Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, adonisGER είπε

Παιδιά δεν λέω καλή η παρουσίαση της Nintendo αλλά  το metroid που είναι (τουλάχιστον το hd trilogy); Επίσης για switch online τσιμουδιά. Ούτε Snes games ούτε virtual Console ούτε κάτι αλλο για να δώσει κίνητρο στις συνδρομές Δεν ειμαι συνδρομητής της "υπηρεσίας" της και μάλλον δεν πρόκειται να γίνω στο προσεχές μέλλον...

ΥΓ: Η ms δηλαδή που δίνει 100+ games στο gamepass και τώρα τρέχει και game pass ultimate (που κάνει merge τα gold και game pass για xbox και pc) τι άλλο να κάνει; Πλέον μετά το στραπάτσο στο lanch του XBOX ONE με τα σχέδια που έκαναν για always online, DRM και απαγόρευση used games. έχει γίνει αναμφισβήτητα η πιο φιλική προς το καταναλωτή εταιρία αυτη την στιγμή

Εχει γινει φιλικη στον καταναλωτη αλλα δεν υπαρχει κανενας απολυτως λόγος πια να αγορασει κανεις xbox. Προφανως θελει να τα παιρνει απο τις συνδρομες και καλα κανει αλλα από παιχνιδια γελαει ο κοσμος. Ακομη και ορκισμενοι φαν των Halo και Gears ειναι απογοητευμενοι απο αυτα που "δεν εδειξαν" όχι οτι υπαρχει περιπτωση να αναστηθουν τα franchise.

Tα υπολοιπα ori, blair witch πχ θα τα παιξουμε στο πισι και θα τους δωσουμε ξερωγω 10 ευρω για συνδρομη ενος μηνα. 

Η Ν και η Sony ενδιαφερεται να πουλαει κονσολες. Και κονσολες πουλας οταν εχεις παιχνιδια. Προφανως θελω να βελτιωθει το switch online μην παρεξηγηθω. 

Επεξ/σία από james9tito
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, james9tito είπε

Εχει γινει φιλικη στον καταναλωτη αλλα δεν υπαρχει κανενας απολυτως λόγος πια να αγορασει κανεις xbox. Προφανως θελει να τα παιρνει απο τις συνδρομες και καλα κανει αλλα από παιχνιδια γελαει ο κοσμος. Ακομη και ορκισμενοι φαν των Halo και Gears ειναι απογοητευμενοι απο αυτα που "δεν εδειξαν" όχι οτι υπαρχει περιπτωση να αναστηθουν τα franchise.

Tα υπολοιπα ori, blair witch πχ θα τα παιξουμε στο πισι και θα τους δωσουμε ξερωγω 10 ευρω για συνδρομη ενος μηνα. 

Η Ν και η Sony ενδιαφερεται να πουλαει κονσολες. Και κονσολες πουλας οταν εχεις παιχνιδια. Προφανως θελω να βελτιωθει το switch online μην παρεξηγηθω. 

Καλα για παιχνίδια δεν το συζητω. Το xbox εδω και χρόνια (και ειδικά οταν ξεκίνησαν το game pass και έβγαλαν και το X) είναι η καλύτερη κονσολα για να παίζεις multiplatform φτηνά και φυσικά με τις καλύτερες online υπηρεσίες κλπ. Από κει και πέρα οι ίδιοι το πάνε στο play anywhere οπότε σε παιχνίδια απλά δεν υπάρχουν.

Τώρα οπως και να το κάνεις, H Nintendo στο online όχι μόνο είναι ανύπαρκτη (δεν τίθεται καν θεμα σύγκρισης με τους άλλους) αλλά το να ζητάει συνδρομή όπως οι άλλοι είναι τουλάχιστον απαράδεκτο. Γενικά πάντως το switch έχει αρχίσει να μαζευει τίτλους (και μπάινουν σιγα σιγα και οι third party στο χορό) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούμε να το αγοράσουμε αυτό:

https://www.nintendolife.com/news/2019/06/nba_2k19_is_on_sale_for_usd3_on_the_north_american_switch_eshop

χωρίς να αλλάζουμε eshops κλπ; Αν φτιάξουμε νέο χρήστη με αμερικάνικα στοιχεία και μετά τον σβήσουμε, το παιχνίδι δεν θα παραμείνει στο switch?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω και ξανά βλέπω το teaser του BotW 2... Πόσο υποδειγματικά φτιαγμένο βίντεο. Άψογη σκηνοθεσία, μοντάζ, sound design. Και μια δήλωση από μίστερ Aonuma:
“The new Breath of the Wild or the sequel to it, it’s not necessarily going to be related to Majora’s mask or inspired by it… What we showed you currently is a little darker.”

