Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 9/8/2021 στις 9:24 ΠΜ, Kzaxas είπε

Μια χαρά φαίνεται,θα δεις και την έκπτωση στην τιμή κιλοβατώρας στον επόμενο έναντι του εκκαθαριστικού.

Μια χαρά φαίνεται,θα δεις και την έκπτωση στην τιμή κιλοβατώρας στον επόμενο έναντι του εκκαθαριστικού.

Μια χαρά φαίνεται,θα δεις και την έκπτωση στην τιμή κιλοβατώρας στον επόμενο έναντι του εκκαθαριστικού.

Μια χαρά φαίνεται,θα δεις και την έκπτωση στην τιμή κιλοβατώρας στον επόμενο έναντι του εκκαθαριστικού.

Μια χαρά φαίνεται,θα δεις και την έκπτωση στην τιμή κιλοβατώρας στον επόμενο έναντι του εκκαθαριστικού.

Μια χαρά φαίνεται,θα δεις και την έκπτωση στην τιμή κιλοβατώρας στον επόμενο έναντι του εκκαθαριστικού.

Μια χαρά φαίνεται,θα δεις και την έκπτωση στην τιμή κιλοβατώρας στον επόμενο έναντι του εκκαθαριστικού.

Μια χαρά φαίνεται,θα δεις και την έκπτωση στην τιμή κιλοβατώρας στον επόμενο έναντι του εκκαθαριστικού.

Είναι θαμπό το κείμενο.Αλλη μια αχαχααχχαα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθα στο πατρικό και ότι είχε έρθει ο πρώτος λογαριασμός Solar soumpasis πιστεύω είναι ολα κομπλέ? είμαι και απο το κινητό και έχω καεί λίγο. τα 60€ είναι η εγγύηση τωρα θα βάλουμε πάγια εντολή να μας την επιστρέψουν.

Μαιλ δε μου στείλανε ποτέ κιόλας θα τους πάρω αύριο να τους ρωτήσω γιατί.

@korakios άρχοντα τί βλέπεις? 😊

IMG_20210811_231821.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

Δε βλέπω γιατί έμεινα χωρίς ρεύμα λόγω καταιγίδας (έτος 2021)

Κομπλέ δείχνει 

thanks! Καταιγίδα 😳 και εδω Πάτρα είμαστε αγκαλιά στο air condition

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, κοιτάζω να βρω πάροχο για τη μητέρα μου και έχω χαθεί εντελώς. Εγώ μένω στην Αγγλία και υπάρχουν διάφορα site που τους βάζεις την κατανάλωση και σου βγάζουν όλα τα προγράμματα και υπολογίζουν το κόστος. Τα site συμφωνούν. Για την Ελλάδα βλέπω το allazorevma.gr και το energy-market.gr που φαίνονται παρόμοια, αλλά μου βγάζουν διαφορετικά αποτελέσματα. Μετά ήρθα στο νήμα εδώ που με μπερδεύει ακόμα περισσότερο. Π.χ. κοίταζα μήπως πήγαινα στο Protergia Οικιακό N MVP για το οποίο το allazorevma λέει σου δίνει και 40Ε (εμπειρία κανείς, τα δίνει όντως;). Υποτίθεται με πληρωμή εμπρόθεσμη (βάζω πάγια εντολή αν είναι να είναι σίγουρο) έχεις έκτπωση και δίνει 0,05514E/kWh ημέρας (έως 2000kWh) και 0,03949Ε/kWh νύκτας, κάτι που στο Excel που κατέβασα από το νήμα αυτό δεν υπάρχει, όλες οι τιμές είναι πολύ μεγαλύτερες. Είναι κάτι που δεν καταλαβαίνω; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ecuador είπε

Παιδιά, κοιτάζω να βρω πάροχο για τη μητέρα μου και έχω χαθεί εντελώς. Εγώ μένω στην Αγγλία και υπάρχουν διάφορα site που τους βάζεις την κατανάλωση και σου βγάζουν όλα τα προγράμματα και υπολογίζουν το κόστος. Τα site συμφωνούν. Για την Ελλάδα βλέπω το allazorevma.gr και το energy-market.gr που φαίνονται παρόμοια, αλλά μου βγάζουν διαφορετικά αποτελέσματα. Μετά ήρθα στο νήμα εδώ που με μπερδεύει ακόμα περισσότερο. Π.χ. κοίταζα μήπως πήγαινα στο Protergia Οικιακό N MVP για το οποίο το allazorevma λέει σου δίνει και 40Ε (εμπειρία κανείς, τα δίνει όντως;). Υποτίθεται με πληρωμή εμπρόθεσμη (βάζω πάγια εντολή αν είναι να είναι σίγουρο) έχεις έκτπωση και δίνει 0,05514E/kWh ημέρας (έως 2000kWh) και 0,03949Ε/kWh νύκτας, κάτι που στο Excel που κατέβασα από το νήμα αυτό δεν υπάρχει, όλες οι τιμές είναι πολύ μεγαλύτερες. Είναι κάτι που δεν καταλαβαίνω; Ευχαριστώ!

