Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, ειχα switch για μερικους μηνες το 2018, επαιξα octopath, botw, mario και μετα το πουλησα γιατι εφτιαχνα pc. Τωρα κοιταζω το lite για games τυπου pokemon, αξιζει; οι κατοχοι ειστε ευχαριστημενοι; ποια αλλα games αξιζουν σε handheld mode μονο; (πχ zelda botw δεν θα επαιζα handheld) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αξίζει και με το παραπάνω.

Τίτλοι που έχω παίξει σε handheld και προτείνω (αν και κατά βάση είμαι docked):

Όλα τα pokemon

Diablo 3 (ω ναι υπέροχο και ως handheld)

Animal crossing

Super smash bros

Mario kart

Zelda link's awakening

Astral chain

Skyrim (ωραία εμπειρία να παίζεις αραχτός στο κρεβάτι σου)

Marvel ultimate alliance 3

Valkyria chronicles 4

 

Σίγουρα υπάρχουν και πολλά ακόμη αλλά στα παραπάνω έχω προσωπικά καλή άποψη για handheld, αν και όπως είπα είμαι κυρίως docked player.

Επεξ/σία από johnny7_7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 O "leaker" που παρακολουθώ τώρα τελευταία ολοκλήρωσε την εβδομάδα με τις ημερήσιες διαρροές. Τα περισσότερα τα έχουν αναφερθεί και σε σχετικά πρόσφατο μήνυμα του @dekulinkgr. Παραθέτω παρακάτω τα σημαντικότερα σημεία. Τα αναφέρω για να περάσει η ώρα περισσότερο αφού αξιοπιστία δεν υφίσταται.

-Remember when I retwetted a little video with Donkey Kong Country elements? Well... it was a teaser for the next game that EPD Tokyo is working on. The game will feature 3D enviroment and some old characters will return.

-Inteligent Systems is working on a Remake of FE4. The game was originally planned for 3DS in 2019, but development rebooted for Switch during 2018. It will feature new characters and lore, planned for 2021.

-AnimalCrossingNewHorizions will recive a major update on it's anniversary in March and some new dlc! Expect another year full of new contents. Returning events will feature new elements and we are going to see a lot of fan favourite characters coming back!

-Remakes of Diamond and Pearl. They are not a "Let's Go" type of game and they will feature an additional story featuring Arceus that is gonna get something to make it stand out!

-HAL is working on 3 titles, a Kirby mainline game, a Kirby spinoff and a new experimental title for the Eshop. Two of  these titles are planned to be released before the end of the upcoming fiscal year. Stars are one of the focus of the main game!

-Don't forget that this year is also ther 35th anniversary of Metroid! While Zelda is going to get the most attenction from the anniversary, Nintendo will release a brand new Metroid game! I'm hyped to see what they are going to do with Chozos 

IMG_20210110_231726.jpg.237ac6d95cc0804594aad7f444d7b856.jpg

-If you thought that the Mario anniversary was a little disappointing, well, for Zelda they are planning something truly special with even more games and other surprises! They are working really hard to deliver the sequel to BotW in 2021, the wait won't be hollow.

IMG_20210110_231930.jpg.23070c6b52bee4fd1cdd0d20e87ae663.jpg

*Ok, bottom text says "New Hardware" and the rest says: -Port -dlc -Direct -online.

-They have plan for the next Fisical Year to create a brand new "Virtual Console" type of service. The Mario All-Stars and FE1 were just things to get a retail release or something avaiable before the start of that service. They want to give Switch a lot of legacy titles.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε αν το demo του rise είναι downloadable or playable up to February 1st?

