Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, shark4 είπε

Καλησπερα! Εκανα εγγραφη το Σαββατο στη revolut ολα κομπλε εκανα παραγγελια και την απλη καρτα. Για ποιο λογο αργει τοσο πολυ να ερθει η καρτα? Μου λεει εκτιμωμενη παραδοση 24/01.

Έρχεται μα απλο ταχυδρομείο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 9/1/2022 στις 3:28 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Καλα και αυτες τις κάρτες σε ποιους τις δίνουν, μπορει να εχει κάποιος ιδιώτης τετοια κάρτα και να μην το γνωρίζει

Ελευθερος επαγγελματιας ειμαι αλλα μαλλον ετυχε και την εδωσαν σε μενα.Θα μπορουσα να ειχα παρει απλη.

 

Στις 10/1/2022 στις 9:03 ΠΜ, Doubt είπε

Κάνε top up μέσω gpay με την ίδια κάρτα. Μόλις δοκίμασα με 10€ και πέρασε κανονικά και δωρεάν.

Μπηκα μολις στο app της revo και αυτη τη φορα δεν μου βγαζει καν την επιλογη gpay.Προχθες μου την εβγαζε,πηγα να κανω τη συναλλαγη αλλα με απερριψε για καποιο μυστηριο λογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Wspr είπε

Ελευθερος επαγγελματιας ειμαι αλλα μαλλον ετυχε και την εδωσαν σε μενα.Θα μπορουσα να ειχα παρει απλη.

 

Μπηκα μολις στο app της revo και αυτη τη φορα δεν μου βγαζει καν την επιλογη gpay.Προχθες μου την εβγαζε,πηγα να κανω τη συναλλαγη αλλα με απερριψε για καποιο μυστηριο λογο

Δωστην πίσω και πες τους να σου εκδόσουν μια απλή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, shark4 είπε

Η revolut εχει τη δυνατοτητα αμφισβητησης συναλλαγης οπως εχουν ολες οι ελληνικες καρτες?

https://www.revolut.com/el-GR/help/pragmatopoiisi-pliromon/pliromi-me-karta/pos-leitoyrgei-i-diadikasia-akyrosis-hreosis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έκανα την μετάβαση στην Revolut Bank, έβγαλε ένα μήνυμα ότι η παλιά κάρτα πρέπει να αντικατασταθεί και θα μου στείλουν την καινούργια δωρεάν, μια απλή standard έχω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Wspr είπε

Αυτα που μεταφερουμε revolut πρεπει να δηλωθουν στην εφορια?

αν έχεις φορολογηθεί για αυτά τα λεφτά όχι (πχ από λεφτά του μισθού σου για τον οποίο γίνονται αυτόματα κρατήσεις στείλεις ένα ποσό στη revolut)

αν δεν έχεις φορολογηθεί για αυτά (είναι δηλαδή νέο εισόδημα) τότε ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, atrias είπε

αν έχεις φορολογηθεί για αυτά τα λεφτά όχι (πχ από λεφτά του μισθού σου για τον οποίο γίνονται αυτόματα κρατήσεις στείλεις ένα ποσό στη revolut)

αν δεν έχεις φορολογηθεί για αυτά (είναι δηλαδή νέο εισόδημα) τότε ναι

Να προσθέσω ότι αυτή η συμβουλή ισχύει για ότι χρήματα και να λάβουμε πέραν του μισθού μας και δεν έχει να κάνει με την Revolut κτλ.

Μάλλον αυτό που ήθελε να ρωτήσει ο φίλος από πάνω βέβαια είναι αν η εφορία μπορεί να δει τα χρήματα στη Revolut. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/1/2022 στις 3:02 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Έρχεται μα απλο ταχυδρομείο

Υπάρχει κάποια ειδοποίηση ή έρχεται σαν απλό γράμμα?

Ρωτάω γιατί το κουδούνι κ το γραμματοκιβώτιο έχουν άλλο όνομα απ αυτό της κάρτας.

Επεξ/σία από Iliaskrs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Iliaskrs είπε

Υπάρχει κάποια ειδοποίηση ή έρχεται σαν απλό γράμμα?

Ρωτάω γιατί το κουδούνι κ το γραμματοκιβώτιο έχουν άλλο όνομα απ αυτό της κάρτας.

Οχι έρχεται οπως πχ ο λογαριασμος της δεη, τον πετάει στην πορτα και τέλος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απορίες:
- Το Referral σε φίλους έχει καμιά παγίδα? Σε ζαλίζουν τπτ παραπάνω ή τσεκάρουν με κάποιο τρόπο connections με τους φίλους που θα προτείνω?
- Λέτε οτι το "νέο εισόδημα" στην Revolut φορολογείται. Αν εγώ έχω λογιαρασμό σε μια χώρα και εκεί μέσα μπαίνει μισθός και άλλα χρήματα, (εκτός μισθού, νόμιμα εννοώ) και κάνω μια μεταφορά στη Revolut, πως θα ξέρουν οτι το υπόλοιπο στη Revolut είναι ήδη φορολογηθέν ή όχι? Και επίσης, ποια χώρα θα το φορολογήσει? Η Ελλάδα π.χ. σαν εισόδημα εξωτερικού?

- Όσοι περάσατε σε Revolut Bank, τι διαφορές/θετικά/αρνητικά βλέπετε? Η Revolut Payments μετά έχει νόημα? Η Revolut Bank τοκίζει καταθέσεις? Γτ π.χ. στην Ελλάδα ακόμα και 0.01€ να έχεις από τόκους καταθέσεων, είσαι υπόχρεος φορολ. δηλωσης. Δε νομίζω μετά να ζητάει και η Λιθουανία δήλωση!

Επεξ/σία από ribo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, ribo7 said:

Αν εγώ έχω λογιαρασμό σε μια χώρα και εκεί μέσα μπαίνει μισθός και άλλα χρήματα, (εκτός μισθού, νόμιμα εννοώ) και κάνω μια μεταφορά στη Revolut, πως θα ξέρουν οτι το υπόλοιπο στη Revolut είναι ήδη φορολογηθέν ή όχι? Και επίσης, ποια χώρα θα το φορολογήσει? Η Ελλάδα π.χ. σαν εισόδημα εξωτερικού?

Ας πούμε πως "οφείλεις" να το δηλώσεις κι ας μείνουμε εκεί.

2 hours ago, ribo7 said:

Η Revolut Bank τοκίζει καταθέσεις?

Όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...