Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι στην W&V από τον Φεβρουάριο του 2019 με "Fixed" τιμή kWh στα 0,064 ανεξαρτήτου κατανάλωσης. Τον τελευταίο καιρό και με την ανηφόρα που έχει πάρει η ΟΤΣ, έτσι όπως τα υπολογίζω, έχω φτάσει να πληρώνω πλέον περισσότερα απ'ότι πλήρωνα στην ΔΕΗ που είχα πριν. Κατά την υπογραφή του συμβολαίου η αντιπρόσωπος (που τυγχάνει να είναι και φίλη) δεν μου ανέφερε πότε την ΟΤΣ παρά μόνο όταν άρχισα να βλέπω τις χρεώσεις στους λογαριασμούς. Τελευταίος λογαριασμός, για περίοδο χρήσης 13/07 - 09/08 και κατανάλωση 579kWh, μου ήρθε 164,60€ με ΟΤΣ στα 57,36€. Όλοι οι λογαριασμοί είναι πάντα "ΕΚ" μιας και περνάω τις kWh κάθε μήνα και φυσικά πληρωμένοι στην ώρα τους...

Πως να προχωρήσω, γιατί το πράγμα έχει παραγίνει?? Καταγγελία και την κάνω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κάνω και ένα ψιλο copy-paste

1. Ζητάς την επιστροφή του ποσού της ρήτρας μιας και δε γνώριζες την επιβάρυνση , τηλεφωνικώς και μπορείς να αναφέρεις (όχι με εκβιαστικό τόνο , ήρεμα και κοφτά ) , αν δε βγάλεις άκρη , ότι θα ήθελες ένα email επικοινωνίας για να έχεις γραπτή απάντηση για τις περεταίρω νόμιμες ενέργειες που επιθυμείς 

Αν δεν ψαρώσουν

2. Ζητάς απο την εταιρία γραπτώς μέσω email τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής και γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις ,ζητώντας την επιστροφή του ποσού και να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

3. Ανάλογα και την απάντηση (ή και τη μη απάντηση) κάνεις καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Υπόψιν οτι ο ΣτΚ καθυστερεί , μπορεί και τρίμηνο χαλαρά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/8/2021 στις 1:01 ΠΜ, korakios είπε

μήπως κάνανε λάθος ?😛

Σε ποιο είσαι και έχει ρήτρα και πότε μπήκες ?

  

Δεν ξέρω πραγματικά πώς το υπολόγισαν, συνήθως είχα πρόβλημα γιατί μου χρέωναν παραπανω, αυτή τη φορά ήταν θετική έκπληξη. Έχω παλιό συμβόλαιο με άνω όριο ΟΤΣ 70. Ίσως να πηραν τη μέση ΟΤΣ του τετραμήνου, οπότε να αντισταθμίστηκε ο Ιούλιος και έπεσε γύρω στο 70.
 

11 ώρες πριν, korakios είπε

Κάνω και ένα ψιλο copy-paste

1. Ζητάς την επιστροφή του ποσού της ρήτρας μιας και δε γνώριζες την επιβάρυνση , τηλεφωνικώς και μπορείς να αναφέρεις (όχι με εκβιαστικό τόνο , ήρεμα και κοφτά ) , αν δε βγάλεις άκρη , ότι θα ήθελες ένα email επικοινωνίας για να έχεις γραπτή απάντηση για τις περεταίρω νόμιμες ενέργειες που επιθυμείς 

Αν δεν ψαρώσουν

2. Ζητάς απο την εταιρία γραπτώς μέσω email τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής και γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις ,ζητώντας την επιστροφή του ποσού και να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

3. Ανάλογα και την απάντηση (ή και τη μη απάντηση) κάνεις καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Υπόψιν οτι ο ΣτΚ καθυστερεί , μπορεί και τρίμηνο χαλαρά

Αν οι όροι του συμβολαίου έχουν ΟΤΣ, έχει πολύ μικρή τύχη αυτό. Και κατά τη γνώμη μου είναι λάθος να απασχολείς και το ΣτΚ όταν δεν έχεις δίκιο.
Εδώ παλεύεις να βγάλεις άκρη όταν σου χρεώνουν ρήτρα που δεν προβλέπεται στο συμβόλαιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, naive είπε

Αν οι όροι του συμβολαίου έχουν ΟΤΣ, έχει πολύ μικρή τύχη αυτό. Και κατά τη γνώμη μου είναι λάθος να απασχολείς και το ΣτΚ όταν δεν έχεις δίκιο.

