Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Στο εξωτερικό το  κάνουν,πληρώνουν σε revolut ,monese(στην δικιά μου περίπτωση) ,monzo κλπ.Και τα έξοδα είναι 3€ στην Πειραιώς ,2,5€ στην €bank που δοκίμασα ,στις άλλες δεν ξέρω.Και μπορείς να βγάλεις μέχρι 300€ την ημέρα.

Αμα ζεις και δουλεύεις στο εξωτερικό, πόσες φορές μέσα στο έτος θα σου χρειαστεί επιτακτικά να σηκώσεις λεφτά στην Ελλάδα; 

Οι χρεώσεις των ΑΤΜ αφορούν την Ελλάδα και στην Ελλάδα δεν έχω ακούσει εργοδότη να πληρώνει σε ξένη τράπεζα. Οποτε αν όχι το σύνολο, σίγουρα η συντριπτική πλειοψηφία των μισθωτών, πληρώνεται σε ελληνική τράπεζα όπου οι αναλήψεις δε χρεώνονται. Οπότε πρόβλημα πρακτικά δεν υφίσταται. Κάνεις σωστά τον προγραμματισμό σου και σηκώνεις μετρητά απο ΑΤΜ της τράπεζας σου. 

Κι αν μένεις Βρετανία κι έρχεσαι τόσο συχνά Ελλάδα και χρειάζεται να σηκώνεις λεφτά, ε άνοιξε ένα λογαριασμό εδώ, στείλε 200-300€ να τα έχεις καβάτζα και όταν χρειαστείς σηκώνεις. Εξακολουθώ να πιστεύω πως ο ντόρος είναι πολυ κακό για το τίποτα. 

19 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Κανονικά εάν ένας εργοδότης που εδρεύει σε χώρα μέλους ΕΕ δεν δεχτεί τραπεζικό λογαριασμό (iban) άλλου μέλους της ΕΕ για μισθοδοσία εργαζομένου παραβιάζει τους νόμους και πρέπει να γίνει καταγγελία. Αυτό όσων αφορά τους χρήστες σε Ελλάδα. Υπάρχουν και χρήστες εξ Ελλάδος που δουλεύουν εξ αποστάσεως με ξένο εργοδότη.

Όπως και να εχει 1.5 ευρώ δεν είναι τραγικό ποσό όταν ξέρεις πόσα μετρητά ξοδεύεις τον μήνα. Ίσα ίσα έτσι θα αποτραπούν οι τύποι που κάθε λίγο και λιγάκι ψάχνουν για ΑΤΜ βγάζοντας 20 ευρώ την φορά.

Άμα είσαι κάτοικος Ελλάδας και δουλεύεις εξ'αποστάσεως και στα βάζει σε ξένο λογαριασμό είσαι η εξαίρεση στον κανόνα. Και γενικά, too much trouble να πληρώνεσαι απο εργοδότη εγχώριο σε ξένη τράπεζα. Εκτός αν έχεις τίποτα τρελά φέσια στο δημόσιο και δε θέλεις να στα τραβήξουν απευθείας απο τον λογαριασμό. Παρά τα άπειρα στραβά τους, οι ελληνικές τράπεζες τουλάχιστον σε αυτό το θέμα δεν είναι κακές. Κι οι 4 συστημικές βγάζουν χρεωστικές Visa/Mastercard που χρησιμοποιούνται online και πληρώνεις χωρίς προμήθεια σε όλη την Ευρωζώνη και έχουν στοιχειωδώς λειτουργικά web-banking για να κάνεις τις δουλειές σου. Σε άλλα θέματα τα σκατώνουν. Αυτά δεν είναι δεδομένα σε τράπεζες εξωτερικού, πχ η Commerzbank στο απλό ταμιευτήριο βγάζει debit με συνδρομη και εκτος Γερμανίας έχει χρέωση για κάθε συναλλαγή. Η δε κάρτα που σου δίνει δωρεάν, είναι άχρηστη εκτός Γερμανίας/Αυστρίας και γενικά όπου χρειάζεται 16ψηφιο νούμερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ο συμφοριτης θελει να φερει τα χρηματα του χωριςνα φανουν στο τραπεζικο συστημα (οπου μπορει να ζητηθει ποθεν εσχες), οχι να τα ξοδεψει....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bjj-p είπε

Ο συμφοριτης θελει να φερει τα χρηματα του χωριςνα φανουν στο τραπεζικο συστημα (οπου μπορει να ζητηθει ποθεν εσχες), οχι να τα ξοδεψει....

