Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Χρησιμοποιώντας το excel του θέματος (ημέρας δεν έχω νυχτερινό)   οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις βγαίνουν 300 κάτι που συμφωνεί (σαν αναλογία) με άλλους λογαριασμούς που έπαιρνα απο την ΔΕΗ

το γράφω και στο sticky ,να μη θεωρείται ακριβείας ο υπολογισμός ρυθμιζόμενων στο excel

Επίσης αν έβαλες 5852kw σαν ετήσιες θα τις υπολογίσει δια 3 τις κλίμακες

Βάλε δηλαδή (αν είναι τετραμήνου) , 5852*3 και το αποτέλεσμα δια 3 για να βγει πιο σωστά (στο περίπου)

Και μετά δες και πόσο χάνεις που δεν έχεις ενεργοποιήσει ακόμα το νυχτερινό (edit2 απο τις ρυθμιζόμενες , όχι απο τυχών χαμηλότερη κιλοβατώρα νυχτερινού)

(edit στο ποσοστό αναλογίας βάλε 33% μιας και έχεις 24ωρη κατανάλωση)

Φυσικά είμαστε offtopic και δε θα πολυεπεκταθώ

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, korakios είπε

χωρίς ρεύμα φυσικά και δεν μένεις

μπορεί όμως να χάσεις την εγγύηση γιαυτό είναι καλό να βάλεις πάγια εντολή αν φοβάσαι μην κλείσει

Να ρωτήσω κάτι που δεν έχω ψάξει. Στην ΕΛΙΝ (τουλάχιστον όταν έκανα το συμβόλαιο) μόλις έβαλα πάγια εντολή μου επέστρεψαν την προκαταβολή. Αυτό παίζει σε όλους τους εναλλακτικούς παρόχους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, userAnon είπε

Να ρωτήσω κάτι που δεν έχω ψάξει. Στην ΕΛΙΝ (τουλάχιστον όταν έκανα το συμβόλαιο) μόλις έβαλα πάγια εντολή μου επέστρεψαν την προκαταβολή. Αυτό παίζει σε όλους τους εναλλακτικούς παρόχους?

οι περισσότεροι το αναφέρουν είτε στη σελίδα ,είτε στους ειδικούς όρους του προγράμματος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεοί στην Protergia, και δεν έχουν το Οικιακό Fixed στην online αίτηση, αλλά και όταν πήρα τηλέφωνο, το ζήτησα, μου είπαν να στείλω και email που να λέει το πρόγραμμα, μου είπαν ότι το λάβανε όλα καλώς, πάλι το MVP μου στείλανε να υπογράψω... 🤦‍♂️   Λάθος λέει θα το κοιτάξουν να στείλουν άλλο... Έχουν καμία εντολή να μη δίνουν το fixed;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ecuador είπε

 Λάθος λέει θα το κοιτάξουν να στείλουν άλλο... Έχουν καμία εντολή να μη δίνουν το fixed;

δε νομίζω να πήγαν να ψαρώσουν , μάλλον λάθος υπαλλήλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, korakios είπε

δε νομίζω να πήγαν να ψαρώσουν , μάλλον λάθος υπαλλήλου

Κοίτα, λέει "do not attribute to malice, what can be explained by incompetence", αλλά είναι και το ότι το πρόγραμμα λείπει και από το drop down της online αίτησης, οπότε δε μπορείς να πεις ότι δε μπορούμε να υποπτευθούμε και "σχέδιο" 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει έρθει σε κανένα εκκαθαριστικός Ιουλίου; 

 

Εγώ στη volterra, σε εκκαθαριστικό τετράμηνο μέχρι 8 Αυγούστου (δεν έδινα μετρήσεις) και συνολικές KWh γύρω στις 1600, πληρώνω ρήτρα μόνο 4,5€, το οποίο το θεωρώ θετική έκπληξη με τις τιμές ΟΤΣ του τελευταίου καιρού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο site της protergia, επιλέγω το "Protergia Οικακό Fixed" και όταν πάω να πατήσω το τεράστιο κουμπί "ΑΠΟΚΤΗΣΕ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ" δεν κάνει τίποτα. 

Βλέπω λοιπόν ότι το link στο συγκεκριμένο κουμπί έχει URL https://www.protergia.gr/el/protergia-οικιακό-fixed#block-webform-client-block-3936

Γιατί το κάνει αυτό ο συγκεκριμένος πάροχος; Πως να τον εμπιστευτώ μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, korakios είπε

χωρίς ρεύμα φυσικά και δεν μένεις

μπορεί όμως να χάσεις την εγγύηση γιαυτό είναι καλό να βάλεις πάγια εντολή αν φοβάσαι μην κλείσει

Να βοηθησω διοτι εκανα προσφατα συμβολαιο στην efa και να πω οτι σαν συνεπης πελατης στον προηγουμενο παροχο με δυο παροχες οικιακο και επαγγελματικο δεν μου ζητησαν εγγυηση για καμια παροχη(εκτος παγιας εντολης)λογω συνεπειας οπως ανεφερα και μαλιστα  το εστειλαν και γραπτως στην αιτηση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, naive είπε

Έχει έρθει σε κανένα εκκαθαριστικός Ιουλίου;

Εγώ στη volterra, σε εκκαθαριστικό τετράμηνο μέχρι 8 Αυγούστου (δεν έδινα μετρήσεις) και συνολικές KWh γύρω στις 1600, πληρώνω ρήτρα μόνο 4,5€, το οποίο το θεωρώ θετική έκπληξη με τις τιμές ΟΤΣ του τελευταίου καιρού 

μήπως κάνανε λάθος ?😛

Σε ποιο είσαι και έχει ρήτρα και πότε μπήκες ?

