Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Pantheman είπε

Παιδιά ερώτηση για Κύπρο όποιος γνωρίζει. Τελευταία για αγορά κινητού απο Bangood δεν μου δινει επιλογή Priority Line για να γλιτώσουμε τελωνείο αλλα έχω επιλογές Air Parcel Register και EMS Express Mail Service με χρέωση 11ε για κινητο 400ε. Τι ειναι προτιμότερο να διαλέξω; Αποφεύγετε το τελωνείο με κάποιο απο αυτά;

Ευχαριστώ guys!

Από όσο διάβασα η καλύτερη επιλογή είναι Air Parcel αλλά με τικαρισμένη την επιλογή tariff insurance, η οποία σε αποζημιώνει σε περίπτωση που περάσει τελωνείο.

Επεξ/σία από stavros750
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να ενημερώσω πως παραγγελία με priority direct mail απο gearbest στα 45 ευρώ δεν πέρασε τελωνείο και στο πακέτο αναφερόταν μόνο Ολλανδία ως χώρα προέλευσης. Ίσως ήμουνα τυχερός, ίσως παίζει κάποιο ρόλο ότι ήταν παπούτσια και όχι κάποιο γκατζετοειδές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ρωτήσω κάτι, υπάρχει περίπτωση για αγορά από aliexpress.com, με China Post Registered Air Mail, αξίας 15Ε, να περάσει από τελωνείο ή να πρέπει να πληρώσω επιπλέον φόρο;
Nα ξέρω, αν είναι να μην το ρισκάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Nα ρωτήσω κάτι, υπάρχει περίπτωση για αγορά από aliexpress.com, με China Post Registered Air Mail, αξίας 15Ε, να περάσει από τελωνείο ή να πρέπει να πληρώσω επιπλέον φόρο;
Nα ξέρω, αν είναι να μην το ρισκάρω.

ΟΛΑ περνάνε απο το τελωνειο, αλλά αναλογα με το ποσο cif βγαίνει ή οχι χρεωση.

Διαβαζεις 4-5 σελιδες αναποδα την παρουσα συζητηση ή κοιτάς τον παρακατω οδηγό

https://www.insomnia.gr/wiki/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, έχω και εγώ κάποιες ερώτησεις για αγορά από Κινα. Διάβασα τον οδηγό και κάμποσες σελίδες post  εδώ και έχω μια ιδέα αλλά θέλω να επιβεβαιώσω αν έχω χάσει κάτι ή αν έχει κανείς καμία συμβουλή.  Σόρρυ αν έχουν απαντηθεί κάπου αυτά που ρωτάω αλλά τουλάχιστον στο part 2 εδώ δεν τα είδα.

Με ενδιαφέρει να αγοράσω ένα αντικείμενο αρκετά ογκώδες (~40x50x20 cm το πακέτο). Από ότι καταλαβαίνω το μόνο site που σταθερα δείχνει να είναι αξιόπιστο είναι το Bangood μεσώ priority direct mail αλλά λόγω όγκου δεν παίζει στην περίπτωση αυτή. Γνωρίζει κανείς αν μέσω του european railway direct mail υπάρχει κάποια περίπτωση να μην γίνει εκτελωνισμός;

Όσον αφορά το Gearbest  είχα παραγγείλει αντίστοιχο αντικείμενο από εκεί τον προηγούμενο Αύγουστο (στο τσακ πριν γίνουν οι αλλαγές στην νομοθεσία)  με eu express και δεν είχα θέμα αλλά τώρα φαίνεται να  έχουν χειροτερέψει αρκετά, με περίεργες αλλαγές σε τεχνικές αποστολής κτλ  Τώρα τελευταία φαίνεται να καταστάλαξαν σε priority line και belgium και όντως στην περίπτωση  μου υπάρχει priority. Ξέρει κανείς κατά πόσο είναι αξιόπιστο; Ξέρω ότι το στέλνουν "τριγωνικά" από Τσεχια ( ή Γερμανία; διαβάζω ψιλό ότι να'ναι ) αλλά εφόσον είναι μεγάλο πακέτο αν δεν έχει κάποιο πιστοποιητικό (φαντάζομαι) ότι  έχει γίνει έλεγχος δεν θα το ανοίξουν έτσι και αλλιώς; Επίσης φαντάζομαι ότι αυτό με την επιστροφή των χρημάτων εκτελωνισμού που έκαναν για μια περίοδο δεν ισχύει πια έτσι;

