Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, paylidis είπε

με την ίδια λογική κ τα ιταλικά διαβατήρια είναι κωλοχαρτα (για όποιον τα έχει δει καταλαβαίνει τι εννοώ-είναι σαν το τρίπτυχο δίπλωμα το ροζ αλλά σε μπεζ χρωμα)

Αυτές φίλε μου είναι οι ταυτότητες τους. Χρόνια πολλά στην Ιταλία, μπορώ να στο πω μετά βεβαιότητας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

32 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Μάλλον μιλάει για την παλιά ιταλική ταυτότητα που ήταν χειρότερη από τη δική μας. 

 

7 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Αυτές φίλε μου είναι οι ταυτότητες τους. Χρόνια πολλά στην Ιταλία, μπορώ να στο πω μετά βεβαιότητας. 

Ναι ταυτότητες γραφτε λαθος. Ακομα αυτές εχουν ωστόσο... Ήμουν εκει πριν 15 μέρες ως διοργανωτης σε μια εκδηλωση και μας τις εδιναν για registration. 

 

Και παλι, εκεινο είναι δηλαδη αποδεκτό; Ειναι τραγικότερο απο τις ελληνικες ταυτότητες ειτε χειρογραφες είτε τυπωμένες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, paylidis said:

Ναι ταυτότητες γραφτε λαθος. Ακομα αυτές εχουν ωστόσο... Ήμουν εκει πριν 15 μέρες ως διοργανωτης σε μια εκδηλωση και μας τις εδιναν για registration. 

Και παλι, εκεινο είναι δηλαδη αποδεκτό; Ειναι τραγικότερο απο τις ελληνικες ταυτότητες ειτε χειρογραφες είτε τυπωμένες...

Αυτή που λες είναι η παλιά, τώρα έχουν ηλεκτρονικές με τσιπ.

After about 15 years of trials, finally as per decree of 25 May 2016 every classic identity card with expired validity must be replaced by the electronic version.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Αυτή που λες είναι η παλιά, τώρα έχουν ηλεκτρονικές με τσιπ.

After about 15 years of trials, finally as per decree of 25 May 2016 every classic identity card with expired validity must be replaced by the electronic version.

Όλες έτσι Σαν τρίπτυχο μπεζ ήταν δεν είδα διαφορετική από Ιταλό. Τεσπα βγαίνουμε εκτός Θέματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/10/2019 στις 9:29 ΜΜ, koularasss είπε

Σήμερα έκανα εγγραφή στη revolut. υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω;

Ναι, την παρούσα συζήτηση (ξεκινώντας από το part 1).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά, σύνδεσα πριν δύο ημέρες τη virtual στο PayPal. Γνωρίζει κάποιος σε πόσες ημέρες θα επιστραφούν τα 1.15€ που χρέωσε το PayPal για την επιβεβαίωση μέσω του κωδικού? Η συναλλαγή φαίνεται σε εκκρεμότητα αναφέροντας ότι θα επιστραφούν αν δεν γίνουν απαιτητά από τον έμπορο σε 7 ημέρες. Εν τω μεταξύ μόλις έκανα προσθήκη κάρτας, τράβηξε 1$ το οποίο επιστράφηκε σε μερικά δευτερόλεπτα. 

Επεξ/σία από zananiro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zananiro είπε

Καλημέρα παιδιά, σύνδεσα πριν δύο ημέρες τη virtual στο PayPal. Γνωρίζει κάποιος σε πόσες ημέρες θα επιστραφούν τα 1.15€ που χρέωσε το PayPal για την επιβεβαίωση μέσω του κωδικού? Η συναλλαγή φαίνεται σε εκκρεμότητα αναφέροντας ότι θα επιστραφούν αν δεν γίνουν απαιτητά από τον έμπορο σε 7 ημέρες. Εν τω μεταξύ μόλις έκανα προσθήκη κάρτας, τράβηξε 1$ το οποίο επιστράφηκε σε μερικά δευτερόλεπτα. 

