Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/2/2021 στις 5:28 ΜΜ, Dr.Tesla είπε

Καλησπέρα σε όλους, έχω στο πλάνο μία αγορά από Aliexpress που θα γίνει ship από Κίνα με το τυπικό shipping του καταστήματος. 

Μίλησα με ΕΛΤΑ για τα έξοδα εκτελωνισμού άνω των 22 ευρώ και υπάρχει το στανταράκι του 15ευρου για των εκτελωνιστή. Το πακέτο θα φτάσει από τα 30-35 στα 55-60 ευρώ. 
Προσπαθώ να δω αν από το κατάστημα θα κάνουν τη διευκόλυνση να δηλώσουν μικρότερη αξία στο πακέτο αλλά κοιτάζω να δω αν υπάρχει κάποια διαφορετική λύση. 

Πέρα από τις τριγωνικές απόστολές του banggood και παρεμφερών κινεζομάγαζων τι επιλογές έχουμε για το aliexpress που λειτουργεί με πωλητες και μεγάλα καταστήματα??

Από Aliexpress, 2 είναι γενικά οι επιλογές:

  • Δήλωση αξίας κάτω των 22€
  • Αποστολή από ευρωπαϊκή αποθήκη (αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα από τον συγκεκριμένο πωλητή)

 


Να δούμε τι θα κάνουμε από την 1η Ιουλίου που θα αλλάξει το καθεστώς. Αν δεν βρεθεί «λύση», την βάψαμε.

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 17/2/2021 στις 5:28 ΜΜ, Dr.Tesla είπε

Καλησπέρα σε όλους, έχω στο πλάνο μία αγορά από Aliexpress που θα γίνει ship από Κίνα με το τυπικό shipping του καταστήματος. 

Μίλησα με ΕΛΤΑ για τα έξοδα εκτελωνισμού άνω των 22 ευρώ και υπάρχει το στανταράκι του 15ευρου για των εκτελωνιστή. Το πακέτο θα φτάσει από τα 30-35 στα 55-60 ευρώ. 
Προσπαθώ να δω αν από το κατάστημα θα κάνουν τη διευκόλυνση να δηλώσουν μικρότερη αξία στο πακέτο αλλά κοιτάζω να δω αν υπάρχει κάποια διαφορετική λύση. 

Πέρα από τις τριγωνικές απόστολές του banggood και παρεμφερών κινεζομάγαζων τι επιλογές έχουμε για το aliexpress που λειτουργεί με πωλητες και μεγάλα καταστήματα??

Φιλε γενικα στα ΕΛΤΑ τιποτα δεν περναει τελωνειο... απ'οτι εχω καταλαβει κυνηγανε αντικειμενα αξιας οπως Κινητα, Drone εκει ειναι 99% σιγουρο οτι θα το φας. Προσφατα παραγγελιες μου αξιας 30-60 ευρω δεν περασε ουτε μια ενω ηταν μεγαλουτσηκα πακετα. Δεν θα εχεις προβλημα με το καλωδιο ηχου που θες, παντα λεω τον κινεζο να βαλει ως δηλωμενη αξια γυρω στα 5 - 10$

12 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Από Aliexpress, 2 είναι γενικά οι επιλογές:

  • Δήλωση αξίας κάτω των 22€
  • Αποστολή από ευρωπαϊκή αποθήκη (αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα από τον συγκεκριμένο πωλητή)

 


Να δούμε τι θα κάνουμε από την 1η Ιουλίου που θα αλλάξει το καθεστώς. Αν δεν βρεθεί «λύση», την βάψαμε.

