Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Το χειρότερο μέρος για αγοροπωλησία κρυπτονομισμάτων είναι η revolut, μεγάλα spreads, μεγάλες προμήθειες.

αλλα και το πιο ευκολο!

5 ώρες πριν, V3NDETTA είπε

1.5 % ήταν απλά τα spreads ήταν μικρότερα τώρα αυξήθηκαν και τα ποσοστά κρατησεις αλλά και τα spreads. Επισης η τιμή οποιουδήποτε κρυπτονομισματος που σου δείχνει η εφαρμογή της revolut έχει μια απόκλιση από την πραγματική τιμή στην αγορά αλλά και στην πώληση. 

Μια πολύ καλή εφαρμογή για τις αγοραπωλησίες κρυπτονομισματων είναι η cryptocom! 

Τσέκαρε την... Την χρησιμοποιώ εδώ και 1 χρόνο. Πότε δεν είχα κάποιο πρόβλημα, επίσης έχω κάρτα που την χρησιμοποιώ και έχω επιστροφή 2 % σε κρυπτονομισματα (με stake) 

η revo δεν ειναι που παγωνει τους λογαριασμους αν στελνουν σε στοιχηματικα και crypto?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, ZAKKWYLDE είπε

Ρε παιδιά, έστειλα στον Ελληνικό μου λογαριασμό της Alpha χρήματα με την υποτίθεται δωρεάν μεταφορά, και η alpha με χρέωσε 3 Ευρώ... Έλεος; 

Φαντάζομαι το λες για την Αλφα γιατί η ρεβολουτ δεν φταίει κάπου 

 

Ειχε κανεις πρόβλημα τις τελευταίες μέρες με συναλλαγες που να άργησαν να εκκαθαριστούν  ή που να μην εκκαθαρίστηκαν και να επέστρεψαν τα χρηματα στο λογαριασμό;Το έπαθα με την ΔΕΗ και τα € επέστρεψαν μετα απο μια εβδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ZAKKWYLDE είπε

Ρε παιδιά, έστειλα στον Ελληνικό μου λογαριασμό της Alpha χρήματα με την υποτίθεται δωρεάν μεταφορά, και η alpha με χρέωσε 3 Ευρώ... Έλεος; 

Χρέωση εισερχομενου εμβασματος απο την Alpha Bank. Το γραφει ξεκαθαρα στο τιμολογιο της. Δεν χρεώνονται εμβασματα μεχρι 5,00€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bjj-p είπε

η revo δεν ειναι που παγωνει τους λογαριασμους αν στελνουν σε στοιχηματικα και crypto?

Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό για τα crypto, αλλά κι αν ισχύει μπορείς να στείλεις Ν26 κι από εκεί σε crypto.

(Όποιος έχει και τα 2 βέβαια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Doubt είπε

Όσον αφορά αυτό το τελευταίο.

Αν δηλαδή εγώ φορτίσω τη Ρεβο με ελληνική κάρτα, μετά στείλω από ΙΒΑΝ σε ΙΒΑΝ στην Κρυπτο και αγοράσω bitcoin, το κόστος προμήθειας είναι μηδέν;;

Και κάτι ακόμα.. υπάρχει θέμα στο φόρουμ για αυτή την υπηρεσία;;

Cross-border payments outside the SEPA region (εαν είναι στο sepa region νομίζω πως έχεις έως 3 δωρεάν μεταφορές το μήνα αλλά δεν είμαι σίγουρος πάντως και 0.50 λεπτά να είναι το ποσό είναι αμελητέο) 

Your first is free, then 0,5 € each

This means any other payments not covered above to non-Revolut accounts that are outside your country and not via SWIFT

Payments sent via SWIFT

 

3 € if the payment is in US dollars or 5 € if it is in another currency

 

This means any payment where you send a payment to a country which is not in the national currency of that country. We'll let you know in the Revolut app if any charges apply, before you make the transfer.

Από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει θέμα αν και χρησιμοποιώ την revolut μόνο για να φορτώνω την κάρτα της MCO (cryptocom) με αυτήν απλά κάνω αγορές. 

Όμως έχω στείλε έμβασμα πριν από 5 μήνες σε ανταλλακτηριο που λέγεται liquid exchange και δεν χρεώθηκα και φυσικά δεν είχα κάποιο θέμα. 

Να σημειωθεί πως έχω κάνει την εγγραφή στην revolut με ευρωπαϊκό διαβατήριο. Επίσης έχω μεταφέρει τα χρήματα με έμβασμα από revolut στην n26 και αποκι στην cryptocom... 

Η συγκεκριμένη πλατφόρμα σε χρεώνει για αγοραπωλησίες λιγότερο από 1 % συγκεκριμένα κυμαίνεται από 0.5 έως 0.8 %στις περισσότερες περιπτώσεις. 

1 ώρα πριν, bjj-p είπε

αλλα και το πιο ευκολο!

η revo δεν ειναι που παγωνει τους λογαριασμους αν στελνουν σε στοιχηματικα και crypto?

Εμένα δεν μου έτυχε ποτέ εδώ και δύο χρόνια χρησιμοποιώ την revolut....

Εχεις να αναφέρεις κάποιο συγκεκριμένο περιστατικό? 

Επεξ/σία από V3NDETTA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, V3NDETTA είπε..

Εχεις να αναφέρεις κάποιο συγκεκριμένο περιστατικό? 

