Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #2


poulinos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και άμα σκάσει ο σάκος και φύγουν οι αμμούτσες μέσα στο σπίτι, θα γίνει χαμός.

Αυτά είναι για τους ανύπαντρους.

Πέρα από την πλάκα, μια χαρά προπόνηση μπορείς να κάνεις. Όρεξη να έχεις και θα το βρεις τον τρόπο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

39 λεπτά πριν, gntgrx είπε

Και άμα σκάσει ο σάκος και φύγουν οι αμμούτσες μέσα στο σπίτι, θα γίνει χαμός.

Αυτά είναι για τους ανύπαντρους.

Πέρα από την πλάκα, μια χαρά προπόνηση μπορείς να κάνεις. Όρεξη να έχεις και θα το βρεις τον τρόπο.

ισχυει οτι αμα σκασει σακος με αμμο η ακομα χειροτερα με ροκανιδια μεσα σε κανενα σαλονι, ειναι αιτια διαζυγιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

οχι μονο τωρα αλλα καλο ειναι να το ενταξετε στην διατροφη σας.

Εγω το τρωω με κουακερ για πρωινο.

https://www.ofarmakopoiosmou.gr/blog/kefir-ta-12-ofeli-toy-kefir-gia-tin-ygeia-tin-apoleia-varoys

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά αποψε αποφάσισα να σταματήσω τις έντονες προπονησεις. Μετά απο 7 μήνες συνεχούς παρουσιας στο γυμναστήριο , θα αδράξω την ευκαιρια της αναστολής σε γυμναστηρια και δουλειά για να ξεκουράσω το χέρι μου. Ως τωρα ειχα 2 διαγνώσεις... η μια ηταν επικονδυλιτιδα η άλλη ηταν θλάση δικεφάλου. Δεν ξερω τι διάολο ειναι ακριβώς απο τα 2 αλλα βλέπω επιμένει οποτε ισως ειναι καλυτερα να αράξω λιγο να το φροντισω. Η αληθεια ειναι πως οσο και αν πατάω τον αγκώνα δεν με πονάει αλλα ειναι σιγουρα κάποια τενοντιτιδα. 

Η προπονηση για οσους ξέρουν θα ειναι έκκεντρη + κάποιες ασκησεις φυσικοθεραπειας μέρα παρα μέρα με μπαλάκι και έναν αλτηρα των 3-5 κιλών + παγοθεραπεια. Έκκεντρη σημαινει πως πχ στις πιέσεις ωμων θα δινω τον αλτηρα στο χέρι μου στο ψηλο σημειο για να τον κατεβάζω. Και ξανά. Ισα για να αιματώνεται η περιοχη και να επιταχυνθει η αποκατασταση. Δεν ξέρω ποσο το έχω ταλαιπωρησει, ευελπιστω ομως να μην κρατησει παραπάνω απο 3 εβδομάδες. Η αληθεια ειναι πως δεν με πονάει αφορητα αλλα καλυτερα να μην το χειροτερεψω άλλο θα αποβει εις βαρος μου στο μέλλον.... Θα κοψω και το πολύ γράψιμο στο φορουμ οποτε οσοι νευριαζαν με τα σεντονια πλέον θα απαλλαγούν :D 

Ελπιζω να αντέξω 3 εβδομάδες και να μην ξανα...κυλήσω. Ελπιζω να θέλει οντως τοσο "λιγο". Γιατι έχω ακουσει κατι 3-4μηνα και εχω πανικοβληθει ! Αν ειναι να προπονουμαστε 7 μηνες και να καθομαστε 4 θα φτάσουμε 40 χρονων και δεν θα έχουμε κανει τιποτα. Καλές προπονησεις χωρις τραυματισμους σε ολους. 

ΥΓ Τον συγκεκριμενο "τραυματισμο" τον ειχα πριν ξεκινησω το 7μηνο της προοδευτικης επιβαρυνσης στο γυμναστηριο, για να μην σκεφτούν κάποιοι οτι τραυματιστηκα λογω κακης εκτέλεσης. 

Σήμερα έβγαλα την προπονηση κανονικά αλλα τα τσιμπήματα που νιώθω που και που με κάνουν να αποφασισω να σταματήσω. Οποτε μάλλον σταματαω νωρις και δεν θα αργησει η αποκατασταση. Για να δούμε. 

Επεξ/σία από Magic_Nature
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω χρησιμοποιησει κατα καιρους ειτε για ποικιλια, ειτε γιατι δεν ειχα προσβαση σε εξοπλισμο. Προσαρμοζεται σε δυναμη και αντοχη.

https://furthermore.equinox.com/articles/2012/01/powerlunchworkout

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

8 ώρες πριν, peiraiask είπε

Περαστικά! 

https://www.in.gr/2014/02/07/health/body/tenontitida-giati-epimenei-para-ti-therapeia-to-xeiroyrgeio-einai-i-esxati-lysi/

βρηκα ενα ωραιο άρθρο για τις τενοντιτιδες γενικοτερα. Λεει πολύ ωραια πράγματα. Πχ για την προοδευτική φορτιση του τενοντα ετσι ωστε να ανέχεται τα φορτια. 

