Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, freelove είπε

Τι level εδώ ο κόσμος καίγεται και αυτοί θέλουν συμμετοχή και χρόνο για να ποσταρω το πρόβλημα μου. Τι να πω tragic 

για τα προβλήματα στο support. το forum υπάρχει για άλλους λόγους, το πολύ πολύ να σου πει κάποιος της revolut να του στείλεις DM.

Επεξ/σία από vagstef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

σημερα διάβασα σε οικονομική εφημερίδα πως τέλη Σεπτεμβρίου άρετε πλήρως το capital control. Οπότε απο Οκτώβρη θα γινεται topup κανονικά με συστημικές κάρτες

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
16 ώρες πριν, _filippos_ είπε

σημερα διάβασα σε οικονομική εφημερίδα πως τέλη Σεπτεμβρίου άρετε πλήρως το capital control. Οπότε απο Οκτώβρη θα γινεται topup κανονικά με συστημικές κάρτες

ετσι, και οι επιχειρησεις θα μπορουν να εχουν και pos απο αλλες ευρωπαικες τραπεζες και να μπαινουν τα χρηματα απο τις συναλλαγες σε ξενους λογ/μους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, VICKR είπε

ετσι, και οι επιχειρησεις θα μπορουν να εχουν και pos απο αλλες ευρωπαικες τραπεζες και να μπαινουν τα χρηματα απο τις συναλλαγες σε ξενους λογ/μους

Αυτο ειναι μονο θεμα των cc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/7/2019 στις 6:50 ΜΜ, VICKR είπε

ετσι, και οι επιχειρησεις θα μπορουν να εχουν και pos απο αλλες ευρωπαικες τραπεζες και να μπαινουν τα χρηματα απο τις συναλλαγες σε ξενους λογ/μους

Είμαι πολύ περίεργος να δω αν και πως θα μπορέσει πλέον να γίνει κάτι τέτοιο με αυτά που νομοθετήθηκαν και ισχύουν από τότε το μακρινό 2015. Ακόμα κι αν καταργηθούν πλήρως τα  cc... Πρέπει να ξηλωθούν όλες οι διατάξεις όπως "χτισίματα" αφορολόγητου, "επαγγελματικοί λογαριασμοί" και τα παρόμοια εκτρώματα που μας φόρτωσαν στην πλάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, theopan είπε

Είμαι πολύ περίεργος να δω αν και πως θα μπορέσει πλέον να γίνει κάτι τέτοιο με αυτά που νομοθετήθηκαν και ισχύουν από τότε το μακρινό 2015. Ακόμα κι αν καταργηθούν πλήρως τα  cc... Πρέπει να ξηλωθούν όλες οι διατάξεις όπως "χτισίματα" αφορολόγητου, "επαγγελματικοί λογαριασμοί" και τα παρόμοια εκτρώματα που μας φόρτωσαν στην πλάτη.

αυτα δεν εχουν καμια σχεση. 

α) το αφορολογητο χτιζεται με τη χρηση των καρτων και οχι σε ποιο POS εγινε η συναλλαγη.

β) οπως δηλωνεται ο επαγγελματικος λογ/μος της Ελληνικης τραπεζας, ετσι θα μπορει να δηλωθει και της ξενης.

δεν απαγορευεται στις επιχειρησεις να εχουν επαγγελματικο τραπεζικο λογ/μο σε χωρα του ΕΟΧ.

οπως ολοι οι επιχειρηματιες χωρων του ΕΟΧ, ετσι και οι Ελληνες θα μπορουν να επιλεξουν και ξενους παροχους για αποδοχη καρτων και θα μπορουν να επιλεξουν μεσα απο μια ευρεια γκαμα προιοντων και υπηρεσιων και αυτο ειναι προς οφελος τους.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, theopan είπε

Είμαι πολύ περίεργος να δω αν και πως θα μπορέσει πλέον να γίνει κάτι τέτοιο με αυτά που νομοθετήθηκαν και ισχύουν από τότε το μακρινό 2015. Ακόμα κι αν καταργηθούν πλήρως τα  cc... Πρέπει να ξηλωθούν όλες οι διατάξεις όπως "χτισίματα" αφορολόγητου, "επαγγελματικοί λογαριασμοί" και τα παρόμοια εκτρώματα που μας φόρτωσαν στην πλάτη.

καλώς ή κακώς δεν υπάρχει επιστροφή. για παράδειγμα δεν θα κάτσει κανείς να ξανασχοληθεί με χάρτινες αποδείξεις, άσε που στο μέλλον θα έρχονται ηλεκτρονικά στα apps.

