Προς το περιεχόμενο

Κόντι και πρόσθετα


Doubt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Doubt είπε

Πρέπει η ταινία να είναι 4Κ, πρέπει η οθόνη να είναι 4Κ και πρέπει και η πηγή ( PC TVbox etc. ) να μπορεί να αναπαράγει 4Κ.

Το htpc που έχω και βλέπω ταινίες (σε 1080p μέχρι στιγμής γιατί τώρα το έφτιαξα😄) έχει αυτή την μητρική. Υποστηρίζει υλικό 4K σωστά; Τηλεόραση έχω Sony 4K. Άρα αν κατεβάσω η επιλέξω μια ταινία 4K από το Kodi λογικά θα δω σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Leon Scott Kennedy είπε

Το htpc που έχω και βλέπω ταινίες (σε 1080p μέχρι στιγμής γιατί τώρα το έφτιαξα😄) έχει αυτή την μητρική. Υποστηρίζει υλικό 4K σωστά; Τηλεόραση έχω Sony 4K. Άρα αν κατεβάσω η επιλέξω μια ταινία 4K από το Kodi λογικά θα δω σωστά;

Υποθέτουμε πως έχεις Παράθυρα 10 της Μικρομαλακής.

Δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας και επιλογή Ρυθμίσεις Οθόνης --> Ανάλυση Οθόνης. Αν γράφει 3840 Χ 2160 (προτείνεται) είσαι έτοιμος.

Στο kodi ενώ παίζει η ταινία πατάς κάτω δεξιά το γραναζάκι και ρυθμίσεις εικόνας, πάνω πάνω γράφει την πραγματική ανάλυση. Μπορεί να είναι 3840 Χ 2060 οπότε θα έχεις μαύρες μπάρες πάνω και κάτω, συμβαίνει.

Επίσης για να κάνεις 4Κ streaming πρέπει να διαθέτεις και την ανάλογη σύνδεση ίντερνετ. Αν έχεις VDSL είσαι ΟΚ και καλές θεάσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Doubt είπε

Υποθέτουμε πως έχεις Παράθυρα 10 της Μικρομαλακής.

Δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας και επιλογή Ρυθμίσεις Οθόνης --> Ανάλυση Οθόνης. Αν γράφει 3840 Χ 2160 (προτείνεται) είσαι έτοιμος.

Στο kodi ενώ παίζει η ταινία πατάς κάτω δεξιά το γραναζάκι και ρυθμίσεις εικόνας, πάνω πάνω γράφει την πραγματική ανάλυση. Μπορεί να είναι 3840 Χ 2060 οπότε θα έχεις μαύρες μπάρες πάνω και κάτω, συμβαίνει.

Επίσης για να κάνεις 4Κ streaming πρέπει να διαθέτεις και την ανάλογη σύνδεση ίντερνετ. Αν έχεις VDSL είσαι ΟΚ και καλές θεάσεις. 

Σε όλα τα παραπάνω που είπες είμαι ήδη OK χωρίς να πειράξω τίποτα!😄 Έχω ανάλυση 3840 Χ 2160 και στην οθόνη και στο Kodi! Απλά δεν το είχα δοκιμάσει με 4K ταινία και νόμιζα μήπως έπρεπε να κατεβάσω κάποιο πρόσθετο addons για την αναπαραγωγή της. Ναι Windows 10 και VDSL έχω.

Άρα μένει να δω ταινία 4K το βραδάκι.🙂 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Υ.Γ. Μία ακόμα ερώτηση. Μπορώ να κάνω το pc με το άνοιγμα του να ανοίγει κατευθείαν και να με πάει στο Kodi? Δηλαδή με την εκκίνηση του υπολογιστή να ανοίγει κατευθείαν το Kodi. Μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση μέσα από το Kodi? Θέλω να τον χρησιμοποιώ τον υπολογιστή αποκλειστικά σαν htpc δηλαδή.

Επεξ/σία από Leon Scott Kennedy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Leon Scott Kennedy είπε

Μία ακόμα ερώτηση. Μπορώ να κάνω το pc με το άνοιγμα του να ανοίγει κατευθείαν και να με πάει στο Kodi? Δηλαδή με την εκκίνηση του υπολογιστή να ανοίγει κατευθείαν το Kodi. Μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση μέσα από το Kodi? Θέλω να τον χρησιμοποιώ τον υπολογιστή αποκλειστικά σαν htpc δηλαδή.