Σχεδόν ένα χρόνο μετά η επιθυμία μου πραγματοποιήθηκε!

Στις 6/8/2018 στις 2:17 ΜΜ, EverythingYouBelieve είπε

Ελπίζω να βγάλουν ενδιάμεσα κάποιο παιχνίδι στο στυλ και τη λογική του Majora's Mask, το Breath of the Wild μοιάζει ιδανικό περιβάλλον για κάτι τέτοιο.

Έτοιμα assets, ήδη ένα χρόνο σε development... winter 2020 ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adonisGER είπε

Παιδιά δεν λέω καλή η παρουσίαση της Nintendo αλλά  το metroid που είναι (τουλάχιστον το hd trilogy); Επίσης για switch online τσιμουδιά. Ούτε Snes games ούτε virtual Console ούτε κάτι αλλο για να δώσει κίνητρο στις συνδρομές Δεν ειμαι συνδρομητής της "υπηρεσίας" της και μάλλον δεν πρόκειται να γίνω στο προσεχές μέλλον...

ΥΓ: Η ms δηλαδή που δίνει 100+ games στο gamepass και τώρα τρέχει και game pass ultimate (που κάνει merge τα gold και game pass για xbox και pc) τι άλλο να κάνει; Πλέον μετά το στραπάτσο στο lanch του XBOX ONE με τα σχέδια που έκαναν για always online, DRM και απαγόρευση used games. έχει γίνει αναμφισβήτητα η πιο φιλική προς το καταναλωτή εταιρία αυτη την στιγμή

Δεν χρειάζεται παρουσίαση σε Ε3 όλο αυτό. Αυτά καλύπτονται μετέπειτα με απλά direct. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ξεχωρισα και εγω καποια πραγματακια απο την χθεσινη  Ε3

empire of sin  - ψοφαω για american 20s και ενα καλο turn based  αλλα αργει ακομα ...

my friend pedro + astral chain  στα 20 ευρω μαξ το πρωτο 35 αντε 40 το δευτερο 

daemon x machina ισως το παρω και φουλ price αμα βγαλουνε στην φορα ενα πολυ καλυτερο demo απο το τελευταιο με  βελτιωμενο  framerate - γραφικα  και φυσικα gyro controls ...

luigi's mansion 3  day1 και απο μενα, δεν εχω παιξει  κανενα απο τα προηγουμενα γιατι δεν ειχα ποτε GC και 3DS ( shoot me )  

LA το σκεφτομαι για  κολεκτορς  γιατι ειμαι  nostalgia whore και τελευταια φορα που το επαιξα ητανε δανεικo κασετακι στο olympic sports village στον  Γραμματικο - καπου  10 χρονων  😛  

mario & sonic olympic games  ευκολο day1 γιατι ποτε δεν μπορεις να εχεις αρκετα παιχνιδια να χαβαλαδιαζεις στο local multiplayer 😛 

συμφερει να παρω  voucher για  mansion και mario maker στο 100ρικο ή χανω κατι που δεν  θα τα εχω σε physical ?  με  εχει μπερδεψει η  ολη φαση με το στυλο για handheld mode και την "δωρεαν"  12αρα συνδρομη για το NSO ( η δικια μου ληγει  29/10 mind you ) 

^ ειναι πολλα  απο third parties  που αντικειμενικα δειχνουν οτι εχουν κατι να προσφερουν ( μπραβο σε αυτους που καταφεραν να τα χωρεσουν ολα  σε 5 λεπτα και 8 δευτερα ) αλλα αμα το δω προσωπικα  θα ελεγα οτι εχω μπροστα μου εναν "μαγειρα" που προσπαθει να εξυπηρετησει ενω ειμαι ηδη χορτατος - στα JRPG ειδικα δεν εδωσα και πολλη  vassy ( ραουρρρρ 

😛 )

γιατι εχω πλεον ενα αρκετα μεγαλο backlog, τσιμπησα χθες ενα σωρο πραγματα με το E3 sale !  hollow knight στα 7.5, maro tennis digital  40 ευρω ( περιμενω να πεσει και το  octopath 40% τουλαχιστον  γιατι δεν ασχοληθηκα με το endgame  πριν χαθει το κασεττακι 😕 ) hard west west στα 10 ευρω  phantom doctrine στα 13 (αυριο βγαινει και εχω τρελα με cold war setting ) και  final fantasy VII στα 12 ευρω να  δω επιτελους τι λεει 

