Προς το περιεχόμενο

Speedport Plus (OTE)


Vasilius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, gkas1973 είπε

Δες το κόστος της 100άρας, δεν σου κάνω πλάκα. Τώρα βέβαια αν ξέρει κάποιος πως γίνεται αυτό θα είναι πολύ ενδιαφέρον.

Τι εννοείς; Για να αλλάξω γραμμή; Δεν είναι πρόβλημα bandwidth, μια χαρά τα σηκώνει η σύνδεση, το πρόβλημα είναι το handling που κάνει το router.

Ο θεός να το κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 815
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, red7genius είπε

Τι εννοείς; Για να αλλάξω γραμμή; Δεν είναι πρόβλημα bandwidth, μια χαρά τα σηκώνει η σύνδεση, το πρόβλημα είναι το handling που κάνει το router.

Ο θεός να το κάνει.

 

Στις 18/12/2019 στις 11:20 ΠΜ, mech_eng είπε

ειχα το ιδιο θεμα και προσπαθουσα επι μερες να βρω ακρη με την εξυπηρετηση πελατων.

τελικα κατεληξα στο cosmote@your services, ξεκαθαριστηκε οτι QOS δεν υποστηριζεται.

το amv fritz ειναι μονοδρομος αν χρειαζεσαι το παραπανω οπωσδηποτε.

 

18 λεπτά πριν, red7genius είπε

Τι εννοείς; Για να αλλάξω γραμμή; Δεν είναι πρόβλημα bandwidth, μια χαρά τα σηκώνει η σύνδεση, το πρόβλημα είναι το handling που κάνει το router.

Ο θεός να το κάνει.

Σύμφωνα με το παραπάνω post δεν υποστηρίζεται το qos στον συγκεκριμένο router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, gkas1973 είπε

Καλησπέρα,

Πως σας φαίνονται τα CRC / FEC errors? 

Screen Shot 2020-04-12 at 21.38.39.png

Είναι πολλά για 3 μέρες και με 8 Attenuation έπρεπε να τερματίζεις την 100άρα. Κάνε έναν έλεγχο της εσωτερικής εγκατάστασης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Andresalonika είπε

Είναι πολλά για 3 μέρες και με 8 Attenuation έπρεπε να τερματίζεις την 100άρα. Κάνε έναν έλεγχο της εσωτερικής εγκατάστασης. 

Ευχαριστώ και εγώ αυτό φοβάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, red7genius είπε

Έχει πιάσει κανείς το QoS;

Είχα διαβάσει παλιότερα ένα thread εδώ στο forum και αν θυμάμαι καλά, QoS και speedport plus νομίζω έχουν μαλώσει πολύ άσχημα (σε σημείο που δεν μιλιούνται για να καταλάβεις). Είναι αυτή η περίπτωσή σου (speedport plus); 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Είχα διαβάσει παλιότερα ένα thread εδώ στο forum και αν θυμάμαι καλά, QoS και speedport plus νομίζω έχουν μαλώσει πολύ άσχημα (σε σημείο που δεν μιλιούνται για να καταλάβεις). Είναι αυτή η περίπτωσή σου (speedport plus); 

Ναι για το Speedport Plus λέω. Καλά το φαντάστηκα για το καβουρδιστήρι από το λίγο που το έψαξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, red7genius είπε

Ναι για το Speedport Plus λέω. Καλά το φαντάστηκα για το καβουρδιστήρι από το λίγο που το έψαξα.

Δυστυχώς η λύση είναι μονόδρομος. Αυτό δηλαδή, που πρότεινε και ο φίλος παραπάνω (μετάβαση σε κατοστάρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, red7genius είπε

Πως θα λυθεί το πρόβλημα όμως με την 100αρα;

Θεωρητικά θα έχεις περισσότερο bandwith για κάθε δουλειά, φυσικά μπορείς να αλλάξεις router.

2 ώρες πριν, Andresalonika είπε

Είναι πολλά για 3 μέρες και με 8 Attenuation έπρεπε να τερματίζεις την 100άρα. Κάνε έναν έλεγχο της εσωτερικής εγκατάστασης. 