Και να γινει αυτο που λενε δεν πιστευω οτι θα μας επιρεασει... μικροπραγματα οπως ασυρματα ακουστικα ψειρες, λαμπες, fitness band πωλουνται και εδω περα σε φυσιολογικες τιμες. Οσο για αντικειμενα αξιας μεχρι και το aliexpress εβαλε αποθηκες στην Ευρωπη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά.να ρωτήσω και εγώ.εχω κάνει 2 παραγγελίαες μια από κίνα και η άλλη από το  bangood.αλλα από της 11 Ιανουαρίου έχει κολλήσει το δέμα από την Κίνα και 27 Ιανουαρίου από το bangood.ξερετε αν υπάρχει καθυστέρηση στα δέματα τώρα η έχουν κολλήσει? Ευχαριστώ.

Screenshot_20210222-093121_Chrome.jpg

Screenshot_20210222-093035_Chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα απο 20 μερες αφ οτου εφτασε το δεμα στην ελλαδα, επιτελους εχουμε κινηση

Βεβαια μου φαινεται περιεργη η παρουσα καταστη

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 22-02-2021 05:44

ΕΜΠ-ΔΙΑΜ/ΚΟ ΠΕΙΡΑΙΑ

 

Δεν το εχω συναντησει ποτε στις παραγγελιες μου απο το aliexpress

Συνηθος μετα το κεντρο διαλογης αττικης πηγαινε μοναδα διαλογης της περιοχης μου και μετα κεντρικο καταστημα για τελικη παραλαβη

Υπαρχει περιπτωση να φορτωθηκε σε καποιο φορτηγο η πλοιο και να πηγαινει καπου αλλου, μηπως κανουνε λαθος τη διευθυνση?>

πλησιαζω πλεον τους 2 μηνες με αυτο το δεμα και δημιουργουνται ολες οι πιθανοτητες στο μυαλο μου

Χωρίς τίτλο.png

Επεξ/σία από tonydevolani
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Επειδή έχω μπερδευτεί τελείως σχετικά με τον εκτελωνισμό δασμους κτλ , για ηλεκτρονικά προιόντα τα οποία θα παραγγείλω απο USA τι θα πληρώσω ?Η παραγγελία είναι μεγάλη (άνω των 1000ευρώ ) και θα σταλεί μάλλον με dhl για να γλιτώσω χρόνο μιας και με τα ΕΛΤΑ έχω φάει τα μουτρα μου στο παρελθόν. Σίγουρα έχουμε -εαν πουμε σαν παραδειγμα οτι το πακέτο μας μαζι με τα μεταφορικά κοστίζει 1000 ευρώ-   1000 x 24% ΦΠΑ=1240 ευρώ + τέλη εκτελωνιστή κανα 100αρι.Απο εκει και πέρα τι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stefanos_13 είπε

Καλησπέρα παιδιά. Επειδή έχω μπερδευτεί τελείως σχετικά με τον εκτελωνισμό δασμους κτλ , για ηλεκτρονικά προιόντα τα οποία θα παραγγείλω απο USA τι θα πληρώσω ?Η παραγγελία είναι μεγάλη (άνω των 1000ευρώ ) και θα σταλεί μάλλον με dhl για να γλιτώσω χρόνο μιας και με τα ΕΛΤΑ έχω φάει τα μουτρα μου στο παρελθόν. Σίγουρα έχουμε -εαν πουμε σαν παραδειγμα οτι το πακέτο μας μαζι με τα μεταφορικά κοστίζει 1000 ευρώ-   1000 x 24% ΦΠΑ=1240 ευρώ + τέλη εκτελωνιστή κανα 100αρι.Απο εκει και πέρα τι αλλο?


Τα τέλη εκτελωνισμού για το ποσό της παραγγελίας σου που θες είναι πολύ ποιο πάνω από τα 100€ που υποθέτεις  συν τους δασμούς. Καλύτερα κάνε μια ερώτηση στην ίδια την DHL πριν βρεθείς προ εκπλήξεων και πάθεις ανακοπή από το τα χαράτσι που θα κληθείς να πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια. γρηγορη αλλα πολυ σημαντικη ερωτηση. αγορασα απο αγγλικο αμαζον πριν εξι μηνες ενα dac.  ο πωλητης ηταν κινεζος. το μαραφετι κανει 200 ευρω. τοτε δεν πληρωσα τελωνειο.

