Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Liapisftw είπε

Πήγα σήμερα στην forthnet να ρωτήσω για μια σύνδεση ίντερνετ στο νέο σπίτι και με ξεκίνησαν στα περί του nova energy παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας κλπ. Μιας και δεν έχω πάει ακόμα ΔΕΗ να αλλάξω το όνομα και πρέπει να γίνει αυτές τις μέρες η κοπέλα μου ανέφερε ότι δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα ούτε να πάω στη ΔΕΗ ( ουρές τεράστιες πλέον ) και ότι θα τα κάνουν όλα αυτοί. Επιπλέον γλυτώνω την εγγύηση της ΔΕΗ 130€ και το κόστος σύνδεσης ίντερνετ 78€.

Έχει κανείς εμπειρία με nova energy? Αξίζει η θα τρέχω και δεν θα φτάνω? Να τονίσω πως θα μένω μόνος μου και δουλεύω μέχρι τις 5 το απόγευμα οπότε ο χρόνος μου στο σπίτι είναι περιορισμένος εξού και χαμηλή κατανάλωση.

Ευχαριστώ

Καλησπερα... Δεν πολυ συμφερει  η αλλαγη  παροχου αν δεν υπαρχει μεγαλη καταναλωση. Τα 130 ευρω τα περνεις πισω... Ειναι εγγυηση αυτη...Μπορει με την αλλαγη του ονοματος να χρειαστει και πιστοποιητικο ηλεητρολογου...Κοιταξε το..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσο καιρο κανει να ερθει ο πρωτος λογαριασμος ?για να καταλαβεις οτι περασες στον νεο παροχο η πως το καταλαβαινεις ? εχω κανει αιτηση πριν 12 μερες στην ΕΛΙΝ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Mando είπε

ποσο καιρο κανει να ερθει ο πρωτος λογαριασμος ?για να καταλαβεις οτι περασες στον νεο παροχο η πως το καταλαβαινεις ? εχω κανει αιτηση πριν 12 μερες στην ΕΛΙΝ. 

Αυτο θα το δεις αν παρεις  τηλεφωνο στον Δεδδηε... Αν εχει γινει αυτη η αλλαγη... Συνηθως κανει γυρω  με 3-5 μερες...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Doubt είπε

Να μη γράφουμε μόνο τα στραβά.

-17,08 οι περίφημες ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ/ΠΙΣΤΩΣΕΙΣ

IMG.jpg

Είναι λόγω ΟΤΣ; Ποια είναι η περίοδος του λογαριασμού; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, naive είπε

Είναι λόγω ΟΤΣ; Ποια είναι η περίοδος του λογαριασμού; 

20κάτι 12/19 ως 20κάτι 4/20

Πως να ξέρω το λόγο αφού δεν το γράφουν αναλυτικά;

(Φοβάμαι και να ρωτήσω:P)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχει και αφαίρεση απο έναντι, είναι αφαίρεση απο τα κερατιάτικα που είχες πληρώσει λόγω του υπολογισμού του έναντι με περισσότερες κιλοβατώρες από ότι εκαψες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

Εφόσον έχει και αφαίρεση απο έναντι, είναι αφαίρεση απο τα κερατιάτικα που είχες πληρώσει λόγω του υπολογισμού του έναντι με περισσότερες κιλοβατώρες από ότι εκαψες 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Τα -31,52 το είχα πληρώσει ως κατανάλωση ρεύματος και πάντα αφαιρείται στον εκκαθαριστικό.

Στον προηγούμενο εκκαθαριστικό όμως το -17,08 ήταν +1, κάτι και στον προ προηγούμενο ήταν +6, κάτι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Doubt said:

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Τα -31,52 το είχα πληρώσει ως κατανάλωση ρεύματος και πάντα αφαιρείται στον εκκαθαριστικό.

Στον προηγούμενο εκκαθαριστικό όμως το -17,08 ήταν +1, κάτι και στον προ προηγούμενο ήταν +6, κάτι.

στη δεύτερη σελίδα η Voleterra σου έχει ανάλυση ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ / ΦΟΡΟΙ

image.png.b3788933bfec1e5d1bace3debf18aeb6.png

εκεί βλέπεις 

Ειδικός Φόρος Κατανάλωσης - ΕΦΚ (Ν. 3336/05)

Δ.Ε.Τ.Ε. Ν. 2093/92   

ΦΠΑ

 

τα 2 πρώτα υπολογίζονται με βάση τις  κιλοβατώρες και το ΦΠΑ επί του συνόλου.

