Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν γίνονται καταθέσεις μετρητών .Μονο μεταφορές.

στην  εικονικη καρτα της  revolut μπορω να προσθεσω λεφτα  απο την χρεωστικη καρτα της τραπεζας  πειραιως  που εχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Bladepoint είπε

στην  εικονικη καρτα της  revolut μπορω να προσθεσω λεφτα  απο την χρεωστικη καρτα της τραπεζας  πειραιως  που εχω;

Τα εχεις κάνει σαλάτα στο μυαλό.Λεφτά βάζεις στον λογαριασμό που είναι και οι κάρτες ,όλες οι κάρτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Για αγορες και αναλήψεις.Τι ακριβως σε μπερδευει;

αναληψεις σε  atm και της τραπεζας πειραιως;

 

οταν εννοεις αγορες ..  εννοεις σε  κανονικα καταστηματα;

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Τα εχεις κάνει σαλάτα στο μυαλό.Λεφτά βάζεις στον λογαριασμό που είναι και οι κάρτες ,όλες οι κάρτες

εννοω στην  εικονικη καρτα της  revolut μπορω να προσθεσω λεφτα  απο τον  τραπεζικο λογαριασμο  που ειναι    η  καρτα της τραπεζας  πειραιως  που εχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Bladepoint είπε

αναληψεις σε  atm και της τραπεζας πειραιως;

 

οταν εννοεις αγορες ..  εννοεις σε  κανονικα καταστηματα;

Ναι ,και σε πειραιώς.

Οχι σε ακανόνιστα.Τι ερωτήσεις είναι αυτές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Revolut σου δίνει ενα λογαριασμό, Λιθουανίας συγκεκριμένα μετά το Brexit. Σ αυτόν μπορείς να προσθέσεις λεφτά είτε με top up απο κάποια άλλη κάρτα (όπως π.χ. η χρεωστική της Πειραιώς) είτε μέσω εμβάσματος. Αγορές απο το λογαριασμό της Revolut κάνεις είτε με τη φυσική κάρτα είτε με τη Virtual, απο τα ίδια λεφτά τραβάνε. 

Αναλήψεις απο ελληνικά ΑΤΜ χρεώνονται και δεν έχεις λόγο κιόλας να κάνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Η Revolut σου δίνει ενα λογαριασμό, Λιθουανίας συγκεκριμένα μετά το Brexit. Σ αυτόν μπορείς να προσθέσεις λεφτά είτε με top up απο κάποια άλλη κάρτα (όπως π.χ. η χρεωστική της Πειραιώς) είτε μέσω εμβάσματος. Αγορές απο το λογαριασμό της Revolut κάνεις είτε με τη φυσική κάρτα είτε με τη Virtual, απο τα ίδια λεφτά τραβάνε. 

Αναλήψεις απο ελληνικά ΑΤΜ χρεώνονται και δεν έχεις λόγο κιόλας να κάνεις. 

ενταξει το καταλαβα

48 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Η Revolut σου δίνει ενα λογαριασμό, Λιθουανίας συγκεκριμένα μετά το Brexit. Σ αυτόν μπορείς να προσθέσεις λεφτά είτε με top up απο κάποια άλλη κάρτα (όπως π.χ. η χρεωστική της Πειραιώς) είτε μέσω εμβάσματος. Αγορές απο το λογαριασμό της Revolut κάνεις είτε με τη φυσική κάρτα είτε με τη Virtual, απο τα ίδια λεφτά τραβάνε. 

Αναλήψεις απο ελληνικά ΑΤΜ χρεώνονται και δεν έχεις λόγο κιόλας να κάνεις. 

αφου  προσθεσω  λεφτα  με  top up απο κάποια άλλη κάρτα (όπως π.χ. η χρεωστική της Πειραιώς  πχ  20  ευρω  μετα θα μου ζητησει  ταυτοτητα; για να επιβεβαιωσει οτι ειμαι εγω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kkailas είπε

Ξερω οτι η Revolut εχει δωρεαν αναληψεις μεχρι 200 ευρω τον μηνα, ομως σε ολα τα ATM που εχω δοκιμασει παντα μου παιρνουν μια προμηθεια 3-4 ευρω. Υπαρχουν ATM που δεν κρατανε προμηθεια; Ξερει κανεις;

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει προμήθεια για αναληψεις μετρητών με revo από ΑΤΜ στην Τουρκία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Ναι ,και σε πειραιώς.

Οχι σε ακανόνιστα.Τι ερωτήσεις είναι αυτές;

Ρε φιλε αν δε θες να βοηθησεις,κανε στην άκρη κ ασε κανεναν που θελει να βοηθησει..

Δεν υπάρχουν χαζες ερωτησεις..!

Στο θεμα μου τωρα..

Ενδιαφερομαι να βγαλω μια καρτα κ εχω δει αρκετα βιντεο στο youtube,διαβασα κ εδω καποια πράγματα κ ακομα δεν εχω καταλαβει κ πολλα..

