Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, JohnyV είπε

Γεια σας φίλοι και φίλες,

Θέλω να την χρησιμοποιήσω την κάρτα για ταξίδι στην Ρωσία πολύ σύντομα.

Υπάρχει περίπτωση να μου κάνουν block τον λογαριασμό για διάφορους λόγους όπως source of funds; Φαντάζομαι να είναι στο εξωτερικό χωρίς λεφτά και δεν είναι τόσο καλό!

Καί γιατί γίνονται pending τα payments; Άμα κλείσω ξενοδοχείο θα γίνει επίσης pending;

Διάβασα πράγματα και προβληματίζομαι.

Άμα κάνεις φυσιολογική χρήση και μείνεις μακριά από στοιχηματικές δεν θα έχεις πρόβλημα. Άμα ξαφνικά σκάσεις με 10000 μάντεψε...

Το ότι η πληρωμή είναι pending δεν σημαίνει ότι εσύ δεν έχεις πληρώσει. Όλες οι τραπεζες έτσι λειτουργούν.

Αν έχεις e-banking θα δεις ότι υπάρχει section εκκρεμείς συναλλαγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 29/5/2020 στις 6:35 ΜΜ, katsiletra είπε

Έβγαλα μια φυσική κάρτα και ήρθε σε 3 μέρες από Ελλάδα. Δεν το περίμενα τόσο γρήγορα. Και ήρθε και με αγγλικό bin. 

την πέρασες σε Google Pay;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, loyros13 είπε

την πέρασες σε Google Pay;

Δεν πέρασε γιατί έχω δηλωμένη ελληνική διεύθυνση. Πέρασε όμως η virtual με τον γνωστό τρόπο, οπότε την κάνω κι έτσι την δουλειά μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, katsiletra είπε

Δεν πέρασε γιατί έχω δηλωμένη ελληνική διεύθυνση. Πέρασε όμως η virtual με τον γνωστό τρόπο, οπότε την κάνω κι έτσι την δουλειά μου. 

δεν παίζει ρόλο η διεύθυνση. απλα η κάρτα δεν περνάει άσχετα αν είναι UK

και η Transferwise πχ που έλαβα είναι uk που εκεί υποστηρίζεται αλλά δεν περνάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, vagstef said:

δεν παίζει ρόλο η διεύθυνση. απλα η κάρτα δεν περνάει άσχετα αν είναι UK

και η Transferwise πχ που έλαβα είναι uk που εκεί υποστηρίζεται αλλά δεν περνάει

Το billing address είναι το σημαντικότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Το billing address είναι το σημαντικότερο.

Απ οτι εχω καταλάβει ο καθένας το κάνει διαφορετικά. Πχ η bunq κοιταει διευθυνση αλλα με gps,μονο ετσι μπορείς να αλλάξεις χώρα και να βγάλεις καρτα που υποστηρίζεται

Επεξ/σία από vagstef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση για να επιβεβαιώσω κάτι, θέλω να αγοράσω κάτι από ebay uk και είναι σε λίρες. Έχω συνδέσει την revolut στην paypal και έχω φορτώσει τα χρήματα που κάνει το προιον( σε ευρώ είναι στην revolut τα λεφτά). Για να πληρώσω με το καλύτερο δυνατό συνάλαγμα πρέπει να κάνω κάτι άλλο ή απλά πληρώνω με paypal χρησιμοποιώντας την revolut κάρτα και γίνονται αυτόματα τα συναλάγματα στις καλύτερες ισοτιμίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, haris013 είπε

Μια ερώτηση για να επιβεβαιώσω κάτι, θέλω να αγοράσω κάτι από ebay uk και είναι σε λίρες. Έχω συνδέσει την revolut στην paypal και έχω φορτώσει τα χρήματα που κάνει το προιον( σε ευρώ είναι στην revolut τα λεφτά). Για να πληρώσω με το καλύτερο δυνατό συνάλαγμα πρέπει να κάνω κάτι άλλο ή απλά πληρώνω με paypal χρησιμοποιώντας την revolut κάρτα και γίνονται αυτόματα τα συναλάγματα στις καλύτερες ισοτιμίες;

