Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Malthador είπε

Τρέχει το DOOM και το Wolfenstein 2 σε κινητά; Γιατί δεν τα βγάζει τότε η Bethesda να χεστεί στο τάληρο; 

Θυμάμαι το 2014 που έπαιζα σε iPhone το bioshock από την 2K. 
Αυτό που λες το έχει κάνει η rockstar με τα gta και το bully. Γιατί δεν το κάνει η κάθε εταιρία δεν το γνωρίζω.

Ίσως θα ήταν ενδιαφέρον εάν έβγαζε η Nintendo ένα κινητό που θα έτρεχε το δικό της os με βάση το switch.

43 λεπτά πριν, NickTG είπε

Έπαιξες δηλαδή Breath of the Wild μετά το Oceanhorn και σου φάνηκε αντίστοιχο? 

Κάποιο platform στο κινητό μετά το Odyssey και τα βρήκες ίδια? 

Αυτό γράφτηκε ως παραπλήσιο, από γραφικά, game play συγκρίνοντας το με Zelda.

Επεξ/σία από Kostasallinone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 minutes ago, Kostasallinone said:

Αυτό γράφτηκε ως παραπλήσιο, από γραφικά, game play συγκρίνοντας το με Zelda.

Έχεις παίξει δηλαδή το BotW και το βρήκες παραπλήσιο με το Oceanhorn σε gameplay; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/12/2019 στις 6:55 ΜΜ, Kostasallinone είπε

Παιδιά δεν έχω switch και απορώ γιατί το θέμα σας έχει περισσότερα σχόλια από το ps4 και xbo μαζί;

 

3 ώρες πριν, Kostasallinone είπε

Το θέμα με την Nintendo είναι ότι δεν έχει παιχνίδια και αυτά που έχει είναι φάσης κινητών. Μια στο τόσο θα βγει και ένας καλός τίτλος. 

@Malthador και υπολοιποι,το εγραψε πιο πισω οτι δεν εχει Switch,και μαλλον γιατι οπως λεει για αυτον η κονσολα δεν εχει παιχνιδια.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Malthador είπε

Έχεις παίξει δηλαδή το BotW και το βρήκες παραπλήσιο με το Oceanhorn σε gameplay; 

 

23 λεπτά πριν, NickTG είπε

Τα έχεις παίξει και τα 2?

Δεν έχω παίξει, στο YouTube έχω δει το gameplay. Βέβαια δεν βγαίνει νόημα αυτά που λέμε γιατί με την ίδια λογική μάλλον ούτε εσείς παίξατε το oceanhorn.
Όλα τα reviews αυτό λένε ότι είναι ένα Zelda και μάλιστα κάποιοι μιλούν και για spin off της σειράς! 
Σε τι υστερεί το oceanhorn2?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ που τα έχω παίξει και τα 2 σε διαβεβαιώνω ότι δεν έχουν απολύτως καμία σχέση. Το οcean είναι αντιγραφή του Zelda και εκεί σταματάει η σύγκριση.

Αν παίξεις το Zelda η ακόμα walkthrough να προσπαθήσεις να διαβασεις, θα καταλάβεις ότι δεν ακολουθεί πεπατημενες οδούς όπου ακόμα και σήμερα δημιουργείτε άπειρο βιντεουλικο με το lore του. Μπορεί να ήταν φτωχό σε διαλόγους αλλά το βάθος του είναι ασύγκριτο με όλα τα χαζοκινητοπαιχνιδα.

Επίσης ανέφερες τα γραφικά. Μπορείς να συγκρίνεις τον τεράστιο κόσμο του Zelda με τα μικρά διαμερίσματα του ocean; Τι πόρους χρειάζεται ο κάθε τίτλος; αν μιλάμε μόνο για γραφικά το Luigi Mansion είδες τι γραφικά εδωσε; Βέβαια η Νιντεντο είναι κάτι περισσότερο από γραφικά. Οι τίτλοι της έχουν κάτι που λείπει από την υπόλοιπη βιομηχανία.

Επεξ/σία από Vagosman
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vagosman είπε

Εγώ που τα έχω παίξει και τα 2 σε διαβεβαιώνω ότι δεν έχουν απολύτως καμία σχέση. Το οcean είναι αντιγραφή του Zelda και εκεί σταματάει η σύγκριση.

Αν παίξεις το Zelda η ακόμα walkthrough να προσπαθήσεις να διαβασεις, θα καταλάβεις ότι δεν ακολουθεί πεπατημενες οδούς όπου ακόμα και σήμερα δημιουργείτε άπειρο βιντεουλικο με το lore του. Μπορεί να ήταν φτωχό σε διαλόγους αλλά το βάθος του είναι ασύγκριτο με όλα τα χαζοκινητοπαιχνιδα.