Τέλος (υπόσχομαι 😛 ) μια πιο τεχνική ερώτηση.Από όσα καταλαβαίνω εφόσον γίνει εκτελωνισμός και το ανοίξουν ψάχνουν αξία online να δουν αν περνάει το όριο και ανάλογα μου έρχεται χαρτάκι και πληρώνω το τέλος εκτελωνισμού και ΦΠΑ. Το ΦΠΑ υπολογίζεται από την CIF αξία που θέτουν οι ίδιοι στο προϊόν με ερευνά τους ή από απόδειξη/paypal της αγοράς μου; Ρωτάω γιατί η τιμή του αντικείμενου ανάλογα που το ψάξεις μπορεί να είναι και 50-60Ε πάνω από του Gearbest/Bangood και άν έχει και κάποια έκπτωση (όπως της τελευταίες εβδομάδες) μπορεί να  είναι και 100E πάνω πχ στο amazon και δεν αξίζει με τίποτα το ρίσκο και η ταλαιπωρία αφού με όλα πάνω πλησιάζει πολύ την τιμή του (ενός και μοναδικού) μαγαζιού που φαίνεται να έχει το μηχάνημα στην Ελλάδα. Ευχαριστώ σε όποιον διάβασε το κατεβατό μου :)

 

 

Επεξ/σία από PerfectParanoia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πράγματα "εσφιξαν" από πέρσι τον Σεπτ και μεσα απο διαφορες αλλαγές τωρα εχει "παγιωθεί" κάποια κατασταση. 

Το priority του bangood ειναι καρασκυλί εδω και ένα χρονο. Το πιο αξιοπιστο που υπάρχει. Δεν κάνει ομως για πολυ ογκώδη οπου εκει πας με railway με 50-50 να σταματησει τελωνειο για χρεωση. 

Το gearbest ειναι με τα φεγγαρια του στις αποστολές. Αυτό τον καιρό δείχνει οτι το priority line και το belgium post ειναι οι πιο "λιγοτερο επικίνδυνες" μεθοδοι. Για πολυ ογκώση πραγματα ειναι μονοδρομος.

Αυτά που γραφω ισχύουν τώρα. Αυριο μπορει να ειναι κάτι αλλο. Π.χ. το priority line  ΤΟΥ GEARBEST εχει αλλαξει 4-5 φορες (αν θυμάμαι καλα - εχω χάσει το μετρημα) γιατί μετά απο κάποιο καιρό "έσκαγε" και έμπαιναν όλα τελωνειο ή ειχαν παρα πολυ μεγαλες καθυστερησεις ή χαμενα δεματα. 

Ότι τώρα ΔΕΝ ειναι με τα παραπάνω priority, θα ελεγθει στο τελωνειο οπως γραφει ο οδηγος . Ο υπαλληλος θα ζητήσει αποδεικτικό συναλλαγης για να δει την αξια CIF, δηλαδη τι πληρωσες, ΧΩΡΙΣ να τον αφορα πόσο κάνει το αντιστοιχο ειδος στην Ελλαδα/Ευρώπη. Αν πχ το Χ κάνει στην Ελλαδα 123 ευρω και εγω πλήρωσα 40CIF, θα τιμολογηθώ/χρεωθω΄για τα 40 και οχι τα 123. Στις περισσοτερες περιπτωσεις κάνουν και ενα πεταχτο ελεγχο τιμής στο διαδικτυο. Εξαιρεση σε αυτό αν ο αγοραστης του στειλει μπουρδες χαρτιά ή fake χαρτια. Οι υπάλληλοι δεν ειναι γατακια και αμα δουν κουτοπονηρο κάνουν οτι μπορουν να τον πονέσουν. Αν πχ στο προηγουμενο παραδειγμα στειλω fake απόδειξη 21 ευρω, απλά θα το απορίψουν, θα δουν την ακριβοτερη τιμή στο skroutz (Ελλαδα), θα βγαλουν χρέωση και μετα άντε εσυ να τρεχεις για αναδασμολογήσεις. Η αναδασμολογηση παιρνει μήνες και εκει γινονται πολλαπλες διασταυρώσεις οποτε ειναι πάρα μα πάρα πολύ δυσκολο να γινει μαλαγανια, δηλαδη θα χρεωθε΄ις κανονικα για 40 συν οτι θα περιμενεις κανενα διμηνο για την αποφαση. 