 

τωρα με τα 540p του μουφιτσερ ( j/k ) δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα κιολας ! παιχνιδι του 2015  ειναι ... αν καποιος ειναι τοσο  μεγαλος  φαν της  CDPR  ΟΚ το δεχομαι  μπορει να παει να το αγορασει για 4η φορα  - ας τους στειλει και λουλουδια  :P  στους υπολοιπους τι εχει να  πει αυτο το port ομως ?  δεν εχω  ακριβη στοιχεια αλλα ειμαι ο μονος που πιστευει οτι ενα αρκετα μεγαλο ποσοστο των "switchers"  ( πανω απο 60% )  βλεπουν την ταμπλετα  σαν  "ερωμενη" ενω το PS4/X1/PC  ειναι το "λιμανι" τους ?  αυτο το μεγαλο ποσοστο λοιπον θα το εχει ηδη λιωσει σε κονσολα ή ακομα καλυτερα σε PC(αρα) μαξαρισμενο και  με διαφορα  mods  

προσωπικα θα ειμουνα hyped με  αυτο το port αν συνεβαινε τουλαχιστον απο  παρακατω :

 

1) αποκλειστικο περιεχομενο  για το switch ή εστω  2-3 zelda  skin για ξεκαρφωμα  οπως εκανε η  bugthesda  με το skyrim  

2) ταυτοχρονα να επιβεβαιωνανε οτι ερχεται ενα πιο δυνατο μηχανημα στο τελος της χρονιας  με OLED οθονη καλυτερη  μπαταρια και πιο δυνατο tegra απο το μουσειακο του ''13 που θα το τρεχει 720p undocked και 1080p docked για πλακα - 2019 εχουμε ρε φουστη ! τουλαχιστον ας πεταγανε μια σποντα  οτι  ξερετε, μπορει να το δειτε και σε μεγαλυτερες αναλυσεις  καποια στιγμη.

 

προς το παρων ειμαι underwhelmed  af, πιο πολυ θα με ενδιαφερε κανα port του πρωτου  witcher το οποιο πιστευω στην portable  φυση της κονσολας θα ταιριαζε γαντι - ασε που οσες φορες πηγαινα να το ξεκινησω στο  PC παντα κατι με ξενερωνε και το παραταγα στο 90λεπτο απανω ...

τελειωνοντας με την γκρινια, αποτι φαινεται δεν προκειται να δουμε τιποτα σχετικο φετος με  bayo3/starfox/f-zero/metroid prime trilogy  ουτε καν ενα  DLC για το botw να μας κρατησει λιγο οσο θα γκριζαρουν οι τριχες μας περιμενοντας το επομενο ζελντα ...

/rant :P  

 

Επεξ/σία από SoFGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, PDS13 said:

Dreams, Death Stranding, The last of us part 2, Ghost of tsushima για το κλείσιμο γενιάς. 

Δεν ξερεις ποιο θα πρωτοειναι GOTY τωρα στο τέλος. Που είναι η ξεραίλα? 

Προφανώς και δεν θα ανακοινώσει νέα παιχνίδια για το ps4 γιατι είναι σε mood νεας γενιάς, ουτε φυσικά για το PS5.

Το Dreams δεν το ξέρω, τα άλλα τρία τα αναμοχλεύουμε πόσα χρόνια τώρα μέχρι να βγουν. Είναι λίγο φαιδρό αυτό που γίνεται με τα τελευταία exclusives του PS4. Σημείο των καιρών μεν (αφού είναι πανάκριβα πλέον τα ΑΑΑ games), θλιβερό δε. 

Η Ν δίνει 6-7 μεγάλα (ότι κι αν σημαίνει για τον καθένα μας αυτό) exclusives μέσα στους επόμενους 6 μήνες, η Sony έχει δώσει τόσα τα τελευταία δυο χρόνια. Θέλω να πω τι σημαίνει mood νέου H/W, ήδη είναι πολύ αραιά τα exclusives, θα γίνουν ακόμα αραιότερα; Σου αρκεί να περιμένεις όλα κι όλα 3 exclusives για τα επόμενο 1μιση έτος;

2 hours ago, PDS13 said:

Kαι είναι και λογικό, εχει πουλησει τα κερατα της η κονσολα. Θα υποστηριζεται περισσοτερο απο ολες και στο τελος.

