Προς το περιεχόμενο

Speedport Plus (OTE)


Vasilius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, gkas1973 είπε

Τι firmware έχεις? Βλέπω ΟΤΕ5 ενώ το τελευταίο που έχει στο site είναι η ΟΤΕ3

Speedport Plus
Firmware version in your device:
09022001.00.030_OTE5
 
 
Βλέπω την ταχύτητα να παίζει σήμερα, τώρα είναι στα 53.5mbps, κάνουν εργασίες, wtf?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 816
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εδω κ καμποσο καιρο ολες οι εταιριες κ ο οτε δινουν 10% αυξηση στην ταχυτητα. Πχ στην 50αρα πηγε 55 στην κατοσταρα 110 κτλ κτλ

Και εμενα χθες κατα τις 01:30 εκανε restart κ μπηκε το ΟΤΕ05 , διαφορα δεν ειδα βεβαια 🙂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Saloufas είπε

Σήμερα παρατήρησα ότι έχει ανέβει 5mbps η σύνδεση μου από τα 50 που κλείδωνα στα 55mbps, τι έγινε μας χαρίζει ταχύτητες ο ΟΤΕ? Παρατήρησε κανείς άλλος το ίδιο?

Untitled.jpg.2db23fbba0cc51aad79ef8744ed5b2db.jpg

Ναι αυτό κάνει ο ΟΤΕ στις 50άρες. Εμένα που είναι νέα η σύνδεση κλειδώνω 55/5 απ' την πρώτη μέρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, malias4 είπε

Εδω κ καμποσο καιρο ολες οι εταιριες κ ο οτε δινουν 10% αυξηση στην ταχυτητα. Πχ στην 50αρα πηγε 55 στην κατοσταρα 110 κτλ κτλ

Και εμενα χθες κατα τις 01:30 εκανε restart κ μπηκε το ΟΤΕ05 , διαφορα δεν ειδα βεβαια 🙂

Η βασική διαφορά από το OTE3 είναι πως έκρυψαν τον κωδικό του SIP που βλέπαμε με το γνωστό τρόπο. Και στο ΟΤΕ4 το είχαν διορθώσει αλλά εκείνο ήταν beta υποτίθεται και δε το είχαν δώσει παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CMOS_Z είπε

Η βασική διαφορά από το OTE3 είναι πως έκρυψαν τον κωδικό του SIP που βλέπαμε με το γνωστό τρόπο. Και στο ΟΤΕ4 το είχαν διορθώσει αλλά εκείνο ήταν beta υποτίθεται και δε το είχαν δώσει παντού.

Α καταλαβα οποτε τον αριθμο που τον ειχα κρατησει εγω πχ στεκει ακομα η αλλαχτηκε κ αυτος; Σε περιπτωση που τον χρειαστω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, malias4 είπε

Α καταλαβα οποτε τον αριθμο που τον ειχα κρατησει εγω πχ στεκει ακομα η αλλαχτηκε κ αυτος; Σε περιπτωση που τον χρειαστω;

Ισχύει ακόμα ο ίδιος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/5/2020 στις 1:16 ΜΜ, malias4 είπε

Εδω κ καμποσο καιρο ολες οι εταιριες κ ο οτε δινουν 10% αυξηση στην ταχυτητα. Πχ στην 50αρα πηγε 55 στην κατοσταρα 110 κτλ κτλ

Και εμενα χθες κατα τις 01:30 εκανε restart κ μπηκε το ΟΤΕ05 , διαφορα δεν ειδα βεβαια 🙂

Α, έτσι εξηγείται λοιπόν. Εμένα με πήγαν 55 από όταν έγινε 1 πέρα δώθε στο συμβόλαιο από 50 σε 100 και πάλι πίσω 50 γιατί δεν έπιανε 100. Βέβαια παλιά με 50 ήμουν σε fast path και τώρα είμαι σε interleaved. Σκέφτομαι να τους πω να με ξαναπάνε fast path αλλά φοβάμαι μη μου φάνε και την ταχύτητα λίγο πάλι. Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, VFerF1 είπε

Α, έτσι εξηγείται λοιπόν. Εμένα με πήγαν 55 από όταν έγινε 1 πέρα δώθε στο συμβόλαιο από 50 σε 100 και πάλι πίσω 50 γιατί δεν έπιανε 100. Βέβαια παλιά με 50 ήμουν σε fast path και τώρα είμαι σε interleaved. Σκέφτομαι να τους πω να με ξαναπάνε fast path αλλά φοβάμαι μη μου φάνε και την ταχύτητα λίγο πάλι. Τι λέτε;

Aν πας σε fast path θα πεσει παλι 49999 δεν γινετε να εισαι fast και να πιασεις το 55

Εμενα τουλαχιστον δεν εγινε, απο 55 οταν ζητησα fast πηγε 49999 

Επεξ/σία από malias4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΟΤΕ έχει ξεκινήσει αύξηση 10% του μέγιστου συγχρονισμού των προφίλ, και περνάει σταδιακά σε όλους. 

Π.χ. δε θα κλειδώνουμε πια 49999 αλλά 54999 σε ένα 50άρι πακέτο.

 

Όσο για το OTE5 firmware, περνάει αυτόματα και σταδιακά σε όλους, αλλά μέχρι τώρα δεν υπάρχει κάπου online για να γίνει χειροκίνητη αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, malias4 είπε

Aν πας σε fast path θα πεσει παλι 49999 δεν γινετε να εισαι fast και να πιασεις το 55

Εμενα τουλαχιστον δεν εγινε, απο 55 οταν ζητησα fast πηγε 49999 

Ευχαριστώ για την πληροφορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχετε Speedport Plus, παίζει καλύτερα από το Entry 2i σε 100ρες γραμμές;

Π.χ. αν δεν πιάνει κάποιος καθαρό 100ρι, θα εκμεταλλευτεί καλύτερα το φάσμα το Speedport Plus, για να πάει σε όσο μεγαλύτερη ταχύτητα συγχρονισμού γίνεται σε δεδομένη γραμμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/5/2020 στις 1:16 ΜΜ, malias4 είπε

Εδω κ καμποσο καιρο ολες οι εταιριες κ ο οτε δινουν 10% αυξηση στην ταχυτητα. Πχ στην 50αρα πηγε 55 στην κατοσταρα 110 κτλ κτλ

Και εμενα χθες κατα τις 01:30 εκανε restart κ μπηκε το ΟΤΕ05 , διαφορα δεν ειδα βεβαια 🙂

Διαβάζω το μήνυμα σου, τσεκάρω και βλέπω ότι έχω το ΟΤΕ05 και σκέφτομαι «ρε λες;».

Αλλά ένα γρήγορο speedtest έδειξε ότι ακόμα πιάνω 44. 😑

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Διαβάζω το μήνυμα σου, τσεκάρω και βλέπω ότι έχω το ΟΤΕ05 και σκέφτομαι «ρε λες;».

Αλλά ένα γρήγορο speedtest έδειξε ότι ακόμα πιάνω 44. 😑

Αν μπεις μεσα στο ρουτερ ποσο σου δειχνει να κλειδωνεις ;

απο κει θα το δεις σιγουρα φιλε μου

εμενα εκει λεει 54999

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, malias4 είπε

Αν μπεις μεσα στο ρουτερ ποσο σου δειχνει να κλειδωνεις ;

απο κει θα το δεις σιγουρα φιλε μου

εμενα εκει λεει 54999

DSL downstream: 51199 kBit/s

Σαν πολύ μεγάλη διαφορά δεν έχω σε σχέση με τα 44 που πιάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...