Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v2 [Xbox One][Xbox One S][Xbox One X]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοειται αυτο, το θεμα ειναι να το ξερουν απο πριν οι ενδιαφερομενοι και να μην νομιζουν οτι ειναι ξεφραγο αμπελι οπως φανηκε.

Σαφης δεν ησουν, εγραψα διαδικασια και εγραψες αλλα, πχ εγραφα στο αρχικο ποστ οτι αφορα συνδρομη και οχι παιχνιδια και μετα γραφεις για παιχνιδια, αναγκαστηκα να επαναλαβω 2η φορα οτι δεν αφορα παιχνιδια το παραδειγμα, ενταξει, δεν χρειαζεται συνεχεια επαναληψεις. Δεν εγινε αλλαγη region στην κονσολα ή στο pc για να παιζει ρολο (η αλλαγη επιτρεπεται με ορια, αν θυμαμαι καπου 1 φορα ανα τριμηνο, αλλωστε οτι region και να εχει η κονσολα, η ip ειναι ip και καταγραφεται (το ξαναλεμε και αυτο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Κι εγώ ήμουν σαφής και εξυπακούεται το τι θα κάνει ο κάθε ένας είναι δικό του θέμα και ρίσκο.

οι αποψεις διιστανται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσα ίσα που και το ίδιο το support της MS αν έχεις πρόβλημα εστω πχ με gift cards από άλλες χώρες που δεν ενεργοποιούνται αναλαμβάνουν οι ίδιοι να σε βοηθήσουν. Σε μενα ειχαν μείνει κάποιες λίρες τουρκιας μέσα στο λογαριασμό μου και επειδή είχε φάει σκάλωμα κατά την αγορά το τουρκικό store μου ενεργοποίησε το παιχνίδι η κοπέλα του chat. Δηλαδή πως να σου ρίξουν μπαν μετά από αυτό; Αφού είδε ότι είμαι Ελλάδα. Λες και δε ξέρουν τι γίνεται. Απλά ίσως το στοκαρισμα πολλαπλών συνδρόμων κινούσε υποψίες για ασφάλεια λογαριασμού.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, nikolees είπε

Καλησπέρα έχω βρει το Xbox one x στα 370 ευρώ με μεταφορικά. Προφανώς είναι καινούργιο. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να δω ;

Μην κάνεις μαλακία και το πάρεις από τρίτο πωλητή εντός Αμαζον. Δεν ισχύει ότι ισχύει όταν έχεις πωλητή το ίδιο το Αμαζον, δηλαδή αν κάτσει μαλακία πρέπει να τα βρεις με το εκάστοτε μαγαζάκι. Υπομονή μέχρι να βγει καμία καλή προσφορά από σοβαρό μαγαζί.

εδιτ: Αν και βέβαια παίζει εγγύηση απευθείας με MS αλλά πάλι...

Επεξ/σία από non-serviam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Μην κάνεις μαλακία και το πάρεις από τρίτο πωλητή εντός Αμαζον. Δεν ισχύει ότι ισχύει όταν έχεις πωλητή το ίδιο το Αμαζον, δηλαδή αν κάτσει μαλακία πρέπει να τα βρεις με το εκάστοτε μαγαζάκι. Υπομονή μέχρι να βγει καμία καλή προσφορά από σοβαρό μαγαζί.

εδιτ: Αν και βέβαια παίζει εγγύηση απευθείας με MS αλλά πάλι...

Βρήκα την κονσόλα σκέτη στα 295 από τρίτο πωλητή. 

Βρωμάει πολύ η δουλειά πάντως. Δεν θα κάνω παραγγελία ακόμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχω ρωτήσει πολλές φόρες εδώ αλλά δεν μου έχει απαντήσει κανείς αναλυτικά. 

 

Πως μπορώ να βάλω το κινητό μου για σκέτο SMS για το 2 step verifications στο λογαριασμο μου χωρίς κάποιο app στο κινητό μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, geofak είπε

Ίσα ίσα που και το ίδιο το support της MS αν έχεις πρόβλημα εστω πχ με gift cards από άλλες χώρες που δεν ενεργοποιούνται αναλαμβάνουν οι ίδιοι να σε βοηθήσουν. Σε μενα ειχαν μείνει κάποιες λίρες τουρκιας μέσα στο λογαριασμό μου και επειδή είχε φάει σκάλωμα κατά την αγορά το τουρκικό store μου ενεργοποίησε το παιχνίδι η κοπέλα του chat. Δηλαδή πως να σου ρίξουν μπαν μετά από αυτό; Αφού είδε ότι είμαι Ελλάδα. Λες και δε ξέρουν τι γίνεται. Απλά ίσως το στοκαρισμα πολλαπλών συνδρόμων κινούσε υποψίες για ασφάλεια λογαριασμού.

Ακριβώς - το ίδιο και με μένα - μου άνοιξε σελίδα στο PC από το Support Chat να βάλω τον κωδικό μου που δεν αναγνώριζε η κονσόλα και μετά μου συνέστησε να αλλάξω region στο XBOX και να κατεβάσω το παιχνίδι και να γυρίσω πάλι στο Region Ελλάδα. Και έτσι ακριβώς δούλεψε.