Σίγουρα θα υπάρχει τρόπος, αλλά εγώ δεν τον γνωρίζω. Κάποιος πιο ειδικός στους υπολογιστές θα μπορούσε να σε βοηθήσει.

Καλύτερα ρώτησε στο θέμα των Windows, κάποιος εκεί θα ξέρει σίγουρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Έχω στο kodi το seren & venom με real derbid. Το venom λειτουργεί κανονικά, όμως το seren όταν πάει να βρει πηγές, φορτώνει μόνο από το cloud inspection και τελικά δεν βρίσκει τίποτα. Έχει θέμα το seren η κάποια δίκη μου ρύθμιση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2019 στις 7:37 ΠΜ, jim_p είπε

Kodi 18.5 χτες
https://github.com/xbmc/xbmc/releases/tag/18.5-Leia

Επισημες ανακοινωσεις, changelogs κλπ τις επομενες μερες.

Και η ανακοινωση με τις αλλαγες που εχει
https://kodi.tv/article/kodi-leia-185-release

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερώτηση για να μην ανοίγω νέο θέμα...

Υπάρχει κάποιος movie scrapper που να δείχνει την υπόθεση του έργου στα Ελληνικά; Είτε ως πρόσθετο του Kodi , είτε ως αυτόνομη εφαρμογή;

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/11/2019 στις 4:03 ΜΜ, tarantules είπε

Μια ερώτηση για να μην ανοίγω νέο θέμα...

Υπάρχει κάποιος movie scrapper που να δείχνει την υπόθεση του έργου στα Ελληνικά; Είτε ως πρόσθετο του Kodi , είτε ως αυτόνομη εφαρμογή;

Το openmeta - openinfo. Εχει σαν βάση το Tvdb και έχει Ελληνικά info. Είναι πρόσθετο και το εγκαθιστάς. 

Επεξ/σία από slobou
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 5/12/2019 στις 10:37 ΜΜ, polakis21 είπε

Παιδια εχω real debrid αλλα εχω buffering στις 4Κ ταινιες. Εχω 100αρα γραμμη. Ειναι δυνατον; Τι κανω λαθος;

H σύνδεση στο tv box είναι μέσω ethernet ή wi-fi; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόψε ανοίγοντας το kodi είχα ειδοποίηση για trojan κι αν καταλαβαίνω σωστά προέρχεται από το Elementum.

Τι κάνω; απεγκατάσταση το πρόσθετο και εγκατάσταση εκ νέου;;

Αναφορά σε κείμενο

Malwarebytes
www.malwarebytes.com

-Log Details-
Protection Event Date: 12/9/19
Protection Event Time: 9:58 PM
Log File: 40260f98-1abe-11ea-b339-94c691ae8804.json

-Software Information-
Version: 4.0.4.49
Components Version: 1.0.770
Update Package Version: 1.0.15910
License: Premium

-System Information-
OS: Windows 10 (Build 18362.476)
CPU: x64
File System: NTFS
User: System

-Blocked Website Details-
Malicious Website: 1
, C:\Users\user\AppData\Roaming\Kodi\userdata\ADDON_~1\PLUGIN~1.ELE\bin\WINDOW~1\ELEMEN~1.EXE, Blocked, -1, -1, 0.0.0

-Website Data-
Category: Trojan
Domain:
IP Address: 185.10.165.62
Port: 6896
Type: Outbound
File: C:\Users\user\AppData\Roaming\Kodi\userdata\ADDON_~1\PLUGIN~1.ELE\bin\WINDOW~1\ELEMEN~1.EXE

(end)

 

Χο.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο antivirus εχεις? Στο virustotal βγαζει καθαρα και τα 2 zip που εινια για windows. Τα σκετα εκτελεσιμα θα τα ανεβασω αργοτερα γιατι δεν εχω upload τωρα :P
https://www.virustotal.com/gui/url/6dd53a7498292b20d283056a7e2669ecbe5643ac88fb5c4ec19a64f4da4bb4eb/detection
https://www.virustotal.com/gui/url/5b49abfba3128bcd37973b7b9781ae6e5957ebfc1b780d96fdf06bf13c377d8b/detection

---edit
Και τα σκετα εκτελεσιμα καθαρα φαινονται
https://www.virustotal.com/gui/file/f0b30e89f43280ba9ec5064bd4a89b316771e8a449a6600e2df84d2a5ac00baa/detection
https://www.virustotal.com/gui/file/98b16f0748c15b89ac7664f287c533b75df044e12df5923947028aceb8bdc992/detection

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...