Προς το περιεχόμενο

Speedport Plus (OTE)


Vasilius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα ίδια και εγώ, σαν να μπουκώνει το σήμα και πάει πάρα πολύ αργά. 

Αποσυνδέσεις 1-2 κάθε μέρα, με 5 συσκευές επάνω.. Όχι όλες active. 

Περιοχή Χαλάνδρι, Αθήνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 815
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 28/4/2020 στις 12:35 ΜΜ, Saloufas είπε

Θυμάται κανείς τι παραμέτρους βάζουμε στο ρούτερ για να κόβει τις διαφημίσεις? Κάποιο παλικάρι το είχε αναφέρει αλλά δεν το βρίσκω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει δυνατοτητα κλεισιματος ipv6 στο συγκεκριμενο ρουτερ? μεσα απο τις ρυθμισεις του δεν με αφηνει να επιλεξω ipv4 ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, malias4 είπε

Δεν υπαρχει δυνατοτητα κλεισιματος ipv6 στο συγκεκριμενο ρουτερ? μεσα απο τις ρυθμισεις του δεν με αφηνει να επιλεξω ipv4 ?????

Δεν το έχω καταφέρει ακόμα. 😭

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάω και εγώ από 24ρι ADSL (με actual στα 4-5Mbps και attenuation 36db SNR 9db με το modem άμεσα στην γραμμή dsl :/ ) σε 50Μbps Vdsl. Από όσο καταλαβαίνω το Speedport entry 2i που έχω τώρα είναι για μέχρι 100Mbps ενώ το plus που δίνουν δωρεάν με την αναβάθμιση μπορεί να πιάσει μέχρι 1Gbps συν το dual band wifi.
Εφόσον δεν έχω μεχρι στιγμής κάποια συσκευή που να μπορεί να εκμεταλλευτεί το 5Ghz wifi έχει νόημα να κάνω την αλλαγή; (σε σχέση πάντα με την σταθερότητα/ταχύτητα της σύνδεσης του internet)
Επίσης τα προβλήματα με battery drain δεν έβγαλα άκρη αν έχουν διορθωθεί διαβάζοντας το θέμα οπότε αν μπορεί κάποιος που ξέρει/έχει δει βελτίωση  ας μου πει.(τι firmware, αν μονο με access point γινεται δουλεια κτλ)
 

Επεξ/σία από PerfectParanoia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 13888 λένε ότι το DNSv6 error δεν είναι πρόβλημα γιατί δεν είναι απαραίτητο ακόμα να έχουμε ipv6 διεύθυνση. Παρ'όλα αυτά χθες έφαγα μια μεγάλη αποσύνδεση, την βλάβη ακόμα ανοικτή την έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει το Speedport Plus σε bridge, έχω σετάρει το mikrotik μου να κάνει την κλήση pppoe, όλα παίζουν μια χαρά.
Αυτό που δεν μπορώ να κάνω είναι να ανοίξω το web menu του Speedport Plus πλέον με τίποτα. Το SP λογικά παίζει στο subnet 192.168.1.x που ήταν εξαρχής ενώ το mikrotik στο 192.168.88.x
Δοκίμασα να δώσω IP 192.168.1.x στο eth1 του mikrotik (WAN interface) αλλά τίποτα. Το περίεργο είναι ότι ακόμα με με καλώδιο αν συνδεθώ πάνω στο Speedport Plus και δώσω μια IP του 192.168.1.x που υποτίθεται ότι είναι το δίκτυο του SP, πάλι δεν μου ανοίγει το web menu του. Δεν έχω αλλάξει τίποτα άλλο στο speedport μόνο έβαλα το Type Bridge Connection.
Υποθέτω ότι μόνο του έχει κλείσει το DHCP καθώς δεν παίρνω ΙP αν συνδεθώ απευθείας μαζί του.
Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/5/2020 στις 10:09 ΠΜ, red7genius είπε

Έχω βάλει το Speedport Plus σε bridge, έχω σετάρει το mikrotik μου να κάνει την κλήση pppoe, όλα παίζουν μια χαρά.
Αυτό που δεν μπορώ να κάνω είναι να ανοίξω το web menu του Speedport Plus πλέον με τίποτα. Το SP λογικά παίζει στο subnet 192.168.1.x που ήταν εξαρχής ενώ το mikrotik στο 192.168.88.x
Δοκίμασα να δώσω IP 192.168.1.x στο eth1 του mikrotik (WAN interface) αλλά τίποτα. Το περίεργο είναι ότι ακόμα με με καλώδιο αν συνδεθώ πάνω στο Speedport Plus και δώσω μια IP του 192.168.1.x που υποτίθεται ότι είναι το δίκτυο του SP, πάλι δεν μου ανοίγει το web menu του. Δεν έχω αλλάξει τίποτα άλλο στο speedport μόνο έβαλα το Type Bridge Connection.
Υποθέτω ότι μόνο του έχει κλείσει το DHCP καθώς δεν παίρνω ΙP αν συνδεθώ απευθείας μαζί του.
Καμιά ιδέα;

Ακριβώς έτσι το έχω και εγώ.

Ο DHCP Server του Speedport δεν κλείνει μόνος, εχει ρυθμιση αλλα δεν κανει διαφορα αφου παιζεις σε αλλο Subnet.

Aπο τα λιγα που ξερω,για να βλεπεις το web interface πας στο mikrotik IP-->Firewall-->NAT και κανεις νεο ΝΑΤ Rule.

