Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νόμιζα ότι το να αγοράσεις κρυπτονομίσματα ήταν μια εύκολη υπόθεση...προσπαθώ εδώ και μια εβδομάδα και δεν τα έχω καταφέρει (!!!). Όσους οδηγούς και βίντεο έχω βρει δεν αντιστοιχούν στην πραγματικότητα, υποθέτω οι πλατφόρμες (π.χ. binance) αλλάζουν πολύ γρήγορα.

Αν μπορείτε δώστε κάποιες οδηγίες που να ισχύουν. Έχω binance & revolut.

Κατ' αρχάς, πώς μεταφέρω χρήματα από τη revolut στη binance;

(έκανα και advcash αλλά μου απέρριψε τη διεύθυνση παρόλο που τα στοιχεία ήταν από συναλλαγή στη revolut)

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, panosssss είπε

Νόμιζα ότι το να αγοράσεις κρυπτονομίσματα ήταν μια εύκολη υπόθεση...προσπαθώ εδώ και μια εβδομάδα και δεν τα έχω καταφέρει (!!!). Όσους οδηγούς και βίντεο έχω βρει δεν αντιστοιχούν στην πραγματικότητα, υποθέτω οι πλατφόρμες (π.χ. binance) αλλάζουν πολύ γρήγορα.

Αν μπορείτε δώστε κάποιες οδηγίες που να ισχύουν. Έχω binance & revolut.

Κατ' αρχάς, πώς μεταφέρω χρήματα από τη revolut στη binance;

(έκανα και advcash αλλά μου απέρριψε τη διεύθυνση παρόλο που τα στοιχεία ήταν από συναλλαγή στη revolut)

Δες την https://www.changeinvest.comγια αρχάριους είναι ότι πρέπει.

Εφόσον δεν έχεις γίνει verify σε advcash δεν μπορείς να στείλεις δωρεάν χρήματα σε binance. Εάν δεν σε ενδιαφέρει αυτό τότε πολύ απλά κάνεις top up στην binance με την κάρτα της revolut.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, panosssss είπε

Νόμιζα ότι το να αγοράσεις κρυπτονομίσματα ήταν μια εύκολη υπόθεση...προσπαθώ εδώ και μια εβδομάδα και δεν τα έχω καταφέρει (!!!). Όσους οδηγούς και βίντεο έχω βρει δεν αντιστοιχούν στην πραγματικότητα, υποθέτω οι πλατφόρμες (π.χ. binance) αλλάζουν πολύ γρήγορα.

Αν μπορείτε δώστε κάποιες οδηγίες που να ισχύουν. Έχω binance & revolut.

Κατ' αρχάς, πώς μεταφέρω χρήματα από τη revolut στη binance;

(έκανα και advcash αλλά μου απέρριψε τη διεύθυνση παρόλο που τα στοιχεία ήταν από συναλλαγή στη revolut)

βασικά γιατί δεν ανοίγεις ένα νέο θέμα να σε βοηθήσουμε εκεί να μην spammαρουμε αυτό?

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, InsWat είπε

Πρόβλεψη, αυτή και η επόμενη βδομάδα θα είναι κόκκινες στόχος 56.5 Κ usd
Σε πόσους φαίνεται απίθανο ; 

το στηρίζω στον Ιούνιο του 2019

Όταν λες αυτήν την εβδομάδα εννοείς μέσα στο ΣΚ? Πάντως προς το παρόν υπαρχει major support στα 62κ και μετά στα 60κ και αυτό φάνηκε και σήμερα και προχτές. Το κλειδί για εμένα είναι να σπάσει το resistance περίπου στα 66κ όπου έκανε pullback προς στα 69κ. Αν τρώει rejection τότε ίσως δούμε correction προς τα κάτω όπως αναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, zananiro είπε

Όταν λες αυτήν την εβδομάδα εννοείς μέσα στο ΣΚ? Πάντως προς το παρόν υπαρχει major support στα 62κ και μετά στα 60κ και αυτό φάνηκε και σήμερα και προχτές. Το κλειδί για εμένα είναι να σπάσει το resistance περίπου στα 66κ όπου έκανε pullback προς στα 69κ. Αν τρώει rejection τότε ίσως δούμε correction προς τα κάτω όπως αναφέρεις.

Ναι, ελπίζω να μην βγει η πρόβλεψη ( έχω βάλει βέβαια κάποια orders 20% κάτω ) αλλά προτιμώ και εγώ άνοδο
Για να πω ότι βγαίνει η πρόβλεψη, περιμένω να δω πτώση στο σκ μέχρι τα 60

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Sinexworld είπε

Παιδιά εχω μερικές ερωτήσεις. Που μπορώ να χρησιμοποιήσω την binance καρτα στην Ελλάδα? Μπορώ να βγαζω χρήματα απο ατμ? Και ότι εχει να κανει με mining : εχω 250 τμ σπίτι, πόσο kw μπορει να παίρνει η μια πρίζα. Και πόσο μπορεί να τρώει το σπίτι στιγμιαία?

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την binance κάρτα κανονικά.

Μπορείς να βγάλεις χρήματα από ΑΤΜ, απλά το όριο ανάληψης είναι πολύ χαμηλότερο από το όριο αγορών. Π.χ. μπορεί το όριο αγορών να είναι $10.000 αλλά το όριο ανάληψης $500.

Δεν έχει καμία σχέση το σπίτι με το ρεύμα.

Μια πρίζα "απλή" έχει καλώδιο διατομής 1mm² και ασφάλεια 10Α,  αντέχει μέχρι 2.4KW (240V x 10A).

