Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Malthador είπε

Switch's NES And SNES Games Will No Longer Be Added Monthly

Κλασική N, αστέρι στο να σπάει μπάλες και μπράβο της.

Whatever.

Αντί να βάλουν όλα τα ROMS μέσα λες και τους κοστίζει τίποτα, σκέφτονται ευφυέστερους τρόπους να γίνουν εκνευριστικοί.

Δεν μπορούν να βάλουν όλα τα roms μέσα γιατί οι τρίτες εταιρίες απαιτούν και δικαιώματα για την χρήση των ips τους. Είναι ένα πρόβλημα που είχε επισημάνει (το είχα αναφέρει και παλιότερα) ο Takahashi που έκανε και την παρουσίαση του τελευταίου ND αφού είναι υπεύθυνος για το NSO και τα παρατράγουδα που το συνοδεύουν όπως το voice app.

Το αποτέλεσμα ήταν πως δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν ένα στάνταρ πρόγραμμα όπως είδαμε ήδη με τα παιχνίδια του Nes. Ξεκίνησαν καλά και κάπου στην πορεία χάθηκε η μπάλα όταν άρχισαν να προσθέτουν μετριότητες, να ανακοινώνουν λιγότερα παιχνίδια στην Δύση και παράλληλα να γεμίζουν την εφαρμογή με βλακώδης Special Editions. Καλύτερα να έχουν μια ελευθερία ώστε να διατηρούν την ποιότητα παρά να υποχρεώνονται σε κακόγουστα συμπληρώματα.  

Είναι ξεκάθαρο ότι η Ν βλέπει μακροπρόθεσμα με τις συνδρομές και την VC. Σε δέκα χρόνια από τώρα κανείς δεν θα ενδιαφέρεται για παιχνίδια του Nes ή ακόμα και του SNes στο ίδιο επίπεδο με σήμερα. Μέσα από μια συνδρομή θα έχουν αξία. Τέλος θα συμφωνήσω πως το επόμενο βήμα πρέπει να είναι παιχνίδια από τα GB, GBC και GBA.

 

Σε γενικότερα νέα φαίνεται ότι το καινούργιο μαραφέτι της Ν είναι μια δεύτερη προσπάθεια μετά το Labo για να απευθυνθούν σε ένα γενικότερο κοινό. Προφανώς το τμήμα του Wii Fit και σχετικών παιχνιδιών τους έμεινε στα χέρια και κάπως πρέπει να το αξιοποιήσουν. Καλή τύχη με αυτό.

 

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, Malthador είπε

Switch's NES And SNES Games Will No Longer Be Added Monthly

Κλασική N, αστέρι στο να σπάει μπάλες και μπράβο της.

Whatever.

Αντί να βάλουν όλα τα ROMS μέσα λες και τους κοστίζει τίποτα, σκέφτονται ευφυέστερους τρόπους να γίνουν εκνευριστικοί.

- ΕΕΕειιιιι Nintendo, ποια είναι η σειρά που θα βγάζεις τους τίτλους;

- Οποτε διάολο θέλω εγώ!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν να έχω ξαναρωτήσει και νομίζω είχε αναφερθεί το tempered glass της orrzly αν δεν κάνω λάθος υπάρχει κάτι καλύτερο σε προστασία οθόνης και όχι μεμβράνη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2019 στις 3:42 ΜΜ, Malthador είπε

Τι λες;;;

Το φιλοσοφικό υπόβαθρο που έχει το LA το έχουν ελάχιστοι τίτλοι της τελευταίας 30ετίας. Μπορεί η ιστορία να είναι φαινομενικά απλή, αλλά πίσω της κρύβεται άπειρο content για συζήτηση μέχρι πρωίας. Με σπόιλερς προφανώς:

How ‘Link’s Awakening’ Left Tradition Behind

The philosophy of Zelda: Existentialism, the fourth wall, and Link’s Awakening

Γενικά το όλο game δείχνει ένα τεράστιο middle-finger στον κόσμο του, στους χαρακτήρες του, στα προηγούμενα games της σειράς, ακόμα και στον ίδιο τον παίκτη.

