Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, oasisAthens είπε

Εγώ 5 του μηνός παρήγγειλα και είχε επιλογή και mastercardκαι visa.

Όσον αφορά το θέμα hacking δεν είπα ότι είναι πιθανόν, ίσως είναι δικό μου ψυχολογικό το θέμα ότι δεν θέλω να έχω αποθηκευμένα τα στοιχεία της κάρτας μου κάπου.

Προφανώς, το δίχως άλλο. Εγώ απλά το επισήμανα και για τους υπόλοιπους χρήστες της κάρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, bjj-p είπε

Για να τα ξοφλησεις πρεπει να τα σηκωσεις απο revo. Αυτο εχει περιορισμους και χρεωσεις. Αρα εχει δικλειδες...

Τι δικλείδες; Τα 2 ευρώ για την ανάληψη; Το επιτόκιο της τράπεζας για 1.000 ευρώ και 45 μέρες είναι πολλές φορές πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Thanasis159 είπε

Τι δικλείδες; Τα 2 ευρώ για την ανάληψη; Το επιτόκιο της τράπεζας για 1.000 ευρώ και 45 μέρες είναι πολλές φορές πάνω.

Προφανώς αν κάνει κανείς κάτι τέτοιο θα τον πιάσουν, μπορεί όχι με την πρώτη, αλλά θα τον καταλάβουν. Για να γίνει μια συναλλαγή περνάει από αρκετά συστήματα (Eurobank, Revolut, Mastercard Visa, κατάλαβες τι εννοώ). Θεωρώ ότι είναι παιχνιδάκι για αυτούς κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Delas.46 είπε

Προφανώς αν κάνει κανείς κάτι τέτοιο θα τον πιάσουν, μπορεί όχι με την πρώτη, αλλά θα τον καταλάβουν. Για να γίνει μια συναλλαγή περνάει από αρκετά συστήματα (Eurobank, Revolut, Mastercard Visa, κατάλαβες τι εννοώ). Θεωρώ ότι είναι παιχνιδάκι για αυτούς κάτι τέτοιο.

Θα τον πιασουν τι εννοείς;  νόμιμη ειναι η συναλλαγή.Υπαρχει κάτι παράνομο και θα τον πιασουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Thanasis159 είπε

Τι δικλείδες; Τα 2 ευρώ για την ανάληψη; Το επιτόκιο της τράπεζας για 1.000 ευρώ και 45 μέρες είναι πολλές φορές πάνω.

Πάνω από 200 ευρώ κρατάει 2% η Revo.

Δεν ξέρω αν με Ν26 γίνεται αυτό που λες, εκεί έχεις 5 αναλήψεις το μήνα χωρίς προμήθεια. (εξαιρείται η χρέωση του ΑΤΜ φυσικά).

 

 

Spoiler

Υ.Γ. Νομίζω η Ν26 δεν δέχεται top up με κάρτα, οπότε δεν παίζει το σενάριο.

 

Επεξ/σία από Doubt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Doubt είπε

Πάνω από 200 ευρώ κρατάει 2% η Revo.

Δεν ξέρω αν με Ν26 γίνεται αυτό που λες, εκεί έχεις 5 αναλήψεις το μήνα χωρίς προμήθεια. (εξαιρείται η χρέωση του ΑΤΜ φυσικά).

Ακριβως 5 αναλήψεις το μήνα Χωρίς χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, filippossks είπε

Ξέρει κανείς αν κρατάει κάποια προμήθεια η εθνική όταν πας να στείλεις λεφτά από revolut προς εθνική?

3 η 4 ευρώ για εμβάσματα πάνω απο 15 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Delas.46 είπε

Προφανώς αν κάνει κανείς κάτι τέτοιο θα τον πιάσουν, μπορεί όχι με την πρώτη, αλλά θα τον καταλάβουν. Για να γίνει μια συναλλαγή περνάει από αρκετά συστήματα (Eurobank, Revolut, Mastercard Visa, κατάλαβες τι εννοώ). Θεωρώ ότι είναι παιχνιδάκι για αυτούς κάτι τέτοιο.

Ποιο είναι το παράνομο; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Ποιο είναι το παράνομο; 

Δεν ξέρω αν είναι παράνομο με την νομική έννοια αλλά "παράνομο" με την έννοια ότι τα τραπεζικά ιδρύματα χάνουν χρήματα εμμέσως......προ capital η ανάληψη χρημάτων από πιστωτική είχε σχεδόν ληστρικό επιτόκιο. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν έχει αρθεί πλέον αυτός ο περιορισμός και μπορείς να σηκώσεις κανονικά cash από πιστωτική. Αν μπορείς και το επιτόκιο παραμένει απαγορευτικο, τότε καταλαβαίνουμε πως βρήκαμε μια τρύπα του συστήματος και ο καθένας μπορεί να την εκμεταλλευτεί όσο θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Greektrooper είπε

