Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αξιοθεατα δεν εχει πολλα, ότι διαβάζεις στις οδηγούς...

Περπάτημα μπόλικο,  φαΐ σούπερ, 

Θα σου πω να φας σε ένα πολύ καλό,  το μόνο να προσέξεις να αποφύγεις την περιοχη του σταθμού.

 

Επίσης πρέπει να έχεις 4-5 λεβα για το εισιτήριο του μετρό αλλιώς την πάτησες...  Εναλλακτική λύση revolut.

 

edit: φαγητο εδω

https://www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-g294452-d12387815-Reviews-Divaka-Sofia_Sofia_Region.html

να παρεις οπωσδηποτε την σουπα σε ψωμι.

Θα φας σουπερ φαγητο με μαξ δεκα ευρω ατομο.

Επεξ/σία από tornado
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 11/10/2019 στις 9:00 ΜΜ, kallair είπε

Παιδες θελω τα φωτα σας.

σκεφτομαστε να παμε εκδρομουλα με την κοπελα μου κ λεμε για Διακοπτο πλευρα. Σε αναζητηση για τον οδοντοτό και λεπτομέρειες, βρηκα το εξης site https://www.odontotos.com/
Εχω τις εξης αποριες ακομα κ θα ηθελα καποιος που εχει κανει το ταξιδακι με τον οδοντοτο να μου τις λυσει γτ λογω της ωρας δεν νομιζω να πετυχω καποιον στα τηλεφωνα και οσο να ναι καποιον που εχει προσωπικη εμπειρια απο το συγκεκριμενο ταξιδι, ειναι σημαντικη για να διαμορφωσω αποψη.

1. αξιζει;
2. βλεπω εχει εισητηριο με επιστροφη. Στα καλαβρυτα ποσο κάθεται;

Καθυστερημένη απάντηση :(

Η διαδρομή του οδοντωτού (Διακοφτό-Καλάβρυτα) σίγουρα αξίζει. Πανέμορφη διαδρομή η οποία δεν έχει καμία σχέση με αυτή που θα έβλεπες αν πήγαινες οδικώς.

Την έχω κάνει αρκετές φορές και δεν την χορταίνω.

Το "εισιτήριο με επιστροφή" δεν σημαίνει ότι πας με το τραινάκι, περιμένεις λίγο και ξαναγυρίζεις. Μπορείς να πας, να καθίσεις όσο θέλεις και να επιστρέψεις με άλλο δρομολόγιο, πολύ αργότερα. Απλά φροντίζεις να έχεις κάνει τις σχετικές κρατήσεις γιατί σε κάποιες φάσεις, ειδικά στα τελευταία δρομολόγια προς τα κάτω (Διακοφτό) έχει αρκετό φόρτο.

Αν μάλιστα είσαι "του περιπατητικού" και σε παίρνει χρονικά (και η φυσική κατάσταση βέβαια) μπορείς να δοκιμάσεις και το περπάτημα. Άπαιχτη εμπειρία. Ησυχία (μόνο ο θόρυβος του ποταμιού) και πανέμορφες εικόνες. Άνοιξη και φθινόπωρο φοβερά χρώματα και πολλές δυνατότητες για πανέμορφες φωτογραφίες. Βέβαια πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για περπάτημα 22km (όλη η διαδρομή) ή τα μισά περίπου αν πας με το τραίνο μέχρι τη Ζαχλωρού και το ξεκινήσεις από εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς να προτείνει κάποιο νησί για ένα χαλαρό τριημεράκι κοντά στην αθήνα;
Εντελώς χαλαρά, λέμε να πάμε κυρίως για την ιδέα του νησιού το φθινόπωρο! (Τζιά; Ύδρα;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σκοπεύουμε να πάμε με την κοπέλα μου Πράγα-Βιέννη την δεύτερη εβδομάδα του Δεκεμβρίου. Υπολογίζουμε περίπου 8 βράδια, 4 για κάθε πόλη. Έχει κανείς να προτείνει οτιδήποτε για αυτές τις 2 πόλεις; Επίσης πως ακριβώς γίνεται οικονομικά η μετάβαση από την μία στην άλλη. Έχω δει για λεωφορείο με  13 ευρώ το άτομο αλλά μου φαίνεται υπερβολικά χαμηλή τιμή για να περιλαμβάνει και τις αποσκεύες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ASTOU είπε

Καλησπέρα, σκοπεύουμε να πάμε με την κοπέλα μου Πράγα-Βιέννη την δεύτερη εβδομάδα του Δεκεμβρίου. Υπολογίζουμε περίπου 8 βράδια, 4 για κάθε πόλη. Έχει κανείς να προτείνει οτιδήποτε για αυτές τις 2 πόλεις; Επίσης πως ακριβώς γίνεται οικονομικά η μετάβαση από την μία στην άλλη. Έχω δει για λεωφορείο με  13 ευρώ το άτομο αλλά μου φαίνεται υπερβολικά χαμηλή τιμή για να περιλαμβάνει και τις αποσκεύες μας.

