Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, mtziris είπε

@korakios η efa τελικά δίνει ρευμα στην Κρήτη αλλά όποιος έχει ΚΟΤ δεν παίρνει την 12% εκπτωση συνεπειας. Στον εκκαθαριστικό και μονο θα μου βάζει λεει καποια άλλη έκπτωση συνεπειας. Περιμένω να μου στειλει σε email την προσφορά.

ok, περιμένουμε την προσφορά τότε να δούμε τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πηρα την προσφορά με email η οποια είναι η ίδια με το site. Παιρνω τηλ. παλι και μου λεει τελικά ότι θα παίρνω το 12% συνέπεια μόνο στον εκκαθαριστικό. Οπότε ισχύει το excel, έτσι δεν είναι ή κανω λάθος?

Ειμαι μεταξυ efa και nrg. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mtziris είπε

Παιρνω τηλ. παλι και μου λεει τελικά ότι θα παίρνω το 12% συνέπεια μόνο στον εκκαθαριστικό.

μάλλον εννοεί στον επόμενο μετά τον εκκαθαριστικό

Το θέμα με την efa είναι πως εφαρμόζει τη συνέπεια στο ΚΟΤ .

Αρχική τιμή μείον ΚΟΤ = τελική και τελική μείον έκπτωση συνέπειας ? (που είναι και το "σωστό")

ή

αρχική τιμή μείον έκπτωση συνέπειας = τελική και τελική μείον ΚΟΤ ? (που ανέφερε άλλο μέλος και έτσι υπολογίζεται στο excel)

13 λεπτά πριν, mtziris είπε

Ειμαι μεταξυ efa και nrg. 

?

έχεις τόσο μεγάλη κατανάλωση να σε συμφέρει η NRG ? Αν ναι σε καλύπτει το όριο του ΚΟΤ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μια ανακεφαλαίωση γιατί έχω μπερδευτεί. Είμαι στη ΔΕΗ με ΚΟΤ. Στην επόμενη αίτηση για ΚΟΤ θα είμαι εκτός λόγο Ορίων φορολογικής. 
Γι αυτό το λόγο και για την αύξηση της ΔΕΗ με το ΟΤΣ θελω να πάω σε μια εταιρία στην οποία θα με συμφέρει οικονομικά αλλά και να μπορώ να συνεχίσω το ΚΟΤ για 1-2 μήνες ποσό θα Παρει μέχρι τις νέες αιτήσεις. Βαση του excel αυτές που με συμφέρουν όπως βλέπω εγώ σε 3Φ παροχή με νυχτερινό που έχω είναι η nrg που την αποκλείω λόγο της ασάφειας του συμβολαίου τους μέχρι στιγμής, η solar και η protergia. 
Η protergia απ ότι βλέπω δεν δίνει ΚΟΤ όποτε πάμε solar και συγκεκριμένα για το fixed. 
Καποιος που έχει το συγκεκριμένο να μου πει γνώμη,απόψεις;

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Παιδιά μια ανακεφαλαίωση γιατί έχω μπερδευτεί. Είμαι στη ΔΕΗ με ΚΟΤ. Στην επόμενη αίτηση για ΚΟΤ θα είμαι εκτός λόγο Ορίων φορολογικής. 
Γι αυτό το λόγο και για την αύξηση της ΔΕΗ με το ΟΤΣ θελω να πάω σε μια εταιρία στην οποία θα με συμφέρει οικονομικά αλλά και να μπορώ να συνεχίσω το ΚΟΤ για 1-2 μήνες ποσό θα Παρει μέχρι τις νέες αιτήσεις. Βαση του excel αυτές που με συμφέρουν όπως βλέπω εγώ σε 3Φ παροχή με νυχτερινό που έχω είναι η nrg που την αποκλείω λόγο της ασάφειας του συμβολαίου τους μέχρι στιγμής, η solar και η protergia. 
Η solar απ ότι βλέπω δεν δίνει ΚΟΤ όποτε πάμε protergia και συγκεκριμένα για το fixed. 
Καποιος που έχει το συγκεκριμένο να μου πει γνώμη,απόψεις;

Αν εχεις πολυ μεγαλη καταναλωση τοτε ειναι καλυτερα να πας NRG.Για ποια ασαφεια στο συμβολαιο εννοεις?Σε ρωταω γιατι κι εγω στην NRG ειμαι.

Aν η διαφορα ειναι μικρη δες τι σε συμφερει περισσοτερο χωρις ΚΟΤ μιας και τους περισσοτερους μηνες δεν θα το εχεις.Αν σου βγαινει φθηνοτερη η Solar χωρις ΚΟΤ σε σχεση με την Protergia τοτε καλυτερα να πας στην Solar καθως το κερδος θα ειναι μεγαλυτερο μακροπροθεσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

όποτε πάμε solar και συγκεκριμένα για το fixed. 
Καποιος που έχει το συγκεκριμένο να μου πει γνώμη,απόψεις;

στην προηγούμενη σελίδα θα δεις λογαριασμό @Kzaxas

8 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Στην επόμενη αίτηση για ΚΟΤ θα είμαι εκτός λόγο Ορίων φορολογικής. 

τότε μη το λαμβάνεις υπόψιν σαν επιλογή προγράμματος

3 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Για ποια ασαφεια στο συμβολαιο εννοεις?Σε ρωταω γιατι κι εγω στην NRG ειμαι.

για το αν μπορεί να αλλάξει η χρέωση fixed εννοεί , όσο να'ναι παραμένει ρίσκο με όλα τα προηγούμενα που αναφέρθηκαν στο άλλο νήμα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

για το αν μπορεί να αλλάξει η χρέωση fixed εννοεί , όσο να'ναι παραμένει ρίσκο με όλα τα προηγούμενα που αναφέρθηκαν στο άλλο νήμα

Ναι καταλαβα.