Πως κάνεις έλεγχο της εσωτερικής εγκατάστασης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα του bandwidth. Η σύνδεση είναι μια χαρά. Υποθέτω πως έχει να κάνει με το ρουτερ και πως διαχειρίζεται το traffic. Μου τυχαίνει συχνά να είμαι με λάπτοπ, δίπλα μου κινητό με βιντεοκλήση, μόλις κάνω reload/redirect μια σελίδα η κλήση κάνει σπασίματα για λίγα δευτερόλεπτα και μετα στρώνει πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/4/2020 στις 8:45 ΜΜ, gkas1973 είπε

Θεωρητικά θα έχεις περισσότερο bandwith για κάθε δουλειά, φυσικά μπορείς να αλλάξεις router.

Πως κάνεις έλεγχο της εσωτερικής εγκατάστασης?

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα στην ομαδα . εχω το sercomm speedport plus μετα απο ειδοποίηση απο καναλια Τorrent που κανω upload μου ειπαν οτι δεν ειμαι connectamble . δεν το ειχα παρατηρήσει και ναι δεν ημουν σε κανενα καναλι εδω και 6 μηνες που μου δωσανε αυτο το ρουτερ .εδω και μια βδομαδα τυραννιέμαι να ανοιξω πορτα για να βλεπει το Utorrent ωστε να μενει ανοιχτει για να γινω ενεργος αλλα τιποτα .πηρα τηλέφωνο τον ΟΤΕ ,λεω αντε να μου το φτιαξουν αυτοι. ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ,θα το δωσουν μου ειπαν στο αναλογο τμημα για να το φτιαξουν . με παιρνουν τηλεφωνο την επόμενη μερα  , για να δουμε λεω . οτι ειχα κανει με τις πορτες με τα φιλτρα ηταν ολα σωστα. Και μου λεει το παλικαρι καποιο θεμα εχει το ρουτερ ,θα το δωσουμε βλαβη και βλεπουμε . Του ειπα ,μπορω να το αλλαξω με κατι καλυτερο γιατι οπου εχω διαβασει παντου λενε οτι υπαρχει προβλημα με το συγκεκριμένο ,και μου λεει οτι ειναι το τελευταιο μοντελο του ΟΤΕ και δινουμε κατι αλλο . Και τωρα περιμενω να δω τι θα γινει ....και λεω τωρα αν αλλαξω γραμμη και παω στην 100αρα γιατι τωρα εχω 50 θα μου δωσουν αλλο μοντελο ρουτερ ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/4/2020 στις 10:00 ΠΜ, red7genius είπε

Έχει πιάσει κανείς το QoS;

Θέλω να κάνω λίγο load balacing σε queues γιατί όταν πέφτουν ταυτόχρονα βιντεοκλήση ή/και streaming στην tv ή/και browsing τα παίζει λίγο στις προτεραιότητες.

Η γραμμή είναι 50αρα και πάει τραίνο. Το θέμα είναι όταν όλες οι συσκευές τραβήξουν ταυτόχρονα έχω lag spikes.

Εκτός αν ζητάω πολλά από το συγκεκριμένο.

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. 49999/4998 πιάνω με Speedport Plus αλλά μόλις κάποιος βάλει ενα youtube ή ενα on demand από το Cosmote TV, το lag spike πάει 900+ και γενικώς έχει σκαμπανεβάσματα ανά άτακτα χρονικά διαστήματα. QOS δεν υπάρχει πουθενά.

 

Αναρωτιέμαι αν μπορώ να αγοράσω ένα άλλο router που να έχει QOS και να είναι συμβατό με Cosmote VDSL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Vice είπε

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. 49999/4998 πιάνω με Speedport Plus αλλά μόλις κάποιος βάλει ενα youtube ή ενα on demand από το Cosmote TV, το lag spike πάει 900+ και γενικώς έχει σκαμπανεβάσματα ανά άτακτα χρονικά διαστήματα. QOS δεν υπάρχει πουθενά.

Αναρωτιέμαι αν μπορώ να αγοράσω ένα άλλο router που να έχει QOS και να είναι συμβατό με Cosmote VDSL

Τα FritzBox παίζουν με COSMOTE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...