Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, splanis είπε

ναι το καταλαβα οτι γινεται καθε φορα που πληρωνεις (το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να το κανω στα 1-click pay), αλλα οντως τωρα δεν υπαρχει μονιμος τροπος; 😕 πολυ περιεργο

Το εχει απενεργοποιήσει επίτηδες το paypal για να βγαζει εξτρα χρήματα απο προμήθειες

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

52 λεπτά πριν, splanis είπε

ναι το καταλαβα οτι γινεται καθε φορα που πληρωνεις (το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να το κανω στα 1-click pay), αλλα οντως τωρα δεν υπαρχει μονιμος τροπος; 😕 πολυ περιεργο

Πρέπει να στείλεις μαιλ στην PayPal, κάπου λέει για πληρωμές στην υποστήριξη και δίνεις τα τρία τελευταία ψηφία της κάρτας όπου δηλώνεις σε ποιο νόμισμα θες να σε χρεώνει. Το έχω κάνει κάτι στην Revolut και στην Curve να με χρεώνει σε ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, katsiletra είπε

όπου δηλώνεις σε ποιο νόμισμα θες να σε χρεώνει. Το έχω κάνει κάτι στην Revolut και στην Curve να με χρεώνει σε ευρώ.

Και αν ειναι η αγορα σε λιρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, splanis είπε

ναι το καταλαβα οτι γινεται καθε φορα που πληρωνεις (το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να το κανω στα 1-click pay), αλλα οντως τωρα δεν υπαρχει μονιμος τροπος; 😕 πολυ περιεργο

Όταν είχες ανοίξει λογαριασμό στη revolut πιο νόμισμα είχε πάρει ως default? Εμένα το ευρώ. Και όταν η αγορά είναι σε ευρώ χρεώνει ευρώ χωρίς να κάνει μετατροπή. Και στο PayPal αν είναι διαφορετικό νόμισμα κάνει η revolut τη μετατροπή σε ευρώ by default, αλλά δίνει την επιλογή στο checkout αν θέλω να το αλλάξω και να το κάνει το PayPal. 

Επεξ/σία από zananiro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, zananiro είπε

Όταν είχες ανοίξει λογαριασμό στη revolut πιο νόμισμα είχε πάρει ως default? Εμένα το ευρώ. Και όταν η αγορά είναι σε ευρώ χρεώνει ευρώ χωρίς να κάνει μετατροπή. Και στο PayPal αν είναι διαφορετικό νόμισμα κάνει η revolut τη μετατροπή σε ευρώ by default, αλλά δίνει την επιλογή στο checkout αν θέλω να το αλλάξω και να το κάνει το PayPal. 

μονο στο paypal εχω προβλημα, νομιζω θα φτιαχτει εστειλα email, και απαντησαν να κανω γραψω οτι τους αφηνω να μετατρεψουν το νομισμα σε ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα update μετα απο αρκετο καιρο κ μου εμφανισε την junior καρτα. Έχει κανει κανεις λογαριασμο για το παιδι του;

το μονο που λεει ειναι για max top up 40ε το μηνα, αλλα δεν βρηκα αν ειναι δωρεαν η αποστολη καρτας κ τι θα χρειαστει για ταυτοποιηση του παιδιου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρόσφατη αγορά μου απο σκρουτζομαγαζο Α έβαλα τα στοιχεία της κάρτας Revolut για να ολοκληρώσω την πληρωμή. Με εστειλε στην υπηρεσία της πειραιώς για να ολοκληρωθεί η πληρωμή, αλλά μετά κατα την επιστροφή στο σαιτ του καταστηματος μου έβγαλε error ο Chrome. Επειδή φοβήθηκα μηπως δεν πέρασε στο κατάστημα η παραγγελία μου, έκανα refund απο την εφαρμογή της ρεβολουτ κατευθείαν, η οποία και έγινε (δηλαδή το ποσό 100Ε αποδεσμεύτηκε κατευθείαν). 

Στη συνέχεια επανέλαβα την ίδια διαδικασία για το ίδιο προϊόν σε άλλο σκρουτζομάγαζο Β και έγινε ακριβώς το ίδιο. Έκανα και πάλι refund και τα χρήματα εμφανιστήκανε στο λογαριασμό μου.