Μια πρίζα "ενισχυμένη" έχει καλώδιο έχει καλώδιο διατομής 2.5mm² και ασφάλεια 16Α, αντέχει μέχρι 3.84KW (240V x 16A).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

$10.000 αλλά το όριο ανάληψης $500

Πιο συγκεκριμένα 8700 ευρώ την ημέρα για αγορές 290 από ατμ (χρεώνεται 2.5ευρώ η κάθε ανάληψη και πάει 282.5 οπότε 280ευρώ απο ατμ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, pp6210 είπε

η καρτα είναι προπληρωμένη όπως η revolut (μαλιστα ειναι και αυτή στη Λιθουανία), αρα δεν μπορείς να προσθέτεις χρήματα απο ΑΤΜ.

Έχει δοθεί ήδη μια παρόμοια απαντηση, είτε φτιάχνεις wallet και μεσω φίλου που έχει πρόσβαση αγοράζεις καποιο νόμισμα (το αγοράζει αυτός στο ανταλακτήριο του και στο στέλνει στο πορτοφολι σου) είτε κανεις ενα λογαριασμό σε ενα απο τα μεγάλα ανταλακτήρια, κάνεις την αγορά μονος σου και τα μεταφέρεις στο πορτοφόλι, και κρατάς και αντίγραφο της αγοράς στο αρχείο σου για να είναι traceable αν χρειαστεί με το επερχόμενο regulation.

Για προταση τόσο long term project θα αφήσω πιό έμπειρους απο εμένα να απαντήσουν...

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τη διάθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, StavrosD said:

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την binance κάρτα κανονικά.

Μπορείς να βγάλεις χρήματα από ΑΤΜ, απλά το όριο ανάληψης είναι πολύ χαμηλότερο από το όριο αγορών. Π.χ. μπορεί το όριο αγορών να είναι $10.000 αλλά το όριο ανάληψης $500.

Δεν έχει καμία σχέση το σπίτι με το ρεύμα.

Μια πρίζα "απλή" έχει καλώδιο διατομής 1mm² και ασφάλεια 10Α,  αντέχει μέχρι 2.4KW (240V x 10A).

Μια πρίζα "ενισχυμένη" έχει καλώδιο έχει καλώδιο διατομής 2.5mm² και ασφάλεια 16Α, αντέχει μέχρι 3.84KW (240V x 16A).

Σε ευχαριστώ για της απάντησης. Εννοούσα ποσα κιλοβάτ την ωρα μπορώ να τρώω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Sinexworld είπε

Σε ευχαριστώ για της απάντησης. Εννοούσα ποσα κιλοβάτ την ωρα μπορώ να τρώω?

Τα κιλοβατ δεν σχετίζονται με το μέγεθος του σπιτιού. 

Βάλε κάτι να δουλεύει στην πρίζα που θες να βάλεις το rig και άρχισε να κατεβάζεις τις μικρές ασφάλειες μια-μια. Μόλις σταματήσει η συσκευή να δουλεύει, άσε κατεβασμένη την ασφάλεια και δοκίμασε και τις άλλες πρίζες του δωματίου αν δουλεύουν. 

Αφού ελέγξεις πόσες πρίζες βγαίνουν off από την συγκεκριμένη ασφάλεια, κοιτάς πόσα amper γράφει πάνω ή ασφάλεια. Αν είναι 10a τότε όλες οι πρίζες αυτές μπορούν να σηκώσουν μέχρι 10x220=2200w (αρα μαξ 2kw) αν είναι 20αρα η σφαλεια τότε 20x220 =4400w (αρα max 4kw) κτλ κτλ. 

Τωρα για το σύνολο που μπορεί να σηκώσει ένα σπίτι, αφού μοιράσεις ισόποσα τις καταναλώσεις σε κάθε υποκυκλωμα, ισούται με την αντοχή του κεντρικού ασφαλειοδιακοπτη που μάλλον είναι 40a, άρα συνολικά 8kw.

Όλα αυτά εφοσων δεν είναι πολύ παλιό το σπίτι και οι διατομές καλωδίων είναι σωστές. 

Επισης μπορεί να έχεις και τριφασικό. Άρα με σωστή κατανομή ίσως να μπορείς να τριπλασιάσεις την συνολική κατανάλωση σε 24kw.

Βεβαια από ότι κατάλαβα, δεν γνωρίζεις πολλά... Έτσι συνετό θα ήταν να φέρεις έναν επαγγελματία ηλεκτρολόγο αν έχεις σκοπό να φτιάξεις κάτι μεγάλο στο σπίτι 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσοχή πάντως με τα mining rig σε σπίτια. Kαταναλώνουν τεράστιες ποσότητες ρεύματος και το βραχυκύκλωμα με φωτιά είναι κοντά αν έχετε παλιό δίκτυο ρεύματος και όχι πολύ καλά στημένο.

Για όσους θέλουν να στήσουν μεγάλα rig σε σπίτια καλό είναι να μιλήσουν με τον ηλεκτρολόγο τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους ασχολουνται με meme coins, γνωμη για pitbul (PIT)  και hamster (HAM) ;

Το τελευταιο βρισκεται σταθερα στα top 10 coins της Τουρκιας μονο, το PIT στη κορυφη.

Ακουγεται οτι τα δυο αυτα coins αποτελουν πλυντηριο για την τοπικη μαφια.

Αξιζουν το ρισκο ή υπαρχουν φοβοι για dumping και bear trap?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...