Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 29/8 μου στείλανε από Αμερική ένα πακετάκι μέσω USPS priority αλλά για κάποιο λόγο το tracking number δεν προχωράει έχει κολλήσει στην παρακάτω ένδειξη. Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει το θεωρώ τελείως αφύσικο να μην έχει ενημερωθεί μετά από τόσες ημέρες για priority αποστολη.

20180908_153554.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θέλουμε με έναν φίλο να αγοράσουμε από Κύπρο δύο flashcards για mega drive.Συνολικό κόστος κοντά στα 90 ευρώ με μεταφορικά.

https://shop.retrogate.com/everdrive/everdrive-md-118-buy

Η Κύπρος είναι στην συνθήκη ελεύθερης μετακίνησης αγαθών στην ευρωζώνη, ή θα έχουμε θέματα με το τελωνείο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, theoritikos είπε

Θέλουμε με έναν φίλο να αγοράσουμε από Κύπρο δύο flashcards για mega drive.Συνολικό κόστος κοντά στα 90 ευρώ με μεταφορικά.

https://shop.retrogate.com/everdrive/everdrive-md-118-buy

Η Κύπρος είναι στην συνθήκη ελεύθερης μετακίνησης αγαθών στην ευρωζώνη, ή θα έχουμε θέματα με το τελωνείο?

Η Κύπρος ανήκει στην ΕΕ!

42 λεπτά πριν, moutsa είπε

Στις 29/8 μου στείλανε από Αμερική ένα πακετάκι μέσω USPS priority αλλά για κάποιο λόγο το tracking number δεν προχωράει έχει κολλήσει στην παρακάτω ένδειξη. Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει το θεωρώ τελείως αφύσικο να μην έχει ενημερωθεί μετά από τόσες ημέρες για priority αποστολη.

20180908_153554.png

Πόσο ήταν τα ταχυδρομικά. Γράψε ακριβως το όνομα της υπηρεσίας USPS.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, moutsa είπε

Στις 29/8 μου στείλανε από Αμερική ένα πακετάκι μέσω USPS priority αλλά για κάποιο λόγο το tracking number δεν προχωράει έχει κολλήσει στην παρακάτω ένδειξη. Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει το θεωρώ τελείως αφύσικο να μην έχει ενημερωθεί μετά από τόσες ημέρες για priority αποστολη.

 

Να κάνεις υπομονη! Το πακέτο σου "μαρκαριστηκε" να φυγει στις 3/9 (μπορεί να εφυγε στις 4 ή στις 5, κλπ) και δεν εχει περάσει καν εβδομάδα. Θα παει πρωτα σε κάποιο ΚΔ της ευρωπης και μετα αεροπορικως ή οδικώς στην Ελλαδα. Εσυ τώρα κοιτάς το tracking στο site των ελτα και μολις φτάσει Ελλαδα και ανοιχτει ο σάκος θα στο γράψει. 

1 ώρα πριν, theoritikos είπε

Θέλουμε με έναν φίλο να αγοράσουμε από Κύπρο δύο flashcards για mega drive.Συνολικό κόστος κοντά στα 90 ευρώ με μεταφορικά.

https://shop.retrogate.com/everdrive/everdrive-md-118-buy

Η Κύπρος είναι στην συνθήκη ελεύθερης μετακίνησης αγαθών στην ευρωζώνη, ή θα έχουμε θέματα με το τελωνείο?

Οταν διαβάζω τέτοια ερωτήματα (οπως και αντιστοιχα για Γερμανια, Αγγλία, Πολωνια, Ιταλία) αναρωτιέμαι αν το κράτος επρεπε να επιβάλει υποχρεωτικο τελωνειο σε αυτους που το ρωτουν καθώς και προστιμο στους καθηγητές γεωγραφίας και πληροφορικής που ειχαν. 

Ontopic : Η Κύπρος ειναι στην ΕΕ και εχει σαν νομισμα το ευρω, οποτε δεν θα εχετε θεμα επιπροσθετης χρεωσης στο τελωνειο. Για να εισαι σιγουρος στειλε ενα email στο site και ρώτα απο που κάνει τις αποστολές και αν σου πει Κύπρο, καθαρισες. 

Επεξ/σία από isay
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,διάβασα τον οδηγό στο κεφάλαιο 7 αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό. Θέλω να ρωτήσω λεπτομέρειες για τον τρόπο παραλαβής συγκεκριμένων αντικειμένων από ΕΛΤΑ και αν αλλάζει κάτι μεταξύ τους:

1)Πέταξε Mi Band 3,28 Αυγούστου και έφτασε Ελλάδα Παρασκευή(Air Parcel) και ομολογώ πως εντυπωσιάστηκα με το πόσο γρήγορα έφτασε και τελωνείο αέρας(20,75€ αξία). Περί παραλαβής, τα φέρνει ταχυδρόμος ή αφήνουν ειδοποιητήριο να πάω να παραλάβω εγώ; 

2)Το ίδιο ερώτημα για κινητό αξίας 355€(Mi 8 Global 64Gb) με Priority Direct 

3)Ίδιο ερώτημα για αντικείμενα αξίας 3,5€(λουράκια Mi Band 3) και 2€(Προστασία Οθόνης Mi Band 3) Untracked.