Περισσότερο από το PS2; Απίθανο το βλέπω.

1 hour ago, adonisGER said:

Παιδιά δεν λέω καλή η παρουσίαση της Nintendo αλλά  το metroid που είναι (τουλάχιστον το hd trilogy); Επίσης για switch online τσιμουδιά. Ούτε Snes games ούτε virtual Console ούτε κάτι αλλο για να δώσει κίνητρο στις συνδρομές Δεν ειμαι συνδρομητής της "υπηρεσίας" της και μάλλον δεν πρόκειται να γίνω στο προσεχές μέλλον...

ΥΓ: Η ms δηλαδή που δίνει 100+ games στο gamepass και τώρα τρέχει και game pass ultimate (που κάνει merge τα gold και game pass για xbox και pc) τι άλλο να κάνει; Πλέον μετά το στραπάτσο στο lanch του XBOX ONE με τα σχέδια που έκαναν για always online, DRM και απαγόρευση used games. έχει γίνει αναμφισβήτητα η πιο φιλική προς το καταναλωτή εταιρία αυτη την στιγμή

Ήθελα κι εγώ να ανακοινώσουν περισσότερα για το online service, αλλά μαλλιά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Malthador είπε

Το Dreams δεν το ξέρω, τα άλλα τρία τα αναμοχλεύουμε πόσα χρόνια τώρα μέχρι να βγουν. Είναι λίγο φαιδρό αυτό που γίνεται με τα τελευταία exclusives του PS4. Σημείο των καιρών μεν (αφού είναι πανάκριβα πλέον τα ΑΑΑ games), θλιβερό δε. 

Η Ν δίνει 6-7 μεγάλα (ότι κι αν σημαίνει για τον καθένα μας αυτό) exclusives μέσα στους επόμενους 6 μήνες, η Sony έχει δώσει τόσα τα τελευταία δυο χρόνια. Θέλω να πω τι σημαίνει mood νέου H/W, ήδη είναι πολύ αραιά τα exclusives, θα γίνουν ακόμα αραιότερα; Σου αρκεί να περιμένεις όλα κι όλα 3 exclusives για τα επόμενο 1μιση έτος;

Το Dreams ειναι της Mm(little big planet), λογικα θα αρπαξει πολλα GOTY βραβεια. H early access εχει ήδη ενα 9.5/10 απο το game informer.

6-7 μεγαλα της N τι εννοεις? Μονο το days gone μπορει να ειναι ακριβοτερη παραγωγη απο ολα αυτα μαζι. Tετοιου τυπου exclusives σαν τα 6-7 εχει δωσει πολλα η Sony και αν πας και προς PSVR θα δεις ακομα περισσοτερα(6-7 σιγουρα εχει μονο για το psvr τα τελευταια 2 χρονια). Τα οποια οντως δεν χρειάζονται τοσο χρονο για να βγουν. Απλα συνηθως δεν τα υπολογιζουν στις λιστες γιατι δεν ειναι ΑΑΑ παραγωγές.

Για καποιο λογο οταν συγκρινουμε το Switch με τις αλλες κονσολες το παμε πακετο με pc η με αλλη κονσολα. Το δικαιο ειναι να το συγκρινουμε μονο του με το ps4 ή το One. Oποτε δεν μπορουμε να ξεχναμε το FF7, το shenmue 3, τους αθλητικους τιτλους, την ροκσταρ, ΕΑ κτλ κτλ και γενικα ολες τις multiplatform παραγωγες που σε απευθειας συγκριση με το switch λογιζονται ως exclusives του One ή του PS4.

Mε αυτον τον τροπο συγκρισης(που ειναι και ο σωστος) και το ps4 και το One εχουν παντα πιο γεματη library απο το switch(για αυτο και δεν καταλαβαινω που ειναι η ξεραιλα). Ασχετα αν σε συγκριση με το One θα προτιμουσα switch. Ειναι πιο καλο συμπληρωματικα για μενα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, SoFGR said:

και 1080p docked για πλακα

 

Έχεις κάποιο τέτοιο φορητό τσιπάκι κατά νου? 

Το οποίο θα πρέπει να είναι δυνατότερο από το απλό PS4. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Για καποιο λογο οταν συγκρινουμε το Switch με τις αλλες κονσολες το παμε πακετο με pc η με αλλη κονσολα. Το δικαιο ειναι να το συγκρινουμε μονο του με το ps4 ή το One. Oποτε δεν μπορουμε να ξεχναμε το FF7, το shenmue 3, τους αθλητικους τιτλους, την ροκσταρ, ΕΑ κτλ κτλ και γενικα ολες τις multiplatform παραγωγες που σε απευθειας συγκριση με το switch λογιζονται ως exclusives του One ή του PS4.

