Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, isay είπε

Τα πάντα περνάνε και φορολογουνται στα τελωνεια της ευρώπης, ανεξάρτητα αν ειναι δώρο/φιλος/γνωστός/κολλητος/κλπ, δηλαδη για το τελωνειο δεν αναγνωριζονται αυτες οι έννοιες. Η μονη ελαφρα διαφοροποιηση ειναι οτι υπο προϋποθέσεις μπορει να αναγνωριστει μη εμπορικου χαρακτηρα που εχει υψηλοτερο κατώφλι χρεώσης. Λεπτομέριες -> https://www.insomnia.gr/wiki/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409/

Δεν επιλεγουμε ποτέ courier, εκτός αν η αξια cif ειναι <22 ευρω. Πάντα ταχυδρομειο γιατί εχουμε καλυτερες πιθανοτητες για μικροτερη ή καθολου χρεωση. 

Για ηλεκτρονικο τσιγάρο θα υπάρχει απευθειας κατάσχεση, ακομα και απο αποστολές απο εντος ΕΕ. 

Ευχαριστω πολυ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβαλα  δυο παραγγελίες από banggood διαφορά 2 μέρες μεταξύ τους, κόστος περίπου 60€ η καθεμία (αν και δεν παίζει ρόλο).

Τρόπος αποστολής PDM (priority direct mail), πληρωμή με paypal. To tracking number όσες φορές έχω βάλει παραγγελία με PDM

έχει κατάληξη xxxxxxxNL. Μπήκα να δω κάτι στις παραγγελίες και (δεν το είχα προσέξει) έχει xxxxxxxCN στο τέλος!!!

---

Μίλησα μαζί τους στο live chat, τους περιέγραψα τα παραπάνω και μου είπαν

  • ότι άλλαξε ο courier (το άλλο δέμα έρχεται με την γνωστή μορφή στο tracking με NL στο τέλος)
  • το PDM καλύπτει free tax.
  • και σε ερώτηση που πληρώσω στο τελωνείο αν θα καλύψουν τα επιπλέο έξοδα, μου είπε ναι

1555132221_2018-09-1310-24-39.jpg.6ca632b66565fde19752091faacbb75a.jpg

 

η ομιλία παρακάτω στο live chat (με τα αγγλικά που κατέχω :P)

Spoiler
Terri Thu, 09/13/18 09:21:43 am Europe/Athens  
 

 

Hello, I am Terri. What can I do for you today?  
 
 
 
 
  idonthave 09:22:21 am  
 
 
hello, I choose priority direct mail for shipping to Greece  
so that I don't pay custom fees  
 
 
 
 
 
  Terri 09:22:41 am  
 
 
We support a tax-free shipping method, the Priority Direct Mail, to your country. By selecting this shipping method you can enjoy shopping on Banggood without worrying about having to pay any customs duties.  
you are right , Thank you for your support to us!  
 
 
 
 
 
  idonthave 09:23:09 am  
 
 
and see that at the end of track number has CN No NL  

for this order 542xxxxx, tracking LZ7xxxxxxx7CN

 
 
 

 ....

idonthave 09:27:01 am  
 
 
All the orders I place with priority direct mail the tracking number end with LXxxxxxxxNL  
now the track number end with CN  
 
 
 
 
 
  Terri 09:27:51 am  
 
 
yes , right , the courier changed it  
 
 
 
 
 
  idonthave 09:27:55 am  
 
 
the problem is if it get in custom office  
 
 
 
 
 
  Terri 09:27:55 am  
 
 
no error  
yes, may i know your concern? 09:28:04 am
 
 
 
 
 
  idonthave 09:28:12 am  
 
 
I will pay custom fees  
 
 
 
 
 
  Terri 09:28:16 am  
 
 
We support free tax to ship via the priority direct mail to your country, please enjoy the shipping.  
 
 
 
 
 
  idonthave 09:28:48 am  
 
 
So if I pay extra custom fees you will cover it?  
 
