Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, aris7565 είπε

Παιδια καλησπερα, μεχρι και χθες οταν ηθελε καποιος να μου βαλει χρημαστα στην Revolut ενω εκεινος δεν ειχε λογαριασμο στη Revolut , του εστελνα συνδεσμο πληρωμης το αντιστοιχο ποσο που ηθελα, και εκεινος το ανοιγε και με τα στοιχεια της καρτας του μου εβαζε τα χρηματα. Πριν απο λιγο παω να κανω το ιδιο, και μολις ανοιγει το link ο φιλος, του λεει "Join Revolut" και του ζηταει να κανει εγγραφη στη Revolut. Γιατι? Αλλαξε κατι?

Διαβάζοντας το ποστ αυτο πηγα νσ το δοκιμάσω κι εγω. Μέχρι χθες ειχα στειλει πάρα πολλα αιτήματα με επιτυχία. Σημερα, ενω δείχνει να το δημιουργει, δεν μου επιτρέπει να το κοινοποιησω.

Screenshot_2020-12-05-23-18-09-034_com.revolut.revolut.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εμενα δεν μου εβγαζε κατι τετοιο, Προχωρουσε κανονικα αλλα το προβλημα ηταν οταν εστελνα τον συνδεσμο και ο αλλος πατουσε γιανα πληρωσει, του ζητουσε εκεινου να κανει εγγραφη. Τελικα το θεμα ειναι σχετικα με καποιο οριο που προφανως υπαρχει. Το αρχικο ποσο που ζητησα μεσω συνδεσμου ηταν 150 ευρω, και γινοταν το παραπανω. Οταν αλλαξα το ποσο στα 60 ευρω και εφτιαξα νεο συνδεσμο πληρωμης ολα οκ, μπορουσε να με πληρωσει ο αλλος χωρις να του ζητηθει να φτιαξει λογαριασμο στη Revolut

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος έχεις metal card με όριο δωρεάν ανάληψης τα 800.00€. Σε ATM της Alpha Bank για ποσό των 200.00€ χρεώθηκε 17.00€ προμήθεια χωρίς να μπορεί να επιλέξει ευρώ ή λίρα. Αντίστοιχα σε ATM της πειραιώς η χρεώση ήταν 3.00€ και η συναλλαγή αυτόματη σε ευρώ.

Ερώτηση 1) Γιατί η Alpha Bank χρεώνει λίρες στην metal χωρίς επιλογή ενώ στην απλή κάρτα ήταν σε ευρώ;

Ερώτηση 2) Υπάρχει επιλογή μέσα από το app που να μπορείς να ελέγχεις τι θα χρεώνεσαι ή έχει να κάνει με την πολιτική των τραπεζών;

 

P.S η χρεώση στην Πειραιώς ήταν σε ευρώ χωρίς επιλογή. Υπάρχει δυνατότητα στα ATM να μπορείς να επιλέξεις νόμισμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, VasKag είπε

Παλια η revolut ειχε GB iban. Τωρα παιζει σε LT? Εχω καιρο να στειλω χρηματα και βλεπω οτι εχει αλλαξει.

ναι διαβασε τα παλια μειλ που σου εχει στειλει, τα γραφουν αναλυτικα για την μετατροπη σε λογαριασμο Λιθουανιας. Αυτον θα πρεπει να χρησιμοποιεις τωρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/12/2020 στις 2:08 ΜΜ, bjj-p είπε

Βλεπω μια διαφορα 5% μεταξυ της τιμης πωλησης και αγορας στα κρυπτονομισματα. Ειναι φυσιολογικο το ποσο που κραταει;

Δεν είναι φυσιολογική η διαφορά.... Εδώ και 2-3 μήνες έχουν αυξηθεί τα ποσοστά.... Στους νέους όρους χρήσης της revolut αναφέρει αναλυτικά τις διαφορές. Αν θυμάμαι καλά κάποτε ήταν 1-2 % και λίγο παραπάνω τα σαββατοκύριακα. 

Επεξ/σία από V3NDETTA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απέκτησα πρόσφατα χρεωστική εθνικής. Άμα την χρησιμοποιώ για top-up της Revolut, υπάρχουν ακόμα αυτά τα προβλήματα που αργεί πάρα πολύ να γίνει εκκαθάριση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, t-shock είπε

Απέκτησα πρόσφατα χρεωστική εθνικής. Άμα την χρησιμοποιώ για top-up της Revolut, υπάρχουν ακόμα αυτά τα προβλήματα που αργεί πάρα πολύ να γίνει εκκαθάριση?