αν είχαν όρο να δώσει το σπίτι του , νομίζεις οτι θα όφειλε ?!!! έχει σχέση με το αν ο όρος είναι εμφανής και κατανοητός στον πελάτη , βγήκαν στο παρελθόν αντίστοιχες αποφάσεις υπέρ :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνώμη για Elin Οικιακό Fixed ; Είναι κανένας πελάτης εκεί; Τιμή ημέρας 0,099€ και νύχτας 0,07897€ .

 

Edit: Διαβάζοντας τους όρους μόνο "Fixed" δε φαίνεται να είναι, αφού αναγράφει..

IMG_20210816_124741.jpg

Επεξ/σία από Ellhvas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι Γενικοί Όροι είναι ίδιοι για όλα τα προγράμματα.

To Fixed έχει Ειδικούς Όρους (Β2 και Β10) που ακυρώνουν το Γ8 των Γενικών Όρων.

https://energy.elin.gr/media/rw4lu212/eidikoi-oroi-fixed-oikiako-nyxterino_06-2021.pdf

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Ειμαι στη volterra σχεδον ενα χρονο στο σπιτι με χρεωση 0,108. Με εκπτωση συνεπειας 45% βγαινει 0,0593 για ημερησια και νυχτερινη χρεωση. ΟΤΣ ειναι 35-45. Ο τελευταιος εκκαθαριστικος τετραμηνου ηρθε με χρεωση ρητρας 224,46€ με καταναλωση 3628kWh.

Αντιστοιχα στο καταστημα που εχω, η χρεωση ειναι 0,0699 με ΟΤΣ ορια 50-60. Η ρητρα ηταν 60,53 με καταναλωση 11156kWh.

Ο λογαριασμος του καταστηματος βγηκε 10/8 και του σπιτιου 12/8. Δεν μπορω να καταλαβω την μεγαλη διαφορα στο ποσο της ρητρας.

Επειδη μου φαινεται εξωφρενικο το ποσο της ρητρας του σπιτιου, σκεφτομαι να παω σε κατι fixed μιας και οι ρητρες απο οτι το κοβω οσο πανε αυξανονται.

Εχετε υποψιν σας καποιο καλο προγραμμα ειτε για σπιτι ειτε επαγγελματικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Οι Γενικοί Όροι είναι ίδιοι για όλα τα προγράμματα.

To Fixed έχει Ειδικούς Όρους (Β2 και Β10) που ακυρώνουν το Γ8 των Γενικών Όρων.

https://energy.elin.gr/media/rw4lu212/eidikoi-oroi-fixed-oikiako-nyxterino_06-2021.pdf

Ναι φίλε μου, τώρα το είδα,σε ευχαριστώ για τη διευκρίνιση, μάλλον για Ελίν ειμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

Δεν μπορω να καταλαβω την μεγαλη διαφορα στο ποσο της ρητρας.

Εξαρτάται περισσότερο από το μαθηματικό τύπο υπολογισμού και όχι μόνο από το άνω όριο 

5 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

Εχετε υποψιν σας καποιο καλο προγραμμα ειτε για σπιτι ειτε επαγγελματικο;

Για οικιακό διάβασε το sticky και κατέβασε  τα excel 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aίτηση στη protergia από 26-07-2021. Μετά από 4-5 μέρες στην πορεία της αίτησης λέει ότι έχει εγκριθεί από τον διαχειριστή δικτύου.  Ακόμα περιμένω να μου έρθει το μνμ ότι είμαι πελάτης...( να κάνω και λογαριασμό στο app).........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, maglor1981 είπε

Aίτηση στη protergia από 26-07-2021. Μετά από 4-5 μέρες στην πορεία της αίτησης λέει ότι έχει εγκριθεί από τον διαχειριστή δικτύου.  Ακόμα περιμένω να μου έρθει το μνμ ότι είμαι πελάτης...( να κάνω και λογαριασμό στο app).........

