Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

νομίζω το παραπαίρνεις σοβαρά, το botw για παράδειγμα έχει πολλά σημεία όπου το χιουμορ είναι τουλάχιστον ανώριμο και αυτό του δίνει γοητεία

 

για παράδειγμα τα korok seeds που είναι σκατούλες και αν τα μαζέψεις όλα σου δίνει μια μεγάλη σκατούλα είναι κάτι το σοβαρό;  εγώ πάντως για αυτό παίζω ιαπωνικούς τίτλους ώστε μέσα στο δράμα και στη σοβαρότητα να μου πετάξουν κάτι τελείως άκυρο που θα με στείλει, δεν έχω διάθεση για δήθεν σοβαροφάνεια σε κάτι που αφορά τη διασκεδαση μου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Malthador είπε

  Δεν θα επεκταθώ περισσότερο γιατί αντιμετωπίζω το gaming λίγο διαφορετικά απ' ότι το αντιμετωπίζουν οι περισσότεροι. Έχω πολύ σοβαρότερη αντιμετώπηση στα games που παίζω από το μέσο όρο των gamers, για παράδειγμα θα με δεις από σπάνια έως ποτέ να χρησιμοποιώ τη λέξη «παιχνίδια» για να περιγράψω video games. Δεν λέω ότι είμαι εγώ ο σοβαρός και οι άλλοι χαζοχαρούμενοι σε καμία περίπτωση, απλά it is what it is. Ο καθένας βγάζει ότι γούστα θέλει να βγάζει. 

Το μόνο που θέλω να σημειώσω είναι στο παρακάτω:

Τα Warriors είναι musou games, επομένως βασίζονται στην υπερβολή και άρα χωράει καραγκιοζιλίκι σε αυτά. Ο Mario είναι μια καρικατούρα από μόνος του οπότε και αυτός σηκώνει υπερβολές. Το ίδιο και το Splatoon, μιλάμε ένα δυστοπικό μέλλον όπου τα καλαμάρια έχουν μεταμορφωθεί σε ανθρώπους, αυτό κι αν σηκώνει δούλεμα.

Δεν «σηκώνει» πλακίτσα όμως ο Link ή η Samus. Δεν ξέρω αν μπορώ να στο δώσω να το καταλάβεις πιο καλά, είναι πιο serious games, τουλάχιστον στα μάτια μου.

Όπως; Στον Kojima αναφέρεσαι; Αν ναι, παρόλο που του έχω σούρει πολλά ο συγκεκριμένος αντιμετωπίζει πολύ σοβαρά το δημιούργημά τους, άσχετα με όλα τα υπόλοιπα.

Αντιλαμβάνομαι απολύτως πως πρόκειται καθαρά για υποκειμενική οπτική. Σίγουρα υφίσταται κόσμος (ασχέτως μεγέθους) που συμμερίζεται την άποψη σου. Αυτό που διευκρινίζω είναι πως στην Ν δεν υπάρχει σοβαροφάνεια αλλά επικρατεί ο στόχος που είναι να μοιράσουν χαμόγελα και επομένως δεν υπάρχουν διαχωρισμοί. 

Όσο για τα όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις για τον Kojima, στα δικά μου μάτια τουλάχιστον, είναι ακριβώς για αυτά που κατηγορείς τον Miyamoto. Προφανώς η διαφορά στην συγκεκριμένη περίπτωση αλλά και γενικότερα είναι πως εσύ κάπως τα έχεις διαχωρίσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Μα γιατί; Αφού έχει και 15 ευρώ το φιφα 18.

😂

Τα οποια λαμπο στην Αγγλία τα δίνουν στο 10αρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Μα γιατί; Αφού έχει και 15 ευρώ το φιφα 18.

😂

Τα οποια λαμπο στην Αγγλία τα δίνουν στο 10αρικο.

10λιρες δινουν ποιο κιτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, TasosPk είπε

10λιρες δινουν ποιο κιτ?

Όλα τα μεγάλα τα πρώτα.

Βέβαια πλέον σιγά μην βρεις κανένα.

Επεξ/σία από non-serviam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση κρισεως με αφορμή τις εκπτώσεις

 

ni no kuni ή octopath? 

 

έχω παίξει το ni no kuni 2 και θα έλεγα ότι δεν με τρέλανε, δεν ήταν κακό αλλά σίγουρα δε με τρέλανε

το 1 είναι όντως τόσο καλύτερο ή αφού δε μου άρεσε το 2 να μην επενδύσω ποτέ στο 1? 

για το octopath τι έχουμε να πούμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 minutes ago, logistoulis said:

ερώτηση κρισεως με αφορμή τις εκπτώσεις

ni no kuni ή octopath? 

έχω παίξει το ni no kuni 2 και θα έλεγα ότι δεν με τρέλανε, δεν ήταν κακό αλλά σίγουρα δε με τρέλανε

το 1 είναι όντως τόσο καλύτερο ή αφού δε μου άρεσε το 2 να μην επενδύσω ποτέ στο 1? 

για το octopath τι έχουμε να πούμε; 

Καλό και χρυσό το Octopath, αλλά Ni no Kuni δεν θα γίνει ποτέ, period. 

Άξιζε να αγοράσεις ολόκληρο PS3 μόνο και μόνο γι' αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Malthador είπε

Καλό και χρυσό το Octopath, αλλά Ni no Kuni δεν θα γίνει ποτέ, period. 