Δεν ξέρω αν είναι παράνομο με την νομική έννοια αλλά "παράνομο" με την έννοια ότι τα τραπεζικά ιδρύματα χάνουν χρήματα εμμέσως......προ capital η ανάληψη χρημάτων από πιστωτική είχε σχεδόν ληστρικό επιτόκιο. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν έχει αρθεί πλέον αυτός ο περιορισμός και μπορείς να σηκώσεις κανονικά cash από πιστωτική. Αν μπορείς και το επιτόκιο παραμένει απαγορευτικο, τότε καταλαβαίνουμε πως βρήκαμε μια τρύπα του συστήματος και ο καθένας μπορεί να την εκμεταλλευτεί όσο θέλει.

Δεν υπαρχουν πλεον cc, οποτε δεν υπαρχει και παρανομία, αλλα και με το cc δεν ηταν παράνομο τιποτα απο αυτα που αναφερεις, οποτε δεν υπάρχει θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Greektrooper είπε

Δεν ξέρω αν είναι παράνομο με την νομική έννοια αλλά "παράνομο" με την έννοια ότι τα τραπεζικά ιδρύματα χάνουν χρήματα εμμέσως......προ capital η ανάληψη χρημάτων από πιστωτική είχε σχεδόν ληστρικό επιτόκιο. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν έχει αρθεί πλέον αυτός ο περιορισμός και μπορείς να σηκώσεις κανονικά cash από πιστωτική. Αν μπορείς και το επιτόκιο παραμένει απαγορευτικο, τότε καταλαβαίνουμε πως βρήκαμε μια τρύπα του συστήματος και ο καθένας μπορεί να την εκμεταλλευτεί όσο θέλει.

Η σύμβαση της κάρτας αναφερει οτι το επιτόκιο αναληψης μετρητών ισχύει μόνο στην περίπτωση της ανάληψης απευθείας μέσω της Καρτας απο ΑΤΜ.Δεν θα δώσει λογαριασμό η revolut στην Καθε Πειραιως τι εκανες τα χρήματα που εβαλες μέσω της πιστωτικής.Δεν τους πέφτει λόγος.Αυτοί πήραν την προμήθεια τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Δεν υπαρχουν πλεον cc, οποτε δεν υπαρχει και παρανομία, αλλα και με το cc δεν ηταν παράνομο τιποτα απο αυτα που αναφερεις, οποτε δεν υπάρχει θεμα

Το παράνομο ήταν ειρωνικό γι'αυτό και τα εισαγωγικά. Αν λοιπόν όντως έχει επιτραπεί η ανάληψη μετρητών αλλά οι τράπεζες διαπιστώσουν κινητικότητα χρημάτων μέσω αυτού του τρόπου (πιστωτική ---> top up Revo ---> ανάληψη ΑΤΜ) ουσιαστικά ενώ δεν υπάρχει τίποτα επιλήψιμο σε αυτό, χάνουν ξεκάθαρα χρήματα. Και πολλά. Εμάς δεν μας αφορά αυτό, βασικά χεστηκαμε για το κέρδος τους, απλώς το αναφέρω.

8 λεπτά πριν, asdfnikos είπε

Δεν θα δώσει λογαριασμό η revolut στην Καθε Πειραιως τι εκανες τα χρήματα που εβαλες μέσω της πιστωτικής.Δεν τους πέφτει λόγος.Αυτοί πήραν την προμήθεια τους.

Μαζί σου, συμφωνώ μόνο που η προμήθεια που πήρε για την μεταφορά είναι κατά πολύ μικρότερη του να έκανε κάποιος ανάληψη τα χρήματα από δικό τους ΑΤΜ. 

Εγώ απλά αυτό που ρωτάω είναι όταν οι τράπεζες πάρουν χαμπάρι (γιατί θα το πάρουν, μιλάμε για απώλεια καθαρού κέρδους) το γεγονός, αν πιστεύετε πως έχουν την δύναμη ή το τρόπο ή ξέρω γω τι άλλο να το αποτρέψουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εδω μπαινουν ξενα pos που βγαζουν τα χρηματα κατευθειαν εξω απο τις ελληνικες τραπεζες και τους παιρνουν και τις προμηθειες απο τις συναλλαγες και εσεις ασχολειστε με τα φραγκοδιφραγκα και τις αναληψεις.

ελευθερη διακινηση χρηματων - τα καπιταλ κοντρολς τελειωσαν και μαζι με αυτα η προστασια για τις τραπεζες. οποιος εχει τις καλυτερες υπηρεσιες και τα καλυτερα προιοντα θα κερδισει και φυσικα σιγουρα κερδισμενοι ειναι οι καταναλωτες και οι επιχειρηματιες

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...