Μολις 2 σελιδες πριν >

(Νιωθω βεβαια σαν να σπαμαρω, μιας και εχει ειπωθει για χιλιοστη φορα εδω και σε αλλα πολλα νηματα το ιδιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά,

Έχω συνδέσει την revolut στο paypal και έκανα μια πληρωμή 95€ ,το οποίο μου το έχει pending. Μίλησα στον έμπορο και μου λέει οτι η πληρωμή δεν πέρασε,να μιλήσω με την τράπεζα.Το τσατ της revolut ειναι δυσκίνητο. Ξέρουμε γιατι έφαγα άκυρο? Το ποσό είναι ακόμα δεσμευμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, barrcode είπε

καλησπέρα παιδιά,

Έχω συνδέσει την revolut στο paypal και έκανα μια πληρωμή 95€ ,το οποίο μου το έχει pending. Μίλησα στον έμπορο και μου λέει οτι η πληρωμή δεν πέρασε,να μιλήσω με την τράπεζα.Το τσατ της revolut ειναι δυσκίνητο. Ξέρουμε γιατι έφαγα άκυρο? Το ποσό είναι ακόμα δεσμευμένο.

Το pending δεν σημαίνει άκυρο αλλά ότι είναι σε εκκρεμότητα,συνήθως όλες οι συναλλαγές έτσι είναι μέχρι να γίνει αποστολή πακέτου απο τον έμπορο.Μεσω revolut ή paypal πλήρωσες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Το pending δεν σημαίνει άκυρο αλλά ότι είναι σε εκκρεμότητα,συνήθως όλες οι συναλλαγές έτσι είναι μέχρι να γίνει αποστολή πακέτου απο τον έμπορο.Μεσω revolut ή paypal πλήρωσες;

paypal, ο εμπορος εστειλε mail οτι ακυρώθηκε. Λογικά θα πρέπει να ξανακάνω την διαδικασία απλα δεν νιώθω σίγουρος να ξαναπληρώσω ενω δεν μου έχει πιστωθεί το ποσό της άκυρης συναλλαγής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, barrcode είπε

paypal, ο εμπορος εστειλε mail οτι ακυρώθηκε. Λογικά θα πρέπει να ξανακάνω την διαδικασία απλα δεν νιώθω σίγουρος να ξαναπληρώσω ενω δεν μου έχει πιστωθεί το ποσό της άκυρης συναλλαγής.

Tότε δεν έχει κάτι να κάνει η revolut,στο δικό σου paypal τι λέει;Πως τα έστειλες;Πληρωμή σε έμπορο ή friends and family?

Μην στείλεις πάλι λεφτά πριν να είσαι σίγουρος ότι λέει άληθεια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βγάλω νέα φυσική κάρτα με ελληνικό BIN? 'Εχω το κλασσικό πρόβλημα, οτι δεν δέχεται την κάρτα σε μη updated POS της Εθνικής. Δοκίμασα να εκδόσω καινούρια κάρτα αλλά αφού την έλεγξα στο binlist μου έβγαλε πάλι UK και την ακύρωσα. H virtual ωστόσο είναι με ελληνικό BIN. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, steliosshady είπε

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βγάλω νέα φυσική κάρτα με ελληνικό BIN? 'Εχω το κλασσικό πρόβλημα, οτι δεν δέχεται την κάρτα σε μη updated POS της Εθνικής. Δοκίμασα να εκδόσω καινούρια κάρτα αλλά αφού την έλεγξα στο binlist μου έβγαλε πάλι UK και την ακύρωσα. H virtual ωστόσο είναι με ελληνικό BIN. 

Οι παλιές οι Mastercard είχαν θέμα με τα pos εθνικής . Οι νέες οι Visa δεν έχουν. Και εγώ virtual visa με αγγλικό bin γερμανική διεύθυνση(λόγω Google pay) έχω και περνάει σε pos εθνικής μια χαρά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...