Επεξ/σία από isay
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ τα ξεκαθάρισες τελείως τα πράγματα ειδικά για την χρέωση του ΦΠΑ . Η αλήθεια είναι ότι το gearbest έχει αλλάξει τουλάχιστον 3 φόρες τον τελευταίο χρόνο τρόπους αποστολής και για αυτό και μπερδεύτηκα πολύ περισσότερο από ότι έπρεπε. Κάθε φορά που έλεγα να παραγγείλω κάτι, κοίταγα τρόπους αποστολής, έψαχνα να δω τι σημαίνει το καινούριο λεξιλόγιο και τελικά τα παράταγα και έτρωγα το κόστος του σκρουτζομάγαζου >.<

Τώρα που είπες για την ψεύτικη απόδειξη, όταν είχα πάρει πέρυσι παρόμοιου μεγέθους αντικείμενο με eu express priority line ή όπως το έλεγαν τότε, η απόδειξη πάνω στο δέμα της ACS  ήταν για 50Ε ,που από όσο θυμάμαι ήταν το όριο τότε, χωρίς να έχω πει εγώ τίποτε και το πακέτο να κοστίζει κάτι λιγότερο από τα τριπλάσια χρήματα....Οπότε παίζει να το κάνουν και μόνοι τους αν και είναι παντελώς βλακώδες ένα δέμα τέτοιου μεγέθους και αρκετού βάρους (~9-10kg) να λέει πάνω 21,99.

Από ότι βλέπω πρέπει πάλι μάλλον να εμπιστευτώ το gearbest και να ελπίζω στο καλύτερο . Σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση :)

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τι συνεβαινε πριν απο περσι, ξεχασε το. Τα τελωνειακα εσοδα ειναι ευρωπαικά έσοδα και το "σφιξιμο" μπήκε για να εχει ολη η ευρωπη περισσοτερα έσοδα συν ειναι πολιτικοικονοικα παιχνιδια στη μεση.

Οι κινέζοι κάνουν υπερβολική υποτιμολογηση και σαν αριθμό και σαν ποσοστο. ΟΛΟΙ. Αυτός ειναι πρακτικά ο κυριος λογος που σχεδον οτιδηππτε φτάνει απο Κίνα (με οποιαδηποτε χώρα ενδιαμεσης κινησης), θα ζητηθεί αποδεικτικό paypal/κάρτας. Το ποσοστό αυτό των ελεγχων ειναι πολύ μικροτερο για αλλες 'πιο τυπικές" χώρες όπως Ιαπωνία, usa, Ελβετια, κλπ. 

Επισης να ξέρεις οτι το τελωνειο σφίγγει με νεους κανονες αφου παραγίνει κάτι με καποιο παραθυράκι. Π.χ. τωρα υπολογιζεται με την αξία CIF, ενω ξεκίνησε με την αξία του ειδους, μετα αξια+μεταφορικά και τώρα CIF (αξια+μεταφορικα+ασφαλεια). Ο λογος; Οταν οι τελωνειακοι (γενικα μιλώ, οχι μονο Ελλαδα ή ευρωπη) αποφασισαν να βαζουν φόρο στην αξια του ειδους, οι εισαγωγείς έλεγαν οτι το τάδε ειδος κοστιζει 1 ευρω και εχει μεταφορικα 399 (ενω η πραγματική αξία ειναι 350 + 50 μεταφορικα). Αλλαζουν οι τελωνειακοι νομοι και χρεώνουν με βάση το αξια+μεταφορικα (δηλαδη 1+399=400). Οι εισαγωγείς λοιπον εφαρμοζουν την ασφάλεια μεταφορας και λενε αξια 5 ευρω, μεταφορικά 15 και ασφάλεια μεταφορας 380 ευρω. Μολις και εκει παραγινε το κακο αλλαξε παλι η νομοθεσια σε χρεωση με βαση το cif. 