Αναληψη μετρητων ή αγορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

H €bank με χρεώνει 3,5€ κάθε φόρά που στέλνω χρηματα απο έξω.Οπότε τα ίδια χάλια είναι,αλλά ναι με καλό προγραμματισμό μπορείς να μειώσεις τα έξοδα.

για πιο λογο στέλνεις λεφτά? μια χαρά χρησιμοποιείς την revo ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο καιρό μου τράβηξα από Attica bank έλεγε οτι από 22 Ιουλίου θα μπει χρέωση στις αναλήψεις από κάρτες της αλλοδαπής. Μπορεί να επιβεβαιώσει κανείς αν έγινε όντως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Το πιθανότερο είναι να κάνω κάτι πολύ λάθος αλλά δεν το έχω βρει ακόμη. Έχω προσπαθήσει να χρησιμοποιήσω τρεις φορές την Revolut σαν contactless εδώ στην Ελλάδα και όλες τις φορές έγραψε ότι απορρίφθηκε. Η επιλογή είναι ενεργοποιημένη στην εφαρμογή. Δε νομίζω να παίζει ρόλο, αλλά η κάρτα έχει βγει σε αγγλική διεύθυνση. 

Σκέφτεστε κάτι προφανές που μου διαφεύγει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, neverme είπε

Καλημέρα,

Το πιθανότερο είναι να κάνω κάτι πολύ λάθος αλλά δεν το έχω βρει ακόμη. Έχω προσπαθήσει να χρησιμοποιήσω τρεις φορές την Revolut σαν contactless εδώ στην Ελλάδα και όλες τις φορές έγραψε ότι απορρίφθηκε. Η επιλογή είναι ενεργοποιημένη στην εφαρμογή. Δε νομίζω να παίζει ρόλο, αλλά η κάρτα έχει βγει σε αγγλική διεύθυνση. 

Σκέφτεστε κάτι προφανές που μου διαφεύγει;

Θα πρέπει πρωτα να έχει χρησιμοποιηθεί μέσα στο pos με πιν για να ενεργοποιηθούν οι ανέπαφες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Θα πρέπει πρωτα να έχει χρησιμοποιηθεί μέσα στο pos με πιν για να ενεργοποιηθούν οι ανέπαφες

Έχω ήδη κάνει αγορά chip&pin στην Αγγλία. Πρέπει να κάνω και εδώ μια αγορά με αυτόν τον τρόπο;

Επεξ/σία από neverme
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, neverme είπε

Καλημέρα,

Το πιθανότερο είναι να κάνω κάτι πολύ λάθος αλλά δεν το έχω βρει ακόμη. Έχω προσπαθήσει να χρησιμοποιήσω τρεις φορές την Revolut σαν contactless εδώ στην Ελλάδα και όλες τις φορές έγραψε ότι απορρίφθηκε. Η επιλογή είναι ενεργοποιημένη στην εφαρμογή. Δε νομίζω να παίζει ρόλο, αλλά η κάρτα έχει βγει σε αγγλική διεύθυνση. 

Σκέφτεστε κάτι προφανές που μου διαφεύγει;

Δεν παίζει κανένα ρόλο η χώρα στην οποία εκδόθηκε. Αν ήταν έτσι θα χαμε πρόβλημα. Η visa σου λέει.. όπου δεις το σήμα Visa χρησιμοποίησε την, είναι αποδεκτή. 