Θα πρέπει να διαχωρίσετε όμως κάποια πράγματα παιδιά. Άλλο το αλλάζω region από την κονσόλα και άλλο αλλάζω region στο Microsoft Account μου. Το τελευταίο έχεις περιορισμούς στο κάθε πότε μπορεί να γίνει. Το μεγάλο μπέρδεμα είναι ότι μπορείς να έχεις xbox account εκτός MS από ότι έχω καταλάβει.

3 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

το έχω ρωτήσει πολλές φόρες εδώ αλλά δεν μου έχει απαντήσει κανείς αναλυτικά. 

Πως μπορώ να βάλω το κινητό μου για σκέτο SMS για το 2 step verifications στο λογαριασμο μου χωρίς κάποιο app στο κινητό μου. 

Σου έχουμε απαντήσει πάρα πολύ αναλυτικά αλλά και εσύ δεν μας έχει γράψει τι βήματα έχεις κάνει για να βοηθήσουμε και επειδή εγώ προσωπικά ο ίδιος σου έχω απαντήσει πολλές φορές θυμάμαι ότι δεν μας έχεις πει καν αν το email εγγραφής σου στο xbox είναι της Microsoft κλπ.

Πραγματικά αν δεν ήταν τόσο μανούρα και είχα χρόνο να ξεστήσω το authenticator θα δοκίμαζα πειραματικά για λόγου σου.

Όπως και να έχει στο support της MS υπάρχει topic που σου λέει τι να κάνεις αν δεν σου ήρθε το sms... 

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/1/2019 στις 12:40 ΜΜ, Paragontas-x είπε

Το είχα ρωτήσει και μερικές μέρες πριν και μου είχατε πει ότι γίνεται αλλά δεν το είχα δοκιμάσει τότε.

Μιλάω για το 2 step verification αλλά όχι μέσω της εφαρμογής σε κινητό ή υπολογιστή αλλά με sms στο κινητό.

Δοκιμάζω να το κάνω τώρα αλλά παρόλο που ενεργοποίησα το 2 step verification και κατέβασα το πρόγραμμα microsoft authenticator στο κινητό μου δίνει μόνο αυτή την δυνατότητα και πουθενά την επιλογή με sms στο κινητό μου.

Μπορείτε σας παρακαλώ πολύ να με βοηθήσετε?

 

Στις 16/1/2019 στις 7:05 ΜΜ, Sir_Teraflop είπε

@Paragontas-x Λοιπόν κοίταξε να δεις. Από ότι έψαξα δεν πρέπει να υποστηρίζεται να κάνεις Login στο Xbox, βάζοντας SMS κωδικό - παρά μόνο με το app (δεν θυμάμαι να περίμενα SMS για την κονσόλα). Αυτό που υποστηρίζεται όμως είναι να σου έρχεται κωδικός επιβεβαίωσης για οποιαδήποτε αλλαγή στο Microsoft Account σου (xbox account) αρκεί να έχεις συμπληρώσει στα link που είχα αναφέρει το κινητό σου ως επιπλέον μέτρο προστασίας - οπότε λογικά θα σου έρθει και SMS επιβεβαίωσης για τον αριθμό του κινητού που θα δηλώσεις. Δηλαδή δεν νομίζω να υποστηρίζει το xbox το ίδιο όταν θες να κάνεις login στην κονσόλα να του βάλεις κωδικό SMS αλλά μόνο κωδικό/ενέργεια (πατάς approve) από το Authenticator App.

Στήσε το πρώτα από PC στο Account σου και λογικά θα σε προστατεύει και στο xbox αν κάποιος πάει να αλλάξει κωδικό για παράδειγμα θα σταλεί SMS/email ούτως ή άλλως.

Ο λογαριασμός σου είναι δεν είναι paragontas-x@hotmail/live/outlook.gr/com? (παράδειγμα) ???

Επίσης γιατί θες SMS? O λόγος που πήγα στο App ήταν γιατί κάποιες φορές αργούσε να έρθει ο κωδικός και δεν μπορούσα να μπω στον λογαριασμό μου - σπάστηκα και γύρισα ότι account είχα και δεν είχα σε Authenticator App.

 

Στις 16/1/2019 στις 7:20 ΜΜ, Paragontas-x είπε

μα αυτό συμβαίνει και τώρα που δεν έχω  ενεργό το 2 step  verification. 

Το ότι ενημερώνομαι με μέιλ αν γίνει καμία αλλαγή στον λογαριασμό μου. 

Και θέλω να γίνεται το 2 step verification με SMS ώστε να μπορεί να γίνει ακόμα και σε κινητά που δεν δέχονται το Microsoft authenticator app. 

Δηλαδή μου λες ότι παλιότερα υπήρχε η δυνατότητα στο 2 step verification για να δουλεύει με sms απλά τώρα δεν υπάρχει; 

 

Στις 16/1/2019 στις 7:55 ΜΜ, Sir_Teraflop είπε

Όχι - μπορεί να σου έρθει SMS ή και e-mail απλά να δηλώσεις στις πληροφορίες ασφαλείας σου, τον αριθμό του κινητού σου. Δεν νομίζω όμως ότι τον κωδικό στο SMS, τον ζητάει το XBOX. Με το app συνεργάζεται - αν επιλέξεις το lock it down στο xbox. Ίσως και το SMS αλλά δεν το έχω τεστάρει στο xbox. Μόνο από PC.

