Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 11/01/2020 at 20:37, loyros13 said:

εγώ έβγαλα virtual visa και μου την δείχνει credit.

Αγόρασα σήμερα εισιτήρια και επέλεξα οτι είναι credit με αποτέλεσμα να πάρω την έκπτωση που κάνουν συνήθως στις visa debit/ credit κάρτες. 

Παλιά η ίδια διαδικασία με την prepaid visa δεν κατοχύρωνε την έκπτωση στο τελευταίο βήμα της αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μπορώ να βγάλω πρόσθετη κάρτα και να την δώσω σε ανήλικο μέλος της οικογένειας μου που πρέπει να ταξιδέψει στο εξωτερικό (με το σχολείο); ή και για χρήση στο εσωτερικό αργότερα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, papars είπε

Μπορώ να βγάλω πρόσθετη κάρτα και να την δώσω σε ανήλικο μέλος της οικογένειας μου που πρέπει να ταξιδέψει στο εξωτερικό (με το σχολείο); ή και για χρήση στο εσωτερικό αργότερα;

Φυσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/01/2020 at 14:59, dimitris2006 said:

Αυτό που καταλαβαίνω ότι σε συμβουλεύει μεν να εξετάσεις αν καλύπτεσαι από τις διακρατικές/ευρωπαϊκές συμφωνίες, αλλά όσον αφορά την κάρτα σου λέει ότι πρέπει να την έχεις.

Αν σκεφτούμε ότι στόχος της κάρτας αυτής είναι σου καλύψει το ταμείο σου το ποσό που θα κοστολογούταν η υπηρεσία στη χώρα σου, βρίσκω λογικό να πατάει σε αυτό και να σου λέει η White Horse ότι θα σε καλύψω για το ποσό που υπερβαίνει το ποσό που θα σου καλύψει η κάρτα και θα κληθείς τελικά να βάλεις από την τσέπη σου.

Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά αυτό καταλαβαίνω. Στο chat της Revolut όπως ανέφερα και πριν μου το επιβεβαιώσαν για την ανάγκη ύπαρξης της κάρτας, αναμένω απάντηση και από το customer support της White Horse. (Παρεπιμπτώντως το site τους πλέον περισσότερο αναφέρεται στην ανεξαρτησία τους από την Thomas Cook παρά παρέχει πληροφορίες για τις υπηρεσίες τους).

Σχετικά με το αν πρέπει να έχεις την ευρωπαϊκή κάρτα υγείας για την ιατρική κάλυψη της revolut και κάθε ασφαλιστικής στην ΕΕ, η απάντηση είναι όχι δεν χρειάζεται. 

Σε ερώτηση στην white horse για την ασφάλεια εντός ΕΕ η απάντηση τους είναι η εξής: 

image.png.7176b3301172a4cf0cd405de6a8e7bc2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,

θελω να κανω καποιες ερωτησεις.


α) Αν εχω καποια χρηματα στη Revolut, ας πουμε πχ 700 ευρω (και δεν εχω πιεση χρονου για το ποτε θα τα βγαλω) ποιος ειναι ο πιο οικονομικος τροπος για να κανω αναληψη ; Γιατι απο οτι εχω δει υπαρχει χρεωση 2% για αναληψεις ανω των 200 ευρω το μηνα και επισης υπαρχει πλεον η χρεωση απ'τα ΑΤΜ.
 

β)Ειδα καποιον να ανεβαζει printscreen οτι εκανε μεταφορα στη Revolut με top up χωρις προμηθεια. Μπορει να μου εξηγησεις καποιος πως και αν τελικα οντως γινεται ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παίδες βοήθεια, μου έκει κάνει refund το bangood 131 ευρό απο τις 2 Ιανουαρίου.Το βλέπω σαν κίνηση στο paypal και λεει οτι θα πάνε στη κάρτα revolut απο οτι καταλαβαίνω, αλλά μέχρι τώρα δε τα έχω δει τα λεφτά στη κάρτα αλλά ούτε και στο paypal ,τι γίνεται είναι δυνατόν να αργούν τόσο πολύ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

^^

Αφου τα είδες στο ππ θα τα δεις και στην ρεβο. Θέλουν καποιες μερες.

Δες αμα μπήκαν σε άλλο νόμισμα (Λιρες η Δολλαρια) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οοοοοοο ναι ρε μαγκα έχεις δίκαιο ,έχουν μπει στη ρεβο σε δολαρια!!! Δεν είχε πάει το μυαλο μου να το ψάξω αυτό και μαλιστα μετά απο 2 μέρες τα μπήκαν, ευχαριστώ πολύ

Να ρωτήσω και κάτι ασχετο με revo χίλια συγνώμη μπας και ξέρει κανείς να με βοηθήσει. Θέλω να παραγγείλω αυτο εδω απο το aliexpress https://www.aliexpress.com/item/32648846822.html?aff_request_id=b024d6fafa654c38bc0e61d66a6b276f-1578953278005-03238-AYNZbMb&aff_platform=aaf&cpt=1578953278005&sk=AYNZbMb&aff_trace_key=b024d6fafa654c38bc0e61d66a6b276f-1578953278005-03238-AYNZbMb&terminal_id=d2e980ca2bb84a6f924034b7357faf37

το οποίο έχει 230 $ και free shipping. Οι τρόποι αποστολής έιναι οι παρακάτω .Υπαρχει καμια πιθανοτητα να με κάποιον απο τους  τρόπους πληρωμής να μη πληρώσω τελωνείο?

71958622_Screenshot2020-01-1422_57_54.png.16fbf26c947d5c6ac4a9e9d8e2e86bb8.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...