1-3 εργάσιμες μέρες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zananiro είπε

Καλημέρα παιδιά, σύνδεσα πριν δύο ημέρες τη virtual στο PayPal. Γνωρίζει κάποιος σε πόσες ημέρες θα επιστραφούν τα 1.15€ που χρέωσε το PayPal για την επιβεβαίωση μέσω του κωδικού? Η συναλλαγή φαίνεται σε εκκρεμότητα αναφέροντας ότι θα επιστραφούν αν δεν γίνουν απαιτητά από τον έμπορο σε 7 ημέρες. Εν τω μεταξύ μόλις έκανα προσθήκη κάρτας, τράβηξε 1$ το οποίο επιστράφηκε σε μερικά δευτερόλεπτα. 

Εμένα την προηγούμενη εβδομάδα που έκανα το ίδιο πράγμα, 1ον μου τράβηξε $1 (€0,91) και 2ον μέσα σε κάποιες ώρες που ξανακοίταξα μου το είχε επιστρέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, soiramk είπε

Εμένα την προηγούμενη εβδομάδα που έκανα το ίδιο πράγμα, 1ον μου τράβηξε $1 (€0,91) και 2ον μέσα σε κάποιες ώρες που ξανακοίταξα μου το είχε επιστρέψει.

Εμένα μου τράβηξε 1$ όταν έκανα προσθήκη κάρτας και επιστράφηκε σε μερικά δευτερόλεπτα. Το ποσό (1£=1.15€) που τράβηξε για την επιβεβαίωση της κάρτας και την αποστολή κωδικού δεν έχει επιστραφεί. 

Επεξ/σία από zananiro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, zananiro είπε

Εμένα μου τράβηξε 1$ όταν έκανα προσθήκη κάρτας και επιστράφηκε σε μερικά δευτερόλεπτα. Το ποσό (1£=1.15€) που τράβηξε για την επιβεβαίωση της κάρτας και την αποστολή κωδικού δεν έχει επιστραφεί. 

Επιβεβαίωση της virtual κάρτας; Που;
Και από που σου τράβηξε λεφτά; Σε έχασα λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, zananiro είπε

Καλημέρα παιδιά, σύνδεσα πριν δύο ημέρες τη virtual στο PayPal. Γνωρίζει κάποιος σε πόσες ημέρες θα επιστραφούν τα 1.15€ που χρέωσε το PayPal για την επιβεβαίωση μέσω του κωδικού? Η συναλλαγή φαίνεται σε εκκρεμότητα αναφέροντας ότι θα επιστραφούν αν δεν γίνουν απαιτητά από τον έμπορο σε 7 ημέρες. Εν τω μεταξύ μόλις έκανα προσθήκη κάρτας, τράβηξε 1$ το οποίο επιστράφηκε σε μερικά δευτερόλεπτα. 

Εχει επιστραφεί ηδη δες το λογαριασμό σου με τα δολάρια

Επεξ/σία από NikosKallithea
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, soiramk είπε

Επιβεβαίωση της virtual κάρτας; Που;
Και από που σου τράβηξε λεφτά; Σε έχασα λίγο...

Μόλις κάνεις προσθήκη της κάρτας στο PayPal, μετά έχει επιλογή να επιβεβαιώσεις την κάρτα για να μπορείς να κάνεις αγορές χωρίς περιορισμούς μέσω PayPal. Στο βήμα αυτό σου τραβάει το PayPal από την κάρτα 1£=1.15€ τα οποία μετά στα επιστρέφει. Στην αιτιολογία συναλλαγής στη revolut θα έχει έναν τετραψήφιο κωδικό τον οποίο μετά τον καταχωρείς στο PayPal και επιβεβαιώνει την κάρτα. Αν πας στο λογαριασμό σου στο PayPal και επιλέξεις την κάρτα που έκανες προσθήκη, θα σου έχει αυτή την επιλογή αν δεν το έχεις κάνεις. 

