Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, dimitrislitsikakis είπε

Δεν χρεώθηκες τα €6 ευρώ μεταφορικά καθώς τρέχει προσφορά για δωρεάν παράδοση της κάρτας.

 Καλή συνέχεια!

Σε ευχαριστώ είχα την εντύπωση οτι έληξε εχθές

Μάλιστα εχθές μιλησα μαζί τους στο Chat για το άν θα προλάβω την δωρεαν προσφορά μέχρι να φανούν τα χρήματα στο Revolut. Μου απάντησαν 6 λίρες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και εγώ για αυτό δεν έβαλα την Κυριακή λεφτά, γιατί έλεγε ότι η προσφορά λήγει στις 2/12 23:59... και για να φανούν τα χρήματα θέλει 2 μέρες.
Δλδ αν βάλω τώρα και φανούν την Πέμπτη, θα μου τη στείλουν δωρεάν;
(δεν έχω βάλει ποτέ χρήματα στη Revolut, ούτε προφανώς έχω τη φυσική τους κάρτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, soiramk είπε

Και εγώ για αυτό δεν έβαλα την Κυριακή λεφτά, γιατί έλεγε ότι η προσφορά λήγει στις 2/12 23:59... και για να φανούν τα χρήματα θέλει 2 μέρες.
 Δλδ αν βάλω τώρα και φανούν την Πέμπτη, θα μου τη στείλουν δωρεάν;
 (δεν έχω βάλει ποτέ χρήματα στη Revolut, ούτε προφανώς έχω τη φυσική τους κάρτα)

Εως χθές διάβασα εγώ ωστόσο μπορεί άτυπα να την τραβάνε για λίγες ημέρες ακόμη.

Κανείς δεν ξέρει αν θα σου τραβήξουν ή όχι. Πάντως σήμερα παρήγγειλα δωρεάν

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξερει κανεις τι παιζει με revolut στην Αμερική? Διαβαζω αρκετα posts οτι τα swipe payments δεν περνάνε λόγο κάποιου security feature δηλαδή αν καταλάβει ότι υπάρχει chip n pin άλλα το εχει ο πωλητής απενεργοποιημενο/δεν το χρησιμοποιεί (οπως διαβασα οτι κανουν οι περισσοτεροι) γινεται decline αυτοματα και δεν μπορεις να κανεις κατι για αυτό. Γενικά την εχει χρησιμοποιησει κανεις με επιτυχία?

Επεξ/σία από ADHD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, ADHD said:

Ξερει κανεις τι παιζει με revolut στην Αμερική? Διαβαζω αρκετα posts οτι τα swipe payments δεν περνάνε λόγο κάποιου security feature δηλαδή αν καταλάβει ότι υπάρχει chip n pin άλλα το εχει ο πωλητής απενεργοποιημενο/δεν το χρησιμοποιεί (οπως διαβασα οτι κανουν οι περισσοτεροι) γινεται decline αυτοματα και δεν μπορεις να κανεις κατι για αυτό. Γενικά την εχει χρησιμοποιησει κανεις με επιτυχία?

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα 

8BFE2578-5CED-4497-A72B-8F4F5F121760.png.e11f4b12306185ffdba116f557da3f35.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, bigbang είπε

Γεια σας είμαι καινούργιος χρήστης της revolut και προσπαθώ να κάνω topup με πιστωτική κάρτα eurobank. Δυστυχώς αποτυγχάνει. Μόνο με bank transfer μπορώ;

Μόνο έμβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα 

8BFE2578-5CED-4497-A72B-8F4F5F121760.png.e11f4b12306185ffdba116f557da3f35.png

Ναι το εχω enabled αυτο απλα καποιοι λενε οτι τρωει decline αυτοματα σαν "security feature" οταν το chip n pin ειναι enabled στο POS αλλα οι πωλητες δεν το χρησιμοποιουν (για καποιο λογο USA χρησιμοποιουν την αρχαια μεθοδο με τα swipes ακομα και αν εχουν chip n pin POS :P).

