Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 21/12/2021 στις 8:46 ΜΜ, lifes-apprentice είπε

Κι εγώ πριν μια δύο ώρες έκανα κανονικά top up και τώρα που ξαναπροσπάθησα δεν μπορώ με το μήνυμα λάθους "Greek cards currently are not supported"... Προσπάθησα με κάρτα της Εθνικής, ποσό 10 και 50 ευρώ, το δεύτερο το επιβεβαίωσα και επιτυχώς μέσω webbanking για να αποτύχει στην συνέχεια.

Η Εθνική είχε παγώσει την κάρτα, γιατί μπήκε κάποιος καινούργιος κανόνας ασφαλείας στο σύστημα τους. Οπότε μιλήστε με την τράπεζα όσοι έχετε πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 23/12/2021 στις 10:14 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Μετα σου λεει ο άλλος ελληνικές κάρτες και κ κουραφέξαλα😂

Σημερα η revolut μου πίστωσε στον λογαριασμο μου 23,58€ γιατί λεει υπήρχε κάποιο πρόβλημα την μαύρη Παρασκευή

ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΆΒΟ

Screenshot_2021-12-23-22-07-33-57_56514063904998099a7290fdb861fa95.jpg

Και εγώ είχα πρόβλημα τότε αλλά δεν έδωσαν τίποτα. 😁

Πάει για ακύρωση το metal plan 😈

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα που οι ελληνικές τράπεζες συμμετέχουν στο σύστημα SEPA instant πληρωμών και η αποστολή χρημάτων απο revolut σε ελληνικό λογαριασμό γίνεται μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα, δοκίμασε κανείς να στείλει μεγαλύτερο ποσό να δει εάν χρεώνεται το εισερχόμενο έμβασμα στην ελληνική τράπεζα;

Απο την περίγραφη της υπηρεσίας, στην Πειραιώς τουλάχιστον, δίνεται η εντύπωση ότι ο παραλήπτης δεν θα χρεώνεται έξοδα εισερχόμενου εμβάσματος.

Επεξ/σία από inel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, inel είπε

Τώρα που οι ελληνικές τράπεζες συμμετέχουν στο σύστημα SEPA instant πληρωμών και η αποστολή χρημάτων απο revolut σε ελληνικό λογαριασμό γίνεται μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα, δοκίμασε κανείς να στείλει μεγαλύτερο ποσό να δει εάν χρεώνεται το εισερχόμενο έμβασμα στην ελληνική τράπεζα;

Απο την περίγραφη της υπηρεσίας, στην Πειραιώς τουλάχιστον, δίνεται η εντύπωση ότι ο παραλήπτης δεν θα χρεώνεται έξοδα εισερχόμενου εμβάσματος.

χρεώνεται κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, asdfnikos είπε

χρεώνεται κανονικά. 

Κρίμα..

Οπότε η αναφορά (στην Πειραιώς) περί μη χρέωσης εισερχόμενου εμβάσματος στον παραλήπτη ισχύει μόνο όταν χρησιμοποιείται η υπηρεσία για εντολές σε συμμετέχουσες τράπεζες εντός Ελλάδας..

Επεξ/σία από inel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, inel είπε

Κρίμα..

Οπότε η αναφορά (στην Πειραιώς) περί μη χρέωσης εισερχόμενου εμβάσματος στον παραλήπτη ισχύει μόνο όταν χρησιμοποιείται η υπηρεσία για εντολές σε συμμετέχουσες τράπεζες εντός Ελλάδας..

Δηλαδη εντος ελλαδος δεν χρεώνει; Το δοκίμασες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, inel είπε

Τώρα που οι ελληνικές τράπεζες συμμετέχουν στο σύστημα SEPA instant πληρωμών και η αποστολή χρημάτων απο revolut σε ελληνικό λογαριασμό γίνεται μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα, δοκίμασε κανείς να στείλει μεγαλύτερο ποσό να δει εάν χρεώνεται το εισερχόμενο έμβασμα στην ελληνική τράπεζα;

Απο την περίγραφη της υπηρεσίας, στην Πειραιώς τουλάχιστον, δίνεται η εντύπωση ότι ο παραλήπτης δεν θα χρεώνεται έξοδα εισερχόμενου εμβάσματος.

Η Eurobank χρεώνει κανονικά.Αλλά είναι τόσο ευκολο να στείλεις πολλές φορές μικρό - κατω απο το όριο χρέωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Δηλαδη εντος ελλαδος δεν χρεώνει; Το δοκίμασες

Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά το γράφει στα μικρά γράμματα στο τιμολόγιο προμηθειών η τράπεζα Πειραιώς, οπότε θα πρέπει να ισχύει τουλάχιστον για αποστολές από τράπεζα Πειραιώς προς άλλες ελληνικές τράπεζες που συμμετέχουν στο SEPA instant payments. Ο παραλήπτης θα πρέπει να μην χρεωθεί κατι επιπλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραμυθια IRIS  😄😅  Κανονικά χρεώνουν και πληρωνεις και έξτρα για να παει υποτίθεται σε 5'.  Απατεώνες όλοι τους, από τις προμηθειες βγάζουν. 

Εδώ δίνεις παγια εντολή για εξόφληση λογαριασμου και παλι χρεώνουν 0,40 αντί 0,60 φοβερό! 

Όλα τα εμβάσματα έπρεπε να είναι μέσω SEPA στην ΕΕ δωρεάν όπως συμβαίνει σε πολλες τράπεζες του εξωτερικου και να εμφανίζονται σε λίγα λεπτά της ωρας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, molot12 είπε

Παραμυθια IRIS  😄😅  Κανονικά χρεώνουν και πληρωνεις και έξτρα για να παει υποτίθεται σε 5'.  Απατεώνες όλοι τους, από τις προμηθειες βγάζουν. 

Εδώ δίνεις παγια εντολή για εξόφληση λογαριασμου και παλι χρεώνουν 0,40 αντί 0,60 φοβερό! 

Όλα τα εμβάσματα έπρεπε να είναι μέσω SEPA στην ΕΕ δωρεάν όπως συμβαίνει σε πολλες τράπεζες του εξωτερικου και να εμφανίζονται σε λίγα λεπτά της ωρας. 

Έτσι ακριβώς είναι αλλά όταν δεν υπάρχει ανταγωνισμός δυστυχώς έτσι πάει.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@George  Αν έχεις σκοπό να βάλεις αρκετά χρήματα μέσα επέλεξε αναβάθμιση σε τράπεζα θα έχεις εγγυηση καταθέσεων ως 100.000 ευρώ νομίζω, αλλά θα πρεπει να δώσεις το ΑΦΜ σου. Μην αγχώνεσαι διασταυρώσεις γίνονται μόνο μετά από εισαγγελική παρεμβαση 😇

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, molot12 είπε

@George  Αν έχεις σκοπό να βάλεις αρκετά χρήματα μέσα επέλεξε αναβάθμιση σε τράπεζα θα έχεις εγγυηση καταθέσεων ως 100.000 ευρώ νομίζω, αλλά θα πρεπει να δώσεις το ΑΦΜ σου. Μην αγχώνεσαι διασταυρώσεις γίνονται μόνο μετά από εισαγγελική παρεμβαση 😇

Για μικροαγορές από το εξωτερικό τον θέλω, οπότε μάλλον δεν βρίσκω κάποιο λόγο να αναβαθμίσω.

Την απλή κάρτα την στέλνουν δωρεάν ή χρεώνουν μεταφορικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...