Επίσης ανέφερες τα γραφικά. Μπορείς να συγκρίνεις τον τεράστιο κόσμο του Zelda με τα μικρά διαμερίσματα του ocean; Τι πόρους χρειάζεται ο κάθε τίτλος; αν μιλάμε μόνο για γραφικά το Luigi Mansion είδες τι γραφικά εδωσε; Βέβαια η Νιντεντο είναι κάτι περισσότερο από γραφικά. Οι τίτλοι της έχουν κάτι που λείπει από την υπόλοιπη βιομηχανία.

Τα παιχνίδια των κινητών έχουν υπέρ βελτιωθεί σε τέτοιο σημείο που καθιστούν το switch περιττό.

Αυτό είναι που προσπαθώ να πω. Πλέον πιο πολλά παιχνίδια ποιότητα βρίσκεις στα κινητά παρά στις φορητές κονσόλες που ολες δουλεύουν με 2-3 αποκλειστικότητες και τέλος. Όσο πάει το χάσμα μεγαλώνει.

Εαν βελτιωθούν και οι cloud gaming υπηρεσίες οι κονσόλες γενικώς δεν θα έχουν λόγο ύπαρξης. 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτό που γίνεται διαχωρισμός κανονικών gamers και των... άλλων έχει πολλές προεκτάσεις. 

Για παράδειγμα αυτός που παίζει σε PS4 δεν θεωρεί gamer αυτόν που παίζει σε Switch για τον χ, ψ λόγο. Ή με την ίδια λογική αυτός που παίζει δέκα ώρες την μέρα δεν θεωρεί gamer αυτόν που παίζει μια ώρα. 

Ολοι είναι gamers, άλλοι casual, άλλοι hardcore και έχουμε και τους ενδιάμεσους. 

Ολα τα παιχνίδια χρειάζονται. Και το Fortnite μια χαρά την κάνει την δουλειά του. Χρειάζεται και αυτό όπως και τύπου Dark Souls που σου βγαίνει η Παναγία λες και είσαι σαδομαζό. Όλα έχουν κάτι να προσφέρουν. Ναι ακόμα και το Candy Crush. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 hours ago, Fulgore said:

@Malthador και υπολοιποι,το εγραψε πιο πισω οτι δεν εχει Switch,και μαλλον γιατι οπως λεει για αυτον η κονσολα δεν εχει παιχνιδια.

Βασικά το πρώτο του post εδώ ήταν ότι του φάνηκε περίεργο γιατί το θέμα (το v2? ποιος ξέρει...) έχει περισσότερες απαντήσεις από τα άλλα των twins. Κοινώς είδε φως και μπήκε? Ποιος ξέρει... 🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Kostasallinone said:

Δεν έχω παίξει, στο YouTube έχω δει το gameplay. Βέβαια δεν βγαίνει νόημα αυτά που λέμε γιατί με την ίδια λογική μάλλον ούτε εσείς παίξατε το oceanhorn.
Όλα τα reviews αυτό λένε ότι είναι ένα Zelda και μάλιστα κάποιοι μιλούν και για spin off της σειράς! 
Σε τι υστερεί το oceanhorn2?

 

Το 2 η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω παίξει αν και μια ματιά σε video αρκεί για να φανεί το χάος που το χωρίζει από το Breath of the Wild. 

Όμως έχω παίξει το πρώτο για το οποίο έγραφαν αντίστοιχα μερικοί. Καλό για αυτό που ήταν, καμία επαφή με Zelda συνολικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος ένας που "έχει δει gameplay στο youtube" και εκφράζει άποψη, τους είχαμε στο death stranding έσκασαν και εδώ. 

Και έπαιζε και Bioshock στο κινητό, τι άλλο θα ακούσουμε, ακούγεται πολύ βολικό. 

Το oceanhorm το έχω τελειώσει και απλά κάποιοι που είχαν αγάπη για το zelda με λίγα λεφτά έφτιαξαν κάτι μικρό και τίμιο. Zelda δεν έφτιαξαν πάντως. 

Με την ευρεία έννοια του όρου gaming είναι το fortnite gaming είναι και το Death stranding. Ειδικότερα όμως το 1ο είναι σουβερ και το 2ο είναι εμπειρία που πρέπει να ζήσει κάποιος. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, Kostasallinone said:

Τα παιχνίδια των κινητών έχουν υπέρ βελτιωθεί σε τέτοιο σημείο που καθιστούν το switch περιττό.