Εγώ που το κατέβασα και έριξα το σύστημα πρώτη μέρα (χε χε...) θα μπορέσω να το παίξω μέσα Φλεβάρη;

Αν το ξεκινήσω τώρα θα πάθω στερητικό σύνδρομο μέχρι τον Μάρτιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 09/01/2021 at 16:10, non-serviam said:

Αν πάμε σε upscaler στο dock τότε δεν μιλάμε για dlss αλλά για ένα στανταρ κλασσικό upscaler, που συνήθως δεν πλησιάζει καν τα αποτελέσματα του dlss. Το θέμα είναι αν και πως θα επεκτείνουν την Μαρίκα για tensor cores, δεδομένου ότι στην παρούσα φάση η αγορά 7 και 8nm είναι τραγικά κορεσμένη, οπότε ίσως αναγκαστούν να μείνουν σε 12nm που υπάρχει capacity. Άλλο ένα εμπόδιο δηλαδή. Πάντως, επειδή μιλάμε για Nintendo και NVIDIA, κρατάω πάρα πολύ μικρό καλάθι. Μακάρι να μας εκπλήξουν θετικά (μαζί με νέο ζέλντα πάντα)

Δεν μιλάω για upscaler στο dock, μιλάω για την πιθανότητα να χώσουν DLSS 2.0 support σε κάποιο revamp του υπάρχοντος SoC. Δεν βλέπω να γίνεται μετάβαση σε 7 nm, το θεωρώ απίθανο, η Nintendo θα θέλει να έχει αδιάκοπη παροχή σε κονσόλες, γιατί αν είναι να έχει τα ίδια θέματα που έχουν MS και Sony, τότε μαλλιά, το θέμα είναι να εκμεταλλευτούν την έλλειψη twins στην αγορά, για να πουλήσουν επιπλέον Switches.

Για την N κρατάω κι εγώ πολύ μικρό καλάθι, εναποθέτω τις ελπίδες μου στην Nvidia, θεωρώ ότι μπορεί να κάνει θαύματα, μας έχει συνηθίσει.

8 hours ago, mansa2k said:

-They have plan for the next Fisical Year to create a brand new "Virtual Console" type of service. The Mario All-Stars and FE1 were just things to get a retail release or something avaiable before the start of that service. They want to give Switch a lot of legacy titles.

Η τακτική που ακολουθούν με την 31η Μαρτίου 2021, προς τα εκεί δείχνει ωστόσο με προβληματίζει το ενδεχόμενο. Κατ' αρχάς, οι ίδιοι έχουν πει απλά και ξάστερα -τουλάχιστον από δύο διαφορετικά στόματα- ότι η VC έχει πεθάνει, period. Δεν συνηθίζουν να δείχνουν ανακόλουθοι σε αυτά που δηλώνουν (εδώ έβγαλαν βίντεο όπου ζητάνε συγνώμη για το φιάσκο με το development του MP4 ffs). Από την άλλη, έχω μεγάλες επιφυλάξεις στο πως θα δουλέψει η VC παράλληλα με τη συνδρομή. Υποτίθεται ότι η συνδρομή σου πετάει το καροτάκι των NES/SNES games, αν φύγουν αυτά από τη μέση, πολύς κόσμος θα σταματήσει να είναι subscriber. Εκτός, κι αν με το «type of service», εννοεί κάποιου είδους αναβάθμιση της υπάρχουσας συνδρομής με προσθήκη επιπλέον επιλογών, π.χ. €20/χρόνο για NES/SNES games, €40/χρόνο για NES/SNES/GBA/N64/GC/Wii games, κάτι τέτοιο τελσοπάντων. Αδυνατώ να δω πως αλλιώς θα ζητάνε €5 για κάθε NES/SNES games, οταν με ένα εικοσάρικο το χρόνο τα δίνουν όλα.

Τα υπόλοιπα leaks δεν τα σχολιάζω, τα βλέπω πολύ δύσκολα να υλοποιηθούν όλα μαζί μέσα στο 2021. Άμα έχουν και Zelda και Metroid και Pokemon και Fire Emblem και Kirby και DK και full support στο AC, τότε θα πρέπει να βάλουν 60m κονσόλες σαν στόχο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η όποια διαφορά του νέου hardware revision θα είναι σε κάθε περίπτωση κατώτερη των οποιοδήποτε προσδοκιών μας.

