Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως η NVIDIA έχει τον X2 στο ίδιο TDP με 50% καλύτερη απόδοση (1.5TF). Οπότε είναι εφικτή μια αναβάθμιση που δεν θα επηρεάσει το development παιχνιδιών.  Το τσιπ όμως αυτό είναι παλιό, του 2016. Βέβαια αν  μπορέσουν να το βγάλουν σε μικρότερη λιθογραφία τότε αλλάζει αρκετά το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 minutes ago, Vagosman said:

Αν γίνει XL αποδεκτό θα ήταν μόνο το να μικρύνει τα bezels. Αν αλλάξει την κάθετη διάσταση ακύρωνει τα joycons όπου θα είναι ολέθριο.

Ναι καλύτερο wifi και υποστήριξη ΒΤ

Εννοείται πάντα μιλάμε για το ακριβώς ίδιο form-factor. Θα μειώσουν τα bezels και θα φτάσουν στις 7,5-8 ίντσες, πιστεύω είναι feasible κάτι τέτοιο. Εννοείται ότι όλα τα παλιά αξεσουάρ πρέπει να δουλεύουν τζάμι με το νέο Switch, οπότε μιλάμε για το ίδιο form-factor.

8 minutes ago, non-serviam said:

Πάντως η NVIDIA έχει τον X2 στο ίδιο TDP με 50% καλύτερη απόδοση (1.5TF). Οπότε είναι εφικτή μια αναβάθμιση που δεν θα επηρεάσει το development παιχνιδιών.  Το τσιπ όμως αυτό είναι παλιό, του 2016. Βέβαια αν  μπορέσουν να το βγάλουν σε μικρότερη λιθογραφία τότε αλλάζει αρκετά το πράγμα.

Δεν λέει κάτι το ότι είναι παλιό. Και πάλι είναι ότι ισχυρότερο υπάρχει αυτή τη στιγμή.

Από άποψη κατανάλωσης και θερμικής συμπεριφοράς έχεις δίκιο, βέβαια, αλλά σίγουρα το Χ2 είναι σαφέστατη αναβάθμιση από το Χ1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο x2 είναι σίγουρα ποιο αναβαθμισμένος αλλά ίσως το κρατάνε για την νέα γενιά αν ο x2 έχει την δυνατότητα να σηκώσει και παιχνίδια που δεν μπορεί ο x1 θεωρητικά μιλάω εμένα προσωπικά θα με πείραζε άλλο να έβλεπα μια ποιο βελτιωμένη έκδοση και άλλο να έχει αποκλειστικά παιχνίδια που το τωρινό να μην μπορεί να τα σηκώσει εκεί ναι θα με πείραζε. 

Κάτι άλλο ίσως κάποιοι ξέρουν το switch μέσα δεν έχει Bluetooth δηλαδή αν έχει με καμία αναβάθμιση να το προσθέσουν να το ξεκλειδώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Malthador είπε

Εννοείται πάντα μιλάμε για το ακριβώς ίδιο form-factor. Θα μειώσουν τα bezels και θα φτάσουν στις 7,5-8 ίντσες, πιστεύω είναι feasible κάτι τέτοιο. Εννοείται ότι όλα τα παλιά αξεσουάρ πρέπει να δουλεύουν τζάμι με το νέο Switch, οπότε μιλάμε για το ίδιο form-factor.

Δεν λέει κάτι το ότι είναι παλιό. Και πάλι είναι ότι ισχυρότερο υπάρχει αυτή τη στιγμή.

Από άποψη κατανάλωσης και θερμικής συμπεριφοράς έχεις δίκιο, βέβαια, αλλά σίγουρα το Χ2 είναι σαφέστατη αναβάθμιση από το Χ1.

Υπάρχει πλέον ο Α12! 😂

Το ζήτημα είναι ότι οι CPU της NVIDIA είναι τραγικές. Επίσης για αλλαγή λιθογραφίας θέλει δουλειά. Για αυτό λέω ότι είναι παλιό το τσιπ. Από την άλλη βέβαια είναι πιο αξιόπιστο.

Ότι και λέμε βέβαια κανένα νόημα δεν έχει αλλά οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Malthador είπε

Ποιός ήρθε;

Αυτός 1-0. 😋

Σε σχέση με τον ανταγωνισμό είναι τραγικές. Στο θέμα GPU είναι που πατάει και που πουλάει γιατί είχε πολύ μεγαλύτερη απόδοση από τους άλλους. Όχι πλέον βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 minutes ago, non-serviam said:

Σε σχέση με τον ανταγωνισμό είναι τραγικές.

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά, ποιόν θεωρείς «ανταγωνισμό»; Ένα SoC που καταλανώνει επίσης 10 Watt ή μια CPU που καταναλώνει 130 Watt;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαν μου, η δουλειά μου είναι αυτή που θέλεις να μου ξεκινήσεις από τα βασικά.

Προφανώς μιλάμε για Snapdragon, exynos, Ax και είναι σαφώς υποδεέστερη, είναι δεδομένο αυτό και όχι θέμα προς αντιπαράθεση. Δεν μιλάμε για χαοτικές διάφορες βέβαια. Πλέον όμως, δεν θεωρείται και φτιαγμένη για την ίδια χρήση (όπως πχ οι παλιοί tegra) αλλά πάλι σε παιχνιδομηχανή είναι οπότε μια χαρά δίκαιη είναι η σύγκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
33 minutes ago, non-serviam said:

Το ζήτημα είναι ότι οι CPU της NVIDIA είναι τραγικές.