Μπορεί καποιος εν συντομια,να μου πει που θα με ωφελησει να εχω καρτα revolut?(δεν ταξιδευω εξωτερικο)

Το μονο που εχω κατανοησει ειναι οτι πχ μπορω να στελνω λεφτά απ το λογαριασμο μου εκει κ να πληρωνω λογαριασμους μου(Δεη,κινητα κλπ) για να γλυτωνω τις προμηθειες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πανος999 είπε

Ρε φιλε αν δε θες να βοηθησεις,κανε στην άκρη κ ασε κανεναν που θελει να βοηθησει..

Δεν υπάρχουν χαζες ερωτησεις..!

Στο θεμα μου τωρα..

Ενδιαφερομαι να βγαλω μια καρτα κ εχω δει αρκετα βιντεο στο youtube,διαβασα κ εδω καποια πράγματα κ ακομα δεν εχω καταλαβει κ πολλα..

Μπορεί καποιος εν συντομια,να μου πει που θα με ωφελησει να εχω καρτα revolut?(δεν ταξιδευω εξωτερικο)

Το μονο που εχω κατανοησει ειναι οτι πχ μπορω να στελνω λεφτά απ το λογαριασμο μου εκει κ να πληρωνω λογαριασμους μου(Δεη,κινητα κλπ) για να γλυτωνω τις προμηθειες..

Ρε να πεις στους φίλους σου..

Ναι υπάρχουν χαζές ερωτήσεις.

 

Εσένα για αυτό που λες ότι θες πουθενά δεν σε βοηθάει η revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Ρε να πεις στους φίλους σου..

Ναι υπάρχουν χαζές ερωτήσεις.

 

Εσένα για αυτό που λες ότι θες πουθενά δεν σε βοηθάει η revolut.

Εχεις ειρωνευτει 2 φορες τον φιλο απο πανω που εχει αποριες κ σε πειραξε το ρε..!Οι φιλοι μου δεν μιλανε ετσι οποτε δεν τους αξιζει το ρε..

Δεν υπάρχουν χαζες ερωτησεις..

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

Εχεις ειρωνευτει 2 φορες τον φιλο απο πανω που εχει αποριες κ σε πειραξε το ρε..!Οι φιλοι μου δεν μιλανε ετσι οποτε δεν τους αξιζει το ρε..

Δεν υπάρχουν χαζες ερωτησεις..

Ευχαριστώ!

Τα περι χαζών ερωτήσεων το έγραψες εσυ.Εγω στο φίλο δεν έγραψα κάτι τέτοιο.Οτι τα εχει κανει σαλάτα στο μυαλό του και για τα ακανόνιστα έγραψα.Γιατί οντως τα εχει μπερδεμένα στο μυαλό .Φαίνεται απο τις ερωτήσεις του.

Εσύ δεν ξερω τι ανάγκη έχεις να το παίξεις ο ιππότης με το άσπρο άλογο και δεν με νοιάζει.

 

Παρακαλώ.

12 ώρες πριν, Bladepoint είπε

ενταξει το καταλαβα

αφου  προσθεσω  λεφτα  με  top up απο κάποια άλλη κάρτα (όπως π.χ. η χρεωστική της Πειραιώς  πχ  20  ευρω  μετα θα μου ζητησει  ταυτοτητα; για να επιβεβαιωσει οτι ειμαι εγω;

Οχι δεν σου ζητάει κάτι επιπλέον γιατί επιβεβαιώνεις την συναλλαγή απο την Πειραιώς.Αλλά πρέπει η κάρτα να είναι στο ονομα σου.Νομίζω ότι ζητάει το  cvv.

Eπίσης αν τις έχεις και τις δύο κάρτες στο google pay κανεις απο εκεί την μεταφορά.Δεν ξέρω αν ισχύει και για apple pay και δεν ξερω αν συμμετέχει και η Π.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

Ρε φιλε αν δε θες να βοηθησεις,κανε στην άκρη κ ασε κανεναν που θελει να βοηθησει..

Δεν υπάρχουν χαζες ερωτησεις..!

Στο θεμα μου τωρα..

Ενδιαφερομαι να βγαλω μια καρτα κ εχω δει αρκετα βιντεο στο youtube,διαβασα κ εδω καποια πράγματα κ ακομα δεν εχω καταλαβει κ πολλα..

Μπορεί καποιος εν συντομια,να μου πει που θα με ωφελησει να εχω καρτα revolut?(δεν ταξιδευω εξωτερικο)

Το μονο που εχω κατανοησει ειναι οτι πχ μπορω να στελνω λεφτά απ το λογαριασμο μου εκει κ να πληρωνω λογαριασμους μου(Δεη,κινητα κλπ) για να γλυτωνω τις προμηθειες..