Η Ν έχει αποδείξει ξανά και ξανά ότι σε επίπεδο performance του hardware είναι όσο πιό λιτή της επιτρέπει η αγορά.

Εντωμεταξύ, έχω έτοιμα δύο 3DS σεταρισμένα για την κόρη με ένα σκασμό games, και δυστυχώς της γυάλισε το Switch.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 minutes ago, panther_512 said:

Η όποια διαφορά του νέου hardware revision θα είναι σε κάθε περίπτωση κατώτερη των οποιοδήποτε προσδοκιών μας.

Η Ν έχει αποδείξει ξανά και ξανά ότι σε επίπεδο performance του hardware είναι όσο πιό λιτή της επιτρέπει η αγορά.

Εάν βάλουν DLSS 2.0 στο revision, τότε προσωπικά θα γίνουν matched οι προσδοκίες μου. Δεν θα τους κοστίσει κάτι παραπάνω, ενώ η διαφορά σε performance/quality θα είναι σημαντική. 

Από εκεί και πέρα, αναμένω να ανεβάσουν λίγο το μέγεθος της οθόνης του NSw, είναι standard procedure αυτό για την Ν. Ομοίως, θεωρώ ότι θα ανεβάσουν ελαφρώς και την RAM.

6 minutes ago, panther_512 said:

Εντωμεταξύ, έχω έτοιμα δύο 3DS σεταρισμένα για την κόρη με ένα σκασμό games, και δυστυχώς της γυάλισε το Switch.

Κι εγώ το ίδιο, έχω ένα 2DS και ένα 3DS για τα μικρά και αυτά κάθονται και παίζουν στα Switch με αποτέλεσμα να μην μπορώ να παίξω εγώ.

Κάνε παιδιά να δεις καλό. :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο?

Έχει βγάλει ποτέ η nintendo revision στη σταθερή της κονσόλα?

Δεν λαμβάνω υπόψη το switch που σε νεα έκδοση αύξησε λίγο τη χωρητικότητα της μπαταρίας και βελτίωσε κατά 3% την οθόνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panther_512 είπε

Η όποια διαφορά του νέου hardware revision θα είναι σε κάθε περίπτωση κατώτερη των οποιοδήποτε προσδοκιών μας.

Η Ν έχει αποδείξει ξανά και ξανά ότι σε επίπεδο performance του hardware είναι όσο πιό λιτή της επιτρέπει η αγορά.

Εντωμεταξύ, έχω έτοιμα δύο 3DS σεταρισμένα για την κόρη με ένα σκασμό games, και δυστυχώς της γυάλισε το Switch.

Μετα το GC θεωρει οτι δεν αξιζει η επενδυση σε σχεση με το κερδος. Και μετα το σουιτς γιατι να κανει κατι αλλο;

Δωσε τα 3DS και μην φοβασαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mansa2k@Malthador@panther_512 οσο αφορα το switch pro,λενε για αναβαθμισμενο chipset & dlss.Eπιμενει σε αυτο γνωστος-εγκυρος leaker.Και αναφερει πως δυσκολευεται στο πως θα το πλασαρει η nintendo.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vasilisga είπε

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο?

Έχει βγάλει ποτέ η nintendo revision στη σταθερή της κονσόλα?

Δεν λαμβάνω υπόψη το switch που σε νεα έκδοση αύξησε λίγο τη χωρητικότητα της μπαταρίας και βελτίωσε κατά 3% την οθόνη

Η μονη περιπτωση που θυμαμαι ειναι του Wii που εβγαλε ενα μοντελο πολυ φτωχοτερο σε ικανοτητες (ανευ δυνατοτητας υποστιριξης GC) καθαρα για να ολοκληρωσει τον κορεσμο της αγορας (φτηνοτερο). Στην σημερινη κονσολα ηδη υπαρχει το λαιτ μοντελο, αρα εαν κανει κατι θα ειναι αναβαθμιση σε οθονη / μνημη (με ιδια τιμη)

5 ώρες πριν, Malthador είπε

θέμα είναι να εκμεταλλευτούν την έλλειψη twins στην αγορά, για να πουλήσουν επιπλέον Switches.