Ήδη κάποια pos της viva δεν εκδίδουν χάρτινη απόδειξη και ενσωματώνεται στην απόδειξη της ταμειακής, η οποία κάποτε θα καταργηθεί. Η χρήση κάρτας είναι η νέα πραγματικότητα που αρκετοί δεν θέλουν να αποδεχτούν

Επεξ/σία από vagstef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, vagstef είπε

καλώς ή κακώς δεν υπάρχει επιστροφή. για παράδειγμα δεν θα κάτσει κανείς να ξανασχοληθεί με χάρτινες αποδείξεις, άσε που στο μέλλον θα έρχονται ηλεκτρονικά στα apps.

Ήδη κάποια pos της viva δεν εκδίδουν χάρτινη απόδειξη και ενσωματώνεται στην απόδειξη της ταμειακής, η οποία κάποτε θα καταργηθεί. Η χρήση κάρτας είναι η νέα πραγματικότητα που αρκετοί δεν θέλουν να αποδεχτούν

τα οποια pos που δεν εκδιδουν χαρτινες αποδειξεις πρωτα η mypos εφερε στην αγορα της ευρωπης (μοντελο d200 της pax) και μετα ακολουθησαν οι υπολοιποι. το ιδιο και με το android pos της ιδιας εταιρειας (μοντελο a920).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, VICKR είπε

τα οποια pos που δεν εκδιδουν χαρτινες αποδειξεις πρωτα η mypos εφερε στην αγορα της ευρωπης (μοντελο d200 της pax) και μετα ακολουθησαν οι υπολοιποι. το ιδιο και με το android pos της ιδιας εταιρειας (μοντελο a920).

ναι της pax, που χρησιμοποιεί η viva πχ στα My market που εχω δει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
29 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

...και τι σχέση εχουν ολα αυτά που γράφετε με την ρεβο;

καμια 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Μετά από 45 λεπτά ανάγνωσης του thread και σαν κάτοχος Revolut ρωταω τωρα εγώ γιατί έφαγα τρελό μπέρδεμα. (κυρίως επειδή είμαι άπειρος) 

Έχοντας μια Eurobank Debit, ενα PayPal και μια Revolut ποια είναι μια καλή διαχείριση των χρημάτων που έχω; Πως μπορώ να τα χρησιμοποιώ όσο το δυνατόν πιο αόρατα από το κράτος και με ποια λογική να τα αποθηκεύω σε κάρτες; 

Ας πούμε ότι έχω 2 πηγές εσόδων πως βολεύει από άποψη προμήθειας, πόθεν έσχες, δικαιολογητικων να κάνω manage τα χρήματα μου; 

Κάθε βοήθεια χρήσιμη αν πραγματικά κατάλαβε κάποιος το ερώτημα μου! Ευχαριστώ! ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, GeorgeZii είπε

Καλησπέρα, 

Μετά από 45 λεπτά ανάγνωσης του thread και σαν κάτοχος Revolut ρωταω τωρα εγώ γιατί έφαγα τρελό μπέρδεμα. (κυρίως επειδή είμαι άπειρος) 

Έχοντας μια Eurobank Debit, ενα PayPal και μια Revolut ποια είναι μια καλή διαχείριση των χρημάτων που έχω; Πως μπορώ να τα χρησιμοποιώ όσο το δυνατόν πιο αόρατα από το κράτος και με ποια λογική να τα αποθηκεύω σε κάρτες; 

Ας πούμε ότι έχω 2 πηγές εσόδων πως βολεύει από άποψη προμήθειας, πόθεν έσχες, δικαιολογητικων να κάνω manage τα χρήματα μου; 

Κάθε βοήθεια χρήσιμη αν πραγματικά κατάλαβε κάποιος το ερώτημα μου! Ευχαριστώ! ;)

Δεν ειναι για διακινηση μαυρου χρηματος η ρεβο, εξαλλου εχει και παρουσια Ελλαδα, αν ζητηθει απο οποιαδηποτε αρχη θα δωθουν αναλυτικα οι συναλλαγες.

καθε ενα απο τα προιοντα που ανεφερες εχει τη δικη του χρηση και καποια αλληλοκαλυπτονται.  Οποτε, αρχικα μπορεις να χρησιμοποιεις ρεβο στο εξωτερικο εκτος ευρωπης για καλες ισοτιμιες χωρις να νοιαζεσαι τι και πως  και στο εσωτερικο σαν να χρησιμοποιουσες οποιαδηποτε χρεωστικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...