Αναφερομουν αποκλειστικα στην ιδια την ιστορια και οχι στα μηνυματα που κρυβει.

Το links awakening  ειναι το αγαπημενο μου παιχνιδι ολων των εποχων.Μπορει να μην ειναι το καλυτερο zelda που εχω παιξει,ακομα κραταει τα ηνια το Ocarina of time,αλλα τα συναισθηματα που μου προκαλει οποτε το παιζω δεν μου εχει προκαλεσει αλλο παιχνιδι.Και βεβαια βοηθαει παρα πολυ το εκπληκτικο ballad of the wind fish.

Παντως επειδη ξερω οτι θα το λιωσω με βλεπω να το αγοραζω εις διπλουν.Digital για να το εχω παντα μαζι μου και την συλλεκτικη,αν βεβαια δεν φαμε κανα ακυρο.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η limited του ζελντα στον κοτσοβολο.απορω Πώς δεν έχει εξαντληθεί.η θα φάμε ακυρο;

https://www.kotsovolos.gr/site/gaming-gadgets/nintendo-switch/games-nintendo-switch/201748--the-legend-of-zelda:-link`s-awakening-limited-edition

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

raqctva5vtk31.jpg?width=640&crop=smart&a

15 hours ago, mansa2k said:

Δεν μπορούν να βάλουν όλα τα roms μέσα γιατί οι τρίτες εταιρίες απαιτούν και δικαιώματα για την χρήση των ips τους. Είναι ένα πρόβλημα που είχε επισημάνει (το είχα αναφέρει και παλιότερα) ο Takahashi που έκανε και την παρουσίαση του τελευταίου ND αφού είναι υπεύθυνος για το NSO και τα παρατράγουδα που το συνοδεύουν όπως το voice app.

Ας το σκεφτόντουσαν νωρίτερα, είναι δικό τους πρόβλημα. Ο κόσμος πληρώνει για αρχαιότητες τριανταετίας και ακόμα και εκεί αποδεικνύονται πολύ λίγοι, δεν μπορούν ούτε σε games που δεν ενδιαφέρουν κανέναν να βγάλουν άκρη με τους right-holders. 

Ακόμα μία μεγάλη νίκη του Takahashi και του voice app της Ν:

Overwatch on Nintendo Switch will support native voice chat

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, Malthador είπε

raqctva5vtk31.jpg?width=640&crop=smart&a

Ας το σκεφτόντουσαν νωρίτερα, είναι δικό τους πρόβλημα. Ο κόσμος πληρώνει για αρχαιότητες τριανταετίας και ακόμα και εκεί αποδεικνύονται πολύ λίγοι, δεν μπορούν ούτε σε games που δεν ενδιαφέρουν κανέναν να βγάλουν άκρη με τους right-holders. 

Ακόμα μία μεγάλη νίκη του Takahashi και του voice app της Ν:

Overwatch on Nintendo Switch will support native voice chat

Θα έπρεπε να υπάρχει και ένα ξεχωριστό tab για το MP4 που να λέει: "Sometime after the colonization of Mars". 😂😂😂

Επεξ/σία από RedAlert539
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Malthador είπε

Ας το σκεφτόντουσαν νωρίτερα, είναι δικό τους πρόβλημα. Ο κόσμος πληρώνει για αρχαιότητες τριανταετίας και ακόμα και εκεί αποδεικνύονται πολύ λίγοι, δεν μπορούν ούτε σε games που δεν ενδιαφέρουν κανέναν να βγάλουν άκρη με τους right-holders. 

Ακόμα μία μεγάλη νίκη του Takahashi και του voice app της Ν:

Overwatch on Nintendo Switch will support native voice chat

Βασικά δεν τους είναι καθόλου πρόβλημα, το NSW κινείται πολύ καλά και ξέρουμε πως φέτος όλες οι συγκυρίες είναι υπέρ του συστήματος. Από την στιγμή που η Ν (όπως και κάθε άλλος κατασκευαστής κονσολών) σε εκβιάζει περιλαμβάνοντας στην συνδρομή και το online multiplayer ξέρουν ότι σε κρατάνε από τα μπαλάκια. Με λίγα λόγια μια χαρά το σκέφτηκαν ως πολυεθνική εταιρία. 