4 ώρες πριν, oxyd είπε

Στο site της protergia, επιλέγω το "Protergia Οικακό Fixed" και όταν πάω να πατήσω το τεράστιο κουμπί "ΑΠΟΚΤΗΣΕ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ" δεν κάνει τίποτα. 

Βλέπω λοιπόν ότι το link στο συγκεκριμένο κουμπί έχει URL https://www.protergia.gr/el/protergia-οικιακό-fixed#block-webform-client-block-3936

  

Στις 12/8/2021 στις 1:39 ΜΜ, korakios είπε

Το fixed της protergia έχει αναφερθεί και άλλες φορές ότι δεν προχωρά online 

Πάρε τηλ, email ,messenger κτλ 

 

4 ώρες πριν, oxyd είπε

Γιατί το κάνει αυτό ο συγκεκριμένος πάροχος; Πως να τον εμπιστευτώ μετά;

πήγαινε σε άλλον αν προβληματίζεσαι ....

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Ποιος ειχε βαλει Γ22 στην Solar o @skiace?

ναι :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι :)

Ναι καλα θυμομουν.

Εκανα ενα τσεκαρισμα ολα τα Γ22 και δεν το βρηκα το fixed της Solar.Λογικα θα το εκοψαν αλλα θα περιμενω να δω τι θα μου πει και ο Skiace μηπως ξερει κατι παραπανω.

Θα κανω κι ενα ερωτημα εννοειται για να ξερω το επομενο διαστημα εφοσον αποφασισω να το προχωρησω.

Παντως για Γ22 δεν υπαρχουν και πολλα οπως παλιοτερα.Οπως και να'χει βεβαια συγκριτικα με την ΔΕΗ θα ειναι πολυ καλυτερα ειδικα τωρα που μπαινουν και οι ρητρες.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Εκανα ενα τσεκαρισμα ολα τα Γ22 και δεν το βρηκα το fixed της Solar.Λογικα θα το εκοψαν αλλα θα περιμενω να δω τι θα μου πει και ο Skiace μηπως ξερει κατι παραπανω.

τι λέει ? τώρα καλή μας φαίνεται η Solar ????!!!!!!!!! μετά τα ποτάκια καλή φαίνεται τελικά έ??!!!

κάτσε να φωνάξω και τον @DownUNDERground να ήμαστε έτοιμοι όταν υπογράψεις 😂

Στις 4/8/2021 στις 3:49 ΜΜ, skiace είπε

Στα νεα του Γ22, σε fixed συνοψιζω.

Solar ....0,08055 χωρις δεσμευση συμβολαιου

protergia .... 0,097277 με 12 μηνο συμβολαιο (δεν στελνουν γραπτα ομως την συγκεκριμμενη προσφορα)

elin ...... 0,09215 χωρις δεσμευση συμβολαιου

οικονομικα συμφερει η σολαρ, αλλα δισταζω λογω αγνωστου (σε εμενα ονοματος.).


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

τι λέει ? τώρα καλή μας φαίνεται η Solar ????!!!!!!!!! μετά τα ποτάκια καλή φαίνεται τελικά έ??!!!

κάτσε να φωνάξω και τον @DownUNDERground να ήμαστε έτοιμοι όταν υπογράψεις 😂


 

Στο επαγελματικο και ειδικα στο συγκεκριμενο δεν μ'ενδιαφερει το ρισκαρω.Πιο πολλες πιθανοτητες εχει να τους ριξω εγω παρα αυτοι στην συγκεκριμενη περιπτωση.

Στο αλλο παραμενω στην Volterra δεν αλλαζω και φθηνοτερη να ηταν η Solar.Oπως και στο οικιακο δυσκολα να παω στην Solar.Εδω δεν πηγε ο Down που την καλοεβλεπε κιολας εγω θα παω που δεν την εχω κοιταξει ποτε?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Η Solar το εχει καταργησει το Γ22 το fixed?

Ποιος ειχε βαλει Γ22 στην Solar o @skiace?

καλημερα, ναι εγω, εχει προχωρησει η αλλαγη παροχου εχει εγκριθει απο Δεδδηε και περιμενω να με ενημερωσουν για την ολοκληρωση της αλλαγης.

Οντως δεν εχουν κανενα επαγγελματικο προγραμμα fixed πλεον στην σελιδα τους. μαλλον καταργουν οσο περισσοτερο μπορουν τα σταθερα προγραμματα. Αν και απλα με μια αυξηση τιμης και δικαιωμα αποχωρησης αζημιως σε πεταει εξω οποτε θελει. Οπως εχει γραφτει και εδω, η δεσμευση συμβολαιου ειναι κυριως για τον πελατη.

Επεξ/σία από skiace
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...