Γενικά είναι πολύ φτηνές οι μεταφορές, δες regiojet.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Βιέννη σίγουρα να δεις τα 2 Παλάτια (χειμερινό-καλοκαιρινό) 


Βόλτα στο Κέντρο,σίγουρα να ανεβεις στον Αγιο Στεφανο να δεις/παρεις φωτογραφίες τη Θέα από Ψηλά.

 

Αν γουστάρετε μουσεία - και λίγο τρεξιμο για να τα προλάβεις όλα- η 3μερη travel pass θα σε εξυπηρετήσει.

 

Σίγουρα να πας στο Πράτερ ,το λουνα παρκ να ανεβεις στη ρόδα.

 

Για φαγητο σε restaurant οι τιμες ειναι τσιμπημένες σε σχέση με Ελλάδα και το νερό ακριβό.

 

Για φτηνό φαγητό η αλυσίδα Vapiano κανει καλό ιταλικό φαγητό σε νορμάλ τιμές

Υπάρχει στο ιντερνετ ένας χάρτης για τα μέρη που μπορεις να βάζεις δωρεάν νερό (για να μην πληρώνεις συνέχεια 2ευρα για 0,5ml), μπορείς να έχεις ένα θερμός και να το γεμίζεις δωρεαν σε αυτά τα μέρη του χαρτη  - αλλιώς ΜΟΝΟ σουπερμάρκετ...

Πράγα δεν εχω πάει,οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως το βλέπω προσανατολιζομαι να χωρίσω το ταξίδι σε 5 μέρες στην Πράγα, στην οποία μάλλον θα γίνει και μια μονοήμερη εκδρομή στη cesky krumlov μια διπλανή πολύ που έχει χαρακτηρίσει ως πολιτιστική κληρονομιά της UNESCO. Οι υπόλοιπες 4 μέρες θα περάσουν στην Βιέννη σχετικά γρήγορα πιστεύω καθώς φθάνουν οριακά. Για φαγητό λένε στο TripAdvisor ότι υπάρχει καλό και οικονομικό Street food στις Χριστουγεννιατικες αγορές της πόλης. Οποιασδήποτε αλλά εμπειρία ευπρόσδεκτη μιας και πρώτη φορά ταξιδεύουμε κεντρική Ευρώπη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Skandalf είπε

Για Βιέννη σίγουρα να δεις τα 2 Παλάτια (χειμερινό-καλοκαιρινό) 


Βόλτα στο Κέντρο,σίγουρα να ανεβεις στον Αγιο Στεφανο να δεις/παρεις φωτογραφίες τη Θέα από Ψηλά.

Αν γουστάρετε μουσεία - και λίγο τρεξιμο για να τα προλάβεις όλα- η 3μερη travel pass θα σε εξυπηρετήσει.

Σίγουρα να πας στο Πράτερ ,το λουνα παρκ να ανεβεις στη ρόδα.

Για φαγητο σε restaurant οι τιμες ειναι τσιμπημένες σε σχέση με Ελλάδα και το νερό ακριβό.

Για φτηνό φαγητό η αλυσίδα Vapiano κανει καλό ιταλικό φαγητό σε νορμάλ τιμές

Υπάρχει στο ιντερνετ ένας χάρτης για τα μέρη που μπορεις να βάζεις δωρεάν νερό (για να μην πληρώνεις συνέχεια 2ευρα για 0,5ml), μπορείς να έχεις ένα θερμός και να το γεμίζεις δωρεαν σε αυτά τα μέρη του χαρτη  - αλλιώς ΜΟΝΟ σουπερμάρκετ...

Πράγα δεν εχω πάει,οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω... 

Συμφωνώ και θα πρόσθετα, επίσκεψη στην όπερα και μουσείο φυσικής ιστορίας.

Για Πράγα γενικά φαγητό και μπύρα αλλά όχι στα τουριστικά σημεία.

Τα αξιοθέατα είναι παντού γύρω σου στην παλιά πόλη.

Μόλις τώρα, ASTOU είπε

Έτσι όπως το βλέπω προσανατολιζομαι να χωρίσω το ταξίδι σε 5 μέρες στην Πράγα, στην οποία μάλλον θα γίνει και μια μονοήμερη εκδρομή στη cesky krumlov μια διπλανή πολύ που έχει χαρακτηρίσει ως πολιτιστική κληρονομιά της UNESCO. Οι υπόλοιπες 4 μέρες θα περάσουν στην Βιέννη σχετικά γρήγορα πιστεύω καθώς φθάνουν οριακά. Για φαγητό λένε στο TripAdvisor ότι υπάρχει καλό και οικονομικό Street food στις Χριστουγεννιατικες αγορές της πόλης. Οποιασδήποτε αλλά εμπειρία ευπρόσδεκτη μιας και πρώτη φορά ταξιδεύουμε κεντρική Ευρώπη. 

Αν πας tour μπορείς να δεις και το Plzen(γνωστό από την μπύρα).

Εγώ νομίζω πως θα το χώριζα σε 3-6.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/10/2019 στις 4:21 ΜΜ, tornado είπε

Αξιοθεατα δεν εχει πολλα, ότι διαβάζεις στις οδηγούς...