Θες να μας πεις μερικά από αυτά τα υπέρ βελτιωμένα παιχνίδια? 

Να σου πω μια λίστα με παιχνίδια που έχω στο Switch να μας πεις τα αντίστοιχα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kostasallinone είπε

Τα παιχνίδια των κινητών έχουν υπέρ βελτιωθεί σε τέτοιο σημείο που καθιστούν το switch περιττό.

Αυτό είναι που προσπαθώ να πω. Πλέον πιο πολλά παιχνίδια ποιότητα βρίσκεις στα κινητά παρά στις φορητές κονσόλες που ολες δουλεύουν με 2-3 αποκλειστικότητες και τέλος. Όσο πάει το χάσμα μεγαλώνει.

Εαν βελτιωθούν και οι cloud gaming υπηρεσίες οι κονσόλες γενικώς δεν θα έχουν λόγο ύπαρξης. 

Δάκρυσαν τα Gamepads όλου το κόσμου. Το Nintendo 2DS είναι καλύτερη φορητή παιχνιδομηχανή απο οποιοδήποτε κινητό. Τo Switch δεν μπαίνει καν στην εξίσωση, είναι άδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
48 minutes ago, Bourdoulas said:

Πάντως αυτό που γίνεται διαχωρισμός κανονικών gamers και των... άλλων έχει πολλές προεκτάσεις. 

Για παράδειγμα αυτός που παίζει σε PS4 δεν θεωρεί gamer αυτόν που παίζει σε Switch για τον χ, ψ λόγο. Ή με την ίδια λογική αυτός που παίζει δέκα ώρες την μέρα δεν θεωρεί gamer αυτόν που παίζει μια ώρα. 

Ολοι είναι gamers, άλλοι casual, άλλοι hardcore και έχουμε και τους ενδιάμεσους. 

Ολα τα παιχνίδια χρειάζονται. Και το Fortnite μια χαρά την κάνει την δουλειά του. Χρειάζεται και αυτό όπως και τύπου Dark Souls που σου βγαίνει η Παναγία λες και είσαι σαδομαζό. Όλα έχουν κάτι να προσφέρουν. Ναι ακόμα και το Candy Crush. 

Εγώ δεν είπα ποτέ ότι δεν έχουν να προσφέρουν όλα κάτι, ούτε υποβάθμισα την γενικότερη αξία κάποιου game, άλλος αρπάχτηκε. Και δεν έχεις δίκιο, υπάρχει διαχωρισμός και μάλιστα ποιοτικός, gamer είναι αυτός που παίζει games για να βιώσει το immersion μέσω του gameplay. Αν ο αυτοσκοπός παύει να είναι το gameplay και γίνονται τα mtx ή η συλλογή likes ή να φοράει ωραία ρουχαλάκια ο char, ε οκ, εγώ δεν θεωρώ κανονικό gamer αυτόν που χαραμίζει το χρόνο του γι' αυτό το πράγμα. Με τον ίδιο τρόπο που και τα άρλεκιν μυθιστορήματα είναι, αλλά σίγουρα δεν είναι κανονική λογοτεχνία. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι χρήσιμα ή ότι δεν έχουν το κοινό τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Malthador είπε

Εγώ δεν είπα ποτέ ότι δεν έχουν να προσφέρουν όλα κάτι, ούτε υποβάθμισα την γενικότερη αξία κάποιου game, άλλος αρπάχτηκε. Και δεν έχεις δίκιο, υπάρχει διαχωρισμός και μάλιστα ποιοτικός, gamer είναι αυτός που παίζει games για να βιώσει το immersion μέσω του gameplay. Αν ο αυτοσκοπός παύει να είναι το gameplay και γίνονται τα mtx ή η συλλογή likes ή να φοράει ωραία ρουχαλάκια ο char, ε οκ, εγώ δεν θεωρώ κανονικό gamer αυτόν που χαραμίζει το χρόνο του γι' αυτό το πράγμα. Με τον ίδιο τρόπο που και τα άρλεκιν μυθιστορήματα είναι, αλλά σίγουρα δεν είναι κανονική λογοτεχνία. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι χρήσιμα ή ότι δεν έχουν το κοινό τους. 

Είχα την εντύπωση ότι αναφερόσουν καθαρά στο fortnite σαν παιχνίδι. Συμφωνώ σε αυτό που λες για το immersion. Για αυτό και αναφέρω ότι όλα έχουν να προσφέρουν κάτι.

Ε αυτός που ασχολείται περισσότερο με τα likes και τα mtx δεν νομίζω να θεωρεί ούτε ο ίδιος τον εαυτό του gamer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...