Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, modechristo_13 είπε

παιδια καλησπερα :)
επειδη μου πρωτεινε γνωστος να κανω revolut για να κανω αγορες απο aliexpress και banggood  απο τι καταλαβα πρεπει να δημιουργησω μια εικονικη καρτα και απλα να κανω μεταφορα οσα λεφτα χρειαζομαι καθε φορα?
ειναι κατι αλλο που θα πρεπει να κανω η να γνωριζω?

επισης παλια ειχα paypal που με διασφαλιζε αν και καλα το δεμα δεν ερχοταν ποτε κλπ κλπ..
εδω τι γινεται υπαρχει καποια προστασια για τον αγοραστη?

Παντα με paypal, ασχετως αν η καρτα απο πισω ειναι revolut η αλλη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

41 λεπτά πριν, modechristo_13 είπε

παιδια καλησπερα :)
επειδη μου πρωτεινε γνωστος να κανω revolut για να κανω αγορες απο aliexpress και banggood  απο τι καταλαβα πρεπει να δημιουργησω μια εικονικη καρτα και απλα να κανω μεταφορα οσα λεφτα χρειαζομαι καθε φορα?
ειναι κατι αλλο που θα πρεπει να κανω η να γνωριζω?

επισης παλια ειχα paypal που με διασφαλιζε αν και καλα το δεμα δεν ερχοταν ποτε κλπ κλπ..
εδω τι γινεται υπαρχει καποια προστασια για τον αγοραστη?

Η revolut έχει καλές ιστοτιμίες σε συνάλλαγμα. Συμφέρει αν θες να κάνεις αγορές σε άλλο νόμισμα (πχ Λίρες Αγγλίας ή Δολάρια Αμερικής). Το Paypal είναι καλό να συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς, αλλά μπορείς να συνδέσεις την κάρτα της Revolut και για αγορές σε συνάλλαγμα να επιλέξεις να γίνεται μετατροπή από την κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, nek4d είπε

Παντα με paypal, ασχετως αν η καρτα απο πισω ειναι revolut η αλλη.

 

29 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Η revolut έχει καλές ιστοτιμίες σε συνάλλαγμα. Συμφέρει αν θες να κάνεις αγορές σε άλλο νόμισμα (πχ Λίρες Αγγλίας ή Δολάρια Αμερικής). Το Paypal είναι καλό να συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς, αλλά μπορείς να συνδέσεις την κάρτα της Revolut και για αγορές σε συνάλλαγμα να επιλέξεις να γίνεται μετατροπή από την κάρτα.


α οκ , απλα ηθελα  να μην ξαναφτιαχνω καινουργιο paypal το εχω παρατημενο το παλιο , δεν θυμαμαι απο ποτε εχω να το δουλεψω...!
αλλα αφου λετε οτι χρειαζεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα. θελω να μου στελνουν στον ελληνικο μου λογαριασμο ενα ποσο καθε μηνα απο Γερμανια. Ευρω δηλαδη. Αν το κανω με Paypal Ποσο μου κρατανε; με συμφερει revolut?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, modechristo_13 είπε

παιδια καλησπερα :)
επειδη μου πρωτεινε γνωστος να κανω revolut για να κανω αγορες απο aliexpress και banggood  απο τι καταλαβα πρεπει να δημιουργησω μια εικονικη καρτα και απλα να κανω μεταφορα οσα λεφτα χρειαζομαι καθε φορα?
ειναι κατι αλλο που θα πρεπει να κανω η να γνωριζω?

επισης παλια ειχα paypal που με διασφαλιζε αν και καλα το δεμα δεν ερχοταν ποτε κλπ κλπ..
εδω τι γινεται υπαρχει καποια προστασια για τον αγοραστη?

Η ρεβο δεν παρεχει προστασια αγοραστή, με την έννοια που γνωριζεις.

Περαν αυτου για να φτιαξεις ρεβο δεν πρέπει να εχει λήξη η ταυτοτητα σου (15 χρονια απο εκδοσης της) το λεω για να μην παιδευσαι χωρις λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/8/2020 στις 3:10 ΜΜ, atrias είπε

πολύ σημαντική πληροφορία αυτό σχετικά με την πλήρη πρόσβαση! 👍

γνωρίζεις όμως αν υπάρχει η δυνατότητα να γίνει φόρτιση της revolut με debit κάρτα Πειραιώς ΧΩΡΙΣ να έχει κάποιος εγκατεστημένη την εφαρμογή της winbank ?

μαλλον...

θα χρειαστεί να το δοκιμασω στο επομενο top up χωρις να εχω την εφαρμογη της Πειραιως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aggeluska είπε

καλησπερα. θελω να μου στελνουν στον ελληνικο μου λογαριασμο ενα ποσο καθε μηνα απο Γερμανια. Ευρω δηλαδη. Αν το κανω με Paypal Ποσο μου κρατανε; με συμφερει revolut?

Τα θες μετρητά ή θα ψωνίζεις με κάρτα;

Μετρητά που θα γίνεται κατάθεση σε ελληνικη τράπεζα έχει έξοδα.

