Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
38 minutes ago, duende said:

ενα update οσον αφορα τα 3rd party docks, κανουν ακομα ζημια στη κονσολα? χρησιμοποιει κανεις?

Δεν είχε ποτέ πρόβλημα με update που μπρικάρει κονσόλες. Πρόβλημα είχε με καλώδια usb-c to usb-a χωρίς την κατάλληλη πιστοποίηση (ύπαρξη αντίστασης εσωτερικά).

Όσο χρησιμοποιείς official περιφερειακά ή έστω πιστοποιημένα (nintendo licenced ή USB-IF certified για καλώδια) δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα από κανένα firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

40 λεπτά πριν, duende είπε

ενα update οσον αφορα τα 3rd party docks, κανουν ακομα ζημια στη κονσολα? χρησιμοποιει κανεις?

Εγώ έχω ένα mini dock 3rd party αλλά έχω μεταμοσχεύσει τα σωθικά του original dock σε αυτό. Μέχρι στιγμής όλα καλά. Πιο εύκολο το βάλε-βγάλε και δεν έχω το άγχος γρατζουνίσματος της οθόνης καθώς από μπροστά είναι εντελώς ελεύθερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
43 minutes ago, Mpiftekis said:

Εγώ έχω ένα mini dock 3rd party αλλά έχω μεταμοσχεύσει τα σωθικά του original dock σε αυτό. Μέχρι στιγμής όλα καλά. Πιο εύκολο το βάλε-βγάλε και δεν έχω το άγχος γρατζουνίσματος της οθόνης καθώς από μπροστά είναι εντελώς ελεύθερο.

Αφού έχεις τα σωθηκά του original ουσιαστικά έχεις το original σε άλλο πλαστικό κέλυφος. Κι εγώ αυτό έχω κάνει, είναι η πιο καλή λύση για dock. :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeorgeMan είπε

Δεν είχε ποτέ πρόβλημα με update που μπρικάρει κονσόλες. Πρόβλημα είχε με καλώδια usb-c to usb-a χωρίς την κατάλληλη πιστοποίηση (ύπαρξη αντίστασης εσωτερικά).

Όσο χρησιμοποιείς official περιφερειακά ή έστω πιστοποιημένα (nintendo licenced ή USB-IF certified για καλώδια) δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα από κανένα firmware.

Έχεις βρει καποιου eshop που να αναφέρει οτι τα usb c που έχει ειναι IF certified?

Εγω παω απο καταστημα σε κατάστημα να βρω κάποιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
32 minutes ago, jon_pallis said:

Έχεις βρει καποιου eshop που να αναφέρει οτι τα usb c που έχει ειναι IF certified?

Εγω παω απο καταστημα σε κατάστημα να βρω κάποιο

https://switchchargers.com/cables/ 

Δες κάτω τα USB-C to -A. Εγώ παράγγειλα το Aukey 2 μέτρα από ebay για να είμαι καλυμμένος. https://www.ebay.com/itm/AUKEY-CB-CD3-2M-USB-3-0-to-Type-C-Sync-Charge-Cable-For-Android-phone-Xiaomi-Mi/132243032029?hash=item1eca4c87dd:g:qP0AAOSwKytZK-Hg (το είχα βρει 9€ πριν 2 μήνες)

Με τα USB-C to -C δεν υπάρχει πρόβλημα καθώς δεν χρειάζεται αντίσταση.

Επίσης στο ίδιο site αναλύει ακριβώς και ποιοι φορτιστές κάνουν. Χρειάζεται USB PD (power-delivery) στα 15v τουλάχιστον 2.6A για να παίξει το dock. Για να υποστηριχθεί απλά γρήγορη φόρτιση στο ίδιο το switch (δηλαδή να παίζεις και να φορτίζει, πράγμα που δεν συμβαίνει με απλό 5v 2a φορτιστή), πρέπει ο φορτιστής να είναι τουλάχιστον 12v 2a USB PD compliant αν θυμάμαι καλά.

Αν έχεις φορτιστή με άλλες τεχνολογίες fast charging (quick charge 3.0, dash charge κοκ), είναι σα να έχεις απλό 5v 2a, καθώς δεν τις υποστηρίζει το switch.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

https://switchchargers.com/cables/ 

Δες κάτω τα USB-C to -A. Εγώ παράγγειλα το Aukey 2 μέτρα από ebay για να είμαι καλυμμένος. https://www.ebay.com/itm/AUKEY-CB-CD3-2M-USB-3-0-to-Type-C-Sync-Charge-Cable-For-Android-phone-Xiaomi-Mi/132243032029?hash=item1eca4c87dd:g:qP0AAOSwKytZK-Hg (το είχα βρει 9€ πριν 2 μήνες)

Με τα USB-C to -C δεν υπάρχει πρόβλημα καθώς δεν χρειάζεται αντίσταση.