Οχι δεν το εχω δοκιμασει, και ο λογος ειναι οτι εχουν αναφερθει αρκετα περιστατικα παγωματος λογαριασμου, δεν ξερω αν ειναι απο crypto ή στοιχημα  αλλα θεωρω κατασσονται στην ιδια κατηγορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alfeios είπε

Χρέωση εισερχομενου εμβασματος απο την Alpha Bank. Το γραφει ξεκαθαρα στο τιμολογιο της. Δεν χρεώνονται εμβασματα μεχρι 5,00€

Ναι ΟΚ, αλλά σε κάθε έμβασμα ορίζεις OUR (χρέωση αποστολέα), SHA (επιμερισμός), BEN (χρέωση παραλήπτη). 

Άρα το "τσάμπα" είναι χρέωση παραλήπτη + δεν σε χρεώνω extra τις 5 πρώτες φορές. Κοροϊδία δηλαδή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ZAKKWYLDE είπε

Ναι ΟΚ, αλλά σε κάθε έμβασμα ορίζεις OUR (χρέωση αποστολέα), SHA (επιμερισμός), BEN (χρέωση παραλήπτη). 

Άρα το "τσάμπα" είναι χρέωση παραλήπτη + δεν σε χρεώνω extra τις 5 πρώτες φορές. Κοροϊδία δηλαδή. 

Δεν καταλαβαίνω τι λες. Δεν σε χρεωσε η Revolut. Σε χρεωσε η Alpha Bank για εισερχομενο εμβασμα. Θα σε χρεωνε απο οπου κσι να προερχοταν το έμβασμα. Εχω στειλει πολλες φορές σπο Revolut σε Alpha Bank, κσι δεν εχω χρεωθεί ποτέ γιατι σπάω το ποσό σε εμβασματα των 5€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alfeios είπε

Δεν καταλαβαίνω τι λες. Δεν σε χρεωσε η Revolut. Σε χρεωσε η Alpha Bank για εισερχομενο εμβασμα. Θα σε χρεωνε απο οπου κσι να προερχοταν το έμβασμα. Εχω στειλει πολλες φορές σπο Revolut σε Alpha Bank, κσι δεν εχω χρεωθεί ποτέ γιατι σπάω το ποσό σε εμβασματα των 5€

Όχι δεν ισχύει αυτό. Ο αποστολέας μπορεί να επιλέξει να χρεωθεί αυτός το έμβασμα. Να το μοιραστείτε, η να το χρεωθεί ο παραλήπτης. Αν κάποιος έστελνε από Πειραιώς σε Alpha, κσι επέλεγε να χρεωθεί ο ίδιος τα έξοδα, τότε η Alpha δεν θα χρεωνε τίποτα. 

Στην Revolut δεν μπορείς να επιλέξεις να χρεωθείς εσύ τα έξοδα (άρα τίποτα τις 5 πρώτες φορές). 

Για παράδειγμα, θέλω να πληρώσω ενοίκιο πχ 400 μέσα από την Revolut. Όταν το κάνω από την ALPHA θα επιλέξω χρέωση αποστολέα, θα χρεωθω 403 ευρώ και ο παραλήπτης θα λάβει 400.

Αν το κάνω από την Revolut, πρέπει να ρωτήσω τον εκμισθωτη ποσο τον χρεώνει η τράπεζα και να κάνω κατάθεση 403 + τα έξοδα της Revolut (όταν περάσω τις 5). 

Τώρα το να κάτσω να στέλνω 5-5 ένα έμβασμα 2000 καταλαβαίνεις ότι δεν παίζει. 

Επεξ/σία από ZAKKWYLDE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, ZAKKWYLDE είπε

 

υπάρχει μια μικρή διαφορά. Το ένα είναι έμβασμα εξωτερικού κ το άλλο εσωτερικού.

η αλφα αν δοκιμάσω να στείλω έμβασμα στο  εξωτερικό στα έξοδα εχει μονο "επιμερισμο εξόδων"

Επεξ/σία από bilya
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bilya είπε

υπάρχει μια μικρή διαφορά. Το ένα είναι έμβασμα εξωτερικού κ το άλλο εσωτερικού.

η αλφα αν δοκιμάσω να στείλω έμβασμα στο  εξωτερικό στα έξοδα εχει μονο "επιμερισμο εξόδων"

Δεκτό, αλλά εδώ δεν έχουμε καν δυνατότητα επιμερισμού εξόδων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ZAKKWYLDE είπε

Δεκτό, αλλά εδώ δεν έχουμε καν δυνατότητα επιμερισμού εξόδων. 

Εχουμε. Αλλα του αποστολέα ειναι 0 στην Revolut

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ZAKKWYLDE είπε

Δεκτό, αλλά εδώ δεν έχουμε καν δυνατότητα επιμερισμού εξόδων. 

οτι έγραψε ο alfeios.

Γιατί να σου γράψει η ρεβο επιμερισμό εξόδων οταν  απο τη  μεριά της τα έξοδα είναι μηδέν? 

Το τι χρεώνει η τράπεζα του παραλήπτη είναι αδύνατον να το ξέρει αλλα κ δεν τη  αφορά κι όλας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, bilya είπε

οτι έγραψε ο alfeios.

Γιατί να σου γράψει η ρεβο επιμερισμό εξόδων οταν  απο τη  μεριά της τα έξοδα είναι μηδέν? 

Το τι χρεώνει η τράπεζα του παραλήπτη είναι αδύνατον να το ξέρει αλλα κ δεν τη  αφορά κι όλας.

Εγω στελνω πολύ συχνα εμβασματα στην Κύπρο. Ανεβαζω το ποσό στην Revolut με την καρτα μου, κόστος 0, τα στελνω στην Τραπεζα Κύπρου με κόστος αποστολής 0 και η παραλήπτρια χρεωνεται επησεις 0 επειδη εχει φοιτητικό λογαριασμό. Το τελευταιο βεβαια αφορα την παραλήπτρια τραπεζα.

Επεξ/σία από alfeios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...