Στην καρτελα General στο πεδιο Chain βαζεις srcnat.

Στην καρτελα Action στο πεδιο Action βαζεις masuerade και ΟΚ.

Με το Bitdefender ΑV δεν επαιζε οποτε πηρε ποδι το συγκεκριμενο AV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχω το splitter με τα ότι καλώδια είχε το speedport βγάζει χιλιάδες λάθη συνεχόμενα αυξανόμενα , χάνω πακέτα και κάποιες στιγμές "παγώνει" η σύνδεση.  Όταν το βάζω το speedport απευθείας σκέτο βγάζει ελάχιστα crc error ( 5 λάθη αντί για  χιλιάδες στο ίδιο χρονικό διάστημα).  Μπορείτε να προτείνετε κάποιο ποιοτικό splitter και καλά κοντά σχετικά καλώδια τηλεφωνικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, GeorgeVasil είπε

Ακριβώς έτσι το έχω και εγώ.

Ο DHCP Server του Speedport δεν κλείνει μόνος, εχει ρυθμιση αλλα δεν κανει διαφορα αφου παιζεις σε αλλο Subnet.

Aπο τα λιγα που ξερω,για να βλεπεις το web interface πας στο mikrotik IP-->Firewall-->NAT και κανεις νεο ΝΑΤ Rule.

Στην καρτελα General στο πεδιο Chain βαζεις srcnat.

Στην καρτελα Action στο πεδιο Action βαζεις masuerade και ΟΚ.

Με το Bitdefender ΑV δεν επαιζε οποτε πηρε ποδι το συγκεκριμενο AV.

Το κακό είναι οτι ούτε με απευθείας καλώδιο πάνω στο speedport δεν με βάζει στο web menu. Ούτε δίνει IP. Δοκίμασα και με καρφωτή IP στο pc αλλά τίποτα.

Για το mikrotik το ξέρω αυτό που λες αλλά δεν μου δούλεψε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. 

Θέλω να πάρω τα παρακάτω ubiquiti routerswitch & AP αυτό ή αυτό.

Τα έχει σετάρει κανείς μετά από το Speedport plus? 

Η σκέψη είναι πάνω στο SP να έχω τα τηλέφωνα και ότι έχει να κάνει με internet να το διαχειρίζεται το ubiquiti. Μόνο με το Pppoe passthrough, είμαι ΟΚ? 

Πριν είχα ένα mikrotik (μου το σεταρε κάποιος φίλος) με την ίδια λογική που περιγράφω, αλλά δε μπορούσα με τπτ να δουλέψω adguard ή pi-hole. Όπου και να έβαζα τον dns (στο mikrotik ή και στο SP), δε γινόταν το μπλοκάρισμα με τπτ...

Με το Ubiquity θα μπορεί να δουλέψει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/5/2020 στις 1:02 ΠΜ, PerfectParanoia είπε

Πάω και εγώ από 24ρι ADSL (με actual στα 4-5Mbps και attenuation 36db SNR 9db με το modem άμεσα στην γραμμή dsl 😕 ) σε 50Μbps Vdsl. Από όσο καταλαβαίνω το Speedport entry 2i που έχω τώρα είναι για μέχρι 100Mbps ενώ το plus που δίνουν δωρεάν με την αναβάθμιση μπορεί να πιάσει μέχρι 1Gbps συν το dual band wifi.
Εφόσον δεν έχω μεχρι στιγμής κάποια συσκευή που να μπορεί να εκμεταλλευτεί το 5Ghz wifi έχει νόημα να κάνω την αλλαγή; (σε σχέση πάντα με την σταθερότητα/ταχύτητα της σύνδεσης του internet)
Επίσης τα προβλήματα με battery drain δεν έβγαλα άκρη αν έχουν διορθωθεί διαβάζοντας το θέμα οπότε αν μπορεί κάποιος που ξέρει/έχει δει βελτίωση  ας μου πει.(τι firmware, αν μονο με access point γινεται δουλεια κτλ)
 

Αφού στο δίνουν δωρεάν κάνε την αλλαγή για να είσαι futureproof.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Ihavetheanswers είπε

Αφού στο δίνουν δωρεάν κάνε την αλλαγή για να είσαι futureproof.

Τελικά,αφού έκανα την αίτηση από online από το site της cosmote, απλά μια μέρα έπεσε το internet και μετά από 3 λεπτά που επανήλθε είχε ενεργοποιηθεί η νέα σύνδεση. Επειδή δεν επικοινώνησε κανείς και σε αυτή την φάση δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα θέμα δεν θα το κυνηγήσω. Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα παρατήρησα ότι έχει ανέβει 5mbps η σύνδεση μου από τα 50 που κλείδωνα στα 55mbps, τι έγινε μας χαρίζει ταχύτητες ο ΟΤΕ? Παρατήρησε κανείς άλλος το ίδιο?

Untitled.jpg.2db23fbba0cc51aad79ef8744ed5b2db.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Saloufas είπε

Σήμερα παρατήρησα ότι έχει ανέβει 5mbps η σύνδεση μου από τα 50 που κλείδωνα στα 55mbps, τι έγινε μας χαρίζει ταχύτητες ο ΟΤΕ? Παρατήρησε κανείς άλλος το ίδιο?

Untitled.jpg.2db23fbba0cc51aad79ef8744ed5b2db.jpg

Τι firmware έχεις? Βλέπω ΟΤΕ5 ενώ το τελευταίο που έχει στο site είναι η ΟΤΕ3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...