Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, korakios είπε

Διάβασε τα σχόλια στο excel περί Γ1/ΓΝ1
Για ΔΕΗ γενικότερα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/

Το fixed της protergia έχει αναφερθεί και άλλες φορές ότι δεν προχωρά online 

Πάρε τηλ, email ,messenger κτλ 

 

7€ είναι μεγάλο πάγιο . Αν σου στείλουν το συμβόλαιο ανέβασέ το χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία 

Δεν έχω κάνει ακόμη συμβόλαιο είμαι στο ψάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Elpedison Home Night fixed συμβόλαιο με 1,5 ευρώ fixed πάγιο, έληξε 29/6 οπότε και περίμενα το μπουγιουρντι τον επόμενο μήνα . Με είχαν καλέσει για ανανέωση, ρώτησα ευθέως για το τι τιμή θα έχει το fixed αν ανανεώσω , απάντηση 9 ευρώ και βλέπουμε (όπως σας το γράφω...).

Απαντώ ότι δε θέλω ανανέωση να μείνει ως έχει , μου λένε οκ θα μείνει η χρέωση ως έχει για το fixed όμως δε ξέρουμε πόσο θα χρεωθείτε. Τηλέφωνα στα τηλέφωνα για να μάθω τι θα συμβεί, κανείς δεν ήξερε, μέχρι και ότι θα καταργηθεί το fixed από την παροχή μου και θα πληρώσω ρήτρες κτλ.

Εν τέλει λόγω προβλημάτων έκτακτων δεν πρόλαβα να ασχοληθώ καθόλου και 30/7 έβαλα μετρήσεις ο ίδιος για να κάνω λογαριασμό για τον Ιούλη , ήρθε χθες και υπάρχει fixed και μάλιστα 1,5 ευρώ 😅

Μάλλον κάποιος με ξέχασες εντελώς; Όπως και να έχει υπέγραψα σήμερα στην protergia για το οικιακό fixed που βγαίνει καλύτερα από το πρόγραμμα που είχα στην elpedison οπότε όλα καλά.

PS: στην protergia έγιναν όλα μέσα σε 3 ώρες, επικοινωνία μέσω τσατ, έστειλα με email ότι μου ζήτησαν και μετά από μία ώρα έστειλαν το συμβολαιο για υπογραφή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αλήθεια;

Βγαίνει οριακά καλύτερο αφού δεν έχει πάγιο και η κιλοβατώρα είναι ελάχιστα φθηνότερη (0.08950 - 0.06610 elpedison, 0.08822 - 0.06318 protergia).

Πρακτικά ίδια πράγματα απλά στην elpedison υπήρχε η αβεβαιότητα του τι θα με χρεώσουν τον επόμενο μήνα 

Επεξ/σία από morgoth_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, morgoth_gr είπε

Βγαίνει οριακά καλύτερο αφού δεν έχει πάγιο και η κιλοβατώρα είναι ελάχιστα φθηνότερη (0.08950 - 0.06610 elpedison, 0.08822 - 0.06318 protergia).

Πρακτικά ίδια πράγματα απλά στην elpedison υπήρχε η αβεβαιότητα του τι θα με χρεώσουν τον επόμενο μήνα 

Ναι αλλά ξεχνάς το 15% έκπτωση συνέπειας στην ελπέντισον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι αλλά ξεχνάς το 15% έκπτωση συνέπειας στην ελπέντισον.

Δεν έχεις άδικο, αλλά υπολόγισα τα + 7.5 ευρώ του fixed που σχεδόν σίγουρα θα αρχίσει να μπαίνει στον λογαριασμό μου και φυσικά μεγάλο ρόλο έπαιξε και η αβεβαιότητα και μη- σιγουριά που μου μετέδωσαν όσες φορές προσπάθησα απλά να μάθω τι θα χρεώνομαι τώρα που έληξε το συμβόλαιο ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, morgoth_gr είπε

Δεν έχεις άδικο, αλλά υπολόγισα τα + 7.5 ευρώ του fixed που σχεδόν σίγουρα θα αρχίσει να μπαίνει στον λογαριασμό μου και φυσικά μεγάλο ρόλο έπαιξε και η αβεβαιότητα και μη- σιγουριά που μου μετέδωσαν όσες φορές προσπάθησα απλά να μάθω τι θα χρεώνομαι τώρα που έληξε το συμβόλαιο ..

