Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άμα ενδιαφέρεται κανείς για το links Awakening σε ψηφιακό στα 30€ ας στείλει (με τα 300 δώρο απ' τη ναιντι παει στα 27€ στην ουσία). Άσχετο αλλά τσίμπησα bastion και transistor λόγο προσφοράς χωρίς να έχω ιδέα για τους συγκεκριμένους τίτλους και έχω πάθει τη πλάκα μου με το πρώτο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, papp0us είπε

Syberia 3 στο 15άρι χτυπάω; Έχω παίξει τα δύο πολύ παλιά αλλα μου μυρίζει ψιλοφόλα αυτά. Μου αρέσουν τα Adventures βέβαια

Θα έλεγα πως όχι, δεν τα αξίζει. Το παιχνίδι ειναι μια μεγάλη απογοήτευση σε πάρα πολλά επίπεδα. Ασε που τελειώνει κ στη μέση της ιστορίας με ένα ξέκαρφο clifhanger. 

Γενικα ηταν μια αχρηστη προσθήκη σε μια ιστορία που είχε κλείσει. Εδώ κ το 2 ήταν ολίγον τι υπερβολικό κ δε πολυτραβούσε η ιστορία του αλλά εδώ απλά δεν ειχαν ιδέα τι να κανουν κ κανει μπαμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το dqxi εν τέλη δεν έχει μόνο την μουσική βελτιωμένη και το 2d Mode στην definitive edition. Έχει μπόλικες προσθήκες και quality of life αλλαγές. 

https://youtu.be/aFTQg6Kul8g

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσαιο δακτυλο απο την Square για αλλη μια φορα που δεν δινουν τις εν λογω προσθηκες και στις αλλες εκδοσεις που εχουν ηδη κυκλοφορησει στις αλλες πλατφορμες.

Ελπιζω αργοτερα να τις δωσουν κανονικα.

Σιγουρα ειναι ενας λογος να ξαναασχοληθω με το παιχνιδι,παρολο που ηδη εχω ριξει κοντα 150ωρες στην pc εκδοση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος απο εμένα το Daemon X Machina. Λίγα λόγια..

Αρχικά, να πω οτι το παιχνίδι το τελείωσα (main missions) σε κανα 20ρι ώρες με λίγο coop missions, ενδιάμεσα και ελάχιστες free missions. Δεν έκανα farming αν και το παιχνίδι πραγματικά προσφέρεται ώστε να ανακαλύψεις blueprints, kits, όπλα, parts κοκ. Αν θέλει κανείς, μπορεί να αφιερωσει πααααρα πολλές ώρες, ειδικά τωρα που έρχεται και το pvp.

Για εμένα που είμαι fan των anime / mecha κλπ ήταν ο,τι καλύτερο έχω παίξει τα τελευταία - πολλά χρόνια πάνω στο θέμα.

Θετικά στοιχεία:

- Πάρα πολλά Parts, Weapons κλπ (όχι σε βαθμό όμως που να κουράζει)

- Η ιστορία πολύ τίμια, οι χαρακτήρες επίσης αρκετά καλοί και φτάνεις σε ενα σημείο να αναγνωρίζεις τα κίνητρα τους, τρόπο μάχης κλπ. Έχει πέσει πολύ δουλειά, αφηγήσεις, cutscenes, messages, commlinks κα.

- Οπτικά - για μένα πανέμορφο.

- Πακέτο με πολύ περιεχόμενο, 10δες ώρες παιχνιδιού αν σας ενθουσιάζει το πιλοτάρισμα των ρομπότ.

- Επικές μάχες, ειδικά με τα Immortals, κάτι γιγάντια mech που ποικίλουν σε εμφάνιση. Σε φάσεις είχα vibes απο Monster Hunter.

- Ανάπτυξη χαρακτήρα με επιλογές που "φαίνονται" στο πιλοτάρισμα του mech αλλά και στην εμφάνιση του.

Αρνητικά στοιχεία:

- Ο βασικός χαρακτήρας που φτιάχνεις και ελέγχεις είναι μουγκός και άχρωμος. 

- Βασικά κομματια της ιστορίας, έρχονται μέσα απο την αλληλεπίδραση των χαρακτήρων κατά τη διάρκεια των αποστολών. Αυτά γίνονται και σε real time με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνεις να τα διαβάζεις τις περισσότερες φορές (προφανώς το παίζω στα Ιαπωνικά).

- Κάποιες αποστολές εντελώς αχρείαστες. Επαναλαμβανόμενες και βαρετές θα έλεγα. 

Ουδέτερα στοιχεία:

- Η μουσική πολύ καλή αλλά μετά απο καμια 20ρια+ αποστολές απλά την κλείνες, ειδικά στο hub.

- Άπειρες αποστολές. Ειδικά οι free missions, μπορεις να τις παίξεις ξανά και ξανά. Κάποιες βαρετές.