Για την N κρατάω κι εγώ πολύ μικρό καλάθι, εναποθέτω τις ελπίδες μου στην Nvidia, θεωρώ ότι μπορεί να κάνει θαύματα, μας έχει συνηθίσει.

Τα υπόλοιπα leaks δεν τα σχολιάζω, τα βλέπω πολύ δύσκολα να υλοποιηθούν όλα μαζί μέσα στο 2021. Άμα έχουν και Zelda και Metroid και Pokemon και Fire Emblem και Kirby και DK και full support στο AC, τότε θα πρέπει να βάλουν 60m κονσόλες σαν στόχο.

Εαν τα κανουν αυτα σε φαση ελλειψεις διδυμων, και 4κ, θα εξαντληθουν τα ΝΕΑ σουιτς παγκοσμιως σε ενα δεκαπενθημερο... 

3 ώρες πριν, Malthador είπε

Εάν βάλουν DLSS 2.0 στο revision, τότε προσωπικά θα γίνουν matched οι προσδοκίες μου. Δεν θα τους κοστίσει κάτι παραπάνω, ενώ η διαφορά σε performance/quality θα είναι σημαντική. 

Από εκεί και πέρα, αναμένω να ανεβάσουν λίγο το μέγεθος της οθόνης του NSw, είναι standard procedure αυτό για την Ν. Ομοίως, θεωρώ ότι θα ανεβάσουν ελαφρώς και την RAM.

Κι εγώ το ίδιο, έχω ένα 2DS και ένα 3DS για τα μικρά και αυτά κάθονται και παίζουν στα Switch με αποτέλεσμα να μην μπορώ να παίξω εγώ.

Κάνε παιδιά να δεις καλό. :(

Οθονη / μνημη περιμενω και εγω. DLSS 2.0 θα με εκπληξει απο την Ν. Θα ειναι πολυ περισσοτερο απο αυτο που κανουν συνηθως σαν κινησεις "αναβαθμισης".

Εγω αρπαζω οταν μεινει χρονος οτι κονσολα μου αφησουν. Mini SNES/ Mini NES, wii, wii u, GC, Switch, Xbox s x, game and watch δεν αφηνουν τιποτα... Στον δε καμπινε η κλασσικη συλλογη game and watch, donkey kong, mario bros, καταληγει συχνα και με υποχρεωνει να κρατω LR 44 μπαταριες συνεχεια στο σπιτι...

Επ αυτου βρε το δραμα, καλο το game and watch classic με την εγχρωμη οθονη, χακαρεται, τρεχει Doom ok, αλλα ενα μικρο συρμα για στιριγμα για την λειτουργια ρολογιου οπως τα κλασσικα game & watch χαθηκε να βαλουν στην πλατη του!

Αμαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mazinga είπε

Η μονη περιπτωση που θυμαμαι ειναι του Wii που εβγαλε ενα μοντελο πολυ φτωχοτερο σε ικανοτητες (ανευ δυνατοτητας υποστιριξης GC) καθαρα για να ολοκληρωσει τον κορεσμο της αγορας (φτηνοτερο). Στην σημερινη κονσολα ηδη υπαρχει το λαιτ μοντελο, αρα εαν κανει κατι θα ειναι αναβαθμιση σε οθονη / μνημη (με ιδια τιμη)

 

Επειδή και εγώ δε θυμάμαι κάτι, γιατί sony και ντε πρέπει να βγει κάποιο switch pro η με άλλα λόγια αναβαθμισμένη σταθερή κονσόλα για πρώτη φορά στην ιστορία της? Για να κοντραρει τα ps5 και series s/x?😅

Δε μπορώ να καταλάβω προς τι αυτή η επιμονή

Νομίζω αυτό όλο έχει ξεκινήσει από την αρχή κιόλας κυκλοφορίας του switch από κάποιους οι οποίοι ήταν εξ αρχής απογοητευμένοι με το hardware της κονσόλας, δε μπορώ να καταλάβω άλλο λόγο

