Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 7/10/2019 στις 10:08 ΠΜ, Thanasis159 είπε

Έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει top up από πιστωτική; Δλδ, πως θα την βλέπει την συναλλαγή; Ως απλά πληρωμή με κάρτα; Θεωρώ πως αν γίνεται, υπάρχει τρελό κενό στο σύστημα.

Δλδ, κάνεις top up από την πιστωτική σου, πας και τα κάνεις ανάληψη και στην ουσία παίρνεις άτοκο δάνειο εφόσον τα εξοφλήσεις στην πιστωτική πριν την λήξη του statement στα οποία θα περιλαμβάνονται. Άσε που θα έχεις και reward points δυνητικά, ανάλογα τον τύπο της κάρτας.

Ούτως ή άλλως αν κάνεις ανάληψη από την πιστωτική σου αυτό γίνεται... και πληρώσεις πριν την εκκαθάριση του μήνα εννοείται. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, loyros13 είπε

Ούτως ή άλλως αν κάνεις ανάληψη από την πιστωτική σου αυτό γίνεται... και πληρώσεις πριν την εκκαθάριση του μήνα εννοείται. 

Χρεώνεσαι το επιτόκιο ανάληψης μετρητών και ισχύει από την ημέρα της αναληψης..Όχι από την λήξη η έκδοση του λογαριασμού.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρηγγειλα τη φυσικη καρτα να μου τη στειλουν ταχυδρομικως. Βλεπω ομως πως εχει αλλο αριθμο απο τη virtual που αρχικα ειχα βγαλει.

Ο λογαριασμος παραμενει ενας με δυο διαφορετικες καρτες? 

Πως μπορω να εχω μια καρτα virtual και φυσικη με ιδιο αριθμο? Διαγραφοντας την πρωτη virtual?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DimitrisM. είπε

Ο λογαριασμος παραμενει ενας με δυο διαφορετικες καρτες? 

Ναι

2 λεπτά πριν, DimitrisM. είπε

Πως μπορω να εχω μια καρτα virtual και φυσικη με ιδιο αριθμο?

Δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Ενα τελευταιο, τα χρηματα μενουν στο λογαριασμο? Δηλαδη, ειτε πληρωσω με τη virtual, ειτε με τη φυσικη ειναι το ιδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DimitrisM. είπε

Ενα τελευταιο, τα χρηματα μενουν στο λογαριασμο? Δηλαδη, ειτε πληρωσω με τη virtual, ειτε με τη φυσικη ειναι το ιδιο?

Ναι, οι κάρτες βλέπουν ένα λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τις πιστωτικές και top up σε revolut, η εθνική αν δεν κάνω λάθος ονοματίζει την συναλλαγή ως "μετρητά" στο αναλυτικό statement. Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα ή δεν το πρόσεξα καλά, πάντως μόνο με χρεωστικές κάνω τώρα top up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Thanasis159 είπε

Τι δικλείδες; Τα 2 ευρώ για την ανάληψη; Το επιτόκιο της τράπεζας για 1.000 ευρώ και 45 μέρες είναι πολλές φορές πάνω.

 

15 ώρες πριν, asdfnikos είπε

Η σύμβαση της κάρτας αναφερει οτι το επιτόκιο αναληψης μετρητών ισχύει μόνο στην περίπτωση της ανάληψης απευθείας μέσω της Καρτας απο ΑΤΜ.Δεν θα δώσει λογαριασμό η revolut στην Καθε Πειραιως τι εκανες τα χρήματα που εβαλες μέσω της πιστωτικής.Δεν τους πέφτει λόγος.Αυτοί πήραν την προμήθεια τους.

 

1 ώρα πριν, asdfnikos είπε

Χρεώνεσαι το επιτόκιο ανάληψης μετρητών και ισχύει από την ημέρα της αναληψης..Όχι από την λήξη η έκδοση του λογαριασμού.

Το οριο υπεραναληψης συνηθως διαφερει απο το οριο πιστωσης και γινεται απο atm.

εφοσον το top up σε revo θα προσμετρηθει στο οριο πιστωσης, χαμενος βγαινεις να κανεις κυκλο τα λεφτα απο το να πληρωσεις απ’ευθειας με πιστωτικη που θα εχεις 0 τοκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, oasisAthens είπε

Το top up της Revo από πιστωτική της  Alpha δεν θεωρείται ανάληψη μετρητών. Το ίδιο ισχύει και με topup της Bleep (prepaid της alpha) από πιστωτική.

Τι θεωρείται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DimitrisM. είπε

Παρηγγειλα τη φυσικη καρτα να μου τη στειλουν ταχυδρομικως. Βλεπω ομως πως εχει αλλο αριθμο απο τη virtual που αρχικα ειχα βγαλει.

Ο λογαριασμος παραμενει ενας με δυο διαφορετικες καρτες? 

Πως μπορω να εχω μια καρτα virtual και φυσικη με ιδιο αριθμο? Διαγραφοντας την πρωτη virtual?

Ευχαριστω εκ των προτερων

γιατι να εχεις φυσικη και virtual με τον ιδιο αριθμο; αφου εχεις ηδη την φυσικη που κανει παραπανω απο την virtual... θεωρητικα τη virtual τη χρησιμοποιεις μονο για online αγορες... αλλιως δεν την χρειαζεσαι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Σχετικά με τις πιστωτικές και top up σε revolut, η εθνική αν δεν κάνω λάθος ονοματίζει την συναλλαγή ως "μετρητά" στο αναλυτικό statement. Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα ή δεν το πρόσεξα καλά, πάντως μόνο με χρεωστικές κάνω τώρα top up.

φορτιση icard με ελληνικη πιστωτικη alpha bank γραφει icard for help στο statement

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...