- Δεν είμαι σίγουρος για την ισορροπία του meta game σε επίπεδο PvP οσον αφορά τα builds.

- Υπάρχει η δυνατότητα ενω πιλοτάρεις να βγείς απο το Mech. Μάλιστα σε 2 - 3 αποστολές θα χρειαστεί να το κάνεις. Θα ήθελα παραπάνω αποστολές κλπ σε αυτο το κομματι.

Εν κατακλείδι, το παιχνίδι είναι ακριβώς αυτό που περιμενα και παραπάνω. Πολλά στοιχεία θα μπορούσαν να έχουν γίνει καλύτερα, κυρίως στο κομμάτι της ιστορίας. Λιγότερες Main Missions, δοσμένη καλύτερα η ιστορία (η οποία έχει twist αρκετά καλό), "ψυχή" στον χαρακτηρα του παιχνιδιού κλπ.

Και πάλι δεν με απογοήτευσε στο ελάχιστο και θα συνεχίζω να το παίζω για αρκετό καιρό ακόμη. ¨ενα νέο IP στο Switch που θέλω να πιστευω οτι θα μας απασχολήσει ξανά μελλοντικά.

Βαθμολογία 9/10

  • Like 7
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
25 minutes ago, juliahna12 said:

Τέλος απο εμένα το Daemon X Machina. Λίγα λόγια..

Αρχικά, να πω οτι το παιχνίδι το τελείωσα (main missions) σε κανα 20ρι ώρες με λίγο coop missions, ενδιάμεσα και ελάχιστες free missions. Δεν έκανα farming αν και το παιχνίδι πραγματικά προσφέρεται ώστε να ανακαλύψεις blueprints, kits, όπλα, parts κοκ. Αν θέλει κανείς, μπορεί να αφιερωσει πααααρα πολλές ώρες, ειδικά τωρα που έρχεται και το pvp.

Για εμένα που είμαι fan των anime / mecha κλπ ήταν ο,τι καλύτερο έχω παίξει τα τελευταία - πολλά χρόνια πάνω στο θέμα.

Θετικά στοιχεία:

- Πάρα πολλά Parts, Weapons κλπ (όχι σε βαθμό όμως που να κουράζει)

- Η ιστορία πολύ τίμια, οι χαρακτήρες επίσης αρκετά καλοί και φτάνεις σε ενα σημείο να αναγνωρίζεις τα κίνητρα τους, τρόπο μάχης κλπ. Έχει πέσει πολύ δουλειά, αφηγήσεις, cutscenes, messages, commlinks κα.

- Οπτικά - για μένα πανέμορφο.

- Πακέτο με πολύ περιεχόμενο, 10δες ώρες παιχνιδιού αν σας ενθουσιάζει το πιλοτάρισμα των ρομπότ.

- Επικές μάχες, ειδικά με τα Immortals, κάτι γιγάντια mech που ποικίλουν σε εμφάνιση. Σε φάσεις είχα vibes απο Monster Hunter.

- Ανάπτυξη χαρακτήρα με επιλογές που "φαίνονται" στο πιλοτάρισμα του mech αλλά και στην εμφάνιση του.

Αρνητικά στοιχεία:

- Ο βασικός χαρακτήρας που φτιάχνεις και ελέγχεις είναι μουγκός και άχρωμος. 

- Βασικά κομματια της ιστορίας, έρχονται μέσα απο την αλληλεπίδραση των χαρακτήρων κατά τη διάρκεια των αποστολών. Αυτά γίνονται και σε real time με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνεις να τα διαβάζεις τις περισσότερες φορές (προφανώς το παίζω στα Ιαπωνικά).

- Κάποιες αποστολές εντελώς αχρείαστες. Επαναλαμβανόμενες και βαρετές θα έλεγα. 

Ουδέτερα στοιχεία:

- Η μουσική πολύ καλή αλλά μετά απο καμια 20ρια+ αποστολές απλά την κλείνες, ειδικά στο hub.

- Άπειρες αποστολές. Ειδικά οι free missions, μπορεις να τις παίξεις ξανά και ξανά. Κάποιες βαρετές.

- Δεν είμαι σίγουρος για την ισορροπία του meta game σε επίπεδο PvP οσον αφορά τα builds.

- Υπάρχει η δυνατότητα ενω πιλοτάρεις να βγείς απο το Mech. Μάλιστα σε 2 - 3 αποστολές θα χρειαστεί να το κάνεις. Θα ήθελα παραπάνω αποστολές κλπ σε αυτο το κομματι.

Εν κατακλείδι, το παιχνίδι είναι ακριβώς αυτό που περιμενα και παραπάνω. Πολλά στοιχεία θα μπορούσαν να έχουν γίνει καλύτερα, κυρίως στο κομμάτι της ιστορίας. Λιγότερες Main Missions, δοσμένη καλύτερα η ιστορία (η οποία έχει twist αρκετά καλό), "ψυχή" στον χαρακτηρα του παιχνιδιού κλπ.

