Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, bjj-p είπε

Δεν ειναι για διακινηση μαυρου χρηματος η ρεβο, εξαλλου εχει και παρουσια Ελλαδα, αν ζητηθει απο οποιαδηποτε αρχη θα δωθουν αναλυτικα οι συναλλαγες.

καθε ενα απο τα προιοντα που ανεφερες εχει τη δικη του χρηση και καποια αλληλοκαλυπτονται.  Οποτε, αρχικα μπορεις να χρησιμοποιεις ρεβο στο εξωτερικο εκτος ευρωπης για καλες ισοτιμιες χωρις να νοιαζεσαι τι και πως  και στο εσωτερικο σαν να χρησιμοποιουσες οποιαδηποτε χρεωστικη.

που εχει παρουσια η ρεβο στην ελλαδα ;

και μη γράφετε βλακείες του στυλ "αν ζητηθει απο οποιαδηποτε αρχη θα δωθουν αναλυτικα οι συναλλαγες".

η οδηγια της ΕΕ είναι ξεκάθαρη: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32014L0107&from=EL (σελίδα 4)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Eίχα κάνει μια αγορά από άμαζον πριν 2-3 βδομάδες χρησιμοποιώντας τη ρεβολούτ. Εντός των ωρών που έκανε το προϊόν να φύγει από τις αποθήκες άλλαξε η τιμή του και έλαβα μέιλ από την άμαζον ότι θα πιστωθώ 50 λίρες, όση δηλαδή και η διαφορά της τιμής. Ως εδώ καλά. Σήμερα πήρα νέο μέιλ από άμαζον που έλεγε ότι επεξεργάστηκε το υπόλοιπο που μου οφείλουν και θα εμφανιστεί στην κάρτα με την οποία έκανα την αγορά σε 2-7 εργάσιμες μέρες.

Όμως η ρεβολούτ μου λήγει σήμερα, η καινούργια που ζήτησα και μου ήρθε έχει φυσικά άλλο αριθμό. Αυτό σημαίνει ότι δε θα δω ποτέ τις 50 λίρες ή το ένα είναι ανεξάρτητο από το άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Eίχα κάνει μια αγορά από άμαζον πριν 2-3 βδομάδες χρησιμοποιώντας τη ρεβολούτ. Εντός των ωρών που έκανε το προϊόν να φύγει από τις αποθήκες άλλαξε η τιμή του και έλαβα μέιλ από την άμαζον ότι θα πιστωθώ 50 λίρες, όση δηλαδή και η διαφορά της τιμής. Ως εδώ καλά. Σήμερα πήρα νέο μέιλ από άμαζον που έλεγε ότι επεξεργάστηκε το υπόλοιπο που μου οφείλουν και θα εμφανιστεί στην κάρτα με την οποία έκανα την αγορά σε 2-7 εργάσιμες μέρες.

Όμως η ρεβολούτ μου λήγει σήμερα, η καινούργια που ζήτησα και μου ήρθε έχει φυσικά άλλο αριθμό. Αυτό σημαίνει ότι δε θα δω ποτέ τις 50 λίρες ή το ένα είναι ανεξάρτητο από το άλλο;

Περιμενε 3-5 μέρες Και αν Δεν εμφανιστούν μίλησε με το live chat να βρουνε το refund Και να Στο πιστωσουν

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Speculoos είπε

Eίχα κάνει μια αγορά από άμαζον πριν 2-3 βδομάδες χρησιμοποιώντας τη ρεβολούτ. Εντός των ωρών που έκανε το προϊόν να φύγει από τις αποθήκες άλλαξε η τιμή του και έλαβα μέιλ από την άμαζον ότι θα πιστωθώ 50 λίρες, όση δηλαδή και η διαφορά της τιμής. Ως εδώ καλά. Σήμερα πήρα νέο μέιλ από άμαζον που έλεγε ότι επεξεργάστηκε το υπόλοιπο που μου οφείλουν και θα εμφανιστεί στην κάρτα με την οποία έκανα την αγορά σε 2-7 εργάσιμες μέρες.

Όμως η ρεβολούτ μου λήγει σήμερα, η καινούργια που ζήτησα και μου ήρθε έχει φυσικά άλλο αριθμό. Αυτό σημαίνει ότι δε θα δω ποτέ τις 50 λίρες ή το ένα είναι ανεξάρτητο από το άλλο;

Οταν λες οτι σου λήγει η revolut εννοείς την κάρτα. Αυτο δεν επηρεάζει τον λογαριασμό στην Revolut. Τα χρήματα θα πιστωθούν κανονικά, άσχετα εαν εχει λήξει ή οχι η κάρτα σου. 

