Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατι Xenoblade, Witcher, Ηyrule Warriors Age of Calamity και ορισμενα αλλα υπέφεραν εντονα σε handheld mode. ναι η μικρή οθόνη σε βοηθάει παρα πολυ να μη βλεπεις την θολούρα της χαμηλής αναλυσής, αλλά αυτα τα παιχνίδια έτρωγαν θεματα και στο framerate που δεν ειχες σε τετοιο βαθμο σε docked. Καλο χρυσο το handheld και σε ορισμενα θεματα (αναλυση) βοηθαει, αλλα οχι, δεν τρεχει ολα τα παιχνιδια απολύτως αψογα ;)

Απο εκει και περα, ειμαστε στον 4ο χρονο της κονσολας. κανονικα θα ειχα δεδομένο ενα refresh τώρα από την Nintendo. Αλλα βλέποντας οτι πουλάει σαν παλαβή τον τελευταίο χρόνο με σχεδόν καθόλου νεα παιχνίδια, δεν έχει κάποια πίεση να βγάλει κ άλλη κονσολα κ να μπει σε εξοδα. Ανετα αφήνει το refresh για στιγμη που δει τις πωλήσεις να χαμηλώνουν λιγο.

Γενικα εγω δε θα επεραν το Lite. Και εχει μικρότερη μεταπωλιακή αξία μετα (πεφτει πιο πολυ αποτι το απλο που το πουλάς σχεδόν στη τιμη που το πηρες ακομα) αλλα και θα σε περιορίζει αν θελεις μια στο τοσο να παίξεις σε οθόνη/TV. Για λιγο υψηλότερο κόστος, προσωπικά πάντα θα πήγαινα στην λύση που μου δίνει περισσότερες δυνατότητες. Αλλα οκ, ο καθένας έχει άλλες ανάγκες ;)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, orionas είπε

Μιά χαρά παίζει το Botw στο Lite.Αφού σκέφτεσαι το κόστος, αγόρασε τώρα Lite και μετά, όταν και αν με το καλό βγεί, αγοράzεις και το Pro.

Καλή λύση και αυτή, βέβαια πιο ακριβή αλλά σε 3-4-5 μήνες που ίσως βγει το Pro, βλέπουμε. Δεν αγοράζω Switch μόνο για το Botw φυσικά. Είδα εδώ να γράφει ένα μέλος για remake Diamond / Pearl pokemon και για την Pokemon Sword/Shield, όπως και botw, Kart, και άλλα που έχω βάλει στο μάτι.

36 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Αφου προτιμας το  portable παρε lite απο μενα. Τα +100 ευρω τα παιρνεις παιχνιδια. Οπως ειπε και πιο πανω ο φιλος το botw τρεχει πολυ καλα στο lite, και βασικα οσα παιχνιδια ετρεξα δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα.

Σε ευχαριστώ πολύ για την γνώμη! Ισχύει τα +100 για παιχνίδια.

15 λεπτά πριν, Skywalker333 είπε

κατι Xenoblade, Witcher, Ηyrule Warriors Age of Calamity και ορισμενα αλλα υπέφεραν εντονα σε handheld mode. ναι η μικρή οθόνη σε βοηθάει παρα πολυ να μη βλεπεις την θολούρα της χαμηλής αναλυσής, αλλά αυτα τα παιχνίδια έτρωγαν θεματα και στο framerate που δεν ειχες σε τετοιο βαθμο σε docked. Καλο χρυσο το handheld και σε ορισμενα θεματα (αναλυση) βοηθαει, αλλα οχι, δεν τρεχει ολα τα παιχνιδια απολύτως αψογα ;)

Απο εκει και περα, ειμαστε στον 4ο χρονο της κονσολας. κανονικα θα ειχα δεδομένο ενα refresh τώρα από την Nintendo. Αλλα βλέποντας οτι πουλάει σαν παλαβή τον τελευταίο χρόνο με σχεδόν καθόλου νεα παιχνίδια, δεν έχει κάποια πίεση να βγάλει κ άλλη κονσολα κ να μπει σε εξοδα. Ανετα αφήνει το refresh για στιγμη που δει τις πωλήσεις να χαμηλώνουν λιγο.