χαλασε. πρεπει να το στειλω κινα. πως μπορω να εξασφαλισω οτι δεν θα πληρωσω τελώνειο οταν το ξαναστειλουν? πρεπει να συμπληρωσω κατι απο πριν? πρεπει ο πωλητης να το στειλει με συγκεκριμενο τροπο? σας ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, burnin είπε

καλησπερα παιδια. γρηγορη αλλα πολυ σημαντικη ερωτηση. αγορασα απο αγγλικο αμαζον πριν εξι μηνες ενα dac.  ο πωλητης ηταν κινεζος. το μαραφετι κανει 200 ευρω. τοτε δεν πληρωσα τελωνειο.

χαλασε. πρεπει να το στειλω κινα. πως μπορω να εξασφαλισω οτι δεν θα πληρωσω τελώνειο οταν το ξαναστειλουν? πρεπει να συμπληρωσω κατι απο πριν? πρεπει ο πωλητης να το στειλει με συγκεκριμενο τροπο? σας ευχαριστω πολυ

Δυστηχως δεν υπαρχει τροπος να προσπερασεις το τελωνειο ( εαν το τιμολογησουν ) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stefanos_13 είπε

Καλησπέρα παιδιά. Επειδή έχω μπερδευτεί τελείως σχετικά με τον εκτελωνισμό δασμους κτλ , για ηλεκτρονικά προιόντα τα οποία θα παραγγείλω απο USA τι θα πληρώσω ?Η παραγγελία είναι μεγάλη (άνω των 1000ευρώ ) και θα σταλεί μάλλον με dhl για να γλιτώσω χρόνο μιας και με τα ΕΛΤΑ έχω φάει τα μουτρα μου στο παρελθόν. Σίγουρα έχουμε -εαν πουμε σαν παραδειγμα οτι το πακέτο μας μαζι με τα μεταφορικά κοστίζει 1000 ευρώ-   1000 x 24% ΦΠΑ=1240 ευρώ + τέλη εκτελωνιστή κανα 100αρι.Απο εκει και πέρα τι αλλο?

+400 ευρω σιγουρακι ειναι το φπα, οι δασμοι, η dhl, οι φοροι αεροδρομίου, τα αποθηκευτρα κτλπ

1 ώρα πριν, burnin είπε

καλησπερα παιδια. γρηγορη αλλα πολυ σημαντικη ερωτηση. αγορασα απο αγγλικο αμαζον πριν εξι μηνες ενα dac.  ο πωλητης ηταν κινεζος. το μαραφετι κανει 200 ευρω. τοτε δεν πληρωσα τελωνειο.

χαλασε. πρεπει να το στειλω κινα. πως μπορω να εξασφαλισω οτι δεν θα πληρωσω τελώνειο οταν το ξαναστειλουν? πρεπει να συμπληρωσω κατι απο πριν? πρεπει ο πωλητης να το στειλει με συγκεκριμενο τροπο? σας ευχαριστω πολυ

αν ο πωλητης στο στειλει σαν επιδιορθωμένο προιον δεν πληρωνεις τελωνειο διοτι για την αξια του εχεις ηδη πληρωσει και καλα οταν το αγορασες, αλλα αυτο πρεπει να φαινεται στα εγραφα που το συνοδευουν. Εγω ειχα παρει υδροψυξη για την καρτα γραφικων απο Αμερικη και ειχα πληρωσει τελεωνειο και χαλασε, δεν την εστειλα πισω, μου εστειλαν καινουρια που ομως λογω εγγυησης ηταν αντικατασταση της παλιας και δεν πληρωσα τιποτα και ηταν με courier.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, vasilismf είπε

+400 ευρω σιγουρακι ειναι το φπα, οι δασμοι, η dhl, οι φοροι αεροδρομίου, τα αποθηκευτρα κτλπ

