Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έκανα λογαριασμό στην Revolut περιμένω επιβαίβση αφου έδωσα τα στοιχεία μου.

μπορούνε να μου κάνουνε κατάθεση εκεί τα χρήματα; δλδ σου δίνει κάποιο IBAN?

Η κάρτα η digital παιρνάει στο wallet της Google για ελλάδα; βασικά το gpay λειτουργει ελλάδα; το κατεβαζω απο κάπου;

συγνώμη αν εχουν ξανααπαντηθει αλλα το νημα ειναι τεράστιο για να διαβαζω ένα ένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, lostregr123 είπε

έκανα λογαριασμό στην Revolut περιμένω επιβαίβση αφου έδωσα τα στοιχεία μου.

μπορούνε να μου κάνουνε κατάθεση εκεί τα χρήματα; δλδ σου δίνει κάποιο IBAN?

Η κάρτα η digital παιρνάει στο wallet της Google για ελλάδα; βασικά το gpay λειτουργει ελλάδα; το κατεβαζω απο κάπου;

συγνώμη αν εχουν ξανααπαντηθει αλλα το νημα ειναι τεράστιο για να διαβαζω ένα ένα.

1)Ναι, ο λογαριασμός σου έχει κανονικά IBAN.

2)Παλαιότερα, έκανες μια "ψεύτικη" αλλαγή διεύθυνσης, έβαζες μια προσωρινή αγγλική και η κάρτα περνούσε στο GPay, αμέσως μετά την άλλαζες ξανά στην ελληνική χωρίς πρόβλημα. Πλέον από όσο γνωρίζω, δεν επιτρέπεται αυτό το "κόλπο" καθώς ζητάει αποδεικτικό της νέας διεύθυνσης που δηλώνεις, οπότε δεν περνάει.

3)To GPay δεν υποστηρίζεται επίσημα στην Ελλάδα, μπορείς να το κατεβάσεις σαν apk από κάποιο 3rd party site και να το κάνεις sideload. Βέβαια δεν υποστηρίζεται καμία ελληνική κάρτα (ακόμη) όπως ούτε και η Revolut με ελληνική διεύθυνσή (το τελευταίο με επιφύλαξη, ας επιβεβαιώσει κάποιος). Το GPay προσωπικά το χρησιμοποιώ κανονικά, αλλά μέσω της Curve, υπάρχει σχετικό νήμα παραπάνω.

Επεξ/σία από SkiLopSaRo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, SkiLopSaRo είπε

1)Ναι, ο λογαριασμός σου έχει κανονικά IBAN.

2)Παλαιότερα, έκανες μια "ψεύτικη" αλλαγή διεύθυνσης, έβαζες μια προσωρινή αγγλική και η κάρτα περνούσε στο GPay, αμέσως μετά την άλλαζες ξανά στην ελληνική χωρίς πρόβλημα. Πλέον από όσο γνωρίζω, δεν επιτρέπεται αυτό το "κόλπο" καθώς ζητάει αποδεικτικό της νέας διεύθυνσης που δηλώνεις, οπότε δεν περνάει.

3)To GPay δεν υποστηρίζεται επίσημα στην Ελλάδα, μπορείς να το κατεβάσεις σαν apk από κάποιο 3rd party site και να το κάνεις sideload. Βέβαια δεν υποστηρίζεται καμία ελληνική κάρτα (ακόμη) όπως ούτε και η Revolut με ελληνική διεύθυνσή (το τελευταίο με επιφύλαξη, ας επιβεβαιώσει κάποιος). Το GPay προσωπικά το χρησιμοποιώ κανονικά, αλλά μέσω της Curve, υπάρχει σχετικό νήμα παραπάνω.

ευτηχως εχω έναν αγγλικο λογαριασμο ελπιζω να μου τον αλλαξουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SkiLopSaRo είπε

1)Ναι, ο λογαριασμός σου έχει κανονικά IBAN.

2)Παλαιότερα, έκανες μια "ψεύτικη" αλλαγή διεύθυνσης, έβαζες μια προσωρινή αγγλική και η κάρτα περνούσε στο GPay, αμέσως μετά την άλλαζες ξανά στην ελληνική χωρίς πρόβλημα. Πλέον από όσο γνωρίζω, δεν επιτρέπεται αυτό το "κόλπο" καθώς ζητάει αποδεικτικό της νέας διεύθυνσης που δηλώνεις, οπότε δεν περνάει.