 
 
 
 
  Terri 09:29:43 am  
 
 
yes, you are right  
 
 
 
 
 
  idonthave 09:30:06 am  
 
 
ok, thanks for your time  
 
 
 
 
 
  Terri 09:30:27 am  
 
 
Nice to chat with you . :)  
we will try our best to help you , do not worry about it . Thank you for your support to us!

 

Θα ενημερώσω για την εξέλιξη της παραγγελίας/αποστολής

 

 

Επεξ/σία από idonthave
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, idonthave είπε

Έβαλα  δυο παραγγελίες από banggood διαφορά 2 μέρες μεταξύ τους, κόστος περίπου 60€ η καθεμία (αν και δεν παίζει ρόλο).

Τρόπος αποστολής PDM (priority direct mail), πληρωμή με paypal. To tracking number όσες φορές έχω βάλει παραγγελία με PDM

έχει κατάληξη xxxxxxxNL. Μπήκα να δω κάτι στις παραγγελίες και (δεν το είχα προσέξει) έχει xxxxxxxCN στο τέλος!!!

---

Μίλησα μαζί τους στο live chat, τους περιέγραψα τα παραπάνω και μου είπαν

  • ότι άλλαξε ο courier (το άλλο δέμα έρχεται με την γνωστή μορφή στο tracking με NL στο τέλος)
  • το PDM καλύπτει free tax.
  • και σε ερώτηση που πληρώσω στο τελωνείο αν θα καλύψουν τα επιπλέο έξοδα, μου είπε ναι

1555132221_2018-09-1310-24-39.jpg.6ca632b66565fde19752091faacbb75a.jpg

η ομιλία παρακάτω στο live chat (με τα αγγλικά που κατέχω :P)

  Απόκρυψη περιεχομένων
Terri Thu, 09/13/18 09:21:43 am Europe/Athens  
 
 
Hello, I am Terri. What can I do for you today?  
 
 
 
 
  idonthave 09:22:21 am  
 
 
hello, I choose priority direct mail for shipping to Greece  
so that I don't pay custom fees  
 
 
 
 
 
  Terri 09:22:41 am  
 
 
We support a tax-free shipping method, the Priority Direct Mail, to your country. By selecting this shipping method you can enjoy shopping on Banggood without worrying about having to pay any customs duties.  
you are right , Thank you for your support to us!  
 
 
 
 
 
  idonthave 09:23:09 am  
 
 
and see that at the end of track number has CN No NL  

for this order 542xxxxx, tracking LZ7xxxxxxx7CN

 
 
 

 ....

idonthave 09:27:01 am  
 
 
All the orders I place with priority direct mail the tracking number end with LXxxxxxxxNL  
now the track number end with CN  
 
 
 
 
 
  Terri 09:27:51 am  
 
 
yes , right , the courier changed it  
 
 
 
 
 
  idonthave 09:27:55 am  
 
 
the problem is if it get in custom office  
 
 
 
 
 
  Terri 09:27:55 am  
 
 
no error  
yes, may i know your concern? 09:28:04 am
 
 
 
 
 
  idonthave 09:28:12 am  
 
 
I will pay custom fees  
 
 
 
 
 
  Terri 09:28:16 am  
 
 
We support free tax to ship via the priority direct mail to your country, please enjoy the shipping.  
 
 
 
 
 
  idonthave 09:28:48 am  
 
 
So if I pay extra custom fees you will cover it?  
 
 
 
 
 
  Terri 09:29:43 am  
 
 
yes, you are right  
 
 
 
 
 
  idonthave 09:30:06 am  
 
 
ok, thanks for your time  
 
 
 
 
 
  Terri 09:30:27 am  
 
 
Nice to chat with you . :)  
we will try our best to help you , do not worry about it . Thank you for your support to us!