Αν στα βαζουν στην ρεβο και τα βγάζεις μετρητά έχει έξοδα

Αν στα βαζουν στο  paypal μπορεις να τα στέλνεις στην ρεβο για αγορές(δεν μετράει σε αφορολογητο)  ή να στα βάζουν στην ρεβο κατευθείαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dimosit είπε

μαλλον...

θα χρειαστεί να το δοκιμασω στο επομενο top up χωρις να εχω την εφαρμογη της Πειραιως 

σε εμένα που δεν δούλευε το topup με κάρτα πειραιώς , έκανα τα βήματα που είπες και δοκίμασα χωρίς την εφαρμογή της πειραιώς και δεν δούλεψε πάλι

μετά έβαλα την εφαρμογή της πειραιώς και δοκίμασα ξανά και τώρα δούλεψε

μετά έσβησα ξανά την εφαρμογή της πειραιώς (θεωρώντας ότι πλέον ξεκλείδωσε η χρήση της κάρτα) και δοκίμασα αλλά πάλι απέτυχε

οπότε θα με ενδιέφερε να ξέρω αν μπορεί να δουλέψει το topup χωρίς να έχω την εφαμοργή της τράπεζας στο κινητό

(δεν θέλω να έχω την εφαρμογή της τράπεζας στο κινητό)

Επεξ/σία από atrias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Ukforthemoment said:

Τα θες μετρητά ή θα ψωνίζεις με κάρτα;

Μετρητά που θα γίνεται κατάθεση σε ελληνικη τράπεζα έχει έξοδα.

Αν στα βαζουν στην ρεβο και τα βγάζεις μετρητά έχει έξοδα

Αν στα βαζουν στο  paypal μπορεις να τα στέλνεις στην ρεβο για αγορές(δεν μετράει σε αφορολογητο)  ή να στα βάζουν στην ρεβο κατευθείαν.

τα θελω μετρητα αναγκαστικα. Ειδα στο site της PayPal ότι απο Paypal λογαριασμο σε λογαριαμο ελληνικο τραπεζης εχει 3 ευρω fees. Οποτε θα το κανω ετσι νμζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, captnemo said:

Υπάρχει δυνατότητα αποστολής χρημάτων από το paypal στη revolut?
Αν ναι, ποια είναι η διαδικασία και υπάρχει χρέωση γιαυτό?

Προσθέτεις τον revolut λογαριασμό σου (iban euro) στο paypal (προσθήκη καρτών και τραπεζικών λογαριασμών) και στη συνέχεια κάνεις έμβασμα απο το paypal στη revolut. Είναι δωρεάν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Προσθέτεις τον revolut λογαριασμό σου (iban euro) στο paypal (προσθήκη καρτών και τραπεζικών λογαριασμών) και στη συνέχεια κάνεις έμβασμα απο το paypal στη revolut. Είναι δωρεάν.

Σε ευχαριστώ πολύ!
Μπορείς να στείλεις και $ ή μόνο €?
Επίσης μπορεί να γίνει και αντίστροφα(να στείλεις από τη revolut στο paypal)?

Επεξ/σία από captnemo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, captnemo είπε

Σε ευχαριστώ πολύ!
Μπορείς να στείλεις και $ ή μόνο €?
Επίσης μπορεί να γίνει και αντίστροφα(να στείλεις από τη revolut στο paypal)?

Μόνο ευρώ. Ναι μπορείς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλη αρχή, αρχισαν τα του brexit

Πριν περίπου 18 μήνες, μας δόθηκε άδεια ηλεκτρονικού χρήματος στη Λιθουανία. Πρόκειται για την ίδια άδεια που έχουμε και στο Ηνωμένο Βασίλειο. Προχωρήσαμε σε αυτήν την ενέργεια, καθώς θέλαμε να διασφαλίσουμε ότι οι Ευρωπαίοι πελάτες μας δεν πρόκειται να επηρεαστούν από το Brexit.

Ήδη από σήμερα, θα ξεκινήσουμε να μεταφέρουμε τους πελάτες μας που βρίσκονται στην Κεντρική και Ανατολική Ευρώπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, NikosKallithea said:

Kαλη αρχή, αρχισαν τα του brexit

Πριν περίπου 18 μήνες, μας δόθηκε άδεια ηλεκτρονικού χρήματος στη Λιθουανία. Πρόκειται για την ίδια άδεια που έχουμε και στο Ηνωμένο Βασίλειο. Προχωρήσαμε σε αυτήν την ενέργεια, καθώς θέλαμε να διασφαλίσουμε ότι οι Ευρωπαίοι πελάτες μας δεν πρόκειται να επηρεαστούν από το Brexit.

Ήδη από σήμερα, θα ξεκινήσουμε να μεταφέρουμε τους πελάτες μας που βρίσκονται στην Κεντρική και Ανατολική Ευρώπη

Κρίμα μας τσουβάλιασαν στο ίδρυμα ηλεκτρονικού χρήματος και όχι στην αδειοδοτημένη τράπεζα που επίσης έχουν στην Λιθουανία.

Αναφέρουν και επικείμενη αλλαγή των iban λογαριασμών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...