Και πάλι δεν με απογοήτευσε στο ελάχιστο και θα συνεχίζω να το παίζω για αρκετό καιρό ακόμη. ¨ενα νέο IP στο Switch που θέλω να πιστευω οτι θα μας απασχολήσει ξανά μελλοντικά.

Βαθμολογία 9/10

Performance;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω γαμηθει να κερδίζω στο lottery του τοπικού Tesco μου ήρθε άλλο ένα 30αρι λίρες κουπόνι! Από την ίδια υπάλληλο! 

Σήμερα που θα ξαναπάμε λοιπόν θα το εξαργηρωσω σε άλλο ένα παιχνίδι. Κουφαλιτσα με ψήνεις για το daemon x machina άσχετα αν δεν έχω πάρει ακόμα Astral chain και dragon quest XI. Ας πάω και θα αναφέρω τι βρήκα εν τέλη διαθέσιμο και τι πήρα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Επειδή έχω γαμηθει να κερδίζω στο lottery του τοπικού Tesco μου ήρθε άλλο ένα 30αρι λίρες κουπόνι! Από την ίδια υπάλληλο! 

Σήμερα που θα ξαναπάμε λοιπόν θα το εξαργηρωσω σε άλλο ένα παιχνίδι. Κουφαλιτσα με ψήνεις για το daemon x machina άσχετα αν δεν έχω πάρει ακόμα Astral chain και dragon quest XI. Ας πάω και θα αναφέρω τι βρήκα εν τέλη διαθέσιμο και τι πήρα. 

Μηπως σε γουσταρει η υπαλληλος?? 😛

Ειπαμε παιχνιδαρες υπαρχουν.Χρονο να τα παιξεις ολα ομως......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/10/2019 στις 11:21 ΜΜ, Mistwalker είπε

Το breath of the wild είχε καθυστερήσει πιο πολύ λόγο τον physics  είχαν πει και λογικά αφού έχουν λυθει δεν θα βρουν τα ίδια προβλήματα στο 2.

Σαν κυκλοφορία για το Βotw πήρε κοντά 5 χρόνια γιατί έφτιαξαν κάτι από την αρχή.Για το 2 έτσι όπως έδειξαν στο trailer ότι θα είναι στον ίδιο κοσμο ή θα βασίζεται στο ίδιο map με ότι αλλαγές κάνουν και το gameplay να είναι πάλι ίδιο τους γλυτώνει πάρα πολύ δουλεια οπότε εγω πιστεύω ότι σε 2 χρόνια θα είναι έτοιμο αν και δεν πιστεύω να μας ξετρελαίνουν τοσο σαν το πρωτο.Κατι σαν το ocarina και το majora που ήρθε μετά από 2 χρονια.

Αν και εμένα δεν με συγκίνησε ιδιαίτερα το Majora's έχω την αίσθηση ότι ξετρέλανε τους περισσότερους σε σχέση με το Ocarina. Οπότε μακάρι να έχουμε άλλο ένα "Majora's". 

16 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Επειδή έχω γαμηθει να κερδίζω στο lottery του τοπικού Tesco μου ήρθε άλλο ένα 30αρι λίρες κουπόνι! Από την ίδια υπάλληλο! 

Σήμερα που θα ξαναπάμε λοιπόν θα το εξαργηρωσω σε άλλο ένα παιχνίδι. Κουφαλιτσα με ψήνεις για το daemon x machina άσχετα αν δεν έχω πάρει ακόμα Astral chain και dragon quest XI. Ας πάω και θα αναφέρω τι βρήκα εν τέλη διαθέσιμο και τι πήρα. 

Hmmm, I see a pattern there 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

Μηπως σε γουσταρει η υπαλληλος?? 😛

Ειπαμε παιχνιδαρες υπαρχουν.Χρονο να τα παιξεις ολα ομως......

Καλά το ότι υπάρχουν υπάρχουν, το θέμα είναι τι υπάρχει διαθέσιμο στο κατάστημα. Τα Tesco δεν φημίζονται για την ποικιλία ή τις τιμές τους στο gaming. Θα μπορούσα να τα φάω σε μαλάκιούλες αλλά δεν έχει νόημα καθώς με πληρώνει η εταιρία την διατροφή μου. Gaming it is λοιπόν. 

Όσο για την υπάλληλο, εκτός του ότι δεν μπορεί να "κλέψει" το lottery για χάρη μου δεν μπορώ και εγώ να πω ότι μια 60χρονη με γκρίζα μαλλιά ότι με δελεάζει σεξουαλικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς εμπειρία με grip cases για το Switch? Έχω δει αρκετά προιόντα αλλά τα καλύτερα δεν κάνουν αποστολή Ελλάδα ή εαν κάνουν ανεβαίνει πολύ η τιμή λόγω μεταφορικών/τελωνείου. Υπάρχει κάποια καλή επιλογή εντός Ελλάδας ή τρόπος για αποφυγή των αυξήσεων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...