Θα ενημερώσω για την εξέλιξη της παραγγελίας/αποστολής

Κάτι διάβασα ότι το Banggood είχε ένα Bug και πολλες παραγγελίες ενώ ήταν PDM έφυγαν με Cn Post και Singapore Post . Μάλλον το ίδιο σου έτυχε και σένα, απ' ο,τι ξέρω πάντως το θέμα το διόρθωσαν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stavros750 είπε

Κάτι διάβασα ότι το Banggood είχε ένα Bug και πολλες παραγγελίες ενώ ήταν PDM έφυγαν με Cn Post και Singapore Post . Μάλλον το ίδιο σου έτυχε και σένα, απ' ο,τι ξέρω πάντως το θέμα το διόρθωσαν.

(quote for emphasis)

Θα επιβεβαιώσω οτι χτες το διάβασα και εγώ συν οτι ειπανε οτι θα το καλύψουν τις χρεώσεις, οποτε σε καμια 15αρια μέρες που θα σκάσουν τα πρώτα δεματα που στάλθηκαν με το bug, βλέπω να ανοιγονται πολλά θέματα γκρίνιας. Μονο μειονέκτημα οτι ισως αυξηθει ο χρόνος παραδοσης για τα συγκεκριμένα, αφου θα σταματήσουν τελωνειο. 

Αυριο περιμενω και εγω να σταλει μια ακριβη αποστολή απο banggood  με PL.

Επεξ/σία από isay
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, stavros750 είπε

Κάτι διάβασα ότι το Banggood είχε ένα Bug και πολλες παραγγελίες ενώ ήταν PDM έφυγαν με Cn Post και Singapore Post . Μάλλον το ίδιο σου έτυχε και σένα, απ' ο,τι ξέρω πάντως το θέμα το διόρθωσαν.

 

22 λεπτά πριν, isay είπε

Θα επιβεβαιώσω οτι χτες το διάβασα και εγώ συν οτι ειπανε οτι θα το καλύψουν τις χρεώσεις,

 

μίλησα πάλι με το support και μου είπε ότι το διόρθωσαν, επίσης ότι θα καλύψουν τα έξοδα που θα προκύψουν

Spoiler
idonthave 02:21:20 pm  
 
 
I read that you have a bug on your systems at previous days and many orders while being sent with PDM, the system changed the shippment with CH post and Singapure Post.

Is this correct?
 
 
 
 
 
 
  Nancyy 02:22:04 pm  
 
 

we have that problem before .but we have solved it

...

idonthave 02:29:18 pm  
 
 
My enquiry is if there are extra custom fees I must pay, because with PDM the package always send it via Netherlands to Greece.
   
 
   
 
 
 
 
 
  Nancyy 02:29:33 pm  
 
 
if you need pay it ,check us freely  
we will give you a refund of customs fees you paid  
 
 

στο 17track δείχνει ότι στάλθηκε με china EMS..

 

Επεξ/σία από idonthave
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση για το gearbest.

Ειναι ενα μαγαζι ή εχει διαφορους πωλητες στυλ αμαζον?

Γιατι σε μερικα προιοντα μου βγαζει το store με βαθμολογιες και λινκ για το "μαγαζι" και σε αλλα προιοντα δεν μου το βγαζει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DYEL είπε

Ερωτηση για το gearbest.

Ειναι ενα μαγαζι ή εχει διαφορους πωλητες στυλ αμαζον?

Γιατι σε μερικα προιοντα μου βγαζει το store με βαθμολογιες και λινκ για το "μαγαζι" και σε αλλα προιοντα δεν μου το βγαζει αυτο.

Δεν είναι στυλ amazon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, θελω να αγοράσω κάτι πραγματάκια από Ιαπωνία, αξίας 103 ευρώ. Μεταφορικά έχει dhl standard mail και dhl express. Να περιμένω τελωνειο 15+23 περίπου; ή παίζει και όχι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TheDarthVader είπε

Καλησπέρα παιδιά, θελω να αγοράσω κάτι πραγματάκια από Ιαπωνία, αξίας 103 ευρώ. Μεταφορικά έχει dhl standard mail και dhl express. Να περιμένω τελωνειο 15+23 περίπου; ή παίζει και όχι; 

Τελωνείο είναι σίγουρο. Αν πάρεις κουριερ θα είναι ακριβοτερο απο αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DYEL είπε

Ερωτηση για το gearbest.