 

α) Γονιδιακοί: κάποια άτομα είναι γονιδιακά προικισμένα να αποδίδουν μυϊκά καλύτερα σε επαναλαμβανόμενα και εκρηκτικά φορτία. Τα άτομα αυτά παρουσιάζουν λιγότερους τενόντιους τραυματισμούς, λόγω καλύτερης προσαρμοστικής ικανότητας κολλαγόνου και γενικότερα τείνουν να γίνονται αποδοτικότεροι αθλητές σε σύγκριση με το γενικό πληθυσμό.

Εδω κολλάει αυτο που λέγανε οτι κάποιοι πηγαν να γινουν σαν τον Κολεμαν και σαν τον Κάτλερ και απλα καταστράφηκαν. Τον Τζονσον τον θυμαμαι σε μια φωτο στα 17 του απο τοτε θηριο ηταν πριν ακομη ξεκινησει τις γυμναστικες με βάρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
53 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

ρε spect  χαχαχα τον γυρο της Κερκυρας κανεις καθε μερα ? Θα λιωσεις  ρε .

Προσπαθω :p Ασε γιατι οι αλλοι 2 ηταν αργοι και ηταν λες και πηγα περιπατο..

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πάνω που ειπα θα τρέξω το κλασσικό μάραθον του αποριλίου νμε fixed gear στην αθλήνα κλείσανε τα γυμναστήρια.

θα πήγαινα μόνο για heavy lifts deads/fronts squats/romanians κρίμα

μου οπανε οτι εκλεισε για 2 εβδομάδες και ψάχνομαι

αν ξέρει κανείς κανένα σιδεράδικο ακόμα ανοιχτό με μπάρα και αρκετά plates ας στείλει.

φυσικά ακομα κάνουμε ποδήλατο ;)

πρέπει να χάσω ένα 8κιλο όμως στα 80 -82υπάρχει μια δυσκολία   κινήσεων στο πάνω σώμα  αλλα φυσικά και επίδοσης

όπως μου ειπε και ένας συμφορίτης εδώ μέσα έχω πόδια καλαμάκια και φοράω σορτσάκια για να φένβονται τα πόδια μου σαν αερόστατο...

αχ δόλιε.... 

Screenshot-2020-03-17-at-11-47-15-AM.jpg

Επεξ/σία από mpiskoto12
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mpiskoto12 είπε

πάνω που ειπα θα τρέξω το κλασσικό μάραθον του αποριλίου νμε fixed gear στην αθλήνα κλείσανε τα γυμναστήρια.

θα πήγαινα μόνο για heavy lifts deads/fronts squats/romanians κρίμα

μου οπανε οτι εκλεισε για 2 εβδομάδες και ψάχνομαι

αν ξέρει κανείς κανένα σιδεράδικο ακόμα ανοιχτό με μπάρα και αρκετά plates ας στείλει.

φυσικά ακομα κάνουμε ποδήλατο ;)

πρέπει να χάσω ένα 8κιλο όμως στα 80 -82υπάρχει μια δυσκολία   κινήσεων στο πάνω σώμα  αλλα φυσικά και επίδοσης

CANNONS

Screenshot-2020-03-17-at-11-47-15-AM.jpg

με τετοια μπουτια εισαι ετοιμος για cosplay Chun-Li 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, evabb είπε

με τετοια μπουτια εισαι ετοιμος για cosplay Chun-Li 🤣

εντλάξει δεν ειναι τόσο μεγάλα όσο φένονται.

ξεγελάει αρκετα η φωτογραφία έβα.... αλλα οκ ειναι μεγάλα ρε παιδι μου!

παρε πχ μια άλλη καθόλου μα καθολου παμπ είχα να κανω 2 βδομαδο ποδια

 

Screenshot-2020-03-17-at-12-04-46-PM.jpg

 

Προπόνηση για το Μαραθον με fixed gear.
θα γινει με τελικό σούνιο.

Conditioning σίγουρα ειχα και άλλο να δώσω

 

Screenshot-2020-03-17-at-12-07-13-PM.jpg

Επεξ/σία από mpiskoto12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ριμαδι σκοινακι, ουτε 3 λεπτα δεν εβγαλα (αφου ειχα κανει μιση ωρα αλλες ασκησεις και τα ειχα φτυσει ηδη). Συν δωρο δυο μαστιγωματα στην κοιλια λες και τα ζωγραφισα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...