Γενικα εγω δε θα επεραν το Lite. Και εχει μικρότερη μεταπωλιακή αξία μετα (πεφτει πιο πολυ αποτι το απλο που το πουλάς σχεδόν στη τιμη που το πηρες ακομα) αλλα και θα σε περιορίζει αν θελεις μια στο τοσο να παίξεις σε οθόνη/TV. Για λιγο υψηλότερο κόστος, προσωπικά πάντα θα πήγαινα στην λύση που μου δίνει περισσότερες δυνατότητες. Αλλα οκ, ο καθένας έχει άλλες ανάγκες ;)

Καταλαβαίνω τι λες.

Τις κονσόλες δεν πρόκειται να τις πουλήσω, γενικά μόνο μία πούλησα και αυτό λόγω ιδιαίτερου λόγου. Αν πάρω το Switch Lite, δεν πρόκειται να το πουλήσω :P . Όσο για τον περιορισμό, συμφωνώ. Τηλεόραση δεν έχω καλή, αλλά δε με αφήνει παγερά αδιάφορο το να έπαιζα ένα παιχνίδι στο monitor μου. Θα το σκεφτώ. Αλλά η κύρια ανάγκη μου είναι η φορητότητα. Θέλω αν πάω πχ για διακοπές του Πάσχα στο χωριό μου, να το πάρω χωρίς φασαρία :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Skywalker333 είπε

κατι Xenoblade, Witcher, Ηyrule Warriors Age of Calamity και ορισμενα αλλα υπέφεραν εντονα σε handheld mode. ναι η μικρή οθόνη σε βοηθάει παρα πολυ να μη βλεπεις την θολούρα της χαμηλής αναλυσής, αλλά αυτα τα παιχνίδια έτρωγαν θεματα και στο framerate που δεν ειχες σε τετοιο βαθμο σε docked. Καλο χρυσο το handheld και σε ορισμενα θεματα (αναλυση) βοηθαει, αλλα οχι, δεν τρεχει ολα τα παιχνιδια απολύτως αψογα ;)

Απο εκει και περα, ειμαστε στον 4ο χρονο της κονσολας. κανονικα θα ειχα δεδομένο ενα refresh τώρα από την Nintendo. Αλλα βλέποντας οτι πουλάει σαν παλαβή τον τελευταίο χρόνο με σχεδόν καθόλου νεα παιχνίδια, δεν έχει κάποια πίεση να βγάλει κ άλλη κονσολα κ να μπει σε εξοδα. Ανετα αφήνει το refresh για στιγμη που δει τις πωλήσεις να χαμηλώνουν λιγο.

Γενικα εγω δε θα επεραν το Lite. Και εχει μικρότερη μεταπωλιακή αξία μετα (πεφτει πιο πολυ αποτι το απλο που το πουλάς σχεδόν στη τιμη που το πηρες ακομα) αλλα και θα σε περιορίζει αν θελεις μια στο τοσο να παίξεις σε οθόνη/TV. Για λιγο υψηλότερο κόστος, προσωπικά πάντα θα πήγαινα στην λύση που μου δίνει περισσότερες δυνατότητες. Αλλα οκ, ο καθένας έχει άλλες ανάγκες ;)

To age of calamity υποφερει και στο og, το witcher προσωπικα το θεωρω ­unplayable στο switch. Για το xenoblade δε ξερω για ποιο ακριβως λες, αλλα στο 3ds ηταν μια χαρα. H οθονη του lite βοηθαει παρα πολυ να κρυβει πολλαοπως λες και για μενα ειναι πιο στιβαρη σαν συσκευη απο το og.