Αυτό τον καιρό παιζει πολύ το "προπληρωμη τελωνειου με έκπτωση λογω ποσοτητας". Π.χ. η αμαζονα με το global σε προχρεωνει τα τελωνειακα τα οποια ειναι φθηνοτερα απο το να πληρωνες τελωνειο στην Ευρώπη. Εκει ομως η αμαζονα εχει κάνει μια συμφωνια και λεει οτι εγω περσι ειχα αποστολες usa->eu (εικονικα νουμερα) 12.000.000 ευρω που τελωνειακά θα εβγαινε κουστουμι 3.000.000, οποτε θα σου προ-εισπρατω εγω 2.500.000 ευρω, θα σου αποδίδω 2.100.000 και θα ειμαστε ολοι ευχαριστημένοι, γιατι εγω θα βγαλω αλλα 400.000 και εσυ ευρώπη δεν θα απασχολεις + Χ χιλιαδες υπαλληλους για τα τελωνειακα, συν οτι ο καταναλωτής (ο πολιτης ΣΟΥ) θα ειναι πιο ικανοποιημένος, γιατι θα πληρωνει λιγοτερο φορο και τα πραγματα θα ερχονται πιο γρήγορα. Win-Win που θα ελεγε και γνωστος πολιτικος δεινος ποδηλάτης. Κάτι αντιστοιχο ειναι και το priority του bangood και του gearbest, αλλά το gearbest ψάχνεται συνεχεια στις μαλαγανιες και τρώει ξύλο, με αντικτυπο στην εικονα που εχει στον πελάτη. 

Τώρα προσπαθούν να φτιάξουν την προεισπραξη του φπα γενικα στον πωλητη, δηλαδη και για πιο μικρους πωλητες (μικρους τυπους banggood, aliexpress, κλπ) αλλά δεν το βλεπω να στεριώνει πολύ. Σιγα μην ο άλλος ειναι τυπικος με το χρήμα. Εγω πιστευω οτι η επομενη μεγάλη αλλαγή θα ειναι διαφορετική χρεωση ανα χωρα αποστολής και ειδος. Π.χ. κινητα απο Κίνα +40%, χαρτικά απο Κίνα +20%, κινητα απο usa +19%, χαρτικά απο usa +5%. O λογος ειναι οτι η ευρώπη εχει χάσει το παιχνιδι της παραγωγής και πουλα υπηρεσίες.

Ξεφύγαμε

3 ώρες πριν, PerfectParanoia είπε

Σε ευχαριστώ πολύ τα ξεκαθάρισες τελείως τα πράγματα ειδικά για την χρέωση του ΦΠΑ . Η αλήθεια είναι ότι το gearbest έχει αλλάξει τουλάχιστον 3 φόρες τον τελευταίο χρόνο τρόπους αποστολής και για αυτό και μπερδεύτηκα πολύ περισσότερο από ότι έπρεπε. Κάθε φορά που έλεγα να παραγγείλω κάτι, κοίταγα τρόπους αποστολής, έψαχνα να δω τι σημαίνει το καινούριο λεξιλόγιο και τελικά τα παράταγα και έτρωγα το κόστος του σκρουτζομάγαζου >.<

Τώρα που είπες για την ψεύτικη απόδειξη, όταν είχα πάρει πέρυσι παρόμοιου μεγέθους αντικείμενο με eu express priority line ή όπως το έλεγαν τότε, η απόδειξη πάνω στο δέμα της ACS  ήταν για 50Ε ,που από όσο θυμάμαι ήταν το όριο τότε, χωρίς να έχω πει εγώ τίποτε και το πακέτο να κοστίζει κάτι λιγότερο από τα τριπλάσια χρήματα....Οπότε παίζει να το κάνουν και μόνοι τους αν και είναι παντελώς βλακώδες ένα δέμα τέτοιου μεγέθους και αρκετού βάρους (~9-10kg) να λέει πάνω 21,99.

Από ότι βλέπω πρέπει πάλι μάλλον να εμπιστευτώ το gearbest και να ελπίζω στο καλύτερο . Σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση :)

 

Επεξ/σία από isay
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια

 

θελω να αγορασω αυτο το casio απο hong kong ,ελλαδα κ ευρωπη το βρισκω αρκετα ακριβοτερο ,ποσο σιγουρο ειναι το τελωνειο κ σε περιπτωση που χρειαστει να πληρωσω ποσο θα ειναι το κοστος του

συγχωρεστε με αλλα δεν παρακολουθω τις εξελιξεις με τα τελωνεια

 

https://www.ebay.com/itm/Casio-AQS800W-1B2-Analog-Digital-Tough-Solar-Watch-Brand-New-100-Authentic/152649691361?hash=item238aa170e1:g:g-0AAOSwj85Zg-k5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, crashnburn είπε

καλημερα παιδια

θελω να αγορασω αυτο το casio απο hong kong ,ελλαδα κ ευρωπη το βρισκω αρκετα ακριβοτερο ,ποσο σιγουρο ειναι το τελωνειο κ σε περιπτωση που χρειαστει να πληρωσω ποσο θα ειναι το κοστος του

συγχωρεστε με αλλα δεν παρακολουθω τις εξελιξεις με τα τελωνεια

https://www.ebay.com/itm/Casio-AQS800W-1B2-Analog-Digital-Tough-Solar-Watch-Brand-New-100-Authentic/152649691361?hash=item238aa170e1:g:g-0AAOSwj85Zg-k5

To ειδος βρίσκεται στην Σιγκαπουρη, δε συμμετέζει στο προγραμμα global του ebay, οποτε είναι σχεδον σιγουράκι το τελωνειο.