Περπάτημα μπόλικο,  φαΐ σούπερ, 

Θα σου πω να φας σε ένα πολύ καλό,  το μόνο να προσέξεις να αποφύγεις την περιοχη του σταθμού.

Επίσης πρέπει να έχεις 4-5 λεβα για το εισιτήριο του μετρό αλλιώς την πάτησες...  Εναλλακτική λύση revolut.

edit: φαγητο εδω

https://www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-g294452-d12387815-Reviews-Divaka-Sofia_Sofia_Region.html

να παρεις οπωσδηποτε την σουπα σε ψωμι.

Θα φας σουπερ φαγητο με μαξ δεκα ευρω ατομο.

Επειδή το σκέφτομαι και εγω και θα φυγουμε απο Θεσσαλονίκη, είδα ότι τα δρομολόγια φτάνουν 5-6 το πρωί, ο σταθμός των λεωφορείων έχει τίποτα για καφέ μέχρι να ξημερώσει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, theo93 είπε

Συμφωνώ και θα πρόσθετα, επίσκεψη στην όπερα και μουσείο φυσικής ιστορίας.

Για Πράγα γενικά φαγητό και μπύρα αλλά όχι στα τουριστικά σημεία.

Τα αξιοθέατα είναι παντού γύρω σου στην παλιά πόλη.

Αν πας tour μπορείς να δεις και το Plzen(γνωστό από την μπύρα).

Εγώ νομίζω πως θα το χώριζα σε 3-6.

Πιστεύεις η Βιέννη έχει περισσότερα να δεις από την Πράγα? Εγώ φοβάμαι μήπως δεν έχουμε τι να κάνουμε ακόμα και για 4 μέρες.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, theo93 είπε

Επειδή το σκέφτομαι και εγω και θα φυγουμε απο Θεσσαλονίκη, είδα ότι τα δρομολόγια φτάνουν 5-6 το πρωί, ο σταθμός των λεωφορείων έχει τίποτα για καφέ μέχρι να ξημερώσει; 

Με μπέρδεψες,

Θα φτάσεις 6 το πρωί σε πιο σημειο?

Θα πας σοφία με λεωφορειο?

Αρα ρωτάς αν εκεί που φτάνει το λεωφορείο έχει κάτι ανοικτο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ASTOU είπε

Πιστεύεις η Βιέννη έχει περισσότερα να δεις από την Πράγα? Εγώ φοβάμαι μήπως δεν έχουμε τι να κάνουμε ακόμα και για 4 μέρες.. 

Όχι το αντίθετο :P

6 λεπτά πριν, tornado είπε

Με μπέρδεψες,

Θα φτάσεις 6 το πρωί σε πιο σημειο?

Θα πας σοφία με λεωφορειο?

Αρα ρωτάς αν εκεί που φτάνει το λεωφορείο έχει κάτι ανοικτο?

Συγγνώμη, το λεωφορείο φτάνει στις 5-6 το πρωί στον σταθμό των λεωφορείων.

Εκεί που φτάνει το λεωφορείο έχει κάτι ανοιχτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

Εσείς που ταξιδεύετε πολύ σκέφτηκα κάτι να μου λέγατε τι 8α κάνατε αν ησασταν εξωτερικό Ευρώπη?

Καταρχήν ασφάλεια ταξιδιού κάνετε ? Θυμάμαι πριν πολλά χρόνια που οι πιστωτικές κάρτες σου παρείχαν ασφάλεια εφόσον είχες κάνει κλείσιμο εισιτηρίων , διαμονής μέσω πιστωτικής κάρτας?

Σε περίπτωση που βρεθείτε στο εξωτερικό (πάντα έχουμε και αλλού κάρτες και μετρητά όχι όλα μαζί)

Άλλα στο ακραίο σενάριο όπου τα χάσεις όλα τι κάνεις?

Έτυχε αυτό σε φίλο ταξιτζή που είχε πελάτη , που έχασε τα πάντα, πήγε στο τμήμα διαβατηρίων του δώσανε κάποιο χαρτί για να ταξιδέψει , αλλά μετά δεν είχε λεφτά ούτε κάρτα.

Τι γίνεται τι μπορείς να κάνεις?

Πες ότι υπάρχουν χρήματα στο λογαριασμό μου , τι μπορείς να κάνεις πχ για να έχεις να κινηθείς στο εξωτερικό να μπορείς τουλάχιστον να πάρεις ένα σάντουιτς ένα καφέ ένα ταξί κτλ.

 

Ευχαριστώ.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, theo93 είπε

Όχι το αντίθετο :P

Συγγνώμη, το λεωφορείο φτάνει στις 5-6 το πρωί στον σταθμό των λεωφορείων.

Εκεί που φτάνει το λεωφορείο έχει κάτι ανοιχτο;

 

δεν εχω ταξιδεψει με λεωφορειο ποτε, μιας και φευγω απο Αθηνα,

οποτε με ραιαν εχει 30 ευρω πηγαινε - ελα.

Εκτιμω παντως οτι πριν τις εξι το πρωι δεν θα βρεις κατι ανοικτο.

Κατα τα αλλα, προσεχε την περιοχη δεν ειναι και απο τις καλυτερες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...