Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Πολλές φορές η κράτηση γίνεται pending έως ότου το προχωρήσει ο έμπορος. Εάν για οποιοδήποτε λόγο δεν το προχωρήσει τότε επιστρέφονται αυτόματα πίσω τα χρήματα εντός μιας εβδομάδας.

Είσαι σίγουρος ότι έγινε όντως αγορά, υπήρχε απόθεμα, έστελνε στο χώρο σου ή οτιδήποτε άλλο? 

Σε Amazon Αμερικής δεν είχα κάποιο πρόβλημα. 

Είμαι σίγουρος οτι είχε πανω απο 7-8 stock. Και ναι, στέλνει στο σπιτι μου εδω και καιρό:P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 minutes ago, Mesu_dil said:

Είμαι σίγουρος οτι είχε πανω απο 7-8 stock. Και ναι, στέλνει στο σπιτι μου εδω και καιρό:P 

Περίεργο. 

Στειλε στο Twitter της Amazon να σου πουν γιατί δεν ολοκλήρωσαν την αγορά και γιατί επιστράφηκαν πίσω τα χρήματα.

Μήπως βρέθηκαν άλλοι με prime και είχαν προτεραιότητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, soiramk είπε

Και εγώ για αυτό δεν έβαλα την Κυριακή λεφτά, γιατί έλεγε ότι η προσφορά λήγει στις 2/12 23:59... και για να φανούν τα χρήματα θέλει 2 μέρες.
Δλδ αν βάλω τώρα και φανούν την Πέμπτη, θα μου τη στείλουν δωρεάν;
(δεν έχω βάλει ποτέ χρήματα στη Revolut, ούτε προφανώς έχω τη φυσική τους κάρτα)

Το ίδιο αναρωτιέμαι κι εγώ... Δεν μου περισεύουν αυτή τη στιγμή οι 6 λίρες και στο chat την Κυριακή μου είπαν ότι δεν θα έχω δυνατότητα παράτασης της προσφοράς ακόμα κι αν έκανα το top up την Κυριακή...

Αν κάνω top up, φαίνεται πριν παραγγείλω την κάρτα αν θα χρεωθώ ή όχι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα παρόμοιο είχα και εγώ με το Amazon της US. Έκανα την αγορά αλλά δεν προχωρούσε η πληρωμή με αποτέλεσμα να ακυρωνόταν η αγορά. Και ξανά από την αρχή. Τελικά το έλυσα με δημιουργία άυλης κάρτας revolut... Με αυτήν προχώρησε η πληρωμή. Δεν κατάλαβα τι άλλαξε, αλλά η δουλειά μου έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ADHD είπε

Ναι το εχω enabled αυτο απλα καποιοι λενε οτι τρωει decline αυτοματα σαν "security feature" οταν το chip n pin ειναι enabled στο POS αλλα οι πωλητες δεν το χρησιμοποιουν (για καποιο λογο USA χρησιμοποιουν την αρχαια μεθοδο με τα swipes ακομα και αν εχουν chip n pin POS :P).

https://community.revolut.com/t/swipe-payment-declined-in-the-us/36634

Αλλοι λενε οτι δεν ειχαν κανενα προβλημα αλλα δεν ξερω τι να πιστεψω. :P 

Ισχύει, είχα και εγώ θέματα πέρυσι στην Λουιζιάνα... Δεν είναι όμως τόσο συνηθισμένο (ζήτημα να μου έτυχε σε 3 pos από σύνολο >60)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/12/2018 στις 7:37 ΜΜ, orestisangel είπε

Δυστυχώς μαλλον θα πρέπει να ενημερωθεί η Revolut για το ζήτημα, μαζικά από χρήστες.

Για χρήστες σαν εμένα που την χρησιμοποιούν για ΟΛΕΣ τις συναλλαγές, πρακτικά την καθιστούν εκτός Ελληνικής αγοράςαν δεν μετράει στο αφορολογητο.

Τίποτα δεν θα ζητηθεί από τους χρήστες. Δεν θέλουμε να δίνει λόγο ΚΑΙ η revolut στο ΓΕΛΟΙΟ Ελληνικό δημόσιο για τις συναλλαγές μας και ευτυχώς δεν μπορεί, δεν υπάρχει κανένα λόγος και δεν πρόκειται να το κάνει ποτέ. Αν δεν σου αρέσει αυτό έχεις πάντα την επιλογή να βγάλεις και να χρησιμοποιείς καμιά Παϊρούς, Γιούρομπανκ, Άλφαμπανκ ντέμπιτ. Α κι επίσης προσμένω πως και πως την ώρα (κοντοζυγώνει να είσαι βέβαιος-δεν θα είναι απλά μείωση η επικείμενη του χρόνου) που θα τελειώσει επιτέλους το παραμύθι με τα αφορολόγητα των μισθωτών/δημοσίων/ιδιωτικών υπαλλήλων. Μας τα έχετε κάνει ...αερόστατα. Αφορολόγητο θα έχουν ή όλοι ή κανείς.-

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα και σορρυ αν εχει ξανααναφερθει το ερωτημα μου, εψαξα αρκετα να πω την αληθεια αλλα δεν βρηκα ακρη.