Τώρα η revolut είναι prepaid, διαφορετική φάση από την debit και έχει ακουστεί ότι δεν έχει γίνει αποδεκτή σε online αγορές, κάποια καταστήματα παγκοσμίως, σε αγορές με pos σε αεροπλάνα κτλ. Πχ έμενα την ελληνικη Mastercard revolut την απορρίπτει ο ΟΑΣΑ, την αγγλική Visa την δέχεται κανονικά. Για να καταλάβεις πως δεν παίζει ρόλο η χώρα.

Για κάθε συναλλαγή που απορρίπτεται σου βγάζει τον λόγο. Δες μήπως έχεις βάλει έλεγχο gps. Επίσης οι ανέπαφες ενεργοποιούνται μια φορά όπου και αν είσαι και όχι σε κάθε χώρα που πας. Εκτός από pos με chip & pin μπορεί να γίνει και manually από το app απλά ενεργοποιώντας τις ανέπαφες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, vagstef είπε

Δεν παίζει κανένα ρόλο η χώρα στην οποία εκδόθηκε. Αν ήταν έτσι θα χαμε πρόβλημα. Η visa σου λέει.. όπου δεις το σήμα Visa χρησιμοποίησε την, είναι αποδεκτή. 

Τώρα η revolut είναι prepaid, διαφορετική φάση από την debit και έχει ακουστεί ότι δεν έχει γίνει αποδεκτή σε online αγορές, κάποια καταστήματα παγκοσμίως, σε αγορές με pos σε αεροπλάνα κτλ. Πχ έμενα την ελληνικη Mastercard revolut την απορρίπτει ο ΟΑΣΑ, την αγγλική Visa την δέχεται κανονικά. Για να καταλάβεις πως δεν παίζει ρόλο η χώρα.

Για κάθε συναλλαγή που απορρίπτεται σου βγάζει τον λόγο. Δες μήπως έχεις βάλει έλεγχο gps. Επίσης οι ανέπαφες ενεργοποιούνται μια φορά όπου και αν είσαι και όχι σε κάθε χώρα που πας. Εκτός από pos με chip & pin μπορεί να γίνει και manually από το app απλά ενεργοποιώντας τις ανέπαφες.

Σε ευχαριστώ πολύ...το GPS το έχω απενεργοποιήσει...θα δοκιμάσω και Chip&Pin εδώ να δω αν δουλεύει αυτό τουλάχιστον...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, neverme said:

Σε ευχαριστώ πολύ...το GPS το έχω απενεργοποιήσει...θα δοκιμάσω και Chip&Pin εδώ να δω αν δουλεύει αυτό τουλάχιστον...

Ενδέχεται να είναι χαλασμένο το nfc τσιπάκι, έχει τύχει σε πολλές Revolut. Δοκίμασε ακόμα μερικές φορές και μετά επικοινώνησε με την Revolut για αντικατάσταση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από 22.04.2019 Η revolut μου κλείδωσε το acc και αφού Τους έδωσα ότι έγγραφα ζητήσανε αποφασίσανε να τους δώσω λογ iban Για να μού βάλουνε τα χρήματα που έχω στην revolut. 

Από 22.4.2019 μέχρι Και σήμερα ακόμα τπτ. Στο chat revolut app Δεν μου απαντάνε καν. Στο Twitter με έχουν κάνει μπλοκ. 

Μιλάμε Για αρκετά μεγάλο ποσό και ήδη με έχουν στρεσαρει στο μέγιστο βαθμό καθώς ούτε τα χρήματα μού έχω λάβει ,αλλά το χειρότερο έστω να με ενημερώσουν. 

Παρακαλώ βοηθήστε με. Έχω φτάσει σε κατάσταση απελπισίας μαζί τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, turbat0s είπε

Λόγω στοιχήματος σε είχαν κλειδώσει τελικά?

Ναι φίλε μου. Είναι πολύ ανεύθυνη πραγματικά. Ας προσέχουν όσοι έχουν revolut η σκοπεύουν. Όσο ήταν o manager ο λιτσικακης για την Ελλάδα ήταν normal τα πράγματα. Τώρα είναι γελοίοι χωρίς υπερβολή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...