Άξιζε να αγοράσεις ολόκληρο PS3 μόνο και μόνο γι' αυτό.

το πιστεύω αυτό που λες, απλά έχω την όχι τόσο καλή εμπειρία του 2, βλέπω βέβαια ότι αρκετοί που είχαν παίξει το 1 χαλάστηκαν με το 2 άρα δεν είναι κάτι δικό μου αυτό. αλλά και χωρίς να το συγκρίνω με το 1 κάτι με χάλασε στο 2

 

στη μάχη σίγουρα το δέχομαι, αλλά και η ιστορία ήταν νερόβραστη.. το 1 ήταν καλύτερο σε αυτό το κομμάτι? (δεν έχω δει αρκετά για να μην έχω spoilers) 

 

να πω ότι το αγαπημένο μου rpg των τελευταίων ετών ήταν το persona 5 (για το οποίο για μένα άξιζε που πήρα ps4 ), δεν ξέρω αν αυτό δείχνει κάτι

 

από την άλλη βέβαια σκέφτομαι ότι μιας και άρχισα και dragon quest 11 πριν λίγες μέρες και τρέχω παράλληλα και το botw που είναι κάπου στη μέση, αν πάρω κάτι θα κάθεται πάλι να περιμένει μήνες να παιχτεί, οπότε ας μη χαλάσω χρήμα γενικά.. δεν είναι δηλαδή ότι δε θα βρω κάτω από 50€ το ni no kuni.. 45 βλέπω να το πουλάνε και θα έχω και το φυσικό αντίγραφο.. 

 

το octopath από την άλλη σκέφτομαι μη που πέσει "πολύ rpg" αν και δε νομίζ να έχω τέτοιο θέμα 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, logistoulis είπε

ερώτηση κρισεως με αφορμή τις εκπτώσεις

ni no kuni ή octopath? 

έχω παίξει το ni no kuni 2 και θα έλεγα ότι δεν με τρέλανε, δεν ήταν κακό αλλά σίγουρα δε με τρέλανε

το 1 είναι όντως τόσο καλύτερο ή αφού δε μου άρεσε το 2 να μην επενδύσω ποτέ στο 1? 

για το octopath τι έχουμε να πούμε; 

Δεν εχει καμια απολυτως σχεση το 1 με το 2.

Τελειως διαφορετικο συστημα μαχης,τελειως διαφορετικη ιστορια/χαρακτηρες,τελειως διαφορετικα cinematics.

Επισης μαλλον στην θεση σου θα το προτιμουσα σε ps4(ή pc) που και φθηνοτερο ειναι,και τρεχει και καλυτερα εκτος αν θες να παιξεις συγκεκριμενα σε handheld 

https://www.skroutz.gr/s/19046476/Ni-no-Kuni-Wrath-of-the-White-Witch-Remastered-PS4.html

Και εγω περιμενω τωρα τις γιορτες να το τιμησω μαζι με τα Grandia(αν μπει σε εκπτωση γυρω στα 30ευρω και το octopath).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δεν εχει καμια απολυτως σχεση το 1 με το 2.

Τελειως διαφορετικο συστημα μαχης,τελειως διαφορετικη ιστορια/χαρακτηρες,τελειως διαφορετικα cinematics.

Επισης μαλλον στην θεση σου θα το προτιμουσα σε ps4(ή pc) που και φθηνοτερο ειναι,και τρεχει και καλυτερα εκτος αν θες να παιξεις συγκεκριμενα σε handheld 

https://www.skroutz.gr/s/19046476/Ni-no-Kuni-Wrath-of-the-White-Witch-Remastered-PS4.html

Και εγω περιμενω τωρα τις γιορτες να το τιμησω μαζι με τα Grandia(αν μπει σε εκπτωση γυρω στα 30ευρω και το octopath).

τα θέλω handheld αυτά τέλος

 

το dragon quest το έχω σε pc το παίζω άνετα σε 2Κ στην 27αρα  και είναι οπτική απόλαυση, παρόλα αυτά δε μου κάνει κέφι η διαδικασία του pc αυτή τη περίοδο... 

αν το είχα σε φορητό θα το είχα λιώσει

γιατί εδώ με βρίσκεις εκεί με βρίσκεις, στο τέλος αρπάζω το switch και παίζω ή zelda ή smash

 

αν αγόραζα τώρα το dq θα το έπαιρνα σίγουρα σε switch και θα το είχα προχωρήσει πολύ περισσότερο, απλά το έχω ούτε εγώ θυμάμαι ποσό καιρό από κάποια έκπτωση στα 40€ και τώρα που το σκέφτομαι ίσως δεν είναι καλή ιδέα να έχω άλλο ένα μεγάλο rpg έτσι 

 

μου έχουν βγει αρχέγονα ένστικτα gameboy τώρα και δε μαζεύομαι, πάλι καλά που δε το παίρνω και συνέχεια μαζί μου έξω 

 

βασικά θα κρατηθω και δε θα πάρω τίποτα να τηρήσω την υπόσχεση στον εαυτό μου όχι άλλες αγορές μέχρι τέλος του χρόνου (τώρα είδα στο steam ότι έχω και το kiwami 2 που το είχα ξεχάσει, ας μαζευτώ ) 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...