Για το πόσο ειναι, πως υπολογιζεται και τις τρεχουσες συνθήκες για τελωνεια, δες τον ειδικό οδηγό -> https://www.insomnia.gr/wiki/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ..Θελω να παρω τα παρακατω led για το αμάξι από bangood στα 17 ευρώ σε προσφορά .Σκεφτομαι να μη βαλω priority κτλ και να τα παρω με απλή αποστολή. Θα έχω πρόβλημα? 

 

 

https://www.banggood.com/Nighteye-9005-9006-H4-H7-H11-Universal-COB-LED-Headlight-36W-4500LM-6500K-Front-Lamp-Bulbs-p-1103025.html?rmmds=search&ID=517841&cur_warehouse=CN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Rm.Geko είπε

Καλησπέρα ..Θελω να παρω τα παρακατω led για το αμάξι από bangood στα 17 ευρώ σε προσφορά .Σκεφτομαι να μη βαλω priority κτλ και να τα παρω με απλή αποστολή. Θα έχω πρόβλημα? 

https://www.banggood.com/Nighteye-9005-9006-H4-H7-H11-Universal-COB-LED-Headlight-36W-4500LM-6500K-Front-Lamp-Bulbs-p-1103025.html?rmmds=search&ID=517841&cur_warehouse=CN

Βλεπω πολλές και καλες κριτικές, οποτε δε νομιζω να εχεις προβλημα και θα παιζουν μια χαρα. Προσεχε μονο να παρεις το σωστό βυσμα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Rm.Geko είπε

Καλησπέρα ..Θελω να παρω τα παρακατω led για το αμάξι από bangood στα 17 ευρώ σε προσφορά .Σκεφτομαι να μη βαλω priority κτλ και να τα παρω με απλή αποστολή. Θα έχω πρόβλημα? 

https://www.banggood.com/Nighteye-9005-9006-H4-H7-H11-Universal-COB-LED-Headlight-36W-4500LM-6500K-Front-Lamp-Bulbs-p-1103025.html?rmmds=search&ID=517841&cur_warehouse=CN

Δεν θα έχεις πρόβλημα αλλα συνιστώ το πακέτο να είναι tracked ώστε να ξέρεις τουλάχιστον που είναι. Στο Desktop μου το έβγαζε σαν επιλογή συγκριτικά με κινητό.(δεν εννοώ να βάλεις Air Parcel κτλπ αλλά σου δίνει επιλογή να προσθέσεις tracking με 8 λεπτά κάτι τέτοιο) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διάβασα το άρθρο και για αυτό λέω να το βάλω με απλή αποστολή χωρίς priority μιας και είναι κάτω από 20 ευρώ δεν νομίζω να εχω θέμα με το τελωνείο ! Έχει σημασία που η αρχική τιμή τους είναι παραπάνω? 

7 λεπτά πριν, stavros750 είπε

Δεν θα έχεις πρόβλημα αλλα συνιστώ το πακέτο να είναι tracked ώστε να ξέρεις τουλάχιστον που είναι. Στο Desktop μου το έβγαζε σαν επιλογή συγκριτικά με κινητό.(δεν εννοώ να βάλεις Air Parcel κτλπ αλλά σου δίνει επιλογή να προσθέσεις tracking με 8 λεπτά κάτι τέτοιο) 

Thanks 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rm.Geko είπε

Το διάβασα το άρθρο και για αυτό λέω να το βάλω με απλή αποστολή χωρίς priority μιας και είναι κάτω από 20 ευρώ δεν νομίζω να εχω θέμα με το τελωνείο ! Έχει σημασία που η αρχική τιμή τους είναι παραπάνω? 

Εχω τις επιφυλάξεις μου.

  • Πάντα υπολογιζεται η αξια CIF, δηλαδη τι πληρωσες, οτι ποσο εκανε αρχική τιμή ή ποσο κάνει αλλου.
  • Tο οριο ειναι 22
  • Συμφωνώ με τον stavro να βάλεις κάποιου ειδους tracking
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...