Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και Καλη χρονια σε ολους..

Ερωτηση, εχει δοκιμασει κανενας τις τελευταιες 2-3 βδομαδες να στειλει χρηματα απο  Βinance  σε  Revolut?

Εμβασμα προς IBAN  δεν υπαρχει καν ως επιλογη. Σε καρτα VISA  εχει δοκιμασει καποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σας..Θα ήθελα να αποταμιεύσω χρήματα και σκεφτόμουν την revolut που ήδη έχω..Είναι καλή ιδέα.!Δεν θέλω να τα αφήσω στην τράπεζα μου λόγω χρέους που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, giannisag17 είπε

Καλησπέρα σας..Θα ήθελα να αποταμιεύσω χρήματα και σκεφτόμουν την revolut που ήδη έχω..Είναι καλή ιδέα.!Δεν θέλω να τα αφήσω στην τράπεζα μου λόγω χρέους που έχω.

Υπάρχουν άλλες υπηρεσίες, σχετικές με κρυπτονομίσματα, που δίνουν πολύ καλό επιτόκιο.

Εγώ από τότε που άρχισα να "αποταμιεύω" εκεί, τη Ρέβολουτ την χρησιμοποιώ σαν ενδιάμεσο μιας και δεν έχει προμήθειες στη μεταφορά χρημάτων και φορτίζει απευθείας από ελληνικές κάρτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Από χθές προσπαθώ να κάνω top-up στη Revo μέσω κάρτας Εθνικής και απορρίπτεται συνέχεια.  Έχει κανένας παρόμοιο πρόβλημα; Υπάρχει κανένα απλό workaround;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Gyustarr είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Από χθές προσπαθώ να κάνω top-up στη Revo μέσω κάρτας Εθνικής και απορρίπτεται συνέχεια.  Έχει κανένας παρόμοιο πρόβλημα; Υπάρχει κανένα απλό workaround;

Δες την προηγούμενη σελίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Doubt είπε

Υπάρχουν άλλες υπηρεσίες, σχετικές με κρυπτονομίσματα, που δίνουν πολύ καλό επιτόκιο.

Εγώ από τότε που άρχισα να "αποταμιεύω" εκεί, τη Ρέβολουτ την χρησιμοποιώ σαν ενδιάμεσο μιας και δεν έχει προμήθειες στη μεταφορά χρημάτων και φορτίζει απευθείας από ελληνικές κάρτες.

Καλό ειναι όταν προτείνουμε κάτι που σχετίζεται με χρήματα να αναφέρουμε τις αντιστοιχες "υπηρεσίες" ωστε να μπορει ο καθένας να εκτιμήσει εαν και ποσο ασφαλείς ειναι. 

1 ώρα πριν, Gyustarr είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Από χθές προσπαθώ να κάνω top-up στη Revo μέσω κάρτας Εθνικής και απορρίπτεται συνέχεια.  Έχει κανένας παρόμοιο πρόβλημα; Υπάρχει κανένα απλό workaround;

Το καλύτερο work around ειναι να μην χρησιμοποιούμε την Εθνική. Ξέρω οτι δεν είναι εύκολο για όλους αλλά δεν παλεύονται

Με Alpha ολα ΟΚ πάντως..

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/1/2022 στις 8:43 ΜΜ, Demetris77 είπε

Μπορεί να μεταφέρεις ποσά εδώ ..? 

και μετά έχεις ευκολία στη χρήση τους απο εδώ.. (Ελλάδα) ? 

Μεταφέρεις ποσά σε ελληνική τράπεζα κανονικά, αλλά έχεις την χρέωση εισερχόμενου εμβάσματος που έχει η κάθε τράπεζα.
Αν έχεις κάρτα, μπορείς να την χρησιμοποιείς κανονικά, όπου περνάει κάρτα.

 

Όσον αφορά την ΕΤΕ, ανέβασα λεφτά μια χαρά στις 11 το πρωί.
Έχω την εφαρμογή ibank στο κινητό, ζήτησε έγκριση, την έδωσα και προχώρησε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, prometheas είπε

Καλό ειναι όταν προτείνουμε κάτι που σχετίζεται με χρήματα να αναφέρουμε τις αντιστοιχες "υπηρεσίες" ωστε να μπορει ο καθένας να εκτιμήσει εαν και ποσο ασφαλείς ειναι. 

Δεν είδα να ρωτήσει κανείς, thanks for the tip αλλά δεν θα κάνω διαφήμιση άνευ λόγου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα γύρω στα 10 ευρώ στην Revolut και είπα να τα στείλω σε λογαριασμό στην Alpha σε κάποιον που τα χρώσταγα. Τα έστειλα και ο παραλήπτης μου ανέφερε ότι έλαβε 7 ευρώ και ότι τον χρέωσε 3 ευρώ έξοδα iris. Τι παίζει με αυτό; καινούριο είναι; Το μόνο που διαπίστωσα είναι ότι τα έλαβε άμεσα μιας και του τα έστειλα στις 10.30 το βράδυ, ενώ δεν μας πείραζε να τα λάμβανε και την επόμενη μέρα. Πως μπορούμε να αποφύγουμε κάτι τέτοιο την επόμενη φορά; Στην εφαρμογή της Revolut δεν βλέπω σχετική ρύθμιση.