Επίσης στο ίδιο site αναλύει ακριβώς και ποιοι φορτιστές κάνουν. Χρειάζεται USB PD (power-delivery) στα 15v τουλάχιστον 2.6A για να παίξει το dock. Για να υποστηριχθεί απλά γρήγορη φόρτιση στο ίδιο το switch (δηλαδή να παίζεις και να φορτίζει, πράγμα που δεν συμβαίνει με απλό 5v 2a φορτιστή), πρέπει ο φορτιστής να είναι τουλάχιστον 12v 2a USB PD compliant αν θυμάμαι καλά.

Αν έχεις φορτιστή με άλλες τεχνολογίες fast charging (quick charge 3.0, dash charge κοκ), είναι σα να έχεις απλό 5v 2a, καθώς δεν τις υποστηρίζει το switch.

Μπορεί να ακουστεί περίεργο αλλά εγω χρησιμοποιώ αυτόν απο το IKEA

https://m.ikea.gr/fotismos/labtires-kai-axesouar-fotismou/bataries/koppla-fortistis-usb-me-3-thyres-52885/00291891/

Όχι στο dock. Μόνο για απ'ευθείας φόρτιση του switch.

Απο την περιγραφή

3 θύρες USB. Τάση θυρών USB: 5Vdc. Συνολική απόδοση 3,4A, 17W. Εξοπλισμένος με λειτουργία αυτόματης ανίχνευσης - ο φορτιστής USB ανιχνεύει τη συνδεδεμένη συσκευή και ρυθμίζει ανάλογα την ισχύ

Εχω 4-5 τέτοιους σε ολο το σπίτι για κινητα, tablet κοκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, jon_pallis said:

Μπορεί να ακουστεί περίεργο αλλά εγω χρησιμοποιώ αυτόν απο το IKEA

https://m.ikea.gr/fotismos/labtires-kai-axesouar-fotismou/bataries/koppla-fortistis-usb-me-3-thyres-52885/00291891/

Όχι στο dock. Μόνο για απ'ευθείας φόρτιση του switch.

Απο την περιγραφή

3 θύρες USB. Τάση θυρών USB: 5Vdc. Συνολική απόδοση 3,4A, 17W. Εξοπλισμένος με λειτουργία αυτόματης ανίχνευσης - ο φορτιστής USB ανιχνεύει τη συνδεδεμένη συσκευή και ρυθμίζει ανάλογα την ισχύ

Εχω 4-5 τέτοιους σε ολο το σπίτι για κινητα, tablet κοκ

Δεν υπάρχει πρόβλημα με τους φορτιστές. Αν το έχεις σε sleep όλοι το φορτίζουν, έστω και αργά (σε σχέση με τον original). Εγώ σου λέω ποιο είναι το optimal.

Κι εγώ το φόρτιζα με ένα λιωμένο usb-c cable ελάχιστου πάχους από ένα παλιό xiaomi κινητό που είχα (από τα πρώτα με type-c). Δεν μου μπρίκαρε (ευτυχώς). Δεν είναι ότι ντε και καλά θα σου μπρικάρει, ίσα ίσα είναι πολύ σπάνιο. Αλλά από όταν διάβασα τι παίχτηκε με τα μπρικαρίσματα προτίμησα να δώσω μερικά € για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Δεν υπάρχει πρόβλημα με τους φορτιστές. Αν το έχεις σε sleep όλοι το φορτίζουν, έστω και αργά (σε σχέση με τον original). Εγώ σου λέω ποιο είναι το optimal.

Κι εγώ το φόρτιζα με ένα λιωμένο usb-c cable ελάχιστου πάχους από ένα παλιό xiaomi κινητό που είχα (από τα πρώτα με type-c). Δεν μου μπρίκαρε (ευτυχώς). Δεν είναι ότι ντε και καλά θα σου μπρικάρει, ίσα ίσα είναι πολύ σπάνιο. Αλλά από όταν διάβασα τι παίχτηκε με τα μπρικαρίσματα προτίμησα να δώσ

Τελικα μάλλον καταλήγω στον official φορτιστη αν θέλω κατι safe για το official ή/και third party dock. Ολοι οι αλλοι που βρισκω με τα χαρακτηριστικά αυτα ειναι πιο ακριβοι.

