Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καθε 3-4 χρονια πρεπει να γινεται επικαιροποιηση στοιχειων απο τις τραπεζες και τις fintech

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, VICKR είπε

μεχρι να βγουν οι νεες ταυτοτητες (2021) τραπεζικοι / fintech λογαριαμοι μονο με διαβατηριο σε ισχυ ή συνδιασμος ταυτοτητας με το νεο διπλωμα οδηγησης 

Η Revo πριν ένα μήνα δέχτηκε κανονικότατα την ελληνική ταυτότητα ως μοναδικό στοιχείο επαλήθευσης αλλά προφανώς τυπωμένη κι όχι χειρόγραφη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Η Revo πριν ένα μήνα δέχτηκε κανονικότατα την ελληνική ταυτότητα ως μοναδικό στοιχείο επαλήθευσης αλλά προφανώς τυπωμένη κι όχι χειρόγραφη. 

να υποθεσω πως δεν εχει παρει γραμμη την αλλαγη στη νομοθεσια της ΕΕ για το KYC που εγινε τον Αυγουστο ;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Με χειρόγραφη ταυτότητα ταξιδεψες; 

Το περίεργο είναι που σε άφησαν να ανοίξεις λογαριασμό με χειρόγραφη ταυτότητα.

Κανονικότατα και χωρίς κανένα πρόβλημα σε όλη την Ευρώπη και φυσικά τη ΗΒ

6 ώρες πριν, VICKR είπε

μεχρι να βγουν οι νεες ταυτοτητες (2021) τραπεζικοι / fintech λογαριαμοι μονο με διαβατηριο σε ισχυ ή συνδιασμος ταυτοτητας με το νεο διπλωμα οδηγησης 

Δυστυχώς δεν έχω τίποτα από τα δυο και δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώσω 80/50€ για να το εκδώσω. Άσε που δε δέχονται καν δίπλωμα 

4 ώρες πριν, dBpanos είπε

Καλά δεν έγινε app του κωλου ξαφνικά και μετά από 4 χρόνια, επειδή σου ξαναζητουν επαλήθευση.

App του κωλου θα μπορούσε να είναι επειδή σου επαλήθευσαν λογαριασμό με τέτοια ταυτότητα. 

Προφανώς μέχρι νεοτέρας θα έχεις παγωμένους λογαριασμούς και εφόσον τους στείλεις ένα ταυτοποιητικο στοιχείο της προκοπής.

Είναι επίσημο έγγραφο του κράτους. Οφείλουν να το δεχτούν κανονικά αλλά έλα που δεν υπάρχει κανενασ Να τους ελέγξει πραγματικά. Δε βρίσκω λόγο να μη γίνεται αποδεκτό από ένα app του κ*λου....... τι φταίω εγώ που μου έβγαλαν αυτή την ταυτότητα; Τη ζήτησα χειρόγραφη; Δε νομίζω 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, paylidis said:

Κανονικότατα και χωρίς κανένα πρόβλημα σε όλη την Ευρώπη και φυσικά τη ΗΒ

Δυστυχώς δεν έχω τίποτα από τα δυο και δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώσω 80/50€ για να το εκδώσω. Άσε που δε δέχονται καν δίπλωμα 

Είναι επίσημο έγγραφο του κράτους. Οφείλουν να το δεχτούν κανονικά αλλά έλα που δεν υπάρχει κανενασ Να τους ελέγξει πραγματικά. Δε βρίσκω λόγο να μη γίνεται αποδεκτό από ένα app του κ*λου....... τι φταίω εγώ που μου έβγαλαν αυτή την ταυτότητα; Τη ζήτησα χειρόγραφη; Δε νομίζω 

Με χειρόγραφη ταυτότητα έχω κάνει εγγραφή που εκδόθηκε το 2006. Μήπως φταίει κάτι άλλο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Με χειρόγραφη ταυτότητα έχω κάνει εγγραφή που εκδόθηκε το 2006. Μήπως φταίει κάτι άλλο?