3)To GPay δεν υποστηρίζεται επίσημα στην Ελλάδα, μπορείς να το κατεβάσεις σαν apk από κάποιο 3rd party site και να το κάνεις sideload. Βέβαια δεν υποστηρίζεται καμία ελληνική κάρτα (ακόμη) όπως ούτε και η Revolut με ελληνική διεύθυνσή (το τελευταίο με επιφύλαξη, ας επιβεβαιώσει κάποιος). Το GPay προσωπικά το χρησιμοποιώ κανονικά, αλλά μέσω της Curve, υπάρχει σχετικό νήμα παραπάνω.

Εγώ μια χαρά έφτιαξα πρόσφατα GPay σε καινούρια Virtual του Revolut, με Αγγλική Διεύθυνση απο generator και μετά το γύρισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gorilas13 είπε

Εγώ μια χαρά έφτιαξα πρόσφατα GPay σε καινούρια Virtual του Revolut, με Αγγλική Διεύθυνση απο generator και μετά το γύρισα.

Την Δευτέρα προσπάθησα να ξαναγυρίσω σε Αγγλική/Γερμανική διευθυνση και δεν με άφηνε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χρειάζομαι βοήθεια.

εχω μεταφέρει χρήματα στη reovut

προσπαθώ να πληρώσω μια αγορα στο ebay κάνοντας καταχώρηση την εικονική κάρτα.δεν την δέχεται

προσπαθώ να κανω καταχώρηση την εικονική κάρτα στο paypal.παλυ δεν την δέχεται.

τι κάνω λάθος?

Επεξ/σία από kostask1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επιβεβαιώσω κάτι. Θέλω να φορτίσω την Revolut αλλά όχι με έμβασμα όπως παλιά αλλά με κάρτα Ελληνική Mastercard.  Από οτι έχω καταλάβει δεν υπάρχει χρέωση για αυτό σωστά; Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Να επιβεβαιώσω κάτι. Θέλω να φορτίσω την Revolut αλλά όχι με έμβασμα όπως παλιά αλλά με κάρτα Ελληνική Mastercard.  Από οτι έχω καταλάβει δεν υπάρχει χρέωση για αυτό σωστά; Ευχαριστώ πολύ.

Σωστά

Αν υπήρχε θα στο ελεγε. Κανε την προσπαθεια να δεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Έστειλαν email με τράπεζες sepa  γιατί το προηγούμενο ήταν λάθος λέει.

Εχει καποια ελληνικη η λιστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, alfeios είπε

Εχει καποια ελληνικη η λιστα;

Οχι. Εχει ωστοσο την N26.  (N26 Bank GmbH)

Αν περιμένουμε τις δικές μας, σωθήκαμε.

Επεξ/σία από runner69
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδή το νήμα είναι τεράστιο και ήδη εχω μπερδευτεί παρακαλώ κάποιος αν μπορεί να με καθοδηγήσει..

έκανα λογαριασμό rev κανονικά.

πέρασα χρήματα απο τον λογαριασμό Πειραιώς κανονικά.

προσπαθώ να συνδέσω τον τραπεζικό λογαριασμό rev στο paypal.

πέρασα τα στοιχεία, περίμενα επιβεβαίωση για τα 2 μικροποσά που στέλνουν.

ήρθε μόνο το ενα.μετά βλέπω στο paypal οτι είχε εξαφανιστεί η καταχώρηση που είχα κάνει με το iban της rev και πλέον δεν με αφήνει να κάνω καταχώρηση.

απο υπολογιστή (μου λεει επικοινωνήστε με την τράπεζα) και απο την εφαρμογή στο κινητό μου λέει οτι θέλει 27 ψηφία για να κάνει καταχώρηση λογαριασμού.(το iban είναι λιγότερα.)

προσπαθώ να κάνω καταχώρηση τις κάρτες.τις εκανα και τις δυο(εικονική και φυσική μετα απο 6-7 προσπάθειες αλλα απο το κινητό(απο τον υπολογιστή δεν εκανε την καταχώρηση και μου έλεγε πάλι επικοινωνήστε με την τράπεζα..

ειλικρινά εχω μπερδευτεί..τι πρέπει να κανω καταχώρηση στο paypal για να μπορώ να αγοράζω και να πληρώνω απο το ίντερνετ με rev μέσω paypal??

καλημέρα..

Επεξ/σία από kostask1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Doubt είπε

Δεν χρειάζεται κάτι άλλο, έτοιμος είσαι.

δεν χρειάζεται να κανω καταχώρηση τραπεζικού λογαριασμού?

πια απο τις δυο να κρατήσω στο paypal?εικονικη ή  φυσική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, kostask1 είπε

δεν χρειάζεται να κανω καταχώρηση τραπεζικού λογαριασμού?

πια απο τις δυο να κρατήσω στο paypal?εικονικη ή  φυσική?

Μονο αν θέλεις να στειλεις χρήματα απο το paypal στην Revolut

Αφησε κσι τις δυο αφου τις εβαλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...