Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ppmarkos είπε

Αυτό είναι το δεύτερο αρχείο που λέει για νυχτερινό. Έβαλα συνολικές και μετά κάτω δεξιά που βγάζει τις αναλογίες πρωινό νυχτερινό έβαλα από 20% στο 40% για να βγάλει περίπου τα δικά μου δεδομένα. 

Δεν είναι το νυχτερινό , είναι το ημερήσιο αυτό που λες . Και οι αναλογίες είναι για να δεις πόσο κερδίζεις απο τις ρυθμιζόμενες σε υποτιθέμενη χρήση νυχτερινού .

2 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Δεν θυμαμαι να ειχε καποιος 4 ευρω και να το πηγαν στα 9,90.

Εισαι σιγουρος οτι ειχε γινει αυτο?

Εγω νομιζω το fixed αυξησαν σαν υπηρεσια.

σε όσους το ενεργοποίησαν με 4€ το αφήσαν τόσο , αλλά στο άλλο θέμα αν διαβάσεις απαντήσεις θεωρούν οτι έχουν δικαίωμα αλλαγής στο εξάμηνο , αλλά δεν τους έχω εμπιστοσύνη πολύ.

Βασικά είμαι σίγουρος οτι θα το αυξήσουν και σε μας απο 4€

Προσωπικά με το ΣτΚ ήθελα να κατοχυρώσω οτι πριν το αυξήσουν θα ενημερωθώ πρώτα. Αν η ΡΑΕ εφαρμόσει αυτά που λέει (2 σελίδες πίσω) τότε θα πρέπει να ενημερώσει 60 μέρες πριν για αλλαγή τιμής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

σε όσους το ενεργοποίησαν με 4€ το αφήσαν τόσο , αλλά στο άλλο θέμα αν διαβάσεις απαντήσεις θεωρούν οτι έχουν δικαίωμα αλλαγής στο εξάμηνο , αλλά δεν τους έχω εμπιστοσύνη πολύ.

Βασικά είμαι σίγουρος οτι θα το αυξήσουν και σε μας απο 4€

Προσωπικά με το ΣτΚ ήθελα να κατοχυρώσω οτι πριν το αυξήσουν θα ενημερωθώ πρώτα. Αν η ΡΑΕ εφαρμόσει αυτά που λέει (2 σελίδες πίσω) τότε θα πρέπει να ενημερώσει 60 μέρες πριν για αλλαγή τιμής

Ναι απλα απαντησα στον Down και του ειπα οτι σε κανεναν που ηταν 4 ευρω δεν το αυξησαν.Σε κανεναν δηλαδη δεν πηγαν απο τα 4 στα 9,90.Και να το εκαναν θα μπορουσε να φυγει αζημιως.

Ακομα και στο παλικαρι που σκεφτεται για την NRG αν βαλει με 9,90 δεν μπορουν να τον ανεβασουν στα 59,90 η στα 109,90 και να του πουνε δεν μπορεις να φυγεις αζημιως.Δεν προκειται να γινει ποτε αυτο.

Το οτι θα μας το ανεβασουν το θεωρω κι εγω σχεδον σιγουρο για να μην ειμαι απολυτος.Θα εχουμε ομως εννοειται το δικαιωμα να φυγουμε.Εγω θα μεινω βεβαια γιατι με συμφερει με την καταναλωση που εχω εκτος αν αλλαξει κατι σε αλλο προγραμμα.

Στους αλλους παροχους οταν αυξησανε το fixed(π.χ. elpedison που το ανεβασε 2 φορες κιολας) ποια ηταν η διαφορα σε σχεση με την NRG?Πως κινηθηκαν δηλαδη οι πελατες εκει κι αν εγινε ακριβως το ιδιο με την NRG εννοω.Οπως επισης και σε οσους το αυξησαν.Δεν εχω προλαβει να το παρακολουθησω καθολου το αλλο θεμα και δεν ξερω αν εχει συζητηθει γι'αυτο σε ρωταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Στους αλλους παροχους οταν αυξησανε το fixed(π.χ. elpedison που το ανεβασε 2 φορες κιολας) ποια ηταν η διαφορα σε σχεση με την NRG?

Νομίζω στην elpedison κάνανε αυτόματη ανανέωση συμβολαίου και γινόταν η αύξηση , δεν πολυθυμάμαι να σου πω την αλήθεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, korakios είπε

 

2 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Αυτό είναι το δεύτερο αρχείο που λέει για νυχτερινό. Έβαλα συνολικές και μετά κάτω δεξιά που βγάζει τις αναλογίες πρωινό νυχτερινό έβαλα από 20% στο 40% για να βγάλει περίπου τα δικά μου δεδομένα. 