50 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Εχει επιστραφεί ηδη δες το λογαριασμό σου με τα δολάρια

Δεν έχω λογαριασμό σε δολάρια, μόνο σε ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zananiro είπε

Μόλις κάνεις προσθήκη της κάρτας στο PayPal, μετά έχει επιλογή να επιβεβαιώσεις την κάρτα για να μπορείς να κάνεις αγορές χωρίς περιορισμούς μέσω PayPal. Στο βήμα αυτό σου τραβάει το PayPal από την κάρτα 1£=1.15€ τα οποία μετά στα επιστρέφει. Στην αιτιολογία συναλλαγής στη revolut θα έχει έναν τετραψήφιο κωδικό τον οποίο μετά τον καταχωρείς στο PayPal και επιβεβαιώνει την κάρτα. Αν πας στο λογαριασμό σου στο PayPal και επιλέξεις την κάρτα που έκανες προσθήκη, θα σου έχει αυτή την επιλογή αν δεν το έχεις κάνεις. 

Μάλιστα... Αυτό το είχα κάνει πριν άπειρα χρόνια όταν είχα πρώτο ανοίξει PayPal με την τότε κάρτα μου.
Δεν το έκανα με τη virtual της Revolut (και δεν βρίσκω και που είναι κιόλας 😝).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/10/2019 στις 5:39 ΜΜ, paylidis είπε

τεσπα για να μη το ζαλίζουμε είναι κοπανοι και προσωπικα ενώ είχα ξεκινήσει να το χρησιμοποιώ ξανά παρά πολύ κλείνω το λογαριασμό μου και τέλος. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει flexibility θα καταλήξει άπατο ειδικά στην Ελλάδα που μολις 1/10 - 1/20 έχει έγκυρο διαβατήριο. 

Είχα κάνει και εγώ εγγραφή από το 2015 με χειρόγραφη και νεο δίπλωμα, αλλά τον Μάρτιο άρχισε να μου χτυπά οτι θέλει επικαιροποίηση. Ρώτησα 2-3 φορές στο support γιατί, μόνο στην τελευταία μου απάντησε κάποιος οτι οι χειρόγραφες Ελληνικές δεν θεωρούνται αξιόπιστο έγγραφο ταυτοποίησης σύμφωνα με κάποια financial πρότυπα (δεν θυμάμαι τι ανέφερε). Αυτόματα μετέφερα το υπόλοιπο στης συζύγου και άφησα 20 ευρώ μέσα. Είπα θα το πάω παραλία να δω τι θα κάνουν.

Την ίδια περίοδο πήγα να βγάλω διαβατήριο στον 10χρονο γιό μου, και η αστυνομικίνα πολύ ευγενικά μου ανέφερε οτι οι χειρόγραφες ταυτότητες δεν θεωρούνται έγκυρες (καλά η δική μου είχε και μια 15ετία ηλικία) και οτι θα έπρεπε να βγάλω νέα. Της απάντησα οτι από τη στιγμή που το κράτος δεν φροντιζει να ενημερώνονται αυτόματα εφορία. ικα  κτλ, δεν προτίθεμαι να χάνω και απο μια εργάσιμη για να ενημερώσω για τον νέο αριθμό.... αλλά με αποστόμωσε λέγοντας οτι αν σε κάποιο μπλοκ της αστυνομίας παρουσιάσω την χειρόγραφη, θα πρέπει να κρατηθώ για επαλήθευση στοιχείων. Και εννοείται οτι δεν θα μπορέσω να ταξιδέψω με το γιό μου με αυτή την ταυτότητα (βέβαια θα μπορούσα με το δίπλωμα οδήγησης)

Να μην στα πολυλέω, έβγαλα καινούργια και τέλος και τα προβλήματα με τη revolut. Μήπως ήρθε η ώρα να αλλάξεις και εσύ ταυτότητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...