Οποιος θελει να παιξει τα mainstream games της κονσολας το lite ειναι μια πολυ καλη φτηνη λυση. Εγω στα παιχνιδια που εχω λιωσει δεν ειχα ποτε θεμα, ac, mh xx, pokemon shield, ολα παιζουν αψογα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε πιστεύω ότι χάνεις ιδιαίτερα σε φορητότητα με το κανονικό μοντέλο.Απο την άλλη όπως ειπώθηκε και παραπάνω αρκετά παιχνίδια έχουν πολύ μικρές γραμματοσειρές και θα σου σπάσουν τα νευρα, συν ελάχιστα όπως το odyssey για παραδειγμα τα οποια θελουν joy cons και setup με τιβι για να πεχτουν σωστα . Το BOTW που αναφερεις πιστευω οτι χανεις αν δε το παιξεις σε monitor /tv και ειδικα με τα puzzles που θελουν motion controls ισως εχεις θεμα .Γενικα στη θεση σου θα επαιρνα το κανονικο μοντελο .Κανε δυο τρεις μηνες παραπανω οικονομια και χτυπα το να παει στο δ... 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχει διαθεσιμο demo του little nightmares 2 στο eshop.Βεβαια υπαρχει σε ολες τις κονσολες διαθεσιμο.

Να πω επισης οτι το mario 3d world εχει photo mode οπου θα κανει και χρηση των stamps του παιχνιδιου.

Απο το επισημο site του παιχνιδιου αναφερει :

Team up with Bowser Jr. to help his dad chill out in this short but action-packed standalone adventure.

Οποτε μαλλον μονο την πιστα που δειχνει θα εχει.Κριμα.

 

Επεξ/σία από dekulinkgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Choronzon είπε

Δε πιστεύω ότι χάνεις ιδιαίτερα σε φορητότητα με το κανονικό μοντέλο.Απο την άλλη όπως ειπώθηκε και παραπάνω αρκετά παιχνίδια έχουν πολύ μικρές γραμματοσειρές και θα σου σπάσουν τα νευρα, συν ελάχιστα όπως το odyssey για παραδειγμα τα οποια θελουν joy cons και setup με τιβι για να πεχτουν σωστα . Το BOTW που αναφερεις πιστευω οτι χανεις αν δε το παιξεις σε monitor /tv και ειδικα με τα puzzles που θελουν motion controls ισως εχεις θεμα .Γενικα στη θεση σου θα επαιρνα το κανονικο μοντελο .Κανε δυο τρεις μηνες παραπανω οικονομια και χτυπα το να παει στο δ... 😁

Από κοντινό φίλο μου είπε και εκείνος ότι δεν είναι τόσο βολικό. Συν τα Joycons που μπορεί να φεύγουνε.

Έστω όμως ότι οκ ας πάρω το Switch το κανονικό. Αξίζει να πάρω το V2, ή να περιμένω να πάρω το καινούριο, εφόσον δεν έχω καμία κονσόλα, και θα δώσω πάλι χρήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Από κοντινό φίλο μου είπε και εκείνος ότι δεν είναι τόσο βολικό. Συν τα Joycons που μπορεί να φεύγουνε.

Έστω όμως ότι οκ ας πάρω το Switch το κανονικό. Αξίζει να πάρω το V2, ή να περιμένω να πάρω το καινούριο, εφόσον δεν έχω καμία κονσόλα, και θα δώσω πάλι χρήματα?

Το V2 σε σχέση με το v1 σίγουρα αξίζει λόγω μπαταρίας εκτός και αν βρεις μεταχειρισμένο v1 σε καλή τιμή . Τώρα για το pro ( οπότε βγει ) είναι μεγάλη κουβέντα  διότι το θέμα είναι πότε θα βγει ( προσωπικά το θεωρώ απίθανο να βγει το πρώτο εξάμηνο του 21 ,δεν έχει κανένα λόγο η νιτεντο ν κάνει κάτι τέτοιο ) και το ποιο σημαντικό που για σένα έχει σημασία το πόσο θα κοστίζει .Δεν ξέρω αν αξίζει να περιμένεις .

Επίσης από την εμπειρία του 3ds /new 3ds τελικά σιγά τα ποσά παιχνίδια έτρεχαν μόνο στο new .μόνο για το xeno άξιζε .Ίσως γίνει και στο σουιτς το ίδιο.το μονο  ίσως ερώτημα εινάι αν θα υπάρξει και pro lite αλλά και να υπάρξει λογικά αυτό θα βγει πολλυυ μετά(κρινοντας απο το 2ds XL)  οπότε μάλλον δε σε αφορά.