Εγγραφή έκανε και ο άλλος. Επανεπιβεβαίωση ταυτότητας του ζήτησαν και δεν τη δέχτηκαν απο ότι λέει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, spartak1 said:

Εγγραφή έκανε και ο άλλος. Επανεπιβεβαίωση ταυτότητας του ζήτησαν και δεν τη δέχτηκαν απο ότι λέει

Λάθος, εγγραφή έκανα με διαβατήριο. Πριν 6 μήνες που ζήτησαν πάλι λόγο brexit με την ταυτότητα έγινε η επανεπιβεβαίωση λόγο ληγμένου διαβατηρίου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Με χειρόγραφη ταυτότητα έχω κάνει εγγραφή που εκδόθηκε το 2006. Μήπως φταίει κάτι άλλο?

 

16 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Εγγραφή έκανε και ο άλλος. Επανεπιβεβαίωση ταυτότητας του ζήτησαν και δεν τη δέχτηκαν απο ότι λέει

Αυτό ακριβώς. Δεν είχα θέμα το 15-16 που έκανα την εγγραφή... τώρα την ιδια ταυτότητα την αρνήθηκαν κατηγορηματικά και μπλόκαραν το λογαριασμό. 
ευτυχως είχα μέσα μόνο 120€ (Κ με έχουν ήδη φρικάρει μέχρι να δω να επιστρέφουν στην εθνική) δε θέλω να ξέρω τι φρίκη θα είχα φάει για παραπάνω... (κάποιος παραπάνω είχε γράψει για αρκετές χιλιάδες που του τα μπλόκαραν...) 

 

ξεχειλίζουν σοβαρότητα οι Βρετανοί τελικά 

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

 

Είναι επίσημο έγγραφο του κράτους. Οφείλουν να το δεχτούν κανονικά αλλά έλα που δεν υπάρχει κανενασ Να τους ελέγξει πραγματικά. Δε βρίσκω λόγο να μη γίνεται αποδεκτό από ένα app του κ*λου....... τι φταίω εγώ που μου έβγαλαν αυτή την ταυτότητα; Τη ζήτησα χειρόγραφη; Δε νομίζω 

Επίσημο έγγραφο ενός κράτους μπορεί να είναι και ένα κ#λοχαρτο με μελάνι. Δεν λέει κάτι αυτό. Το ότι μέχρι και πριν 10 χρόνια βγάζαμε χειρόγραφες ταυτότητες με τις καλικαντζουρες του κάθε αστυνόμου είναι τουλάχιστον αστείο και δείχνει το επίπεδο του κράτους στο οποίο ζεις. 

Ως χρηματοπιστωτικος οργανισμός, η Revolut (και η κάθε Revolut) πράττει πολύ ορθά και δεν το δέχεται, ζητώντας συμπληρωματικό έγγραφο υψηλότερης ασφαλείας (βλ. διαβατήριο) και παγώνοντας τον εκάστοτε λογαριασμό μέχρι νεοτέρας. 

Τα περί "app του κ*λου" είναι να χαμε να λέγαμε. Αντιλαμβάνομαι ότι σου χαλάει τη βολή σου, αλλά δεν είσαι ο πρώτος και δεν θα πρέπει να έχεις αυτήν την αντίδραση κατά τη γνώμη μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, paylidis είπε

Κανονικότατα και χωρίς κανένα πρόβλημα σε όλη την Ευρώπη και φυσικά τη ΗΒ

Δυστυχώς δεν έχω τίποτα από τα δυο και δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώσω 80/50€ για να το εκδώσω. Άσε που δε δέχονται καν δίπλωμα 

Είναι επίσημο έγγραφο του κράτους. Οφείλουν να το δεχτούν κανονικά αλλά έλα που δεν υπάρχει κανενασ Να τους ελέγξει πραγματικά. Δε βρίσκω λόγο να μη γίνεται αποδεκτό από ένα app του κ*λου....... τι φταίω εγώ που μου έβγαλαν αυτή την ταυτότητα; Τη ζήτησα χειρόγραφη; Δε νομίζω 

το οποιο δεν πληροι καμια προδιαγραφη ασφαλειας. γιαυτο και οι και οι ελληνικες ταυτοτητες θα αλλαχθουν το 2021 ωστε να εναρμονιστουν με τα νεα ευρωπαικα προτυπα ασφαλειας

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, VICKR said:

το οποιο δεν πληροι καμια προδιαγραφη ασφαλειας. γιαυτο και οι και οι ελληνικες ταυτοτητες θα αλλαχθουν το 2021 ωστε να εναρμονιστουν με τα νεα ευρωπαικα προτυπα ασφαλειας