Να σημειώσω ότι έστειλα και στην Εθνική ένα μικροποσό, το έλαβα επίσης άμεσα, αλλά δεν με χρέωσε κάτι, δηλαδή έλαβα όλο το ποσό.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Είχα γύρω στα 10 ευρώ στην Revolut και είπα να τα στείλω σε λογαριασμό στην Alpha σε κάποιον που τα χρώσταγα. Τα έστειλα και ο παραλήπτης μου ανέφερε ότι έλαβε 7 ευρώ και ότι τον χρέωσε 3 ευρώ έξοδα iris. Τι παίζει με αυτό; καινούριο είναι; Το μόνο που διαπίστωσα είναι ότι τα έλαβε άμεσα μιας και του τα έστειλα στις 10.30 το βράδυ, ενώ δεν μας πείραζε να τα λάμβανε και την επόμενη μέρα. Πως μπορούμε να αποφύγουμε κάτι τέτοιο την επόμενη φορά; Στην εφαρμογή της Revolut δεν βλέπω σχετική ρύθμιση.

Να σημειώσω ότι έστειλα και στην Εθνική ένα μικροποσό, το έλαβα επίσης άμεσα, αλλά δεν με χρέωσε κάτι, δηλαδή έλαβα όλο το ποσό.

Δεν σε χρεώσε η Revolut

Τον χρέωσε η AlphaBank για το εισερχόμενο έμβασμα.

Χρεώνει κάθε εισερχόμενο έμβασμα άνω των 5€

Η Εθνική χρεώνει κάθε εισερχόμενο έμβασμα άνω το 15€

Η μόνη λύση για την Alpha bank είναι πολλά εμβάσματα ποσών μέχρι 5€ το πολύ το καθενα

Επεξ/σία από alfeios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, alfeios είπε

Δεν σε χρεώσε η Revolut

Τον χρέωσε η AlphaBank για το εισερχόμενο έμβασμα.

Χρεώνει κάθε εισερχόμενο έμβασμα άνω των 5€

Η Εθνική χρεώνει κάθε εισερχόμενο έμβασμα άνω το 15€

Η μόνη λύση για την Alpha bank είναι πολλά εμβάσματα ποσών μέχρι 5€ το πολύ το καθενα

Ήξερα ότι υπήρχε κάποιο όριο αλλά πρέπει να άλλαξε πρόσφατα γιατί νομίζω παλιότερα ήταν 10 στην Alpha, για αυτό επέλεγα επίτηδες να στείλω 10 ευρώ. Δεν είχα καταλάβει ότι το άλλαξαν, αν ήξερα έτσι θα έκανα 2 αποστολές των 5 ευρώ. Τσάμπα έφυγαν τα 3 ευρώ αλλά τουλάχιστον θα ξέρω για άλλη φορά, θα είμαι ποιο υποψιασμένος.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Ήξερα ότι υπήρχε κάποιο όριο αλλά πρέπει να άλλαξε πρόσφατα γιατί νομίζω παλιότερα ήταν 10 στην Alpha, για αυτό επέλεγα επίτηδες να στείλω 10 ευρώ. Δεν είχα καταλάβει ότι το άλλαξαν, αν ήξερα έτσι θα έκανα 2 αποστολές των 5 ευρώ. Τσάμπα έφυγαν τα 3 ευρώ αλλά τουλάχιστον θα ξέρω για άλλη φορά, θα είμαι ποιο υποψιασμένος.

Τα τελευταία 3 χρόνια είναι σίγουρα 5€. Πιο πριν δεν ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, alfeios είπε

Τα τελευταία 3 χρόνια είναι σίγουρα 5€. Πιο πριν δεν ξέρω

Χμ, πως θυμόμουν ότι ήταν 10 ευρώ; Μάλλον θα είχα μπερδευτεί με κάτι άλλο. Τέλος πάντων, δεν πειράζει, αφού λύθηκε το μυστήριο, τουλάχιστον μου έγινε μάθημα για να ξέρω να είμαι ποιο προσεκτικός άλλη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, prometheas είπε

Tο καλύτερο work around ειναι να μην χρησιμοποιούμε την Εθνική. Ξέρω οτι δεν είναι εύκολο για όλους αλλά δεν παλεύονται

Με Alpha ολα ΟΚ πάντως..

Αν έχεις όμως λογαριασμό μόνο στην Εθνική, τί να κάνεις;

Από την Εθνική αναγκαστικά θα προσπαθήσεις να κάνεις top up.

 

Επειδή έχω γράψει κι εγώ εδώ μέσα αρκετές φορές ότι δεν κατάφερα να κάνω top up, νομίζω το πρόβλημα έχει να κάνει με την έγκριση που πρέπει να δώσεις από το app της Εθνικής. Είχα στο κινητό μου εγκατεστημένο και το NBG Mobile app αλλά και το NBG Authenticator app κι εκεί φαινόταν να μπέρδευε η δουλειά, και πολλές φορές δεν ολοκληρώνονταν το top up. Διέγραψα το Authenticator και από τότε μία-δύο δεν ολοκληρώθηκε το top up επειδή μετά την έγκριση του ποσού από το NBG Mobile app δεν επέστρεψε στo Revolut app αλλά στην homescreen. Γιατί έχει γίνει αυτό δεν έχω καταλάβει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, manost είπε

Διέγραψα το Authenticator και από τότε μία-δύο δεν ολοκληρώθηκε το top up επειδή μετά την έγκριση του ποσού από το NBG Mobile app δεν επέστρεψε στo Revolut app αλλά στην homescreen. Γιατί έχει γίνει αυτό δεν έχω καταλάβει !

Δεν χρειάζεται authenticator ούτε είναι λόγος για να αποτύχει το ότι επέστρεψε στην home screen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...