Πάντως για 4000 ημέρας και 2500 νύχτας, το παλιό καλό ελπέντισον μου δίνει 460€ το έτος έναντι 507€ το προτέργια. Δεν είναι κακό. Μέχρι πότε ισχύει η τρέχουσα προσφορά; Τέλη Νοέμβρη λήγει το δικό μου και θα πρέπει να αρχίζω να το ψάχνω.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πάντως για 4000 ημέρας και 2500 νύχτας, το παλιό καλό ελπέντισον μου δίνει 460€ το έτος έναντι 507€ το προτέργια. Δεν είναι κακό. Μέχρι πότε ισχύει η τρέχουσα προσφορά; Τέλη Νοέμβρη λήγει το δικό μου και θα πρέπει να αρχίζω να το ψάχνω.

Μέχρι 30/9 γράφει τώρα αλλά έχει ήδη πάρει 2 παρατάσεις , μέχρι τότε όλο και κάτι θα έχει βγει καλό ελπίζω 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/8/2021 στις 1:40 ΠΜ, DownUNDERground είπε

Πρώτος εκκαθαριστικός ΕΛΤΑ για 4μηνία. Ακόμα δεν έχω κάτσει να τον "ξεκοκκαλίσω", πάντως φαίνεται από τη μία να με έχουν κρατήσει στις παλιές χρεώσεις κιλοβατώρας, από την άλλη οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις 4μήνου είναι 54,10€ (περίπου 13,50€ ανά μήνα).

Η κατανάλωση εκτοξεύτηκε όμως τόσο (1232kWh έναντι 200-300kWh στους έναντι) που προσπαθώ να καταλάβω αν είναι και αυτό κάποιου είδους συγκεντρωτικό γιατί αλλιώς δεν εξηγείται (edit: επανέρχομαι, κατά 99% αυτό ισχύει).

@jonkyr ποιό χρονικό διάστημα είχες ΕΛΤΑ;

@ababa641 έχεις λάβει κανέναν εκκαθαριστικό; Ποιός άλλος ήταν με ΕΛΤΑ; Προσπαθώ να θυμηθώ και δεν μπορώ ρε γμτ, ποιος ήταν ο τρίτος εδώ μέσα.

Νομίζω ήταν ο @kleomenis76 αλλά έφυγε...

Τρεις εκκαθαριστικούς έχω πάρει μαζί με τον πρώτο... οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις εξαρτώνται και από την κατανάλωση που έχεις...

Πάντως όντως μέχρι στιγμής μας έχουν με τα παλιά τιμολόγια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με EfaEnergy τί παίζει, εχει κανεις συμβολαιο με αυτην ; Το σκεφτομαι, μιας και εχει 3,40 ευρώ πάγιο , χωρίς ρήτρα και σταθερή τιμη κιλοβατώρας μερα-νύχτα στα 0,0774 ευρώ σε περίπτωση εξοφλησης εμπροθεσμου λογαριασμου (συνεπεια 12%). 

Επεξ/σία από Ellhvas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ellhvas είπε

Με EfaEnergy τί παίζει, εχει κανεις συμβολαιο με αυτην ; Το σκεφτομαι, μιας και εχει 3,40 ευρώ πάγιο , χωρίς ρήτρα και σταθερή τιμη κιλοβατώρας μερα-νύχτα στα 0,0774 ευρώ σε περίπτωση εξοφλησης εμπροθεσμου λογαριασμου (συνεπεια 12%). 

https://www.insomnia.gr/search/?q=EfaEnergy&item=669691&type=forums_topic&sortby=newest

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

Επειδή είχα κάνει και εγώ αυτή την ερώτηση παλιότερα και απάντηση δεν πήρα μιας και προφανώς λόγω έλλειψης στοιχείων/αξιολογήσεων κανείς σχεδόν (τουλαχιστον εδώ) δεν εμπιστεύεται την εταιρεία, βλέπω ότι στο site τους αναφέρουν ότι δραστηροποιούνται 17 χρόνια το οποίο αν ισχύει δείχνει μια αξιοπιστία αν μη τι άλλο.