Μετά ξαναέκανα την ίδια παραγγελία απο το πρωτο κατάστημα Α (μην ρωτάτε τι σκεφτόμουν) και έγινε πάλι το ίδιο. Οταν όμως προσπάθησα να κάνω refund, τα χρήματα δεν επιστράφηκαν, αλλα φάνηκε η πληρωμή σαν pending. OK λεω, λογικά πέρασε κανονικά στο σύστημα.

Την επόμενη μέρα με παιρνουν τηλ. απο το πρώτο μαγαζί Α και μου λένε οτι έχουν δυο ίδιες παραγγελίες στο σύστημά τους οι οποίες έχουν χρεωθεί. Τους λέω οτι θέλω μόνο τη μία και μου επιβεβαιώνουν οτι θα ακυρώσουν την πρώτη για να μείνει μόνο η μία χρέωση. Ανοίγω όμως τα μειλ μου και βλέπω οτι εχω πάρει 2 μειλ, ένα απο το κάθε κατάστημα (Α+Β), και μάλιστα απο το μαγαζί Β έχει σταλεί ήδη το προϊόν με κούριερ!! Ανοίγω την εφαρμογή ρεβολουτ και βλέπω αρνητικό υπόλοιπο -200Ε! 

Άρα έχουμε συνολικά: -200Ε στο revolut balance απο το αρχικό +100που ειχα βάλει για να κάνω την αγορά. (απο τα -200Ε περιμένω τα 100 να αποδεσμευτουν, οπότε το balance θα πάει -100 τελικά).

Τι γίνεται με τη χρέωση του μαγαζιού Β?? αυτοί το στείλανε αλλα εγώ δεν το πλήρωσα!! Η ρεβολουτ δεν μπορεί να τραβήξει απο μόνη της χρήματα απο τον τραπεζικό λογαριασμό μου σωστα? ΤΙ γίνεται με το αρνητικό υπόλοιπο όμως? Μήπως αν φορτίσω την κάρτα θα δεσμευτουν κατευθείαν τα χρήματα για να πληρώθεί το μαγαζί Β?

Μπερδεμα, αλλα ψαχνω να βρώ αν θα μου κάτσει τελικά δυο στην τιμή του ενός!! 😅😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω νομίζω οτι το ποιο πιθανόν ειναι να σου κάτσει ενα στην τιμή των δυο😂😂

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Wildrek είπε

Σε πρόσφατη αγορά μου απο σκρουτζομαγαζο Α έβαλα τα στοιχεία της κάρτας Revolut για να ολοκληρώσω την πληρωμή. Με εστειλε στην υπηρεσία της πειραιώς για να ολοκληρωθεί η πληρωμή

Γιατί να σε στείλει στην υπηρεσία της Πειραιώς; δεν το καταλαβαίνω.

Δεν είχες λεφτά στο Ρεβολουτ λογαριασμό σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Doubt είπε

Γιατί να σε στείλει στην υπηρεσία της Πειραιώς; δεν το καταλαβαίνω.

Δεν είχες λεφτά στο Ρεβολουτ λογαριασμό σου;

Πιθανον εννοει οτι ο πωλητής χρησιμοποιουσε Πειραιως για να εισπράξει τα χρήματα. Για να δέχεται πληρωμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, alfeios είπε

Πιθανον εννοει οτι ο πωλητής χρησιμοποιουσε Πειραιως για να εισπράξει τα χρήματα. Για να δέχεται πληρωμές

Ναι αυτό εννοούσα.

 

45 λεπτά πριν, Doubt είπε

Γιατί να σε στείλει στην υπηρεσία της Πειραιώς; δεν το καταλαβαίνω.

Δεν είχες λεφτά στο Ρεβολουτ λογαριασμό σου;

Είχα φορτίσει με χρήματα, αλλά με το ακριβές ποσό της αγοράς. Δεν υπήρχαν παραπάνω χρήματα για να γίνει διπλή χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, elias54 είπε

Εδω και 2 ωρες δεν μπορω να κανω top up (απο εθνικη) γνωριζει κανεις τίποτα ?

Τι εννοεις απο κάρτα ή έμβασμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...