάς περίμενα.

είναι λίγο μπερδεμένα , περίμενα χειρόγραφο 😁, αλλά απο τη στιγμή που δεν έχεις και εσύ χρέωση ρήτρας καλά είναι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DownUNDERground είπε

@korakios, @HERTHAN ουδέν σχόλιον για το λογαριασμό μου;😄

Εσάς περίμενα.

Αν καναμε σχολιο τοτε σημαινει οτι θα υπηρχε προβλημα.

1 λεπτό πριν, korakios είπε

περίμενα χειρόγραφο 😁

Ο εναντι ερχεται χειρογραφο.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HERTHAN είπε

Αν καναμε σχολιο τοτε σημαινει οτι θα υπηρχε προβλημα.

Μπακαλοχαρτο😄😄😄. Ο λογαριασμός εμένα στην we energy καλύτερη ανάλυση ειχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Τι σου βγαζει το excel?

To ειδες καθολου?

Αν δεν εχεις νυχτερινο να βαλεις.

Οχι δεν το ειδα καθόλου το excel . Το μονο που εκανα ειναι το energy cost και  συμφωνα με τις Κιλωβατορες που εβαλα (6500) το πιο οικονομικό  με εκπτωση συνέπειας ειναι της  βολτον unique flexi plus the  . Οταν πατούσα χωρίς εκπτωση συνέπειας το οικονομικότερο που μου έβγαζε ηταν της ΕΛΤΑ . Αίτηση για νυχτερινό εχω κάνει και σημερα τους πλήρωσα καο περιμενω να έρθω να το τοποθετήσουν  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, COSTAKISMIKROS είπε

Ο λογαριασμός εμένα στην we energy καλύτερη ανάλυση ειχε.

 Τα FullHD και τα 4K όπως καταλαβαίνεις κοστίζουν.:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, panthrax2 είπε

Οχι δεν το ειδα καθόλου το excel . Το μονο που εκανα ειναι το energy cost και  συμφωνα με τις Κιλωβατορες που εβαλα (6500) το πιο οικονομικό  με εκπτωση συνέπειας ειναι της  βολτον unique flexi plus the  . Οταν πατούσα χωρίς εκπτωση συνέπειας το οικονομικότερο που μου έβγαζε ηταν της ΕΛΤΑ . Αίτηση για νυχτερινό εχω κάνει και σημερα τους πλήρωσα καο περιμενω να έρθω να το τοποθετήσουν  

Δες στο sticky το excel που εχει προγραμματα χωρις ΟΤΣ και καταχωρησε την καταναλωση σου.

Θα σου βγαλει σε ποιον παροχο εχεις το μεγαλυτερο οφελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Χμ, δεν έχω κάτσει καν να ψάξω αν στέλνουν και λογαριασμό στο σπίτι. Θα μας πει ο ΠΑΛΑΙΟΥΡΑΣ ο @ababa641.

Amazon.com: One Small Step for a Man One Giant Leap for Mankind NASA Apollo  11 1969 Moon Footprint Lunar Landing Astronaut Famous Motivational  Inspirational Quote Cool Wall Decor Art Print Poster 12x18:

Το έχω αναφέρει οτι στέλνει και με τα ΕΛΤΑ(χαχα) μετά από μια εβδομάδα περίπου αφού τον λάβω ηλεκτρονικά.

7 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Πρώτος λογαριασμός ΕΛΤΑ!!!

Περίοδος κατανάλωσης 02/03/2021 έως 23/03/2021. Βάζω αυτά που ενδιαφέρουν και πείτε μου αν βλέπετε κάτι ύποπτο. Εγώ κομπλέ τα βλέπω (νομίζω😁:

image.png.643935f4b0298f605cb65124603323cd.png

image.png.6ad199a3d2d03edeb0e2cf38b3889920.png

Σαν πρώτος λογαριασμός δεν εφαρμόζεται 10% έκπτωση συνέπειας. 50€ η εγγύηση.

Πρώτες εντυπώσεις:

- Λίγο της κακιάς ώρας ο λογαριασμός οπτικά. Και λάθος αναφορά βλέπω, καθώς εκεί που λέει "έκπτωση συνέπειας 39,38" προφανώς και δεν είναι έκπτωση αλλά το καθαρό ποσό που πληρώνω προ εγγύησης.

- Η "πάγια ημερήσια χρέωση 0,18€" λογικά είναι το 0,25€ πάγιο το μήνα αλλά για τις 21-22 μέρες του εκκαθαριστικού.

- Το πρώτο πραγματικό πρόβλημα (για τα δικά μου μέτρα) που εντόπισα με την εξυπηρέτησή τους. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΣΑΙ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ Ή ΣΤΟ ΜΕΗΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ!!!😂

Και στους 2 λογαριασμούς σε μένα στην έκπτωση συνέπειας είχε 0,00€ για να δούμε στον τρίτο... ή εγώ είμαι τυχερός και μου πάνε όλα καλά με τα ΕΛΤΑ ή εσείς άτυχοι...

@HERTHANξέρω τι σκέφτεσαι ...😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...