2 ώρες πριν, burnin είπε

συγκεκριμένα πώς τα υπολογίζουμε θέλω να μάθω. Να ξέρω σε 1000ε παραγγελία θα πληρώσω τόσο , σε 500 τόσο κτλ

3 ώρες πριν, moutsa είπε

Τα τέλη εκτελωνισμού για το ποσό της παραγγελίας σου που θες είναι πολύ ποιο πάνω από τα 100€ που υποθέτεις  συν τους δασμούς. Καλύτερα κάνε μια ερώτηση στην ίδια την DHL πριν βρεθείς προ εκπλήξεων και πάθεις ανακοπή από το τα χαράτσι που θα κληθείς να πληρώσεις.

Οχι , λάθος κατάλαβες. Δεν υπολογίζω τα τέλη εκτελωνισμού στα 100 ε. Την αμοιβή του εκτελωνιστή της DHL βάζω τόσο.Τους έστειλα mail αλλα απάντηση 0 και δεν θέλω να χάσω κατι καλές ευκαιρίες , οπότε είπα να ρωτήσω μπας και γνωρίζει κανείς σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vasilismf είπε

+400 ευρω σιγουρακι ειναι το φπα, οι δασμοι, η dhl, οι φοροι αεροδρομίου, τα αποθηκευτρα κτλπ

αν ο πωλητης στο στειλει σαν επιδιορθωμένο προιον δεν πληρωνεις τελωνειο διοτι για την αξια του εχεις ηδη πληρωσει και καλα οταν το αγορασες, αλλα αυτο πρεπει να φαινεται στα εγραφα που το συνοδευουν. Εγω ειχα παρει υδροψυξη για την καρτα γραφικων απο Αμερικη και ειχα πληρωσει τελεωνειο και χαλασε, δεν την εστειλα πισω, μου εστειλαν καινουρια που ομως λογω εγγυησης ηταν αντικατασταση της παλιας και δεν πληρωσα τιποτα και ηταν με courier.

Λογικα θα ηταν καμια μεγαλη εταιρεια που στελνει με ολα τα εγραφα οπως πρεπει. Ο φιλος αγορασε απο εναν πωλητη τυχαιο. Και εγω οταν χρειαστηκε αντικατασταση απο την Razer, μου στειλαν καινουριο απο hong kong με fedex και δεν πληρωσα τιποτα

Επεξ/σία από MessatsuRoku
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MessatsuRoku είπε

Λογικα θα ηταν καμια μεγαλη εταιρεια που στελνει με ολα τα εγραφα οπως πρεπει. Ο φιλος αγορασε απο εναν πωλητη τυχαιο. Και εγω οταν χρειαστηκε αντικατασταση απο την Razer, μου στειλαν καινουριο απο hong kong με fedex και δεν πληρωσα τιποτα

ακριβως οπως ειπα θελει την σωστη χαρτουρα!

1 ώρα πριν, stefanos_13 είπε

συγκεκριμένα πώς τα υπολογίζουμε θέλω να μάθω. Να ξέρω σε 1000ε παραγγελία θα πληρώσω τόσο , σε 500 τόσο κτλ

Οχι , λάθος κατάλαβες. Δεν υπολογίζω τα τέλη εκτελωνισμού στα 100 ε. Την αμοιβή του εκτελωνιστή της DHL βάζω τόσο.Τους έστειλα mail αλλα απάντηση 0 και δεν θέλω να χάσω κατι καλές ευκαιρίες , οπότε είπα να ρωτήσω μπας και γνωρίζει κανείς σας 