Γνώμη μου πάρε το κανονικό εκτως και αν 1) έχεις μικρά/,λεπτά χέρια δάκτυλα 2)είσαι < 30 και δεν έχεις (ακόμα ) θέμα με τα μάτια σου 3) δε φαντάζεσαι τον εαυτό σου να παίζει >10% χρονικά στη τιβι 

Για τα ασταθή joy con που αναφέρεις όντως έχει αναφερθεί το θέμα ,προσωπικά τρία χρόνια τώρα δεν είχα ποτέ τέτοιο προβλημα .Για το θέμα  portability επιμένω ότι οι διαφορές είναι ουσιαστικα απειροελάχιστες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, KaRouLi said:

Από κοντινό φίλο μου είπε και εκείνος ότι δεν είναι τόσο βολικό. Συν τα Joycons που μπορεί να φεύγουνε.

Δεν ξέρω τι χέρια έχει ο φίλος σου, αλλά δεν ισχύει αυτό. Ο γιος μου που είναι 6 χρονών προφανώς βολεύεται καλύτερα στο Lite, αλλά το μεγάλο βολεύει καλύτερα τα δικά μου χέρια. Ναι, το Lite είναι πιο φορητό προφανώς, αλλά όχι τόσο που να δικαιολογείται η αγορά του έναντι της μεγαλύτερης οθόνης του μεγάλου Switch.

Τα joycons δεν φεύγουν από μόνα τους, δεν ισχύει αυτό. Ναι, άμα πετάς την κονσόλα κάτω, θα σπάσουν τα δοντάκια που τα συγκρατούν (που και να σπάσουν, πάλι δεν φεύγουν εύκολα), αλλά άμα την πετάς στο πάτωμα, αυτό θα είναι το μικρότερο από τα προβλήματά σου.

Τελοσπάντων, υπάρχουν πολλά Switch πλέον εκεί έξω, σου προτείνω να δεις και τα δύο και να αποφασίσεις μόνος σου.

Το οικονομικό παίζει κάποιο ρόλο, σύμφωνοι, αλλά να ξέρεις ότι όποιο και από τα δύο να αγοράσεις, θα δώσεις αρκετά χρήματα στο μέλλον για games, αξεσουάρ κλπ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@najinblue3 , το xenoblade 2 ελεγα. σε φορητη μορφη με επιανε ναυτια με τα σκαμπανευάσμαστα του framerate (και εκει η αναλυση επεφτε τρομερα, εβλεπες κατι σημεια με 400p που ακομα κ σε μικρη οθονη θολωνε το συμπαν). για το Hyrule Warriors, επισης η φορητη εκδοση ηταν σαφεστατα πιο δυσκοιλια απο την docked (αλλα ναι κ η docked ειχε θεματα). Aλλα παιχνιδια με εντονες διαφορες που εχω δει ηταν τα Fire Emblem Warriors (30fps handheld, 60docked) και Lego City Undercover (framerate θεματα χοντρα στο handheld, δε ξερω αν εφτιαξαν πιο μετα). Κ φυσικα εχεις και  εκπτωσεις σε depth of view σε πολλα παιχνιδια (mario odyssey, breath of the wild κλπ). Προφανως ειναι πολυ εντυπωσιακο για οσα καταφερνει σε handheld, αλλα υπαρχουν διαφορες και σε διαφορες περιπτώσεις υπάρχουν ξεκαθαρες κ εντονες διαφορες για εμενα.

Τα παιδια επισης πολυ σωστα είπαν οτι σε ορισμενα παιχνιδια εχεις θεμα με τους υποτιτλους γιατι σε μικρες οθονες δε φαίνονται καθόλου καλα. Και υπάρχουν και παιχνίδια που απαιτούν motion controls για να βγάλεις το 100% του υλικου τους. το Mario Odyssey εχει διαφορες motion κινησεις ας πουμε. το Breath of the Wild εχει puzzles που τα απαιτουν σχεδον και κανεις ακροβατικα. Και υπαρχουν και αλλα παιχνιδια.

 

Οπως λεει κ ο Malthador, δε φευγουν τα joycons. πρεπει να το πεταξεις να το σπασεις για να φυγουν, δεν υπαρχει κανενα προβλημα αλλιως. απλα ιιιισως τα νιωθεις λιιιιγο να κουνιουνται αλλα πραγματικα δε το καταλαβαινεις καθολου μολις συνηθισεις την κονσολα.