 

10 minutes ago, non-serviam said:

Δεν μιλάμε για χαοτικές διάφορες βέβαια.

Με κάλυψες, γιατί άλλο πράγμα είπες πριν, άλλο λες σε δεύτερη φάση. Το «τραγικό» υποδηλώνει χαοτικές διαφορές.

Από εκεί και πέρα, δεν ξέρω κάποια συσκευή με Snapdragon που να μπορεί να παίξει DOOM ή Wolfenstein σε full load για 2-3 ώρες για να μπορέσουμε να κρίνουμε και τα περαιτέρω (θερμική συμπεριφορά π.χ.), οπότε δεν ξέρω τι νόημα έχει η σύγκριση. Το κινητό μου πάντως που έχει Kirin 960 μετά από μιάμιση ώρα intense gaming (είτε σε emulators, είτε σε streaming) ανεβάζει μεγάλη θερμοκρασία και έχει τύχει αρκετές φορές να κλείσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου είδα στο youtube ότι τα cartige του switch έχουν περαστεί με ένα ειδικό χημικό πικρής γεύσης.

Ο λόγος είναι για τα μικρά παιδιά αν τα βάλουν στο στόμα τους να μην τα καταπιούν.

Έκανα το τεστ να δω αν είναι αλήθεια και πράγματι έχει μία γεύση πολύ.... 😖

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Malthador είπε

Με κάλυψες, γιατί άλλο πράγμα είπες πριν, άλλο λες σε δεύτερη φάση. Το «τραγικό» υποδηλώνει χαοτικές διαφορές.

Από εκεί και πέρα, δεν ξέρω κάποια συσκευή με Snapdragon που να μπορεί να παίξει DOOM ή Wolfenstein σε full load για 2-3 ώρες για να μπορέσουμε να κρίνουμε και τα περαιτέρω (θερμική συμπεριφορά π.χ.), οπότε δεν ξέρω τι νόημα έχει η σύγκριση. Το κινητό μου πάντως που έχει Kirin 960 μετά από μιάμιση ώρα intense gaming (είτε σε emulators, είτε σε streaming) ανεβάζει μεγάλη θερμοκρασία και έχει τύχει αρκετές φορές να κλείσει.

Ισχύει αυτό. Δεν είναι σχεδιασμένα για τόσο συνεχή λειτουργία στο φουλ. Παίζει και το λειτουργικό μετά, οπότε που να παίξει καλή απόδοση για doom και λοιπά. Απλά είναι κρίμα να είναι η κονσόλα φάση twins, όπου έστω και λίγο, το κρατάει το σύστημα πίσω η CPU.

Πάντως και μια αναβάθμιση 50% με τον Χ2 δεν θα ήταν καθόλου άσχημη, έστω να πιάνει ένα αξιόλογο 1080p στην τιβι.

4 λεπτά πριν, nemo23 είπε

Κάπου είδα στο youtube ότι τα cartige του switch έχουν περαστεί με ένα ειδικό χημικό πικρής γεύσης.

Ο λόγος είναι για τα μικρά παιδιά αν τα βάλουν στο στόμα τους να μην τα καταπιούν.

Έκανα το τεστ να δω αν είναι αλήθεια και πράγματι έχει μία γεύση πολύ.... 😖

Μεταξύ μας, ποιος δεν τα έχει δοκιμάσει; 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατέβασα το demo του octopath και είπα να το δοκιμάσω, εντυπωσιάστηκα, όμορφο art design, δυνατό story so far, με χάλασε όμως λίγο το fight

Θα ήθελα μια τύπου “moonstone-like” προσέγγιση σε αυτό το κομμάτι (για όσους παλιούς θυμούνται), θα ήταν σίγουρο 10αρι από εμένα.

Θα το συνεχίσω και λογικά θα είναι μέσα στις επόμενες αγορές μου.

 

Επεξ/σία από syban
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, non-serviam είπε

 

Μεταξύ μας, ποιος δεν τα έχει δοκιμάσει; 😂

Εγώ, δεν χρειάζεται να το κάνω γιατί μαθαίνω από τις ***  των άλλων. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, non-serviam said:

Ισχύει αυτό. Δεν είναι σχεδιασμένα για τόσο συνεχή λειτουργία στο φουλ. Παίζει και το λειτουργικό μετά, οπότε που να παίξει καλή απόδοση για doom και λοιπά. Απλά είναι κρίμα να είναι η κονσόλα φάση twins, όπου έστω και λίγο, το κρατάει το σύστημα πίσω η CPU.

Πάντως και μια αναβάθμιση 50% με τον Χ2 δεν θα ήταν καθόλου άσχημη, έστω να πιάνει ένα αξιόλογο 1080p στην τιβι.

Μεταξύ μας, ποιος δεν τα έχει δοκιμάσει; 😂

ΧΑΧΑΧΑΧΑ εγώ, ούτε που μου είχε περάσει από το μυαλό!

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...