Εγώ δεν έχω κανένα θέμα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/12/2020 στις 2:08 ΜΜ, bjj-p είπε

Βλεπω μια διαφορα 5% μεταξυ της τιμης πωλησης και αγορας στα κρυπτονομισματα. Ειναι φυσιολογικο το ποσο που κραταει;

 

Στις 10/12/2020 στις 2:40 ΜΜ, V3NDETTA είπε

Δεν είναι φυσιολογική η διαφορά.... Εδώ και 2-3 μήνες έχουν αυξηθεί τα ποσοστά.... Στους νέους όρους χρήσης της revolut αναφέρει αναλυτικά τις διαφορές. Αν θυμάμαι καλά κάποτε ήταν 1-2 % και λίγο παραπάνω τα σαββατοκύριακα. 

Ναι φέτος αυξήθηκε η προμήθεια που κρατάει η revolut αλλά 1-2% δεν ήταν ποτέ. Ακόμα και προμήθεια να μην έβαζε η revolut, πάντα σε όλες τις υπηρεσίες υπάρχει διαφορα πώλησης-αγορα, από όπου και να αγοράσεις. Σε αυτή πρόσθεσε και την προμήθεια της revolut και θα σου βγει αυτό το 5% που λες. Μεχρι πριν το καλοκαίρι ήταν γύρω στο ~3,5%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, runner69 είπε

 

Ναι φέτος αυξήθηκε η προμήθεια που κρατάει η revolut αλλά 1-2% δεν ήταν ποτέ. Ακόμα και προμήθεια να μην έβαζε η revolut, πάντα σε όλες τις υπηρεσίες υπάρχει διαφορα πώλησης-αγορα, από όπου και να αγοράσεις. Σε αυτή πρόσθεσε και την προμήθεια της revolut και θα σου βγει αυτό το 5% που λες. Μεχρι πριν το καλοκαίρι ήταν γύρω στο ~3,5%

1.5 % ήταν απλά τα spreads ήταν μικρότερα τώρα αυξήθηκαν και τα ποσοστά κρατησεις αλλά και τα spreads. Επισης η τιμή οποιουδήποτε κρυπτονομισματος που σου δείχνει η εφαρμογή της revolut έχει μια απόκλιση από την πραγματική τιμή στην αγορά αλλά και στην πώληση. 

Στις 9/12/2020 στις 2:08 ΜΜ, bjj-p είπε

Βλεπω μια διαφορα 5% μεταξυ της τιμης πωλησης και αγορας στα κρυπτονομισματα. Ειναι φυσιολογικο το ποσο που κραταει;

Μια πολύ καλή εφαρμογή για τις αγοραπωλησίες κρυπτονομισματων είναι η cryptocom! 

Τσέκαρε την... Την χρησιμοποιώ εδώ και 1 χρόνο. Πότε δεν είχα κάποιο πρόβλημα, επίσης έχω κάρτα που την χρησιμοποιώ και έχω επιστροφή 2 % σε κρυπτονομισματα (με stake) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, V3NDETTA είπε

Μια πολύ καλή εφαρμογή για τις αγοραπωλησίες κρυπτονομισματων είναι η cryptocom! 

Τσέκαρε την... Την χρησιμοποιώ εδώ και 1 χρόνο. Πότε δεν είχα κάποιο πρόβλημα, επίσης έχω κάρτα που την χρησιμοποιώ και έχω επιστροφή 2 % σε κρυπτονομισματα (με stake) 

Πως κάνεις φόρτιση με ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Πως κάνεις φόρτιση με ευρω?

κανονικά μέσω της εφαρμογής της revolut.... 

Πρώτα τα φορτώνω στην revolut και μετά στον λογαριασμό της cryptocom. 

Κανονικά γίνετε και απευθείας μέσω της Εθνικής αλλά και της Πειραιώς έχω δοκιμάσει και τις 2.

Η φόρτιση είναι δωρεάν εφόσον θέλεις να φορτίσεις την κάρτα όμως υπάρχει μια χρέωση εφόσον θέλεις να χρησιμοποιήσεις τα λεφτά σε κρυπτονομισματα,αλλά είναι δωρεάν εφόσον τα στείλεις τραπεζικά. Η κατάθεση γίνεται σε 1-2 εργάσιμες ημέρες από iban της revolut στο iban της cryptocom. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, V3NDETTA είπε

Η φόρτιση είναι δωρεάν εφόσον θέλεις να φορτίσεις την κάρτα όμως υπάρχει μια χρέωση εφόσον θέλεις να χρησιμοποιήσεις τα λεφτά σε κρυπτονομισματα,αλλά είναι δωρεάν εφόσον τα στείλεις τραπεζικά. Η κατάθεση γίνεται σε 1-2 εργάσιμες ημέρες από iban της revolut στο iban της cryptocom.

Όσον αφορά αυτό το τελευταίο.

Αν δηλαδή εγώ φορτίσω τη Ρεβο με ελληνική κάρτα, μετά στείλω από ΙΒΑΝ σε ΙΒΑΝ στην Κρυπτο και αγοράσω bitcoin, το κόστος προμήθειας είναι μηδέν;;

Και κάτι ακόμα.. υπάρχει θέμα στο φόρουμ για αυτή την υπηρεσία;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...