Τελος, κατι σημαντικο που δεν ειπαμε. Στο κανονικο μοντελο αν (ή καλύτερα να λέμε ΟΤΑΝ τοσο συχνα που συμβαίνει...) σου βγαλουν προβλημα τα joycons με drift, στελνεις το joycon μονο για επισκευη. Στο Lite, στελνεις ολη την κονσολα. γιατι ναι, το ιδιο ακριβως προβλημα με το drift υπαρχει κ στο Lite. Εγω εχω στειλει 2 φορες joycons για επισκευη και στο ενδιαμεσο επαιζα με αλλο controller (8bit adaptor και dualshock), αλλιως θα ειχα μεινει μηνες διχως κονσολα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Skywalker333 είπε

Τα παιδια επισης πολυ σωστα είπαν οτι σε ορισμενα παιχνιδια εχεις θεμα με τους υποτιτλους γιατι σε μικρες οθονες δε φαίνονται καθόλου καλα. Και υπάρχουν και παιχνίδια που απαιτούν motion controls για να βγάλεις το 100% του υλικου τους. το Mario Odyssey εχει διαφορες motion κινησεις ας πουμε. το Breath of the Wild εχει puzzles που τα απαιτουν σχεδον και κανεις ακροβατικα. Και υπαρχουν και αλλα παιχνιδια.

Οπως λεει κ ο Malthador, δε φευγουν τα joycons. πρεπει να το πεταξεις να το σπασεις για να φυγουν, δεν υπαρχει κανενα προβλημα αλλιως. απλα ιιιισως τα νιωθεις λιιιιγο να κουνιουνται αλλα πραγματικα δε το καταλαβαινεις καθολου μολις συνηθισεις την κονσολα.

Τελος, κατι σημαντικο που δεν ειπαμε. Στο κανονικο μοντελο αν (ή καλύτερα να λέμε ΟΤΑΝ τοσο συχνα που συμβαίνει...) σου βγαλουν προβλημα τα joycons με drift, στελνεις το joycon μονο για επισκευη. Στο Lite, στελνεις ολη την κονσολα. γιατι ναι, το ιδιο ακριβως προβλημα με το drift υπαρχει κ στο Lite. Εγω εχω στειλει 2 φορες joycons για επισκευη και στο ενδιαμεσο επαιζα με αλλο controller (8bit adaptor και dualshock), αλλιως θα ειχα μεινει μηνες διχως κονσολα.

 

Τι είναι αυτό το πρόβλημα με το drift που λέτε? Δε το γνώριζα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Τι είναι αυτό το πρόβλημα με το drift που λέτε? Δε το γνώριζα αυτό.

https://www.theverge.com/21504741/nintendo-switch-joy-con-drift-problem-explained

με λιγα λογια, το analogue stick στο joycon χαλάει και κολλάει εσωτερικα (ενω εσυ το γυρνας οπου θες, εσωτερικα εχει κολλησει το input του) σε μια κατευθηνση και δε μπορεις να κανεις τιποτα. πχ αν σου κολλήσει δεξια, θα συμπεριφέρεται σαν να το εχεις κρατημενο μονιμα δεξια. κοινως, δε μπορεις πλεον να παιξεις. υπαρχουν καμια DIY fixes που σε μεμονωμένες περιπτώσεις το στρωνουν αλλα στη συντριπτικη πλοιοψηφία θελει επιστροφη στην Nintendo για service. Ειναι προβλημα πολυ γνωστο και συνηθισμενο δυστυχως και η Nintendo δεν το εχει φτιαξει ακομα, συνεχιζεις να το βλεπεις σε ολα τα μοντελα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως πέρα από μερικά πλατφορμερς (π.χ. new super mario bros u), δεν κατάφερα ποτέ να παίξω στην οθόνη του switch, ειδικά παιχνίδια όπως π.χ. Bayonetta, Astral Chain κτλ. Το θεωρώ βασανιστικό σε βαθμό σαδισμού.... Δεν τα απολαμβάνω, δεν αξίζει να παίζεις παιχνίδια έτσι.... Εκτός αν είσαι π.χ. σε αεροπλάνο, πλοίο κτλ και θες να περάσει η ώρα...

Επεξ/σία από sotirisl
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...