Μπορει να το ρωτησει γραπτως κιολας να δουμε και τι απαντηση θα παρει.

Να ρωτησει δηλαδη οτι αν το fixed ανεβει μπορει να φυγει αζημιως?

Αν το ενεργοποιησει δηλαδη τωρα στα 9,90 και μετα αυτοι το πανε στα 109,90 τοτε να εχει το δικαιωμα να φυγει αζημιως.Λογικα θα μπορει να φυγει αλλα καλο ειναι την απαντηση να του τη δωσουν απο την NRG και μονο γραπτως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Αν το ενεργοποιησει δηλαδη τωρα στα 9,90 και μετα αυτοι το πανε στα 109,90 τοτε να εχει το δικαιωμα να φυγει αζημιως.Λογικα θα μπορει να φυγει αλλα καλο ειναι την απαντηση να του τη δωσουν απο την NRG και μονο γραπτως.

Ε, χμ, αυτό ακριβώς δε συνέβη με την αύξηση στα 9,90€; Γιατί να τους εμπιστευτεί κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, korakios είπε

στην προηγούμενη σελίδα θα δεις λογαριασμό @Kzaxas

τότε μη το λαμβάνεις υπόψιν σαν επιλογή προγράμματος

για το αν μπορεί να αλλάξει η χρέωση fixed εννοεί , όσο να'ναι παραμένει ρίσκο με όλα τα προηγούμενα που αναφέρθηκαν στο άλλο νήμα

Αυτό ακριβώς! Ναι οκ λογαριασμό είδα αλλά δεν βλέπω πουθενά να μπορεί να Παρει εκκαθαριστικό κάθε μήνα. Να μπορώ να δινω μέτρηση… Γνωρίζει κανείς; Στη solar δεν υπάρχει δέσμευση σωστά;

45 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ναι καταλαβα.

Μπορει να το ρωτησει γραπτως κιολας να δουμε και τι απαντηση θα παρει.

Να ρωτησει δηλαδη οτι αν το fixed ανεβει μπορει να φυγει αζημιως?

Αν το ενεργοποιησει δηλαδη τωρα στα 9,90 και μετα αυτοι το πανε στα 109,90 τοτε να εχει το δικαιωμα να φυγει αζημιως.Λογικα θα μπορει να φυγει αλλα καλο ειναι την απαντηση να του τη δωσουν απο την NRG και μονο γραπτως.

Αυτό ακριβώς θα κάνω. Θα στείλω τώρα ένα ερώτημα… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Αυτό ακριβώς! Ναι οκ λογαριασμό είδα αλλά δεν βλέπω πουθενά να μπορεί να Παρει εκκαθαριστικό κάθε μήνα. Να μπορώ να δινω μέτρηση… Γνωρίζει κανείς; Στη solar δεν υπάρχει δέσμευση σωστά;

Το έχω γράψει αν δεις λίγο πιο πίσω ότι μπορείς να δώσεις μέτρηση από το Site της Solar και μπορείς να συνεννοηθείς άψογα μαζί τους είτε τηλεφωνικά είτε με mail.Δεν υπάρχει δέσμευση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Ε, χμ, αυτό ακριβώς δε συνέβη με την αύξηση στα 9,90€; Γιατί να τους εμπιστευτεί κανείς;

Δεν θυμαμαι να ειχε καποιος 4 ευρω και να το πηγαν στα 9,90.

Εισαι σιγουρος οτι ειχε γινει αυτο?

Εγω νομιζω το fixed αυξησαν σαν υπηρεσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά κατάφερα να επεξεργαστώ το pdf. Δεν ξέρω αν το έχω κανει σωστά. Έχω σύνολο 7400 κιλοβατώρες. 4700 ημερήσιο 2700 βραδινό. Αν το πάρουμε ότι είναι σωστό πρώτη έρχεται η nrg και δεύτερη η efaenergy. Σωστό είναι;

CDD3B290-422F-441A-81BF-4D82DE7B461E.png

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Τελικά κατάφερα να επεξεργαστώ το pdf. Δεν ξέρω αν το έχω κανει σωστά. Έχω σύνολο 7400 κιλοβατώρες. 4700 ημερήσιο 2700 βραδινό. Αν το πάρουμε ότι είναι σωστό πρώτη έρχεται η nrg και δεύτερη η efaenergy. Σωστό είναι;

 

Μηπως συμπληρωσες λαθος αρχειο η εχει αλλαξει το excel?

Εβαλες ξεχωριστα κιλοβατωρες ημερησιες και νυχτερινες?Βλεπω το συνολο γι'αυτο σε ρωταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το δεύτερο αρχείο που λέει για νυχτερινό. Έβαλα συνολικές και μετά κάτω δεξιά που βγάζει τις αναλογίες πρωινό νυχτερινό έβαλα από 20% στο 40% για να βγάλει περίπου τα δικά μου δεδομένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Αυτό είναι το δεύτερο αρχείο που λέει για νυχτερινό. Έβαλα συνολικές και μετά κάτω δεξιά που βγάζει τις αναλογίες πρωινό νυχτερινό έβαλα από 20% στο 40% για να βγάλει περίπου τα δικά μου δεδομένα. 

Μαλλον θα εχει αλλαξει το αρχειο γιατι εχω πολυ καιρο να το δω.
Περιμενε να σε βοηθησει ο korakios η καποιος αλλος για να μην σε μπερδεψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...