Mε αυτον τον τροπο συγκρισης(που ειναι και ο σωστος) και το ps4 και το One εχουν παντα πιο γεματη library απο το switch. Ασχετα αν σε συγκριση με το One θα προτιμουσα switch. Ειναι πιο καλο συμπληρωματικα για μενα.

Δεν υπάρχει καμία σύγκριση μήλα με πορτοκάλια. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Δεν υφίσταται καμία απολύτως "σωστή" σύγκριση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Δεν υπάρχει καμία σύγκριση μήλα με πορτοκάλια. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Δεν υφίσταται καμία απολύτως "σωστή" σύγκριση. 

Οσον αφορα την βιβλιοθηκη του επομενου 1.5 χρονου(ή για οποιο διαστημα θες),  μια χαρα μπορεις να κανεις συγκριση. Τα παιχνιδια μας ενδιαφερουν. Αν και δεν την ξεκινησα εγω, θεωρω οτι μπορεις να το κανεις.:)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Το Dreams ειναι της Mm(little big planet), λογικα θα αρπαξει πολλα GOTY βραβεια. H early access εχει ήδη ενα 9.5/10 απο το game informer.

6-7 μεγαλα της N τι εννοεις? Μονο το days gone μπορει να ειναι ακριβοτερη παραγωγη απο ολα αυτα μαζι. Tετοιου τυπου exclusives σαν τα 6-7 εχει δωσει πολλα η Sony και αν πας και προς PSVR θα δεις ακομα περισσοτερα(6-7 σιγουρα εχει μονο για το psvr τα τελευταια 2 χρονια). Τα οποια οντως δεν χρειάζονται τοσο χρονο για να βγουν. Απλα συνηθως δεν τα υπολογιζουν στις λιστες γιατι δεν ειναι ΑΑΑ παραγωγές.

Για καποιο λογο οταν συγκρινουμε το Switch με τις αλλες κονσολες το παμε πακετο με pc η με αλλη κονσολα. Το δικαιο ειναι να το συγκρινουμε μονο του με το ps4 ή το One. Oποτε δεν μπορουμε να ξεχναμε το FF7, το shenmue 3, τους αθλητικους τιτλους, την ροκσταρ, ΕΑ κτλ κτλ και γενικα ολες τις multiplatform παραγωγες που σε απευθειας συγκριση με το switch λογιζονται ως exclusives του One ή του PS4.

Mε αυτον τον τροπο συγκρισης(που ειναι και ο σωστος) και το ps4 και το One εχουν παντα πιο γεματη library απο το switch(για αυτο και δεν καταλαβαινω που ειναι η ξεραιλα). Ασχετα αν σε συγκριση με το One θα προτιμουσα switch. Ειναι πιο καλο συμπληρωματικα για μενα.

Ειπα να γραψω αυτο ακριβως απο το μυαλο μου το πηρες αλλα λεω αστο θα φαω τρελο flame. :P  Συμφωνω και σε ολα τα υπολοιπα απολαμβανοντας τα first party του switch απο day 1 για το φιλο που ρωτησε αν εχω switch η απλα περιμενω νεο hw για να παρω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Οσον αφορα την βιβλιοθηκη του επομενου 1.5 χρονου(ή για οποιο διαστημα θες),  μια χαρα μπορεις να κανεις συγκριση. 

Για τον τρόπο σύγκρισης που όρισες μιλάω εγώ. Δεν υφίσταται τέτοιος τρόπος μιας και μιλάμε για μήλα και πορτοκάλια. Απλά δεν συγκρίνονται. Είναι εξ αρχής δύο μέτρα και δύο σταθμά. Σαν να συγκρίνεις μοτοσυκλέτα με αυτοκίνητο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ADHD είπε

Ειπα να γραψω αυτο ακριβως απο το μυαλο μου το πηρες αλλα λεω αστο θα φαω τρελο flame. :P  Συμφωνω και σε ολα τα υπολοιπα απολαμβανοντας τα first party του switch απο day 1 για το φιλο που ρωτησε αν εχω switch η απλα περιμενω νεο hw για να παρω.

Ευχαριστώ απλά δεν το γραφείς στην περιγραφή σου να μην μπερδευόμαστε;Χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...