Δεν είναι το νυχτερινό , είναι το ημερήσιο αυτό που λες . Και οι αναλογίες είναι για να δεις πόσο κερδίζεις απο τις ρυθμιζόμενες σε υποτιθέμενη χρήση νυχτερινού .

 

Έχεις δίκιο. Αυτό είναι το τελικό. Μεγαλύτερο όφελος μου βγάζει την protergia και μετά την nrg με μικρή διαφορά… Πάω για την δεύτερη με κουμπωμένο fixed? 
Στην nrg στο excel δεν είναι περασμένη η χρέωση των 9,90 το μήνα ετσι; 

 

** ok το είδα είναι ενσωματωμένο με το πάγιο!

BC8F7FEC-F9CC-4C0F-BEEA-1CE9CDCEAA9A.jpeg

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Στην nrg στο excel δεν είναι περασμένη η χρέωση των 9,90 το μήνα ετσι; 

είναι μαζί με το πάγιο και τη χρέωση fixed

6 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Μεγαλύτερο όφελος μου βγάζει την protergia και μετά την nrg με μικρή διαφορά…

και γιατι δεν πας σε αυτή που σε βγάζει μεγαλύτερο κέρδος? Επίσης η Protergia έχει 12 μηνες αντί 24 δέσμευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, korakios είπε

είναι μαζί με το πάγιο και τη χρέωση fixed

και γιατι δεν πας σε αυτή που σε βγάζει μεγαλύτερο κέρδος? Επίσης η Protergia έχει 12 μηνες αντί 24 δέσμευση

Η διαφορά είναι στα 30€ το χρόνο. 

1. Δίνει 25€ για βενζινάδικα shell + πόντους smart με την κάρτα shell για κάθε ευρώ λογαριασμου. 
 

2. Θα πατήσω πάνω το ΚΟΤ μέχρι να βγω που πιστεύω θα πάει μέχρι τέλος Οκτώβρη έτσι όπως πάει με την παράταση σε φορολογικές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η ταρίφα που ονομάζεται "Ρήτρα Αναπροσαρμογής" είναι τρομερή εφεύρεση. Είμαι 1,5 χρόνο στη Watt And Volt, αλλα το τελευταίο 6μηνο φεύγουν κάθε μήνα 10ευρα και 15ευρα επιπλέον λόγω της Ρήτρας ΟΤΣ. 

 

Οπότε,με μέση κατανάλωση 250kwh/μήνα, αυτή τη στιγμή που μιλάμε, ποια θα ήταν ιδανική μετακόμιση, γιατί δεν κάθομαι αλλο στη Watt And Volt ούτε δευτερόλεπτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, korakios είπε

Νομίζω στην elpedison κάνανε αυτόματη ανανέωση συμβολαίου και γινόταν η αύξηση , δεν πολυθυμάμαι να σου πω την αλήθεια

Όχι ( ως τώρα, μη το γρουζουζευουμε ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Ellhvas είπε

Οπότε,με μέση κατανάλωση 250kwh/μήνα, αυτή τη στιγμή που μιλάμε, ποια θα ήταν ιδανική μετακόμιση, γιατί δεν κάθομαι αλλο στη Watt And Volt ούτε δευτερόλεπτο.

ΔΕΗ

και δε κάνω πλάκα :)

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ellhvas είπε

Οπότε,με μέση κατανάλωση 250kwh/μήνα, αυτή τη στιγμή που μιλάμε, ποια θα ήταν ιδανική μετακόμιση, γιατί δεν κάθομαι αλλο στη Watt And Volt ούτε δευτερόλεπτο.

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Όχι ( ως τώρα, μη το γρουζουζευουμε ).

https://www.insomnia.gr/forums/topic/771310-καταχρηστική-ανανέωση-συμβολαίου-από-elpedison/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Με 250 το μήνα (έστω 2200 / 800 ετήσια), το μέγιστο κέρδος είναι 34 €, στην We energy 

Με το ΔΕΗ online, έχει κέρδος 25€, συν άλλα 30€ επιπλέον άπαξ έκπτωση, και δε θα κάθεται κάθε μήνα να κοιτάει 500 ψιλά γράμματα στον λογαριασμό

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Με 250 το μήνα (έστω 2200 / 800 ετήσια), το μέγιστο κέρδος είναι 34 €, στην We energy 

Με το ΔΕΗ online, έχει κέρδος 25€, συν άλλα 30€ επιπλέον άπαξ έκπτωση, και δε θα κάθεται κάθε μήνα να κοιτάει 500 ψιλά γράμματα στον λογαριασμό

υπάρχει ένα άλλο που δίνει παραπάνω και φυσικά πλην του NRG fixed που είναι πρόγραμμα με ρήτρα αλλά ενεργοποιείς σαν έξτρα το fixed δεν έχουν 500 ψιλά γράμματα

είναι προγράμματα χωρίς ρήτρα δηλαδή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...