Ευχαριστώ πολύ

Edit: Από Banggood και τα 3

Επεξ/σία από stavros750
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stavros750 είπε

Καλησπέρα,διάβασα τον οδηγό στο κεφάλαιο 7 αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό. Θέλω να ρωτήσω λεπτομέρειες για τον τρόπο παραλαβής συγκεκριμένων αντικειμένων από ΕΛΤΑ και αν αλλάζει κάτι μεταξύ τους:

1)Πέταξε Mi Band 3,28 Αυγούστου και έφτασε Ελλάδα Παρασκευή(Air Parcel) και ομολογώ πως εντυπωσιάστηκα με το πόσο γρήγορα έφτασε και τελωνείο αέρας(20,75€ αξία). Περί παραλαβής, τα φέρνει ταχυδρόμος ή αφήνουν ειδοποιητήριο να πάω να παραλάβω εγώ; 

2)Το ίδιο ερώτημα για κινητό αξίας 355€(Mi 8 Global 64Gb) με Priority Direct 

3)Ίδιο ερώτημα για αντικείμενα αξίας 3,5€(λουράκια Mi Band 3) και 2€(Προστασία Οθόνης Mi Band 3) Untracked.

Ευχαριστώ πολύ

Edit: Από Banggood και τα 3

Τα 1 και 2 θα σου ερθουν σαν συστημένο, δηλαδη υπογραφή για να παραλάβεις. Είτε θα στο φέρει σπιτι ο ταχυδρομος ή θα σου αφήσει ειδοποιηση να πας να το πάρεις απο ταχυδρομειο. Για πολύ μικρά πακετάκια τα κουβαλάνε αν δεν εχουν πολλά γραμματα, αλλα για τα πιο ογκώδη (οπως το κινητό) 99,99% θα σου αφήσει ειδοποιηση. 

Το 3 ερχεται σαν κλασσικη επιστολή και θα το αφήσει στην εισοδο της πολυκατοικίας σου. Αν και αυτό ειναι ογκώδες, πάλι θα σου αφήσει ειδοποιηση για το ταχυδρομειο, αλλα επειδη το δικό σου ειναι μικρό μαλλον θα το φερει και θα το αφήσει. 

Απο θέμα τελωνειου η μέθοδος 2 ειναι trouble free, δε σταματα. Για τις 1 και 3, ακομα κι αν γράφουν αξία κάτω απο 22 ευρω CIF, μπορει να σταματήσει τελωνειο και να σου ζητηθεί να στειλεις αποδεικτικά αγοράς. Για το 1 θα το δεις στο tracking στο site των elta. Για το 3, είτε θα σου στείλουν sms ή θα σου ερθει κανονικο γράμμα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, moutsa είπε

Στις 29/8 μου στείλανε από Αμερική ένα πακετάκι μέσω USPS priority αλλά για κάποιο λόγο το tracking number δεν προχωράει έχει κολλήσει στην παρακάτω ένδειξη. Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει το θεωρώ τελείως αφύσικο να μην έχει ενημερωθεί μετά από τόσες ημέρες για priority αποστολη.

20180908_153554.png

ΜΗΠΩΣ παραγγειλατε κατι που να εχει μπαταρια επαναφορτιζομενη μεσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, isay είπε

Ontopic : Η Κύπρος ειναι στην ΕΕ και εχει σαν νομισμα το ευρω, οποτε δεν θα εχετε θεμα επιπροσθετης χρεωσης στο τελωνειο. Για να εισαι σιγουρος στειλε ενα email στο site και ρώτα απο που κάνει τις αποστολές και αν σου πει Κύπρο, καθαρισες. 

 

22 ώρες πριν, theoritikos είπε

Θέλουμε με έναν φίλο να αγοράσουμε από Κύπρο δύο flashcards για mega drive.Συνολικό κόστος κοντά στα 90 ευρώ με μεταφορικά.

https://shop.retrogate.com/everdrive/everdrive-md-118-buy

Η Κύπρος είναι στην συνθήκη ελεύθερης μετακίνησης αγαθών στην ευρωζώνη, ή θα έχουμε θέματα με το τελωνείο?

Προσθήκη : Στο contact εχει διευθυνση Κύπρου αλλά το τηλεφωνο επικοινωνίας ειναι σταθερό γερμανιας. Ίσως το κάνει για φορολογικους λογους, αλλά δεδομένου αυτου, επικοινωνησε μαζί τους απο που κάνουν τις αποστολές. Αν ειναι απο χώρα της ΕΕ, δεν θα εχεις προβλημα τελωνειου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, isay είπε

  Να κάνεις υπομονη! Το πακέτο σου "μαρκαριστηκε" να φυγει στις 3/9 (μπορεί να εφυγε στις 4 ή στις 5, κλπ) και δεν εχει περάσει καν εβδομάδα. Θα παει πρωτα σε κάποιο ΚΔ της ευρωπης και μετα αεροπορικως ή οδικώς στην Ελλαδα. Εσυ τώρα κοιτάς το tracking στο site των ελτα και μολις φτάσει Ελλαδα και ανοιχτει ο σάκος θα στο γράψει