Εγώ έκανα αίτηση στις 8/8 για το Fixed.

Μετά απο 3 μέρες ήρθε το μήνυμα ότι εστάλη στον διαχειριστή δικτύου και χθες ήρθε ότι ενεργοποιηθηκε η νέα παροχή.

Edit: Τελικα γράφτηκα και στο myprotergia σήμερα!

 

Επεξ/σία από KoGi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, maglor1981 είπε

Aίτηση στη protergia από 26-07-2021. Μετά από 4-5 μέρες στην πορεία της αίτησης λέει ότι έχει εγκριθεί από τον διαχειριστή δικτύου.  Ακόμα περιμένω να μου έρθει το μνμ ότι είμαι πελάτης...( να κάνω και λογαριασμό στο app).........

Καλημέρα.. Πέρασαν από τον Δεδδηε;; Έχει ληφθεί η ένδειξη για την μεταφορά στον νέο παροχο; Μπορείς να μάθεις και να ρωτήσεις;.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα, πρώτη φορά που νοικιάζω σπίτι οπότε θα ήθελα τα φώτα σας για την επιλογή παρόχου. Διαβάζοντας το excel η Protergia φαίνεται να έχει την καλύτερη τιμολόγηση στα fixed πακέτα. Από εκεί και πέρα, είδα στη W&V το πρόγραμμα zero που έχουν και μετά από τηλεφωνική επικοινωνία μαζί τους καταλαβαίνω ότι είναι ένα πρόγραμμα ΟΤΣ που απλά "κερδίζεις" όταν η τιμή της κιλοβατώρας πέφτει. Θα είναι αυτές οι πτώσεις τιμής ικανές να αντισταθμίσουν τις κατά καιρούς αυξήσεις της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, darkelf98 είπε

Καλησπέρα και από εμένα, πρώτη φορά που νοικιάζω σπίτι οπότε θα ήθελα τα φώτα σας για την επιλογή παρόχου. Διαβάζοντας το excel η Protergia φαίνεται να έχει την καλύτερη τιμολόγηση στα fixed πακέτα. Από εκεί και πέρα, είδα στη W&V το πρόγραμμα zero που έχουν και μετά από τηλεφωνική επικοινωνία μαζί τους καταλαβαίνω ότι είναι ένα πρόγραμμα ΟΤΣ που απλά "κερδίζεις" όταν η τιμή της κιλοβατώρας πέφτει. Θα είναι αυτές οι πτώσεις τιμής ικανές να αντισταθμίσουν τις κατά καιρούς αυξήσεις της;

Καλησπέρα.. Καλυτερα να ψάξεις παροχο χωρίς ΟΤΣ.. Οι τιμές ρευματος θα ανεβαίνουν.. Λόγω ότι έχουν ανέβει οι τιμές στο φυσικό αέριο, του πετρελαιου, τα διακαιώματα λιγνίτη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, darkelf98 είπε

Από εκεί και πέρα, είδα στη W&V το πρόγραμμα zero που έχουν και μετά από τηλεφωνική επικοινωνία μαζί τους καταλαβαίνω ότι είναι ένα πρόγραμμα ΟΤΣ που απλά "κερδίζεις" όταν η τιμή της κιλοβατώρας πέφτει. Θα είναι αυτές οι πτώσεις τιμής ικανές να αντισταθμίσουν τις κατά καιρούς αυξήσεις της;

θα καταλάβεις αν συμφέρει η όχι όταν τους ρωτήσεις πόσο θα πλήρωνες (τελική τιμή) απο τις αρχές του έτους . Βασικά δε νομίζω να σου απαντήσουν καν μιας και δεν τους συμφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...