Αν θέλαμε να μιλάμε για τίμια συνδρομή τότε δεν θα συμπεριλάμβανε το online και τότε θα βλέπαμε πόσοι πραγματικά θα ενδιαφέρονταν για παιχνίδια τριανταετίας όπως αναφέρεις. Εξάλλου θα ήταν πολύ χειρότερο να προχωρούσαν ή να ξεκινούσαν με μεγαλύτερη τιμή μόνο και μόνο για να προσφέρουν μεγαλύτερη πληθώρα από παιχνίδια τριανταετίας. 

Επειδή αναφέρθηκα σε timing στο προηγούμενο μήνυμα το πρόβλημα ξεκινάει ακριβώς λόγω χρονοκαθυστέρησης της Ν. Αν είχαν ξεκινήσει να προσφέρουν συνδρομές/υπηρεσίες από την προηγούμενη γενιά τότε τα πράγματα θα ήταν πολύ πιο στρωμένα σήμερα. Αποτέλεσμα ότι σκατά έχουν προκύψει στην τωρινή συνδρομή θα χρειαστούν αρκετά χρόνια (και νέες hardware εκδόσεις) για να βελτιωθούν. 

Τέλος μην ξεχνάμε πως έδωσαν και ένα μέρος του tetris δωρεάν ενώ παρείχαν πρόσβαση για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα για τα Captain Toad :TT και ΜΤ:Αces. Το πρώτο ειδικά έγραψες πως σχεδόν το τερμάτισες, αυτό από μόνο του είναι πλήρης απόσβεση της συνδρομής. Ουσιαστικά δεν πάνε όλα τα χρήματα από την συνδρομή στην VC γιατί έτσι και αλλιώς δεν υπάρχει ενδιαφέρον από όλους τους κατόχους του συστήματος. 

Δεν τα γράφω αυτά για να δικαιολογήσω την Ν, είναι γνωστές οι απόψεις μου για το έκτρωμα της συνδρομής. Απλά εξηγώ πως έχει η κατάσταση. 

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδιά καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω μιας κ τώρα το διαπίστωσα οτι το switch δεν μου αναγνωρίζει την sd τι μπορώ να κάνω 

 

edit άκυρο , τελικά μου έβγαλε ότι ήθελε update για να την αναγνωρίσει 

Επεξ/σία από lysopaine
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Είμαι ο μόνος που άφησε το Astral Chain στην άκρη για να παίξει SNES games; Εδώ και τρεις μέρες κάνω rotation ανάμεσα σε ALttP, Super Mario World, Yoshi's Island και Demon's Crest. Τα SNES games στέκονται πολύ καλύτερα στο χρόνο από τα NES games, καμία σχέση.

Btw, ψήνεται κανείς για NSw Lite; 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Malthador είπε

Είμαι ο μόνος που άφησε το Astral Chain στην άκρη για να παίξει SNES games; Εδώ και τρεις μέρες κάνω rotation ανάμεσα σε ALttP, Super Mario World, Yoshi's Island και Demon's Crest. Τα SNES games στέκονται πολύ καλύτερα στο χρόνο από τα NES games, καμία σχέση.

Btw, ψήνεται κανείς για NSw Lite; 

 Ξεκίνησα super mario world είμαι στον 5ο κόσμο

 

Σήμερα ξαναπιασα τα "σύγχρονα"

 

Αλλά Mario world , Yoshi's island , Metroid και Zelda από snes θα τα τερματισω στο switch

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Είμαι ο μόνος που άφησε το Astral Chain στην άκρη για να παίξει SNES games; Εδώ και τρεις μέρες κάνω rotation ανάμεσα σε ALttP, Super Mario World, Yoshi's Island και Demon's Crest. Τα SNES games στέκονται πολύ καλύτερα στο χρόνο από τα NES games, καμία σχέση.

Btw, ψήνεται κανείς για NSw Lite; 

Εννοείται πως εάν δεν τα έχεις παίξει επιβάλεται να τα τελειώσεις.... Αν και είμαι σίγουρος πως θα τα έχεις τελειώσει......

Πόσο περιμένω ένα remastered tou demons crest k του gargoyle s quest?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...