Αρνητικό του official βέβαια είναι οτι το καλωδιο ειναι built in

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, jon_pallis said:

Τελικα μάλλον καταλήγω στον official φορτιστη αν θέλω κατι safe για το official ή/και third party dock. Ολοι οι αλλοι που βρισκω με τα χαρακτηριστικά αυτα ειναι πιο ακριβοι.

Αρνητικό του official βέβαια είναι οτι το καλωδιο ειναι built in

Για dock χρήση συμφωνώ. Απλά για να φορτίζεις γρήγορα το switch σου κάνει κι αυτός: https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-S10-30W-USB-Type-C-PDQC3_0-Fast-Charger-EU-Adapter-for-iPhone-8-8-Plus-X-p-1309365.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN

Τον είχα πάρει 11€ με χρήση του banggood app για Android πριν κάνα δίμηνο. Και υποστηρίζει και quick charge 3 για να φορτίζεις γρήγορα και κάποιο συμβατό κινητό αν έχεις. Εμένα με το P20 lite το υποστηρίζει κανονικά και φορτίζει με γρήγορη φόρτιση (ενώ με του P20 lite τον φορτιστή, το switch οριακά φόρτιζε 1% το μισάωρο την ώρα που παίζω, λόγω μη υποστήριξης USB PD από το φορτιστή του Huawei).

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

https://www.target.com.au/catalogues#page=offer&params=nintendo%2Fred-dead-redemption-2%2F5i5rumq36&additional=source%3Dcatalogue

Γέλασα λίγο...

9 hours ago, duende said:

ενα update οσον αφορα τα 3rd party docks, κανουν ακομα ζημια στη κονσολα? χρησιμοποιει κανεις?

Το μόνο που είναι αξιόπιστο πέρα από το official είναι αυτό για την ώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Monolithsoft Hiring Staff For New Entry in the Legend of Zelda series

Από την στιγμή που κανένα στούντιο της Ν δεν μπορεί να παράγει το οτιδήποτε και χρειάζεται "εξωτερική ενίσχυση" είτε από δικά τους στούντιο, είτε από τρίτους τότε καλό είναι ο Miyamoto να σταματήσει να επιμένει σε μπαρούφες τύπου δεν μπορούμε να αυξήσουμε το προσωπικό μας γιατί θα χαθεί η ποιότητα. Αφού ήδη υφίσταται λύση σε αυτό το πρόβλημα, το μόνο που μένει είναι αυξήσουν τέτοιες εξωτερικές ομάδες. Η Monolith Soft μέσω της ομάδας της στο Κιότο έχει βοηθήσει στην ανάπτυξη των Splatoon 2, BotW καθώς και άλλων παιχνιδιών προγενέστερα. Το ίδιο έχει συμβεί και με την NdCube στην σειρά Animal Crossing ενώ η Tecmo-Koei βοηθάει στην ανάπτυξη του Fire Emblem: Three Houses.

Η Ν μπορεί να διατηρήσει την ποιότητα της εσωτερικά, να αυξήσει τις εξωτερικές ομάδες που θα αναλαμβάνουν μέρος της ανάπτυξης και παράλληλα θα διαμοιράζεται τεχνογνωσία. Με τον ίδιο τρόπο θα μπορούν να δώσουν περισσότερες δυνατότητες σε νέα ταλέντα να κάνουν τις ιδέες τους πραγματικότητα. 

Κατά τα άλλα η Monolith Soft. εξελίσσεται στην καλύτερη εξαγορά της Ν τις τελευταίες δεκαετίες,  καλύτερη από την Retro Studios και αν συνεχίσουν έτσι μακροπρόθεσμα θα ξεπεράσουν και την Rareware. Αυτήν την στιγμή έχουν 193 άτομα προσωπικό και πλέον δεν θα μου κάνει εντύπωση αν φτάσουν γύρω στα 250 μακροπρόθεσμα. 

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά υπέροχο φαίνεται! Οι τύποι του Shovel Knight δείχνουν για άλλη μια φορά ότι το έχουν με το design τέτοιων παιχνιδιών. Επίσης σχετικά να πω ότι όποιος δεν έχει πάρει ακόμα το Blaster Master Zero 2 να σπεύσει, το παιχνίδι είναι απλά εκπληκτικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 minutes ago, count ian said:

XAMOΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΔΕΡΦΙΑ!!!

Πάντα αναρρωτιόμουν αν το Axiom Verge θα μπορούσε να γίνει με κάποιο τρόπο καλύτερο από αυτό που είναι. Ε, ναι λοιπόν, του βάζεις για πρωταγωνιστή ένα σάιμποργκ νίντζα και αποκτά 10 κιλά αντρίλα παραπάνω.

Want.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...