Εδώ είσαι:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ecuador είπε

κάτι που στο Excel που κατέβασα από το νήμα αυτό δεν υπάρχει, όλες οι τιμές είναι πολύ μεγαλύτερες. Είναι κάτι που δεν καταλαβαίνω; Ευχαριστώ!

Διάβασε και την ανάρτηση , το MVP έχει ρήτρα αναπροσαρμογής 

τωρα που η χοντρική είναι ψηλά γύρω στα 0,13€/kw θα σου βγει 

και μια αναζήτησή δε βλάπτει 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58737447

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

Διάβασε και την ανάρτηση , το MVP έχει ρήτρα αναπροσαρμογής 

τωρα που η χοντρική είναι ψηλά γύρω στα 0,13€/kw θα σου βγει 

και μια αναζήτησή δε βλάπτει 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58737447

Μωρέ είχα κάνει και αναζήτηση, αλλά νόμιζα ότι είχα αποφύγει τα περίεργα με τη "ρήτρα αναπροσαρμογής" (π.χ. στο allazorevma είχα διαλέξει "όχι", αλλά όπως φαίνεται μετά πρέπει να το πατήσεις και ως φίλτρο - και στο site της πρωτέργειας σιγά μην το δεις). Τρελλά αυτά τα προγράμματα, από 0,055 σε 0,13? Στην Αγγλία έχει κάποια λίγα που δεν είναι fixed, αλλά δεν παίζουν τόσο!

Θενκς!

Edit:

Ααα, μου φαίνεται απλά να βάλω ΔΕΗ, το Excel μου δείχνει ότι η Protergia Fixed θα είναι η φθηνότερη (κατά 7% σε σχέση με τη ΔΕΗ μαζί με την επιπλέον έκπτωση), έχει και online φόρμα να βάλω όλα τα στοιχεία να γίνει η δουλειά, ώσπου πας να διαλέξεις πρόγραμμα. Που είναι το fixed, οεο; 🤦‍♂️

 

Screenshot 2021-08-12 at 11.26.39.png

Επεξ/σία από ecuador
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/8/2021 στις 6:36 ΜΜ, korakios είπε

ok, περιμένουμε την προσφορά τότε να δούμε τι παίζει.

Εμένα μου είπανε ότι ανεβαίνει το πάγιο από 3,4 σε 7 για ΚΟΤ και το 12% συνέπειας δεν αλλάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, ecuador είπε

Ααα, μου φαίνεται απλά να βάλω ΔΕΗ, το Excel μου δείχνει ότι η Protergia Fixed θα είναι η φθηνότερη (κατά 7% σε σχέση με τη ΔΕΗ μαζί με την επιπλέον έκπτωση), έχει και online φόρμα να βάλω όλα τα στοιχεία να γίνει η δουλειά, ώσπου πας να διαλέξεις πρόγραμμα. Που είναι το fixed, οεο; 🤦‍♂️

Διάβασε τα σχόλια στο excel περί Γ1/ΓΝ1
Για ΔΕΗ γενικότερα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/

Το fixed της protergia έχει αναφερθεί και άλλες φορές ότι δεν προχωρά online 

Πάρε τηλ, email ,messenger κτλ 

 

5 λεπτά πριν, baiosgr είπε

Εμένα μου είπανε ότι ανεβαίνει το πάγιο από 3,4 σε 7 για ΚΟΤ και το 12% συνέπειας δεν αλλάζει.

7€ είναι μεγάλο πάγιο . Αν σου στείλουν το συμβόλαιο ανέβασέ το χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω ότι αυτή τη στιγμή καλά fixed δίνει η ΔΕΗ και η Protergia. (δεν ξέρω αν μου διαφεύγει και κάποιος άλλος πάροχος)

το fixed της NRG με τα παλιά 4.40 τώρα 9.90 και ποιος ξέρει τι μας επιφυλάσσει το μέλλον γιατί είναι κυμαινόμενο πάγιο "αλλά θα είναι πάντα πιο συμφέρον από την πρόσθετη ρήτρα" κατά δήλωση της εταιρίας είναι απαράδεκτη πολιτική παραπλάνησης του καταναλωτή ώστε η εταιρία να μειώνει τη χασουρα της λόγω της κατάστασης στην αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

πιστεύω ότι αυτή τη στιγμή καλά fixed δίνει η ΔΕΗ και η Protergia. (δεν ξέρω αν μου διαφεύγει και κάποιος άλλος πάροχος)

Εξαρτάται την κατανάλωση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...