Ζω στην Αγγλια, - στην Ελλαδα δεν εχω τραπεζικο λογαριασμο - και συντομα ενδεχεται να γυρισω Ελλαδα για ενα μεγαλο διαστημα. Το ερωτημα μου ειναι, αν εχω ενα ποσο 5.000ευρω πχ στην ρεβο, και κανω αναληψη ολο το ποσο απο τραπεζα της ελλαδας θα εχω καποιο θεμα?

Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, psyco1312 said:

Παιδια καλησπερα και σορρυ αν εχει ξανααναφερθει το ερωτημα μου, εψαξα αρκετα να πω την αληθεια αλλα δεν βρηκα ακρη.

Ζω στην Αγγλια, - στην Ελλαδα δεν εχω τραπεζικο λογαριασμο - και συντομα ενδεχεται να γυρισω Ελλαδα για ενα μεγαλο διαστημα. Το ερωτημα μου ειναι, αν εχω ενα ποσο 5.000ευρω πχ στην ρεβο, και κανω αναληψη ολο το ποσο απο τραπεζα της ελλαδας θα εχω καποιο θεμα?

Ευχαριστω πολυ.

Ναι πολύ πιθανόν να εχεις, φυσικα για προσωπικές αγορές με την κάρτα δεν θα έχεις προβλήματα.

Για όλα τα άλλα πηγαίνεις σε έναν λογιστή. Να του πεις αν είσαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας η όχι και τι ισχύει σε κάθε περίπτωση για να τα φέρεις χωρίς πρόβλημα. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική , θα σου έλεγα να μην ακούσεις κανένα παρά τον λογιστή (μια δεύτερη γνώμη κ εκεί πάντα είναι καλή.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Billator είπε

Ναι πολύ πιθανόν να εχεις, φυσικα για προσωπικές αγορές με την κάρτα δεν θα έχεις προβλήματα.

Για όλα τα άλλα πηγαίνεις σε έναν λογιστή. Να του πεις αν είσαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας η όχι και τι ισχύει σε κάθε περίπτωση για να τα φέρεις χωρίς πρόβλημα. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική , θα σου έλεγα να μην ακούσεις κανένα παρά τον λογιστή (μια δεύτερη γνώμη κ εκεί πάντα είναι καλή.)

οι περισσοτεροι λογιστες δεν εχουν ιδεα απο λογαριασμους ηλεκτρονικου χρηματος και λενε βλακειες στους πελατες τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, VICKR said:

οι περισσοτεροι λογιστες δεν εχουν ιδεα απο λογαριασμους ηλεκτρονικου χρηματος και λενε βλακειες στους πελατες τους

Τότε να ρωτήσει αρκετούς. Δεν είναι απλό πράγμα να βγάλει από ATM ή από μεταφορά σε τράπεζα 5000€ θα χτυπήσουν καμπανάκια και θα ζητάει αποδεικτικά η εφορία αργά ή γρήγορα.

Ούτε κάποιος εδώ μέσα να τον πάρει στον λαιμό του το παιδί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Billator είπε

Τότε να ρωτήσει αρκετούς. Δεν είναι απλό πράγμα να βγάλει από ATM ή από μεταφορά σε τράπεζα 5000€ θα χτυπήσουν καμπανάκια και θα ζητάει αποδεικτικά η εφορία αργά ή γρήγορα.

Ούτε κάποιος εδώ μέσα να τον πάρει στον λαιμό του το παιδί.

απο atm δεν εχει κανενα προβλημα, αν τα φερει με εμβασμα σε ελληνικη τραπεζα ισως τον ρωτησουν για την προελευση τους (αν και το ποσο ειναι πολυ μικρο για καμπανακια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Billator είπε

Τότε να ρωτήσει αρκετούς. Δεν είναι απλό πράγμα να βγάλει από ATM ή από μεταφορά σε τράπεζα 5000€ θα χτυπήσουν καμπανάκια και θα ζητάει αποδεικτικά η εφορία αργά ή γρήγορα.

Ούτε κάποιος εδώ μέσα να τον πάρει στον λαιμό του το παιδί.

Εγώ ήξερα πως το να φέρεις χρήματα είναι επιθυμητό και αξιέπαινο, να τα βγάλεις έξω είναι το "μανίκι".:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...