Προσωπικά (μέχρι τον Απρίλιο είμαι καλυμένος με ελιν 365 νυχτερινό το παλιό) σε περίπτωση που έπρεπε τώρα να αλλάξω θα τους επέλεγα.

Έτσι και αλλιώς δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να χάσει κάτι έστω και αν η εταιρία κλείσει πχ δεν πρόκειται να μείνει χωρίς ρεύμα κλπ. (ή κάνω λάθος?)

 

Spoiler

«Η EFA ENERGY SA είναι ένας από τους πλέον αναπτυσσόμενους ενεργειακούς παρόχους στην Ελλάδα προσφέροντας καινοτόμες υπηρεσίες και προϊόντα στην αγορά του Φυσικού Αερίου για περισσότερα από 17 χρόνια. Με την απελευθέρωση της αγοράς φυσικού αερίου το 2018, η Efa ENERGY δραστηριοποιείται αποκλειστικά ως πάροχος Φυσικού Αεριού προσφέροντας τις πλέον ανταγωνιστικές τιμές της αγοράς σε χιλιάδες καταναλωτές, ενώ το Δεκέμβριο του 2020 ξεκίνησε τη δραστηριοποίησή της και στην παροχή υπηρεσιών Ηλεκτρικής Ενέργειας. Το Φυσικό Αέριο, η Ηλεκτρική Ενέργεια, και η ευρεία γκάμα ολοκληρωμένων υπηρεσιών και λύσεων εξοικονόμησης ενέργειας που προσφέρονται στον τελικό καταναλωτή, την καθιστούν ανάμεσα στους πρωταγωνιστές στην ολοκληρωμένη παροχή ενέργειας.

 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, userAnon είπε

Έτσι και αλλιώς δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να χάσει κάτι έστω και αν η εταιρία κλείσει πχ δεν πρόκειται να μείνει χωρίς ρεύμα κλπ. (ή κάνω λάθος?)

χωρίς ρεύμα φυσικά και δεν μένεις

μπορεί όμως να χάσεις την εγγύηση γιαυτό είναι καλό να βάλεις πάγια εντολή αν φοβάσαι μην κλείσει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου ήρθε εκκαθαριστικό ΔΕΗ αλλά δεν καταλαβαίνω σε αποθήκη που έβαλα ένα μηχάνημα περίπου απο τότε που άρχισε το εκκαθαριστικό (γ1 οικιακό) με κατανάλωση 5852 kWh

Μέχρι εδώ όλα καλά. 

Το ρεύμα (προμήθεια ΔΕΗ) 622 

Μέχρι εδώ όλα καλα...

 

Εκεί που στράβωσα όμως είναι πως οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις ειναι στα 614 ευρώ!!!!! οσο το ρεύμα!!

Χρησιμοποιώντας το excel του θέματος (ημέρας δεν έχω νυχτερινό)   οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις βγαίνουν 300 κάτι που συμφωνεί (σαν αναλογία) με άλλους λογαριασμούς που έπαιρνα απο την ΔΕΗ

Πχ της αδερφής μου βγήκε 100 κάτι το ρεύμα 50 κάτι οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις (ίδια γειτονιά γ1 οικιακό και αυτή)

Σε γκαράζ που δεν δούλεψε πολύ (Γ21 επαγγελματικό ) 55 η προμήθεια 34 οι ρυθμιζόμενες... 



Το θέμα με λίγα λόγια δεν ειναι η χρέωση του ρεύματος για σχεδον 6kWh που ειναι στα 600 κατι ευρώ συμφωνώ σε αυτό.

 

Αλλά στο ότι οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις ειναι ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΟ ΡΕΥΜΑ δηλαδή άλλα 600+! (σύνολο 1200 ο λογαριασμός εξαιτίας των ρυθμιζόμενων χρεώσεων!) ενώ παράλληλα τόσο απότι θυμάμαι παλαιότερους λογαριασμούς όσο και οι 2 πρόσφατοι που βγήκαν μαζί με τον επίμαχο έχουν ρυθμιζόμενες χρεώσεις περίπου 50% του κόστους του ρεύματος! 

Εξηγείται κάπως αυτό ή να πάω να παραπονεθώ;

 

Ευχαριστώ. 
 

@korakios

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...