Και switch pro να βγει, το οποίο πάλι δε θα πλησιάζει ps5, σε κανένα χρόνο θα βγουν δημοσιεύματα για νέο revision

Για ποιο λόγο στις λοιπές κονσόλες δε γίνεται ο ντόρος αυτός σε αυτό τον βαθμό? Έχετε αναρωτηθεί? Γιατί είναι ήδη οι τεχνολογικά προηγμένες κονσόλες της γενιάς μας, δλδ δεν κυνηγάνε κάποιον όπως το switch, το οποίο βέβαια δεν ακολουθεί απαραίτητα τη φιλοσοφία του προηγμένου hw και για το λόγο αυτό δε μπορώ να καταλάβω την εμμονή αυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vasilisga είπε

Επειδή και εγώ δε θυμάμαι κάτι, γιατί sony και ντε πρέπει να βγει κάποιο switch pro η με άλλα λόγια αναβαθμισμένη σταθερή κονσόλα για πρώτη φορά στην ιστορία της?

To Switch δεν είναι σταθερή κονσόλα. Είναι υβρίδιο, αν και εγώ προσωπικά την βλέπω ως φορητή κονσόλα που επι του παρόντος κυκλοφορεί σε 2 εκδόσεις:

- Έκδοση με TV output

- Έκδοση χωρίς ΤV output

Σύμφωνα με την πάγια τακτική της εδώ και δεκαετίες στα φορητά, αναμένουμε νέα βελτιστοποιημένη έκδοση στα πρότυπα των:

DS--->DS Lite-->DSi-->DSi XL

3DS--> 3DS XL --> 2DS --> New 3DS / New 3DS XL / New 2DS XL

Με το Switch έχουμε περάσει στο δεύτερο hardware version (Switch Lite, βλέπε DS Lite), οπότε αναμένονται τώρα οι βελτιστοποιημένες εκδόσεις.

Θεωρώ ότι οι βελτιστοποιήσεις έχουν ώς κύριο στόχο να συνεχίσει το σύστημα να μπορεί να παίζει σύγχρονα multiplatforms.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, panther_512 είπε

To Switch δεν είναι σταθερή κονσόλα. Είναι υβρίδιο, αν και εγώ προσωπικά την βλέπω ως φορητή κονσόλα που επι του παρόντος κυκλοφορεί σε 2 εκδόσεις:

- Έκδοση με TV output

- Έκδοση χωρίς ΤV output

Σύμφωνα με την πάγια τακτική της εδώ και δεκαετίες στα φορητά, αναμένουμε νέα βελτιστοποιημένη έκδοση στα πρότυπα των:

DS--->DS Lite-->DSi-->DSi XL

3DS--> 3DS XL --> 2DS --> New 3DS / New 3DS XL / New 2DS XL

Με το Switch έχουμε περάσει στο δεύτερο hardware version (Switch Lite, βλέπε DS Lite), οπότε αναμένονται τώρα οι βελτιστοποιημένες εκδόσεις.

Θεωρώ ότι οι βελτιστοποιήσεις έχουν ώς κύριο στόχο να συνεχίσει το σύστημα να μπορεί να παίζει σύγχρονα multiplatforms.

 

Όπως λες και εσύ η κονσόλα είναι υβρίδιο, αλλά προσωπικά τη θεωρω περισσότερο σταθερή κονσόλα με δυνατότητα handheld παρά το αντίθετο, κάτι που θα έλεγα οτι φαίνεται και από το κακό scaling που γίνεται σε πάμπολα παιχνίδια

Τα περισσότερα παιχνίδια έχουν σχεδιαστεί δυστυχώς κατά εμέ για παιχνίδι στην τηλεόραση

Τα revision updates που αναφέρεις για το ds τα γνωρίζω και είχα αρκετά από αυτά, αλλά νομίζω δεν πρόκειται για την ίδια περίπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...