Τις προμήθειες στους λογαριασμούς τις γλυτώνεις αν πληρώσεις και με κάρτες Ελληνικών τραπεζών. Επίσης αν θέλεις να μαζέψεις αποδείξεις με κάρτα για το αφορολόγητο της εφορίας, πάλι θέλεις κάρτα από Ελληνική τράπεζα. Οπότε ναι, ίσως η Revolut δεν είναι και τόσο χρήσιμη για χρήση εντός της Ελλάδας. Αν όμως μπορείς να την αποκτήσεις δωρεάν, δεν χάνεις κάτι να την πάρεις όπως και να υπάρχει.

Για αποστολή χρημάτων στον λογαριασμό της Revolut χρησιμοποιείς οποιαδήποτε κάρτα Ελληνικής τράπεζας έχεις, η Revolut χρεώνει την κάρτα σου και πιστώνει τα χρήματα στον λογαριασμό. Δεν χρειάζεται ταυτότητα.

Επεξ/σία από gokuthelegend
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Τις προμήθειες στους λογαριασμούς τις γλυτώνεις αν πληρώσεις και με κάρτες Ελληνικών τραπεζών. Επίσης αν θέλεις να μαζέψεις αποδείξεις με κάρτα για το αφορολόγητο της εφορίας, πάλι θέλεις κάρτα από Ελληνική τράπεζα. Οπότε ναι, ίσως η Revolut δεν είναι και τόσο χρήσιμη για χρήση εντός της Ελλάδας. Αν όμως μπορείς να την αποκτήσεις δωρεάν, δεν χάνεις κάτι να την πάρεις όπως και να υπάρχει.

Για αποστολή χρημάτων στον λογαριασμό της Revolut χρησιμοποιείς οποιαδήποτε κάρτα Ελληνικής τράπεζας έχεις, η Revolut χρεώνει την κάρτα σου και πιστώνει τα χρήματα στον λογαριασμό. Δεν χρειάζεται ταυτότητα.

Αυτό στα bold δεν ισχύει.

Σαφώς και μπορείς να προσθέσεις συναλλαγές από Revolut ως ηλεκτρονικές πληρωμές.

Ο νόμος δεν σε υποχρεώνει να κάνεις ηλεκτρονικές συναλλαγές μόνο μέσω ελληνικών τραπεζικών συστημάτων.

Μόνη διαφορά οτι δεν τραβάει τα ποσά αυτόματα όπως γίνεται με τις ελληνικές τράπεζες και πρέπει να τα συνυπολογίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πανος999 είπε

Ρε φιλε αν δε θες να βοηθησεις,κανε στην άκρη κ ασε κανεναν που θελει να βοηθησει..

Δεν υπάρχουν χαζες ερωτησεις..!

Στο θεμα μου τωρα..

Ενδιαφερομαι να βγαλω μια καρτα κ εχω δει αρκετα βιντεο στο youtube,διαβασα κ εδω καποια πράγματα κ ακομα δεν εχω καταλαβει κ πολλα..

Μπορεί καποιος εν συντομια,να μου πει που θα με ωφελησει να εχω καρτα revolut?(δεν ταξιδευω εξωτερικο)

Το μονο που εχω κατανοησει ειναι οτι πχ μπορω να στελνω λεφτά απ το λογαριασμο μου εκει κ να πληρωνω λογαριασμους μου(Δεη,κινητα κλπ) για να γλυτωνω τις προμηθειες..

Αφού δε ταξιδεύεις εξωτερικό, η μόνη χρησιμότητα της Revo θα ήταν η Disposable Virtual κάρτα για περιπτώσεις που θες να είσαι σίγουρος πως δε θα ξαναχρεωθείς, π.χ. δοκιμαστικές συνδρομές, "παράξενα" σάιτς κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Αυτό στα bold δεν ισχύει.

Σαφώς και μπορείς να προσθέσεις συναλλαγές από Revolut ως ηλεκτρονικές πληρωμές.

Ο νόμος δεν σε υποχρεώνει να κάνεις ηλεκτρονικές συναλλαγές μόνο μέσω ελληνικών τραπεζικών συστημάτων.

Μόνη διαφορά οτι δεν τραβάει τα ποσά αυτόματα όπως γίνεται με τις ελληνικές τράπεζες και πρέπει να τα συνυπολογίσεις.

Εδώ λέει άλλα.

Αναφορά σε κείμενο

Επιπλέον, από το κτίσιμο του αφορολογήτου εξαιρούνται:

Πληρωμές καρτών

Συναλλαγές µε εταιρικές κάρτες

Συναλλαγές με μη ταυτοποιημένες προπληρωμένες κάρτες

Συναλλαγές με μετρητά

Αναλήψεις µετρητών σε αυτόµατες ταμειολογιστικές μηχανές (ATM) ή στο ταµείο του παρόχου υπηρεσιών πληρωµών

Επίσης, δεν προσμετρώνται οι δαπάνες με κάρτες που έχουν εκδοθεί στο εξωτερικό.

https://www.alpha.gr/el/idiotes/support-center/e-banking/enimerosi-kai-proionta/eksairesi-sunallagon-gia-xtisimo-aforologitou

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...