για το κρατος πληρωνεις 24% φπα αρα 240 ευρω και αφου η αποστολη σου ειναι ανω των 150 και 2,5% δασμο δηλάδη 25 ευρω. Απο οτι ειδα η dhl χρεωνει 45 τον εκτελωνισμο αν δεν μεινει στην αποθηκη το πακετο, αλλα επειδη ειναι 1000 ευρω δηλαδη υψηλο κοστος μπορει να ειναι και στην κατηγορια που παιρνει 92 ευρω! Γενικα συμφαιρει να στο εκτελωνίζει η εταιρεια πχ να πληρωνεις τα Import fees στο αμαζον, για κατι που τωρα θα δωσεις 400 ευρω μπορει να δωσεις μονο αυτα του κρατους δηλαδη τα 265 ή μπορει να στο εκτελωνισει βουλγαρια και να δωσεις 120. Βεβαια πρεπει να δεις οτι ειναι το φπα 24%, μπορει γι αυτο το ειδος να ειναι πχ 13%

Επεξ/σία από vasilismf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stefanos_13 είπε

συγκεκριμένα πώς τα υπολογίζουμε θέλω να μάθω. Να ξέρω σε 1000ε παραγγελία θα πληρώσω τόσο , σε 500 τόσο κτλ

Οχι , λάθος κατάλαβες. Δεν υπολογίζω τα τέλη εκτελωνισμού στα 100 ε. Την αμοιβή του εκτελωνιστή της DHL βάζω τόσο.Τους έστειλα mail αλλα απάντηση 0 και δεν θέλω να χάσω κατι καλές ευκαιρίες , οπότε είπα να ρωτήσω μπας και γνωρίζει κανείς σας 

Το συνολικό κόστος εξαρταται απο αρκετους παράγοντες όπως τη δασμολογική κλάση του αντικειμένου και ένα σωρό αλλα εξοδα που βάζουν οι κούριερ. Αν θες να είσαι σίγουρος για το ακριβές ποσό απευθύνσου σε εκτελωνιστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Το συνολικό κόστος εξαρταται απο αρκετους παράγοντες όπως τη δασμολογική κλάση του αντικειμένου και ένα σωρό αλλα εξοδα που βάζουν οι κούριερ. Αν θες να είσαι σίγουρος για το ακριβές ποσό απευθύνσου σε εκτελωνιστή

Πόσο δύσκολο είναι κοτζάμ dhl να προσφέρει εναν calculator... Mάλλον προτιμούν να μας μαδάνε. Ας μην ήταν τα ΕΛΤΑ yolo και δεν θα ασχολούμουν με ιδιωτικές κουριερ. Αλλα τι να το κάνω το χαμηλό και φιξ https://www.elta.gr/Portals/0/Files/2020/Images/4_Tim_Eidika_Teli_Ektelonismou_02_2020.pdf   κόστος των ΕΛΤΑ εαν είναι να παραλάβω μετα απο κανα 2 μήνες?  Εχω μιλήσει στο παρελθόν με εκτελωνιστή αλλα αντι άλλον μου έλεγε για ένα παρόμοιο θέμα που είχα .  Τεσπα υπομονή τι θα απαντήσουν απο την dhl.

 

59 λεπτά πριν, vasilismf είπε

Γενικα συμφαιρει να στο εκτελωνίζει η εταιρεια πχ να πληρωνεις τα Import fees στο αμαζον,

Δεν υπάρχει η συγκεκριμένη δυνατότητα απο αμερικάνικα μαγαζιά πλην ελάχιστον. Αν αγόραζα απο άμαζον θα ήταν όλα κομπλε 

Επεξ/σία από stefanos_13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 2 δεματα απο Κίνα που εχουν κολλήσει εδω, αλλα δεν εχω παρει κανενα sms:Screenshot_20210223_122829_org.mozilla.firefox.png.3f370fa17c0f8cb81d356f14f9e1f51f.png

 

Και ταυτόχρονα εχω ενα untracked απο ΕΕ(Σλοβενία) το οποιο εχει πανω απο ενα μήνα που το εστειλε seller που σε αλλες συνθήκες κανει 10 μέρες το πολύ.

Σκεφτομαι να αρχίσω τα refund, τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...