https://community.revolut.com/t/swipe-payment-declined-in-the-us/36634

Αλλοι λενε οτι δεν ειχαν κανενα προβλημα αλλα δεν ξερω τι να πιστεψω. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 2 πρόσφατες αγορές απο amazon.co.uk με revolut έγιναν reverted. Διαβάζω στο community οτι έχουν και αλλοι αυτό το πρόβλημα. Είχε κανείς παρόμοια εμπειρία? Το σπαστικό είναι οτι έχασα την προσφορά καθώς η όλη διαδικασία έγινε μετά απο 7 μέρες και απλά μου ακιρώσαν την παραγγελεία και μου στείλαν πίσω τα λεφτα.. Χρησιμοποιώ  revolut καθημερινά εδώ και 3 χρόνια αλλα μου την έσπασε και θα στραφώ αλλού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Mesu_dil είπε

Χρησιμοποιώ  revolut καθημερινά εδώ και 3 χρόνια

Δεν σου είχε ξανατύχει ποτέ?

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Δεν σου είχε ξανατύχει ποτέ?

Οχι δεν έτυχε. Απο όσο διαβάζω στο community αρχισε να γίνεται συχνα σε αρκτετούς μετα τον Ιούνιο του 18'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Mesu_dil είπε

Οχι δεν έτυχε. Απο όσο διαβάζω στο community αρχισε να γίνεται συχνα σε αρκτετούς μετα τον Ιούνιο του 18'.

Το είχα πάθει και γώ τον Ιούλιο (και είμαι εντελώς περιστασιακός χρήστης)

Όμως η συναλλαγή ολοκληρωνόταν κανονικά αλλά μετά από μερικά δευτερόλεπτα επέστρεφαν τα χρήματα στο λογαριασμό.

Φυσικά μετά από κανά 2ήμερο ξαναγινόταν η χρέωση οπότε ερχόταν ισορροπία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, turbat0s είπε

Το είχα πάθει και γώ τον Ιούλιο (και είμαι εντελώς περιστασιακός χρήστης)

Όμως η συναλλαγή ολοκληρωνόταν κανονικά αλλά μετά από μερικά δευτερόλεπτα επέστρεφαν τα χρήματα στο λογαριασμό.

Φυσικά μετά από κανά 2ήμερο ξαναγινόταν η χρέωση οπότε ερχόταν ισορροπία.

Στο community λένε να στείλω στον merchant να επικοινωνήσει με την Revolut για να επιβεβαιώσει οτι η συναλλαγή ειναι legit. Μας δουλέυεις ρε Revolut που θα κάτσω να στείλω μηνύματα για να αγοράσω κάτι απο amazon. Επίσης, χθες που έψαχνα εναλλακτική κάρτα διάβαζα σε forums οτι στην revolut δεν προστατεύσαι απο το fscs. Οχι οτι καταθέτω και μεγάλα ποσα ωστε να φοβάμαι μην μου τα φάει, απλα για να 'χαμε να λέγαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, Mesu_dil said:

Σε 2 πρόσφατες αγορές απο amazon.co.uk με revolut έγιναν reverted. Διαβάζω στο community οτι έχουν και αλλοι αυτό το πρόβλημα. Είχε κανείς παρόμοια εμπειρία? Το σπαστικό είναι οτι έχασα την προσφορά καθώς η όλη διαδικασία έγινε μετά απο 7 μέρες και απλά μου ακιρώσαν την παραγγελεία και μου στείλαν πίσω τα λεφτα.. Χρησιμοποιώ  revolut καθημερινά εδώ και 3 χρόνια αλλα μου την έσπασε και θα στραφώ αλλού. 

Πολλές φορές η κράτηση γίνεται pending έως ότου το προχωρήσει ο έμπορος. Εάν για οποιοδήποτε λόγο δεν το προχωρήσει τότε επιστρέφονται αυτόματα πίσω τα χρήματα εντός μιας εβδομάδας.

Είσαι σίγουρος ότι έγινε όντως αγορά, υπήρχε απόθεμα, έστελνε στο χώρο σου ή οτιδήποτε άλλο? 

Σε Amazon Αμερικής δεν είχα κάποιο πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...