 

οπότε αν πχ ο έναντι έλεγε 1000 KWh και εσύ κατανάλωσες 200   θα έχεις επιστροφή για τις 800 παραπάνω KWh  και στο ρεύμα και σε φόρους.

η Volterra χρεώνει την ΟΤΣ κάτω από τις δικές της χρεώσεις με όνομα  ΡΗΤΡΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dark_son20 είπε

στη δεύτερη σελίδα η Voleterra σου έχει ανάλυση ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ / ΦΟΡΟΙ

image.png.b3788933bfec1e5d1bace3debf18aeb6.png

εκεί βλέπεις 

Ειδικός Φόρος Κατανάλωσης - ΕΦΚ (Ν. 3336/05)

Δ.Ε.Τ.Ε. Ν. 2093/92   

ΦΠΑ

τα 2 πρώτα υπολογίζονται με βάση τις  κιλοβατώρες και το ΦΠΑ επί του συνόλου.

οπότε αν πχ ο έναντι έλεγε 1000 KWh και εσύ κατανάλωσες 200   θα έχεις επιστροφή για τις 800 παραπάνω KWh  και στο ρεύμα και σε φόρους.

η Volterra χρεώνει την ΟΤΣ κάτω από τις δικές της χρεώσεις με όνομα  ΡΗΤΡΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ 

Αυτά είναι στην πίσω σελίδα, το 17,08 προκύπτει από το -20 και +ΕΦΚ και +ΔΕΤΕ.

Και πάλι όμως το -20 περιγράφεται ως ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ/ΠΙΣΤΩΣΕΙΣ.

 

 

 

IMG_20200514_1415058.jpg

Στο άλλο πεδίο υπάρχουν αυτά.

 

IMG_20200514_14150058.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Doubt είπε

20κάτι 12/19 ως 20κάτι 4/20

Πως να ξέρω το λόγο αφού δεν το γράφουν αναλυτικά;

(Φοβάμαι και να ρωτήσω:P)

Δε δίνεις μετρηση; Αν οι προηγούμενοι λογαριασμοί ήταν έναντι, αυτή η επιστροφή μπορεί να είναι απλά εκκαθάριση επειδή είχες πληρώσει στους έναντι παραπάνω. Η ρήτρα ΟΤΣ γράφεται και φαίνεται ξεχωριστά. Βέβαια αν ο εκκαθαριστικος σου είναι 4μηνος, τότε πρέπει να δεις τη μέση ΟΤΣ σε αυτό το διάστημα, που είναι απίθανο να είναι κάτω από 40.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, naive είπε

Δε δίνεις μετρηση;

Όχι δεν δίνω μέτρηση.

Αυτό που άλλαξε από Γενάρη είναι οι λογαριασμοί που έγιναν μηνιαίοι από διμηνιαίοι.

Η απορία μου (και με βάση τα διάφορα άλλα που βλέπω εδώ) είναι τόσο δύσκολο να επιβληθεί μια ομοιομορφία στην απεικόνιση των χρεώσεων στους λογαριασμούς;;

Τι πάει να πει "διάφορες" δηλαδή;; Θα μυρίσει τα νύχια του ο καταναλωτής-πελάτης "τι εννοεί ο ποιητής;"

Όταν ήταν χρέωση έκανα καταγγελία, τώρα που είναι πίστωση τι να κάνω;; Να πάρω πάλι τηλέφωνο και να μου λένε για "απώλειες δικτύου";; και τι να υποθέσω;; πως το δίκτυο ξαφνικά από απώλειες γύρισε στην κερδοφορία;;;:P

Επεξ/σία από Doubt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά! Θέλω τη γνώμη σας για επιλογή νέου παρόχου. Σήμερα είμαι Volterra.

Η συνολική κατανάλωση για τα 2 τελευταία χρόνια είναι 7518 kwh, εκ των οποίων 2000 είναι νυχτερινή κατανάλωση.

Μου πρότειναν α) 0.066 ενιαία με 4 ευρώ μηνιαίο πάγιο και 2ετές συμβόλαιο ή β) 0.075 χωρίς πάγιο. Ποιόν πάροχο και τι συμβόλαιο θα κοιτούσατε με τέτοια κατανάλωση;

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...