Edit - Δες εδώ - αν στην παραπάνω διεύθυνση δεν βλέπεις κάτι αντίστοιχο δεν θα σου δουλέψει:

Ukl96jh.png

Υπ'όψη ο λογαριασμός στο gmail είναι ο recovery - δεν είναι αυτός που χρησιμοποιώ στο XBOX.

 

Στις 17/1/2019 στις 3:24 ΠΜ, Paragontas-x είπε

έχω βάλει κανονικά το κινητό μου σε αυτό το σημείο αλλά χωρίς το Microsoft authenticator δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. 

Όπως κι εσύ ο ίδιος είπες αρχικά λογικά δεν γίνεται να κάνεις log in στο xbox one και γενικότερα να χρησιμοποιείς το 2 step verification μόνο με sms στο κινητό σου χωρίς καμία εφαρμογή στο κινητό.

 

Έχω δοκιμάσει να βάλω το κινητό μου αλλά χωρίς την εφαρμογή στο κινητό το να μου στείλει απλά ένα sms στο κινητό τον κωδικό και με αυτό να κάνω log in ή οτιδήποτε άλλο χρειάζεται το 2 step verification δεν μπορώ.

 

Εμένα με ενδιαφέρει να μπορώ να χρησιμοποιήσω το 2 step verification μόνο με τα sms στο κινητό μου χωρίς να χρειάζεται τίποτα άλλο όπως email, εφαρμογή.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα , φίλε μου είναι ότι ,το ζητούμενο δεν είναι να το να διασφαλίσεις το login στην κονσόλα - μιας και κανείς δεν θα κάνει login στην κονσόλα αλλά στον λογαριασμό σου στο Internet εκτός και αν σου την κλέψουν φυσικά αλλά και πάλι μπορείς να το ρυθμίσεις να σου ζητάει κωδικό, pin κλπ.. Εγώ αναφέρομαι καθαρά στο κομμάτι που πάω να κάνω login σαν hacker στο email σου από το PC μου για να αποκτήσω πρόσβαση στα προσωπικά δεδομένα κλπ. Αν εσύ εννοείς ότι κάθε φορά που θα ανοίγεις το xbox σου να στέλνει SMS - έ όχι αυτό δεν γίνεται από ότι ξέρω. Και είναι λογικό να μην γίνεται. Αν μη τι άλλο είναι και οικονομικά ασύμφορο αν το καλοσκεφτείς. Καμία κονσόλα δεν το κάνει αυτό να στέλνει SMS για την ενέργεια του login στην κονσόλα. Εκτός και αν εσύ εννοείς ότι δεν λαμβάνεις SMS αν πας να μπεις από ένα κινητό φίλου σου στον λογαριασμό σου.

Btw γιατί δεν ανοίγεις ένα support ticket μέσω Live chat με την MS. Είναι πολύ συνεργάσιμοι και εξυπηρετικοί. Αν υπάρχει η δυνατότητα σίγουρα θα στο ενεργοποιήσουν εκ μέρους σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα δεν είναι ότι δεν ξέρω πως να το ενεργοποιήσω αλλά το ότι δεν παρέχει 2 step verification μόνο με sms στο κινητό χωρίς τίποτα άλλο.

Το 2 step verification δεν είναι μόνο για το log in αλλά για οτιδήποτε ενέργεια απαιτεί να πληρώσεις ή να κάνεις κάτι σημαντικό στο λογαριασμό σου.

Και ποιο chat? Έχει 24ωρο support chat η microsoft?

Μπορείς να μου πεις λινκ?

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγαινε εδώ μιας και αυτό που σε απασχολεί είναι θέμα ασφάλειας: https://support.xbox.com/el-GR/contact-us#0:3:3 και πάτα το ξεκινήστε την συνομιλία στα αγγλικά. Εγώ ότι θέλω από την MS εκεί πάω και ναι είναι 24ωρο από ότι ξέρω. Η μόνη προϋπόθεση φυσικά είναι το να ξέρεις να συνομιλήσεις καλά, γραπτώς, στα αγγλικά.

Καλή τύχη :) 

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά είχα δίκιο μόνο με sms στο κινητό δεν υπάρχει 2-step verification στην Microsoft.

Ορίστε ποια είναι η απάντηση της MIcrosoft support στο σχετικό μου ερώτημα.

Αναφορά σε κείμενο

Thanks for patiently waiting. Upon checking in our end, we could only create the 2 step verification with an App I'm afraid. However, you could add another email or phone number on your security information. That way, even if you lose one of the emails or the one that you used for the 2 step verification, you could still recover your account by verifiying it using the other emails.

The 2 step verification could only be created using the app I'm afraid. It used to be SMS but we updated the 2 step verification to be that way, so we could have numerous of ways to verify it in case we lose access to the phone number that we used to create for the 2 step verification.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...