Ειναι ενα μαγαζι ή εχει διαφορους πωλητες στυλ αμαζον?

Γιατι σε μερικα προιοντα μου βγαζει το store με βαθμολογιες και λινκ για το "μαγαζι" και σε αλλα προιοντα δεν μου το βγαζει αυτο.

Το gearbest κατά κανόνα είναι σαν μαγαζι με διαφορά δικά του warehouse. Τον τελευταίο καιρό ομως εχω δει ότι έχει και κάποια μαγαζια μέσα, στυλ αμαζον ή Ali express, και αυτό το γνωρίζω γιατί σε προϊόντα αυτού του μαγαζιά δε μπορουσα να χρησιμοποιήσω τα GB points που είχα. Μόνο κωδικό. +οτι έφυγαν ξεχωριστά από τα υπόλοιπα πράγματα αφου ήταν σε άλλο τελείως warehouse, οι επιλογές shipping ήταν περίπου ίδιες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TheDarthVader είπε

Καλησπέρα παιδιά, θελω να αγοράσω κάτι πραγματάκια από Ιαπωνία, αξίας 103 ευρώ. Μεταφορικά έχει dhl standard mail και dhl express. Να περιμένω τελωνειο 15+23 περίπου; ή παίζει και όχι; 

DHL να υπολογιζεις γυρω στο 80αρι εξοδα εκτελωνισμου (και οχι 15ε) συν το 23% που θα ειναι ενα 24ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, TheDarthVader είπε

Καλησπέρα παιδιά, θελω να αγοράσω κάτι πραγματάκια από Ιαπωνία, αξίας 103 ευρώ. Μεταφορικά έχει dhl standard mail και dhl express. Να περιμένω τελωνειο 15+23 περίπου; ή παίζει και όχι; 

To dhl standard mail, ειναι το κλασσικό ταχυδρομείο, απλά αντί να εξυπηρετηθείς απο ιαπωνικά Ελτα -> Ελληνικά Ελτα, εξυπηρετείσαι με Γερμανικά ΕΛΤΑ->Ελληνικά ΕΛΤΑ που θα πάρουν το δέμα σου απο εκει και εσενα θα σου ερθει με ελτα. Είναι πάρα πολύ πιθανό να βγει χρεωση στο τελωνειο και ειναι περιπου το ποσό που ειπες. 

Εαν επιλεξεις dhl express, ειναι το κλασσικό γερμανικο courier, το οποίο θα σου ερθει σε λίγες ημέρες αλλά εκει το τελωνειο ειναι σίγουρο και τιμές περιπου που σου ειπε ο salvation.

Εχε υποψη τι ο εκτελωνισμος γίνεται στην τιμή CIF, δηλαδη αξια + μεταφορικά, οποτε αν το 103 ειναι 150+ ειναι ακομα περισσότερα τα εξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, anaximandros είπε

Παραγγελία από AMAZON US.

Υπάρχει ένδειξη: Shipped with ARAMEX

Θα μου έρθει ταχυδρομικώς (με ΕΛΤΑ) ή με κάποια άλλη courier;

Ξέρει κανείς;

Στην περιοχή που μένω εγω, τουλάχιστον, την παράδοση την κάνει η Γενική Ταχυδρομική. Παρτους τηλέφωνο μόλις μπει Ελλάδα να σου δώσουν νέο tracking number για λεπτομερή παρακολούθηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, anaximandros είπε

Παραγγελία από AMAZON US.

Υπάρχει ένδειξη: Shipped with ARAMEX

Θα μου έρθει ταχυδρομικώς (με ΕΛΤΑ) ή με κάποια άλλη courier;

Ξέρει κανείς;

Απλή αποστολή πήρες ή γρηγορη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...