Το θέμα είναι γιατί δεν έχουν την ίδια ισχύ τα υπόλοιπα έγγραφα όπως δίπλωμα οδήγησης? Οι identity cards είναι παρωχημένες, στις δε σοβαρές χώρες το δίπλωμα έχει πέραση για να μην πω για την Αμερική που δίνεις μόνο το αφμ και τελείωσε η υπόθεση. Στην Αγγλία παράδειγμα έχει καταργηθεί η ID κάρτα. Το δε άξιο απορίας είναι πως τα διπλώματα οδήγησης κατασκευάζονται στην Γερμανία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, dBpanos είπε

Επίσημο έγγραφο ενός κράτους μπορεί να είναι και ένα κ#λοχαρτο με μελάνι. Δεν λέει κάτι αυτό. Το ότι μέχρι και πριν 10 χρόνια βγάζαμε χειρόγραφες ταυτότητες με τις καλικαντζουρες του κάθε αστυνόμου είναι τουλάχιστον αστείο και δείχνει το επίπεδο του κράτους στο οποίο ζεις. 

Ως χρηματοπιστωτικος οργανισμός, η Revolut (και η κάθε Revolut) πράττει πολύ ορθά και δεν το δέχεται, ζητώντας συμπληρωματικό έγγραφο υψηλότερης ασφαλείας (βλ. διαβατήριο) και παγώνοντας τον εκάστοτε λογαριασμό μέχρι νεοτέρας. 

Τα περί "app του κ*λου" είναι να χαμε να λέγαμε. Αντιλαμβάνομαι ότι σου χαλάει τη βολή σου, αλλά δεν είσαι ο πρώτος και δεν θα πρέπει να έχεις αυτήν την αντίδραση κατά τη γνώμη μου. 

 

29 λεπτά πριν, VICKR είπε

το οποιο δεν πληροι καμια προδιαγραφη ασφαλειας. γιαυτο και οι και οι ελληνικες ταυτοτητες θα αλλαχθουν το 2021 ωστε να εναρμονιστουν με τα νεα ευρωπαικα προτυπα ασφαλειας

Δε διαφωνώ ότι είναι 100 χρόνια πίσω Και δεν έχει προδιαγραφές ασφαλείας. Τις ίδιες προδιαγραφές ασφαλείας βέβαια έχει και η εκτυπωμένη ταυτότητα-ακριβώς τις ίδιες!

Από τη στιγμή ομωσ που είναι επίσημο έγγραφο χώρας όφειλαν να το δεχτούν... Δε μπορεί ο καθένας να σηκώνει μπαϊράκι και να λέει α αυτό δε το δέχομαι κοφτε το σβέρκο σας δώστε 80-90€ για διαβατήριο... αυτά είναι βρετανικές καφριλες Που σε όλα θέλουν να περνάει το δικό τους (από αυτό μέχρι και το brexit ισχύει αυτό)

 

με την ίδια λογική κ τα ιταλικά διαβατήρια είναι κωλοχαρτα (για όποιον τα έχει δει καταλαβαίνει τι εννοώ-είναι σαν το τρίπτυχο δίπλωμα το ροζ αλλά σε μπεζ χρωμα)

 

τεσπα για να μη το ζαλίζουμε είναι κοπανοι και προσωπικα ενώ είχα ξεκινήσει να το χρησιμοποιώ ξανά παρά πολύ κλείνω το λογαριασμό μου και τέλος. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει flexibility θα καταλήξει άπατο ειδικά στην Ελλάδα που μολις 1/10 - 1/20 έχει έγκυρο διαβατήριο. 

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είσαι υποχρεωμένος να έχεις ρεβολουτ οπότε δεν κατάλαβαινω το ραντ. Η ελληνική ταυτότητα πουθενά δεν μετράει.

Το ιταλικό διαβατήριο δεν μου φαίνεται διαφορετικό από τα άλλα της ΕΕ https://www.google.com/search?q=italian+passport&oq=itslian+pas&aqs=chrome.2.69i57j0l3.5741j1j7&client=ms-android-motorola-rev2&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8#imgrc=WrgKiDkO6_WDyM: 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...