Θα συμφωνούσα με τα λεγόμενα σου μόνο στην περίπτωση που το πακέτο είχε σταλεί με USPS first class που σε πολλές περιπτώσεις ειναι αργό αλλά και μη ανιχνευσιμο  εκτός Αμερικής. Επειδή έχω χρησιμοποιήσει usps priority international γνωρίζω επειδή κάνω συνεχώς αγορές από Αμερική  ότι στην χειρότερη έπρεπε να ήταν εδώ Ελλάδα η να είχε κολλήσει στο τελωνείο.

2 ώρες πριν, Salvation81 είπε

ΜΗΠΩΣ παραγγειλατε κατι που να εχει μπαταρια επαναφορτιζομενη μεσα;

Όχι δεν έχει καμία σχέση με μπαταρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, moutsa είπε

Θα συμφωνούσα με τα λεγόμενα σου μόνο στην περίπτωση που το πακέτο είχε σταλεί με USPS first class που σε πολλές περιπτώσεις ειναι αργό αλλά και μη ανιχνευσιμο  εκτός Αμερικής. Επειδή έχω χρησιμοποιήσει usps priority international γνωρίζω επειδή κάνω συνεχώς αγορές από Αμερική  ότι στην χειρότερη έπρεπε να ήταν εδώ Ελλάδα η να είχε κολλήσει στο τελωνείο.

 

Για το πακετο αυτο η Usps δίνει 6-10 εργάσιμες μέρες παράδοση. Δεν έχουν περάσει ακόμα οι δέκα εργάσιμες μέρες οπότε πρέπει να αναμένεις. Και εννοείται αν κολήσει τελωνείο πάει παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, isay είπε

Προσθήκη : Στο contact εχει διευθυνση Κύπρου αλλά το τηλεφωνο επικοινωνίας ειναι σταθερό γερμανιας. Ίσως το κάνει για φορολογικους λογους, αλλά δεδομένου αυτου, επικοινωνησε μαζί τους απο που κάνουν τις αποστολές. Αν ειναι απο χώρα της ΕΕ, δεν θα εχεις προβλημα τελωνειου. 

Στέλνει από Κύπρο το συγκεκριμένο flashcard.  Το λέει και στην περιγραφή του προϊόντος ☺

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρωτη φορα βλεπω σε δεμα μου  ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ.

Επειδη ειναι ρολοι εκτιμω οτι το περασαν για ακριβο.

2,02€ κοστισε 😂

Αντε χαλαλι τους να τους δωσω το 3€ αν χρειαστει :D

Επεξ/σία από devil-ji
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, devil-ji είπε

Πρωτη φορα βλεπω σε δεμα μου  ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ.

Επειδη ειναι ρολοι εκτιμω οτι το περασαν για ακριβο.

2,02€ κοστισε 😂

Αντε χαλαλι τους να τους δωσω το 3€ αν χρειαστει :D

εχει μεγαλη αναμονη εκτελωνισμων.εμενα ηταν ατσι απο 14-8 και ξεκολλησε χθες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καποιος ιδιωτης-γνωστος μου  μου στελει δεμα απο Τουρκιά περνάει από τελωνειο?εχει σημασία αν το στείλει με κουριερ ή με ταχυδρομειο?ευχαριστώ πολύ.
Υ.Γ
ειναι σχετικό με το ηλεκτρονικό τσιγάρο,θα εχει υπάρξει κώλυμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, giorgosxristou είπε

Αν καποιος ιδιωτης-γνωστος μου  μου στελει δεμα απο Τουρκιά περνάει από τελωνειο?εχει σημασία αν το στείλει με κουριερ ή με ταχυδρομειο?ευχαριστώ πολύ.
Υ.Γ
ειναι σχετικό με το ηλεκτρονικό τσιγάρο,θα εχει υπάρξει κώλυμα?

Τα πάντα περνάνε και φορολογουνται στα τελωνεια της ευρώπης, ανεξάρτητα αν ειναι δώρο/φιλος/γνωστός/κολλητος/κλπ, δηλαδη για το τελωνειο δεν αναγνωριζονται αυτες οι έννοιες. Η μονη ελαφρα διαφοροποιηση ειναι οτι υπο προϋποθέσεις μπορει να αναγνωριστει μη εμπορικου χαρακτηρα που εχει υψηλοτερο κατώφλι χρεώσης. Λεπτομέριες -> https://www.insomnia.gr/wiki/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409/

Δεν επιλεγουμε ποτέ courier, εκτός αν η αξια cif ειναι <22 ευρω. Πάντα ταχυδρομειο γιατί εχουμε καλυτερες πιθανοτητες για μικροτερη ή καθολου χρεωση. 

Για ηλεκτρονικο τσιγάρο θα υπάρχει απευθειας κατάσχεση, ακομα και απο αποστολές απο εντος ΕΕ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...