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, _filippos_ είπε

Οταν λες οτι σου λήγει η revolut εννοείς την κάρτα. Αυτο δεν επηρεάζει τον λογαριασμό στην Revolut. Τα χρήματα θα πιστωθούν κανονικά, άσχετα εαν εχει λήξει ή οχι η κάρτα σου. 

Τα χρηματα πιστώνονται στον λογαριασμο μεν,  μέσω της κάρτας δε... αν δεν υπάρχει κάρτα (εχει ληξει) τότε λογικά τα χρήματα δεν θα πιστωθούν πουθενά... η amazon και η κάθε amazon, δεν γνωριζει τον λογαριασμό σου... θα επιστεψει τα χρηματα εκει που απο οπου τα πηρε, δηλαδη στην κάρτα... άρα θα πρεπει να υπάρξει επικοινωνία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά όμως, υπάρχει μια περίοδος "προσαρμογής" για καταργημένες/ληγμένες κάρτες.
Δηλαδή λήγει σήμερα, δεν θα την καταπιεί μαύρη τρύπα από αύριο.
Θα φαίνεται στο σύστημα και θα διεκπεραιωθούν εκκρεμείς συναλλαγές/refunds που ήταν συνδεδεμένες με αυτήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kon1to είπε

Τα χρηματα πιστώνονται στον λογαριασμο μεν,  μέσω της κάρτας δε... αν δεν υπάρχει κάρτα (εχει ληξει) τότε λογικά τα χρήματα δεν θα πιστωθούν πουθενά... η amazon και η κάθε amazon, δεν γνωριζει τον λογαριασμό σου... θα επιστεψει τα χρηματα εκει που απο οπου τα πηρε, δηλαδη στην κάρτα... άρα θα πρεπει να υπάρξει επικοινωνία...

Και με ληγμένη κάρτα τα χρήματα θα επιστρέψουν στο λογαριασμό του στις επιστροφές Δεν παίζει ρόλο η λήξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά οι 50 λίρες εμφανίστηκαν σήμερα οπότε όλα κομπλέ. Η αλήθεια είναι ότι δεν μου είχε τύχει παρόμοια συναλλαγή είτε είχε να κάνει με ρεβολούτ είτε με φυσική τράπεζα.

Πάντως όπως ανέφερε ο @_filippos_ τα λεφτά που βρίσκονται τώρα στο λογαριασμό δε θα τα χάσω θα μπορώ να τα χρησιμοποιώ με τη νέα κάρτα.

16 ώρες πριν, theo93 είπε

Επειδή λήγει και εμένα η κάρτα αυτό τον μήνα, η έκδοση της νέας κοστίζει;

Δωρεάν είναι αλλά δε γίνεται αυτόματα πρέπει να ζητήσεις εσύ. Θα δεις και μήνυμα από ρεβολούτ ότι η κάρτα σου λήγει για να ξεκινήσεις τη διαδικασία να βγάλεις άλλη. Η virtual βγαίνει κατευθείαν και η φυσική έρχεται με ταχυδρομείο, δεν ξέρω πώς ακριβώς γίνεται με την ειδική περίπτωση της Ελλάδας όμως. Εμένα η φυσική ήρθε σε 3-4 εργάσιμες.

Επεξ/σία από Speculoos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Zookeeper84 είπε

Λήγει η εικονική κάρτα μου. Η αντικατάσταση της κοστίζει;

Έχω και φυσική κάρτα.

Η φυσική δε λήγει; Αν είναι 2 διαφορετικές είχες πληρώσει για την εικονική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Zookeeper84 είπε

Λήγει η εικονική κάρτα μου. Η αντικατάσταση της κοστίζει;

Έχω και φυσική κάρτα.

Οι εικονικές έτσι κι αλλιώς είναι δωρεάν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Οι εικονικές έτσι κι αλλιώς είναι δωρεάν

Όχι δεν είναι. Δωρεάν είναι όταν την ανανεώσεις ένα μήνα πριν λήξει. 

Αν πας να βγάλεις άλλη virtual πριν τον μήνα της λήξης αν θυμάμαι καλά θα στη χρεώσουν. 

Αν θυμάμαι καλά φαίνεται μήνυμα στην εφαρμογή μήνυμα για την ανανέωση 

Επεξ/σία από minotavros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...